Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2015 02 26, 13:45

„Aleksandras Didysis“ – dokumentinis filmas apie pribloškiantį lietuvio gyvenimą

Dokumentinių filmų žanras kažkam vis dar gali pasirodyti nuobodus. Tačiau šiandien jis tampa vis populiaresnis – kino gerbėjus traukia tikros istorijos. Vieną tokių didžiuosiuose kino ekranuose kitąmet žada pristatyti pilnametražis dokumentinis filmas „Aleksandras Didysis“. Pirmasis bendras Lietuvos ir Pietų Amerikos kino projektas – apie Lietuvoje dar menkai žinomą mįslingąjį Aleksandrą Ferdinandą Bendoraitį
A.F, Bendoraitis į Amazones džiungles atvyko šešto dešimtmečio pradžioje.
A.F, Bendoraitis į Amazones džiungles atvyko šešto dešimtmečio pradžioje. / Nuotrauka iš filmo archyvo

Kūrėjai kviečia pažiūrėti ir įvertinti filmo anonsą.

Aleksandras Didysis (LT subtitrai) from VšĮ Filmuva on Vimeo.

Prisidėti prie filmo rengimo galite ir Jūs, spauskite čia.

Džiunglėse klestėjo lietuvio imperija

Filmo režisieriaus Vytauto Puidoko teigimu, mintis kurti dokumentinį filmą apie lietuvių misionierių kilo visai netikėtai. Keliaudamas po Pietų Amerikos džiungles, jis atsitiktinai atrado nedidelį miestelį, kuriame mūsų gimtinė Lietuva visiems buvo puikiai žinoma.

„Tuomet tai pasirodė neįtikėtina, tačiau viskas susidėliojo į savo vietas, kai tenykščiai žmonės pradėjo pasakoti intriguojančią čia gyvenusio A.F.Bendoraičio istoriją“, – pasakojo V.Puidokas. – Be galo džiaugiuosi savo atradimu ir degu noru juo pasidalinti“.

Klausydamasis vietinių miestelio gyventojų pasakojimų, V.Puidokas pirmą kartą sužinojo apie Amazonėje klestėjusią A.F.Bendoraičio imperiją.

Klausydamasis vietinių miestelio gyventojų pasakojimų, V.Puidokas pirmą kartą sužinojo apie Amazonėje klestėjusią A.F.Bendoraičio imperiją.  Pasirodo, čia buvo transliuojama jo radijo stotis, veikė plytų gamykla, nuosava indėnų kolonija ir netgi nuosava futbolo komanda FC „Bendoraitis“.

Misionieriaus istorija driekiasi per Lietuvą, Vokietiją, Prancūziją, Braziliją bei Boliviją. Jo dėka Vakarų Amazonijos regione buvo įkurta pirmoji moderni ligoninė, jis pelnė Popiežiaus palaiminimą, o Bolivijos Prezidentas lietuvį buvo apdovanojęs „karinio laivyno kapitono“ laipsniu už nuopelnus šiai valstybei. Brazilijos ir Bolivijos pasienyje vietiniai, A.F.Bendoraitį vadino padre medico ir jo darbus bei asmenybę prisimena iki šiol.

Krūva neatskleistų paslapčių

Tačiau kodėl A.F. Bendoraitis yra žinomas tik nedaugeliui? „Jo asmenybė buvo išties mistiška: pradedant jo kilmingomis šaknimis ir baigiant jį kaip dievą garbinančiomis indėnų gentimis. Tikrai ne visi linkę apie jį kalbėti. Žmones gasdina nežinia, o man tai – įdomiausia istorijos dalis“, – atskleidžia V. Puidokas.

Tikrai ne visi linkę apie jį kalbėti. Žmones gasdina nežinia, o man tai – įdomiausia istorijos dalis.

Režisierius neslepia, kad norint iki galo atskleisti A.F. Bendoraičio asmenybę, teks atsiversti sdulkančią žmogžudystės bylą, lankytis Pietų Amerikos kalėjimuose ir netgi bendrauti su narkomafija. Tad nuotykių tikrai netruks. Tačiau priduria, kad tai tikrai nebus pigus kriminalas ar melodrama. Filmo kūrėjai tiki, kad istorija – pasaulinės klasės ir sako suprantantys, koks sunkus ir ilgas kelias jų laukia.
 
Filme – misionieriaus amžininkų pasakojimai
 
Anot V. Puidoko, filme pasakojimas bus vystomas pasitelkiant interviu, archyvinę medžiagą ir dabartyje filmuotas scenas. Būtent pastarai medžiagai parengti režisierius neseniai leidosi į ekspediciją džiunglese.

„Šiandien svarbi kiekviena diena, juk kalbame apie istorines detales“, – sakė V.Puidokas. –„Daugelio misionieriaus amžininkų jau nebėra gyvųjų tarpe, juk ir pats A.F.Bendoraitis mirė dar 1998 metais. Todėl noriu spėti užfiksuoti jį dar menančių žmonių įspūdžius ir pasakojimus“.

V.Puidoko kuriama dokumentinė juosta supažindins su kontroversiškais personažais: A.F.Bendoraičio globotiniu, kuris vėliau galimai kėsinosi į jo gyvybę, o po misionieriaus mirties nusisavino jo turtą; įvykdžiu žaurią žmogžudystę, bet niekada nenuteistu indėnu; A.F.Bendoraičio priešais, kolegomis bei kitomis, ne ką mažiau intriguojančiomis asmenybėmis. Taigi laukti tikrai yra ko.

E.Bacevičienės nuotrauka/Brazilijos-Bolivijos pasienyje vietiniai padre medico atsimena iki šiol.
E.Bacevičienės nuotrauka/Brazilijos-Bolivijos pasienyje vietiniai padre medico atsimena iki šiol.

Prie filmo kūrimo gali prisidėti kiekvienas

Kol V.Puidokas dirba Amazonijos džiunglėse, stengdamasis išnarplioti istorijų voratinklį, kuriomis apipintas A.F.Bendoraičio gyvenimas, filmo komanda ir taip pat nesėdi rankų sudėję – aktyviai ieško finansavimo šiai pilno metro juostai.

Specialiai filmui yra sukurta paskyra plaformoje, veikiančioje crowdfunding metodu – kiekvienas gali prisidėti prie ekspedicijos Amazonėje ir investuoti pasirinktą sumą pinigų. Už indėlį režisierius ir jo komanda žada rimtą atlygį  – nuo unikalios medžiagos ir autentiškų lauktuvių iš Pietų Amerikos iki humanitarinės paramos A.F.Bendoraičio įkurtai ligoninei ir asmeninės kelionės po džiungles.

Prisidėti prie filmo rengimo galite ir Jūs, spauskite čia.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min