Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

„Gala“ festivalio filmuose – subtilus ir ironiškas žvilgsnis į krizę

Filmas „Neišmanymo dienos“
Kadras iš filmo / Filmas „Neišmanymo dienos“
Šaltinis: 15min
0
A A

Prieš išeidamas mėnesio atostogų, nekomercinio kino festivalis „Gala“ pavasarį pasitinka su itin aktualiais šiems laikams filmais: iš penkių įspūdingų kovo programos juostų net trys nagrinėja žmogiškąsias krizes – ekonominės, šeimynines bei psichologines.

Anot „Gala“ festivalio direktoriaus Vaido Stackevičiaus, naujieji filmai toli gražu nėra liūdni ar itin rimti, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio – materialinės ir egzistencinės problemos čia vaizduojamos ne moralizuojant, o pasitelkiant humorą, ironiją ir fantastiką.

„Kovo mėnesio juostos tęs festivalio tradiciją demonstruoti tik aukščiausio meninio lygio kūrinius, kurie, neabejoju, ir šį kart mūsų žiūrovams suteiks naujų įdomių minčių. Kinomanų nuotaiką ir toliau kels firminiai festivalio prizai bei įvairios nuolaidos“, – sako festivalio direktorius.

Savitą japonišką žvilgsnį į šių laikų problemas atspindi viena geriausių praėjusių metų Kanų kino festivalio bei Azijos filmų apdovanojimų juostų „Tokijo sonata“, pateikusi paprastą ir žavią vienos šeimos istoriją, kurioje susipina tragiškumas, nesunkiai apčiuopiamas komizmas bei lašas magiškojo realizmo. Šeimos galva, praradęs darbą, nesiryžta apie tai pasakoti namiškiams ir kas rytą išeina iš namų. Jo žmona tuo tarpu mėgaujasi miesčionės gyvenimu. Vyresnysis sūnus turi tapatybės problemų, nuolat ieško savęs, ketina stoti į armiją, o jaunesnysis paskendęs paaugliškame maište bei susižavėjime savo muzikos mokytoja. Istorijos tempas pamažu auga, kol pasiekia netikėtą ir nuostabą keliančią kulminaciją.

Apie originalų būdą pabėgti nuo desperacijos ir nusivylimo bei bandymus suderinti fantazijas su realybe pasakoja vienas tituluočiausių pernai metų Kanados filmų – komedija „Neišmanymo dienos“. Kuklus tarnautojas Jean-Marcas paskendęs rutinoje, jaučia nerimą ir tuštumą – darbas įkyrėjo, jį ignoruoja jo ambicinga karjeristė žmona bei paauglė dukra. Vyras jaučia, jog tokia būtis jį gali privesti iki beprotybės, tad susikuria kitą, daug nuotaikingesnį gyvenimą savo galvoje. Juostoje, kurioje nemažai juodojo humoro elementų, galima atpažinti tipiško didmiesčio gyventojo kasdienybę, rūpesčius ir svajones.

Trečiasis „Gala“ kovo programos filmas – originali žaisminga ir labai subtili ispanų fantastinė juosta „Laiko nusikaltimai“, kelionių laike temą perteikianti per psichologinį pagrindinio herojaus portretą. Hektoras, eilinis, niekuo neišsiskiriantis vyras, su savo žmona kraustosi į naują namą. Vieną dieną pro žiūronus jis pamato keistą merginą, kuri guli ant uolų nuoga. Nusprendęs su ja susitikti, herojus patenka į keisčiausių įvykių maišalynę, iš kurios kapstydamasis, susipažįsta su slapčiausiomis savo asmenybės pusėmis. Juosta susilaukė tarptautinės sėkmės ir laimėjo ne vieną solidų prizą įvairiuose festivaliuose.

Tiems, kurie ekrane trokšta daugiau veiksmo, festivalis pateikė išskirtinę staigmeną – veiksmo filmų didmeistriu vadinamo Johno Woo naujausią kūrinį – istorinį trilerį „Raudonoji uola“. Juo Holivude išgarsėjęs režisierius grįžo prie savo rytietiškų šaknų. Filmas nukelia į senovės Kiniją, draskomą karalysčių karų. Juosta susukta pagal visas J. Woo stiliaus taisykles - aštri siužeto dinamika, daugiaplaniai vaizdai, kraują stingdančios kovų scenos, geriausių Kinijos aktorių vaidyba – visa tai įtraukia nuo pat pirmųjų minučių. Filmas, kurio biudžetas siekė net 80 mln dolerių, buvo nominuotas pagrindiniams prizams Azijos filmų apdovanojimuose ir surinko milijonines sumas Kinijos kino teatruose.

Bene kiekvienas retkarčiais televizorių įsijungiantis ar laikraštį paskaitantis žmogus yra girdėjęs apie Che Guevarą. Legendinio revoliucionieriaus atvaizdą galima išvysti kiekviename pasaulio kampelyje, šis ūsuotas vyras su berete jau tapo viena pagrindinių mūsų laikų ikonų. Tačiau ar visi žino, ką ji reiškia, kaip ir kodėl tapo tokia populiari? Penktoji festivalio juosta – meksikiečių dokumentinis filmas „Chevoliucija“ – išsprendžia visus nežinomuosius, apgaubusius garsiojo kubiečio gyvenimą. Filme taip pat atskleidžiama žymiosios Che nuotraukos istorija, pasakojama apie revoliucionieriaus susitikimą su fotografu Alberto Korda, kurio dėka atsirado pasaulį pakerėjęs atvaizdas.

Įspūdingą „Galos“ filmų penketuką sostinės gyventojai išvys kovo 6-12 d. kino centre „Forum Cinemas Vingis“, kovo 6-7 d. filmai bus demonstruojami kino centre „Forum Cinemas“ Kaune bei kino teatre „Garsas“ Panevėžyje. Kita festivalio kino savaitė startuos po dviejų mėnesių – gegužės 1-7 d. Visą balandį „Gala“ festivalio komanda atostogaus ir kaups jėgas tolimesniems darbams.

Kovą „Galos“ komanda vėl bus dosni prizų bei kitų staigmenų – už pažiūrėtus filmus bei išsaugotus bilietus žiūrovams bus dovanojamos firminės apyrankės, krepšeliai ir pledai, taip pat suteiktos nuolaidos įvairiose kavinėse ir baruose. Savo klausytojų laukia ir firminė festivalio melodija, kuria galima parsisiųsti iš internetinės svetainės www.galafestivalis.lt.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min