Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2010 06 09

Futbolo karštinė prasideda. Kodėl tai tapo viso pasaulio aistra? (nuotraukos, video)

Jau ketvirtadienį vakare Pietų Afrikos Respublikoje (PAR) vyks pasaulio futbolo čempionato atidarymas, o penktadienį prasidės kovos dėl teisės vadintis stipriausia pasaulio futbolo rinktine. CNN nagrinėja, kodėl nė vienai sporto šakai nepavyksta nurungti futbolo ir kodėl šis čempionatas prikausto žmones visuose žemynuose.
Futbolo gerbėjai
Futbolo gerbėjai / AFP/„Scanpix“ nuotr.
Temos: 2 Aistra Futbolas

FIFA tikisi, kad šių metų pasaulio futbolo čempionato finalą stebės rekordinis kiekis žmonių visame pasaulyje. Ir tai visiškai nestebina CNN kalbinto sporto analitiko Kevino Alavy. Jis teigia, kad nė vienam renginiui televizijoje nė iš tolo nepavyktų net priartėti prie pasaulio futbolo čempionato finalo. Jis teigia, kad futbolo populiarumas bet kuriame pasaulio žemyne iš dalies yra sąlygotas jo paprastumo.

„Kuo paprastesnis produktas, tuo lengviau jį eksportuoti. Futbolo taisyklės yra labai labai paprastos“, – CNN sakė K.Alavy.

Stengiasi populiarinti visame pasaulyje

AFP/Scanpix nuotr./Sirgaliai moka ir veidus pasipuoati
AFP/„Scanpix“ nuotr./Sirgaliai moka ir veidus pasipuošti

Futbolo populiarumą didina ir FIFA veiksmai – ji stengiasi šią sporto šaką išpopuliarinti šalyse, kuriose jis iki šiol nebuvo labai žinomas. Taip sprendimas rengti pasaulio futbolo čempionatą JAV 1994 metais arba Pietų Korėjoje ir Japonijoje 2002 metais padėjo šioms šalims irgi užsikrėsti futbolo karštlige. Futbolas yra labai populiarus Afrikos žemyne, tačiau neabejojama, kad sprendimas surengti čempionatą PAR – pirmą kartą Afrikos žemyne – dar labiau padidins šios sporto šakos populiarumą.

„Nors dabar dėmesys nukreiptas į 32 pasaulio čempionate dalyvaujančias komandas, dalis pasaulio futbolo čempionato patrauklumo yra tai, kad jis paliečia kone kiekvieną planetos visuomenę“, – rašoma CNN. Juk kelyje į čempionatą net 200 FIFA priklausančių valstybių žaidė 850 mačų atrankose.

Kai mažieji įveikia galinguosius

Be to, čempionatas apverčia suvokimą apie pasaulio galinguosius aukštyn kojomis. Net ir mažos valstybės čia gali įrodyti esančios stipresnės už galinguosius. Juk tokios šalys kaip Kinija, Rusija ar Indija net nedalyvauja čempionate, o štai tokios valstybės kaip Alžyras ar Slovakija pateko į jį.

Reuters/Scanpix nuotr./Futbolas  milijonų aistra
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Futbolas – milijonų aistra

Netgi Šiaurės Korėja čia žais su viltimis pakartoti 1966 metų triumfą, kai išsiuntė namo arogantiškuosius italus.

Suvienija žmones

Sociologai teigia, kad visuomenėje sunku rasti tokią vienijančią jėgą kaip futbolas. „Šiuolaikinėje Europoje greičiausiai nėra nieko, kas suvienytų visuomenę taip, kaip pasaulio futbolo čempionatas. Išskyrus sportą, tik karas ir katastrofos gali taip suvienyti tautas“, – rašo Simonas Kuperis ir Stefanas Szymanskis knygoje „Why England Lose“.

Futbolo žurnalistas Jonathanas Wilsonas teigia, kad pergalė pasaulio futbolo čempionate jau įgijusi kone magišką aurą – nieko nuostabaus, juk vos septynioms valstybėms pavyko laimėti šį kas ketverius metus vykstantį čempionatą. Netgi tokie futbolo grandai kaip Pele, Diego Maradona ar Zinedine'as Zidane'as, būdami savo šlovės zenite,  dažniausiai žaidžia vos viename ar dviejuose pasaulio futbolo čempionatuose, tad jų pasirodymai varžybose kone apauga legendomis.

J.Wilsonas teigia, kad futbolas stipriai apeliuoja į žmogiškus instinktus – tai ir pergalės džiaugsmas, kerštas, praradimo skausmas.

VIDEO: Fútbol Deporte Nacional

Netgi sumažėja savižudybių

S.Kuperis ir S.Szymanskis teigia, kad futbolo čempionatas yra labai naudingas renginys ir siekiant sustiprinti savo santykius su artimaisiais, pajausti vienybę su aplinkiniais ir netgi bendrumą su kitais žmonėmis ne tik savo šalyje, bet ir visame pasaulyje.

„Panašu, kad futbolo čempionatai sugeba sukurti tokį jausmą: žmonės susirenka kartu baruose ir namuose, visai šaliai staiga rūpi tik vienas renginys. Pasaulio futbolo čempionatas yra bendras projektas, į kurį panašaus turbūt nėra dabartinėje visuomenėje“, – teigia analitikai ir pateikia duomenis, kad net savižudybių skaičius per čempionatą kai kuriose šalyse sumažėja.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
„TOPsport A lygos tribūna“: „Panevėžio“ krizė, karštosios kėdės ir prezidentas svečiuose
Užsisakykite 15min naujienlaiškius