Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Knygos apie briedžius autorius Kęstutis Čepėnas: beveik prieš šimtmetį Lietuvoje briedžių tebuvo kelios dešimtys

Briedis
K.Čepėno nuotr. / Briedis
Šaltinis: 15min
0
A A

Vilniaus knygų mugėje leidyklos „Lututė“ stende penktadienį, vasario 21 d., fotografas Kęstutis Čepėnas pristato knygą „Briedis. Girių karalius“. Leidinys skirtas vienam didžiausių mūsų miškų žvėrių, kurių po Pirmojo pasaulinio karo šalyje tebuvo likę kiek daugiau nei dvidešimt.

Briedis – stambiausias išlikęs elninių šeimos žinduolis. Leidinyje išsamiai supažindama su jo išvaizda, gyvenamąja aplinka, mitybos ir veisimosi ypatumais, elgsena, veiklos žymėmis ir kt.

Knygos autorius patraukliai pasakoja apie įdomiausias susitikimų su šiais gyvūnais akimirkas. Leidinys iliustruotas beveik 200 nuotraukų.

Iki XIX a. Lietuvoje briedžiai buvo dažni, bet XX a. pradžioje jų tebuvo tik kiek daugiau nei tūkstantis. Po Pirmojo pasaulinio karo mūsų šalyje gyveno viso labo 25 gyvūnai. Tuo laiku jų buvo sumažėję ir kituose kraštuose, todėl žvėrių likimu buvo susirūpinta tarptautiniu mastu. Šiuo metu Europoje priskaičiuojama iki pusės milijono briedžių, Lietuvoje – daugiau nei 9 tūkst.

Pirmąkart K.Čepėnas su briedžiais susitiko dar vaikystėje, tačiau kitas, lemtingas pasimatymas su šiais gyvūnais įvyko tik po daugiau nei keturių dešimčių metų.

K.Čepėno nuotr./Briedžiai Norvegijoje
K.Čepėno nuotr./Briedžiai Norvegijoje

Prieš tai autorius daugelį metų domėjosi paukščiais, šešerius metus buvo Lietuvos ornitologų draugijos prezidentas, yra sukaupęs didžiulę sparnuočių fotokolekciją iš įvairių pasaulio šalių.

Briedžių kerams fotografas neatsispyrė prieš penkerius metus: „Visai netikėtai vienoje laukymėje pastebėjau du jaunus briedžius, ramiai rupšnojančius žolę. Buvau vos už 30 metrų. Vakarėjant iš pelkėto miško į palaukę vienas po kito išžingsniavo dar šeši briedžiai. Žvėrys ganėsi visai čia pat. Šis susitikimas taip mane užbūrė, kad praleidau visą naktį briedžių apsuptyje ir nutariau pamėginti įamžinti kuo daugiau jų gyvenimo akimirkų.“

Penkerius metus per fotoobjektyvą stebėdamas briedžius K.Čepėnas sukaupė daugiau nei 10 tūkst. šių gyvūnų nuotraukų iš įvairių šalių: Lietuvos, Baltarusijos, Latvijos, Švedijos, Norvegijos, Jungtinių Amerikos Valstijų.

K.Čepėno nuotr./Briedis
K.Čepėno nuotr./Briedis

Daugiausiai briedžių takais fotografas keliavo Vilnijos krašte, Lietuvos, Latvijos ir Baltarusijos pasienyje. Čia jis aptiko kelias šių žvėrių salas, kur jų gausumas, elgsenos ypatumai, išskirtinis drąsumas leido arčiau juos pažinti ir fotoaparatu fiksuoti jų biologinio gyvenimo kasdienybę.

Paprastai kiekvienos išvykos metu K.Čepėnas stebi nuo keliolikos iki kelių dešimčių briedžių, o praėjusių metų spalio 26-ąją apie penkių šimtų kilometrų plote per dieną jų suskaičiavo daugiau nei devyniasdešimt.

Pasak autoriaus, šios apylinkės – bene vienintelis kampelis Europoje, kur briedžiai ne tik tankiai gyvena, bet ir laikosi žmogaus kaimynystėje, nevengia intensyvios ūkinės veiklos aplinkos, kur juos itin patogu stebėti.

„Kelerius pastaruosius metus briedžiams skiriu ne mažiau nei devynis savaitgalius per metus ir tik kartą čia nesu matęs nė vieno briedžio“, – tvirtina fotografas.

Paprastai kiekvienos išvykos metu K.Čepėnas stebi nuo keliolikos iki kelių dešimčių briedžių, o praėjusių metų spalio 26-ąją apie penkių šimtų kilometrų plote per dieną jų suskaičiavo daugiau nei devyniasdešimt.

K.Čepėno nuotr./Briedis Norvegijoje
K.Čepėno nuotr./Briedis Norvegijoje

„Briedis. Girių karalius“ – trečioji leidyklos „Lututė“ serijos „Iliustruotoji Lietuvos gamta“ knyga. Pasak leidyklos vadovo Romualdo Barausko, apsispręsti, kuriam gyvūnui skirti naująjį leidinį, nebuvo sunku – K.Čepėnas yra sukaupęs didžiausią ir vertingiausią Lietuvoje šių žvėrių nuotraukų kolekciją. Be to, autorius, stebėdamas šiuos gyvūnus, patyrė įdomių nuotykių, kuriuos puikiai suguldė į kelionių dienoraštį. „Kitą šios serijos knygą planuojame skirti tauriajam elniui, kurio puikių vaizdų K.Čepėno kolekcijoje taip pat esama“, – sako R.Barauskas.

K.Čepėnas yra surengęs 8 asmenines fotografijos parodas gyvosios gamtos temomis Lietuvoje, Rusijoje, Olandijoje, Belgijoje. Jo darbai buvo eksponuoti pristatant mūsų šalį „Expo 2012“ parodoje Pietų Korėjoje. 2012 m. K.Čepėnas tapo prestižinio tarptautinio gamtos fotografijos konkurso „Zolotaja čerepacha“, rengiamo Rusijoje, nugalėtoju. Daugelį kartų jo nuotraukos įvertintos Lietuvos laukinės gamtos fotografijos konkurse „Gintarinis žaltys“.

Knygos autoriaus darbuose įamžintus briedžius pastebėjo ir spaudos fotografai – K.Čepėno užfiksuoto briedžio fotografija, puošianti naująją knygą, šiemet pateko tarp Lietuvos spaudos fotografijos konkurso „Auksinis kadras“ temos „Gamta ir apsauga“ finalinių darbų. Prieš ketverius metus fotografas jau yra tapęs šio konkurso laureatu.

K.Čepėno nuotr./Briedis JAV
K.Čepėno nuotr./Briedis JAV

„Briedis. Girių karalius“ – antroji K.Čepėno knyga. Pirmąjį leidinį, fotoalbumą „Tarp žemės ir dangaus“, ilgametis ornitologas skyrė paukščiams.

Pabendrauti su naujosios knygos „Briedis. Girių karalius“ autoriumi K. Čepėnu gamtos ir fotografijos mėgėjai leidyklos „Lututė“ stende (5B.15) gali visą penktadienį.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min