Dabar populiaru
Publikuota: 2015 gegužės 15d. 20:30

Apdovanoti geriausi spaudos fotografai: tarp laureatų – ir 15min.lt fotografas Vidmantas Balkūnas

Vidmanto Balkūno nuotrauka
Vidmanto Balkūno nuotrauka / Vidmanto Balkūno nuotrauka

Gegužės 15-osios vakarą Vilniaus rotušėje įvyko tradicinė ceremonija, kurioje Lietuvos spaudos fotografams buvo įteikta dvylika „Auksinio kadro“ apdovanojimų. Renginio metu buvo pristatytas ir tradicinis leidinys – metraštis „Lietuvos spaudos fotografija 2014“, surengta paroda, kuri vėliau keliaus po Lietuvą. Konkurse dalyvavo 148 fotografai, kurie pateikė daugiau nei 5000 nuotraukų. Net trijose nominacijose nugalėjo Vidmantas Balkūnas, kuris neseniai tapo portalo 15min. komandos nariu.

Autoriai nuotraukas konkursui teikė pagal šias temas: „Naujienos“, „Gyvenimas“, „Portretas“, „Europos metai“, „Kultūra“, „Diplomatija“, „Pramogos“, „Kariuomenė“, „Sportas“, „Gamta ir jos apsauga“, „Spindesys“ ir „Fotopasakojimas/Reportažas“.

Jau septintąjį kartą buvo įteiktas Kolegų prizas – kas jo vertas, nusprendžia patys konkurso dalyviai, rinkdami iš visų į metraštį ir parodą patekusių fotografijų.

Kazimiero Linkevičiaus nuotrauka/Kazimiero Linkevičiaus nuotrauka
Kazimiero Linkevičiaus nuotrauka

Lietuvos spaudos fotografų klubo prezidentas Jonas Staselis džiaugėsi, kad, analizuojant pasaulines tendencijas, matyti, jog žurnalistikos, o kartu ir fotožurnalistikos, poreikis nemažėja.

Lietuvos spaudos fotografų klubo prezidentas Jonas Staselis džiaugėsi, kad, analizuojant pasaulines tendencijas, matyti, jog žurnalistikos, o kartu ir fotožurnalistikos, poreikis nemažėja.

„Visi norime patikimų, atsakingai pateiktų žinių. Šiandieniniame pasaulyje tekstus jau praleidžiame – geriau ir greičiau suvartojame judančius ar stabilius vaizdus. Pas mus dar tik pradeda brautis multimedija ir kitos pasaulyje jau populiarios informacijos pateikimo formos. Nesinorėtų tikėti, kad internetinės žiniasklaidos leidėjų ar savininkų reikalavimai – kuo daugiau spragtelėjimų (angl. click) – užvaldys ir šalies fotožurnalistiką. Džiugu, kad bent spausdintinė žiniasklaida vis dar bando saugoti ir vertinti fotožurnalisto darbą“, – sakė J.Staselis.

Dmitrijaus Matvejevo nuotrauka/Dmitrijaus Matvejevo nuotrauka
Dmitrijaus Matvejevo nuotrauka

Fotografas Mindaugas Kulbis antrino, kad spaudos fotografijos poreikis Lietuvoje iš tiesų labai sumažėjęs. „Neatlaikiusi interneto spaudimo nyksta spauda. Bet vis dėlto yra labai daug norinčių fotografuoti entuziastų. Jų aistra fotografuoti tiesiog fantastiška, įkvepianti ir kelia pagarbą“, – kalbėjo fotografas.

Svečias iš Ukrainos Aleksandras Glyadyelovas, kalbėdamas apie Lietuvos spaudos fotografų darbus, taip pat buvo emocionalus. Fotografas neslėpė, kad, be daugybės pateiktų išties išskirtinių kadrų, jam įsiminė ir šiltas kompetentingos komisijos bendravimas. Vieningai nuspręsti, kuri fotografija verta apdovanojimo, – profesionalios patirties reikalaujantis procesas.

„Peržiūrėjęs nuotraukų galeriją, kurioje – visos komisijos atrinktos nuotraukos, prisiminiau ramų, kūrybišką bendradarbiavimą su kitais komisijos nariais pritemdytoje salėje, kur ekrane keitėsi fotografijos, tarp kurių buvo ir vaikų iš Lietuvos nuotraukos. Prisiminiau, kaip mane sujaudino subtili ir labai žmogiška serija apie berniuką autistą“, – vienais įsimintiniausių darbų dalijosi fotografas iš Ukrainos.

Gedimino Žilinsko nuotrauka/Gediminas Žilinskas
Gedimino Žilinsko nuotrauka

Vertinimo komisijos narys, menotyrininkas Virginijus Kinčinaitis savo straipsnį „Fotožurnalistika. Tarp meno ir „feikų“ publikuojamame metraštyje pradeda taip: „Globalios skaitmeninės komunikacijos laiku žiniasklaida visuomenėje tampa lemiama jėga, formuojančia mūsų pasaulio suvokimą ir gyvenimiškąsias vertybes. Kiekvieną akimirką į žmogaus sąmonę kėsinasi nesustabdomas prieštaringų audiovizualinių naujienų srautas. Tačiau kodėl esame tokie sutrikę, kodėl kuo daugiau naujienų, tuo daugiau nežinios, prieštaravimų, mitų ir prietarų? Nebeįmanoma aiškiai apibrėžti naujienų šaltinio ir objekto. Viskas persilieja vis labiau platėjančio skaitmeninio informacijos srauto bangose. Kada tai prasidėjo, kur? Kokia fotožurnalistikos vieta šiame dramatiškame naujienų gamybos procese?“.

Sauliaus Žiūros nuotrauka/Sauliaus Žiūros nuotrauka
Sauliaus Žiūros nuotrauka

Konkursines fotografijas, kaip ir kasmet, vertino ne tik Lietuvos, bet ir užsienio ekspertai. Vertinimo komisijoje trys fotografai: Aleksandras Glyadyelovas (Ukraina), Mindaugas Kulbis (Lietuva), Andrejus Liankevichius (Baltarusija). Kartu konkursines fotografijas vertino menotyrininkas Virginijus Kinčinaitis, taip pat komunikacijos ir ryšių su visuomene specialistas, žurnalistas, redaktorius Ričardas Jarmalavičius.

Pirmą kartą spaudos fotografijos konkursas Lietuvoje surengtas 2002 m. Tuomet jame dalyvavo 70 autorių, konkursui pristačiusių daugiau nei 1500 nuotraukų.

Konkursą „Lietuvos spaudos fotografija“ rengia Lietuvos spaudos fotografų klubas, vienijantis daugiau kaip pusšimtį Lietuvos spaudos fotografų profesionalų.

Vidmanto Balkūno nuotrauka/Vidmanto Balkūno nuotrauka
Vidmanto Balkūno nuotrauka

Konkurso „Lietuvos spaudos fotografija 2015“ nugalėtojai:

„Naujienos“ – Vidmantas Balkūnas, „Lietuvos rytas“

„Kariuomenė“ – Vidmantas Balkūnas, „Lietuvos rytas“

„Gyvenimas“ – Vidmantas Balkūnas, „Lietuvos rytas“

„Portretas“ – Rita Stankevičiūtė, „Lietuvos žinios“

„Europos metai“ – Kazimieras Linkevičius, „Respublika“

„Kultūra“ – Dmitrijus Matvejevas

„Diplomatija“ – Saulius Žiūra, ziura.eu

„Pramogos“ – Viktorija Vaišvilaitė-Skirutienė, vv-photography.com

„Sportas“ – Justinas Stacevičius, „Lietuvos rytas“

„Gamta ir jos sauga“ – Giedrius Dagys ir Žilvinas Vasiliauskas, dikiy.me

„Spindesys“ – Gediminas Žilinskas, gediminas-zilinskas.com

„Fotopasakojimas/Reportažas“ – Vėtrė Antanavičiūtė-Meškauskienė, vetre-studio.com

Kolegų prizas – Artūras Morozovas, nanook.lt

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

Praktiškai su „Norfa“

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min