-50% metinei prenumeratai. Velykų dovana!
Prenumeruoti

„Žalgirio“ arenoje – unikalūs inžineriniai sprendimai

Netrukus duris atversianti Kauno „Žalgirio arena" pretenduoja tapti ne tik sporto sirgalių Meka, tačiau ir analogų šalyje neturinčiu architektūros kūriniu.
Naujojoje Kauno arenoje vyks finalinės Europos čempionato varžybos
Naujojoje Kauno arenoje vyks finalinės Europos čempionato varžybos / E.Miliūno vizualizacija

Projektuodami šį statinį arenos kūrėjai su architektu Eugenijumi Miliūnu priešakyje panaudojo ne vieną unikalų ir autentišką inžinerinį sprendimą, rašo kaunas.lt.

Fasadą kurs ir gamta

„Arena man primena „high tech“ stiliaus pastatą. Ją statant buvo stengtasi maksimaliai panaudoti natūralias medžiagas – betoną, metalą, stiklą. Daugybė statinio elementų – unikalūs, sukurti specialiai šiam objektui, niekur kitur tokių konstrukcijų ir spendimų nepamatysite“, – teigė arenos fasadus projektavusios ir stiklinusios bendrovės „KG Constructions“ direktorius Linas Karžinauskas.

Daug specialių sprendimų buvo sukurta „Žalgirio arenos“ fasadui. Pagal architekto E. Miliūno suformuluotus reikalavimus, išorinėms aliuminio – stiklo konstrukcijoms išlieti autentiški aliuminio profiliai. Konstrukcijos nudažytos specialiais plieno optiką perteikiančiais dažais. Šveicarų gamintojų IGP dažai taip pat sukuria ir ypatingą paviršių – išorinę gruoblėtą faktūrą. Šie elementai turi ne tik funkcinę, bet ir estetinę reikšmę. Architektūriniai sumanymai lėmė, kad fasado konstrukcijos tiek viduje, tiek išorėje yra atviros, tad jos tampa ir arenos interjero detalėmis.

Fasadų išoriniai fragmentai, kurių plotas siekė iki 19kv.m. specialiu transportu su policijos palyda buvo transpotuojama iš Vilniaus į Kauną. Šių konstrukcijų stiklinimas buvo atliekamas iš vidaus, maksimalus stiklų svoris siekė iki 350 kg. Tai reiškia, kad tokio dydžio ir svorio paketai rankomis buvo išnešioti po visą areną ir sumontuoti. Toks montavimo būdas buvo pasirinktas dėl patogumo, montavimo greičio ir dėl ekonomiškumo.

Vienas iš arenos akcentų yra išorinis struktūrinio stiklinimo fasadas – ašis 1-2. Jis yra ištrauktas per 1 metrą nuo išorinių plokštumų, paliekant juodo metalo žiedus pastato viduje, ant specialaus dizaino tvirtinimo konsolių. Šio fasado struktūrinio stiklino paketų svoris siekė net iki 600 kg.

Arenos kūrėjų pasididžiavimu tapo unikali 1000 kv.m. rūdysiančio metalo (špuntas) įlaido siena. Po ja siena stovi aliuminio ir stiklo konstrukcijos, ilgainiui siena turėtų apsitraukti natūraliomis rūdimis. Architektūrinis sprendimas grunto stiprinimui skirtas plieno juostas panaudoti kaip ventiliuojamo fasado išorinę apdailą iki šiol dar nebuvo panaudotas nei viename šalies sporto objekte. Išskirtiniu nuolat besikeičiančiu fasadu nuo Nemuno upės kranto galės gėrėtis kiekvienas miesto gyventojas.

Langai su varikliais

Didžiausioje Lietuvos arenoje įrengta moderni langų valdymo sistema leis efektyviai vėdinti pastato patalpas. Aliuminio profiliuose integruoti elektros varikliai visu perimetru automatiškai išstumia langus į išorę.

Iš viso arenoje sumontuotos 74 tokio tipo varstomos dalys. Kiekviena jų sveria apie 200kg. Novatorišką langų varstymo technologiją sukūrė stambiausia Europos išorės fasadų gamintoja Vokietijos įmonė „Schüco“.

Tam, kad kilus panikai, būtų užtikrinta greita didelio kiekio žmonių evakuacija, visose pagrindinių arenos išėjimų duryse įrengtos „anti-panic“ konstrukcijos. Specialios nerūdijančio plieno rankenos vienu paspaudimu atidaro duris ir nelaimės atveju leidžia greitai palikti pastatą.

Itin skaidrus stiklas

„Žalgirio arenos“ fasadų stiklo pasirinkimą lėmė architekto sumanymas atskleisti vidinę pastato struktūrą. Tam, kad iš išorės matytųsi vidinės sienos, betono paviršiai, laiptai, liftai ir kita įranga, stiklo paketams naudotas itin aukštos kokybės „Extra Clear“ stiklas.

„Paprastas stiklas nėra visiškai skaidrus, jis turi žalsvai pilką atspalvį. Tuo tarpu arenoje panaudotas stiklas yra „išgrynintas“, jis kur kas skaidresnis nei tas, kuris naudojamas įprastų langų stiklinimui. Šis efektas pasiekiamas du kartus mažesniu geležies oksiksido kiekiu stiklo bazėje nei paprastame float stikle“, – pasakojo L. Karžinauskas.

Vokietijoje pagaminti stiklo gaminiai taip pat pasižymi puikia šilumine varža. Vakarinės ir pietinės fasado plokštumos, išskyrus įgilintuosius fasadus, įstiklintos tos pačios klasės „Extra Clear“ stiklu, padengtu saulės spindulius kontroliuojančia danga. Karštomis vasaros dienomis tokie stiklai neleis stipriai įkaisti arenos vidaus patalpoms.

Visas stiklinės dalies fasado plotas be varstomų dalių ir langų sudaro ~8000 kv. m. Renginių metu prie pat nuo grindų iki lubų besitęsiančių stiklo sienų galės patekti dideli žmonių srautai, todėl stiklo paketams keliami itin aukšti saugumo reikalavimai.

„Visi vidiniai stiklai yra laminuoti, o žmogaus veikimo zonoje esančių stiklo paketų išorinis stiklas dar ir grūdintas. Taigi, gėrėdamiesi pro arenos langus atsiveriančias nuostabiais upės vaizdais, žmonės galės jaustis visiškai saugūs“, – sakė L. Karžinauskas.

„Žalgirio arenos“ statybos finansuojamos iš Kauno miesto bei Lietuvos valstybės biudžetų, Europos Sąjungos ir šalies gyventojų lėšomis. Projekto „Kauno pramogų ir sporto rūmai Nemuno saloje, karaliaus Mindaugo pr. 50“ finansavimo ir administravimo sutartyje numatyta, jog iš Europos regioninės plėtros fondo arenos statybai bus skirta 50 mln. Lt. Kauno sporto arenos bendra vertė – 172,1 mln. Lt.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Įsirenkite šildymą oras–vanduo ir gaukite kompensaciją net iki 70 proc.
Reklama
Kas svarbu įrengiant biurą: keturios interjero dizaino tendencijos
Reklama
Pavasario savaitgaliams ar atostogoms – laikas pajūryje: ne tik pailsėsite, bet ir sustiprinsite sveikatą
Reklama
Norintiems investuoti į NT projektų plėtrą – kaip išsirinkti projektą pagal paskirtį?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius