Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Nobelio taikos premijos laureatės M.Yousafzai knygoje – skaudi tikrovė

Knygos viršelis
Leidyklos „Alma littera“ nuotr. / Knygos viršelis
Šaltinis: 15min
0
A A

Malala Yousafzai patraukė žiniasklaidos dėmesį būdama vienuolikos, kai ėmė rašyti BBC urdu kalba apie gyvenimą prasidėjus Talibano režimui. Prisidengusi Gulos Makai slapyvardžiu, ji dažnai kalbėdavo apie šeimos kovą už mergaičių išsilavinimą savo bendruomenėje. Tačiau 2012 metų spalį Talibanas pasikėsino į Malalą.

Grįžtant autobusu iš mokyklos mergaitei į galvą pataikė kulka. Malala per stebuklą liko gyva, tačiau tęsia savo pradėtą kovą. Nesuvokiama realybė, jai tapusi kasdienybe, atsispindi ir leidyklos „Alma littera“ išleistoje Malala Yousafzai bei žurnalistės Kristinos Lemb knygoje „Aš esu Malala“. Jauniausia istorijoje Nobelio taikos premijos laureatė savo knygoje rašo: „Esu iš šalies, sukurtos vidurnaktį. Kai vos nenumiriau, buvo ką tik po vidurdienio“.
 
„Aš esu Malala“ – įstabus pasakojimas apie šeimą, kurią iš gimtos šalies išvijo terorizmas, apie kovą už mergaičių teisę į mokslą, apie tėvą, kuris pats būdamas mokyklos savininkas, palaikė ir ragino dukterį rašyti bei lankyti mokyklą, apie drąsius tėvus, kurie be galo myli savo dukterį, nors jų visuomenė vertina tik sūnus. „Aš esu Malala“ privers patikėti vieno žmogaus balso galia sukelti pokyčius pasaulyje.

Kai Talibanas užėmė Svato slėnį Pakistane, Malala Yousafzai ryžosi pasisakyti. 2012 metų spalio devintą dieną ji vos nesumokėjo už tai savo gyvybe. Malala buvo pašauta į galvą iš arti, kai autobusu važiavo namo iš mokyklos. Nedaug kas tikėjo, kad mergaitė išgyvens, tačiau Malala stebuklingai pasveiko ir iš atokaus šiaurės Pakistano kaimelio pateko į Jungtinių Tautų būstinės Niujorke sales. Sulaukusi septyniolikos, ji tapo pasauliniu taikaus protesto simboliu ir jauniausia Nobelio taikos premijos laureate.

Nobelio taikos premija skiriama asmeniui, kuris atliko didžiausią ar geriausią darbą vardan tautų broliškumo, už armijų panaikinimą ar sumažinimą ir už taikos suvažiavimų palaikymą. 2012 m. Jungtinį Nobelio taikos premijos apdovanojimą, kurį M. Yousafzai gavo kartu su Indijos vaikų teisių gynėju Kailashu Satyarthi, Osle įteikė Norvegijos Nobelio komiteto pirmininkas dalyvaujant Norvegijos karaliui Haraldui V-ajam. Gavusi apdovanojimą, M.Yousafzai teigė, kad ji čia yra tam, kad kovotų už užmirštų vaikų teises.

„Šis apdovanojimas skirtas ne tik man. Jis skirtas tiems pamirštiems vaikams, kurie nori mokytis, tiems išgąsdintiems vaikams, kurie trokšta taikos. Ir tiems bebalsiams vaikams, kurie nori pokyčių. Aš čia tam, kad kovočiau už tų vaikų teises, kad skelbčiau jų žodį. Dabar ne laikas tų vaikų gailėtis, dabar laikas imtis veiksmų tam, kad tai būtų paskutinis kartas, kai matome vaikus, neturinčius galimybės mokytis“, – sakė M.Yousafzai.

Pasakojimas priverčia patikėti, kad net paprastos mergaitės balsas gali būti išgirstas visame pasaulyje ir jį keisti. Tai drąsinanti knyga

Pasak leidyklos „Alma littera“ vadovės Danguolės Viliūnienės, ši knyga suteikia galimybę pažinti šių dienų herojus.

„Yra daug knygų, pasakojančių apie pasaulyje garsius žmones, jų sėkmės istorijas, įspūdingus darbus, gyvenimo paslaptis. „Aš esu Malala“ – kitokia. Tai knyga apie paauglę, mylinčių drąsių tėvų dukrą, kovojančią už vaikų teises. Pasakojimas priverčia patikėti, kad net paprastos mergaitės balsas gali būti išgirstas visame pasaulyje ir jį keisti. Tai drąsinanti knyga“, – pasakoja leidyklos „Alma littera“ vadovė Danguolė Viliūnienė.

Malala Yousafzai  savo istorija įkvepia viso pasaulio žmones. Gauti apdovanojimai – Malala Yousafzai laimėjo ne tik Nobelio taikos, bet ir Pasaulio vaikų premiją – drąsina jauniausią pasaulio taikaus protesto šalininkę, sekančią savo protėvio Mahatma Gandi pėdomis ir savo viešose kalbose pabrėžiančią, kad kiekvienas jai skirtas apdovanojimas yra skiriamas ir visai indų tautai.  

Knygos „Aš esu Malala“ bendraautorė Christina Lamb yra viena geriausių užsienio korespondenčių pasaulyje. Ji mokėsi Oksforde ir Harvarde, yra išleidusi penkias knygas bei gavusi daugybę apdovanojimų.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min