Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Chopino gimimo metinėms – jo muzikos odisėja filharmonijoje

Frederykas Chopinas
LNF nuotr. / Frederykas Chopinas
Šaltinis: 15min
0
A A

Išryškindama Fryderyko Chopino gimimo 200-ąsias metines vasario 20, 24 ir kovo 3 dienomis Lietuvos nacionalinė filharmonija rengia trijų vakarų ciklą, kurio koncertus simbolinėmis antraštėmis galima būtų apibūdinti kaip „Senasis Chopinas“, „Naujasis Chopinas“ ir „Jaunystės Chopinas“.

Koncertų serijoje skambės garsinės Chopino fortepijono ikonos, mažiau tipingi autoriaus simfoniniai kūriniai ir naujosios kompozitoriaus muzikos metamorfozės džiazo stiliumi. Ciklo svečiai: prancūzų pianistas Philippe’as Giusiano, lietuvių pianistų fenomenas Petras ir Lukas Geniušai bei lenkų kamerinis orkestras „Aukso“, kartu su jo meno vadovu Mareku Mośium ir džiazo combo ansambliu.

„Tiek daug rašymo, kalbėjimo, skaitymo ir mąstymo apie Fryderyką Chopiną! Kiek daug retorikos ir poetizmų suklota jam po kojų! Egzistuoja nekritiškas, beveik religinis Chopino kultas ar nacionalinio herojaus statusas ir vis tiek atrodo, kad Chopinas iš tikrųjų nesuvoktas. Skęsdami jo gelmėje, nedrįstame išsiveržti iš maginio antžmogiško rato, kuris gaubia tuos, prie kurių nuo seno esame įpratę ir kurie prieš mus iškyla tarsi kolosalios bronzinės epochos statulos“, – taip apie Chopiną 1923 m. savo straipsnyje rašė Karolis Szymanowskis, kviesdamas iš naujo, iš tylos ir be prietarų atšviežinti Chopino idėją kultūrinėje sąmonėje ir atsikratyti paplitusio sentimentalizmo.

Vasario 20 d., 19 val. į šeštadieninį orkestro muzikos koncertą Didžiojoje salėje sostinės publika kviečiama veikiau be prietarų, tarsi tabula rasa, kurioje iš naujo galėtų būti įrašyta Chopino muzika. Ją – „Lenkišką fantaziją“, „Andante spianato et Grand Polonaise brillante“ (retai atliekamos autoriaus kompozicijos fortepijonui ir orkestrui) bei Antrąjį fortepijono koncertą – atliks Philippe’as Giusiano – XII tarptautinio Chopino pianistų konkurso Varšuvoje sensacija, Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras ir dirigentas Robertas Šervenikas.

Tuo tarpu į vasario 24 d., trečiadienio, 19 val. koncertą publikai siūloma sugrįžti su aktyvia Chopino muzikos atmintimi, visais įstrigusiais jo kūrybos stereotipais bei tipinėmis detalėmis, kurie čia bus sąmoningai transformuojami ir pateikiami jiems neįprastame (netikėtame) muzikos kontekste. „Naujasis Chopinas – tikrai nėra eilinis atvirukas kompozitoriui“ – taip savo projekto „2010: Chopino odisėja“ pristatymą pradeda Mateuszas Kołakowskis ir Piotras Steczekas. Šias Chopino metamorfozes rytietiškų pučiamųjų tembrų ir džiazo improvizacijos kryptimi įgyvendins Tichų miesto kamerinis orkestras „Aukso“, diriguojamas Mareko Mośiaus bei džiazo combo ansamblis.

Galiausiai kovo 3 d., trečiadienį, 19 val. Filharmonijos Didžiojoje salėje Petras ir Lukas Geniušai ketina ne tiesiog šeimyniškai pamuzikuoti, o veikiau surengti fortepijono tour de force. Po to, kai abu pianistai atliks pirmykščių stichijų pritvinkusio Igorio Stravinskio baleto „Šventasis pavasaris“ transkripciją dviem fortepijonams, jaunasis pianistas Lukas Geniušas paskambins 24 Chopino etiudus op. 10 ir op. 25, įkūnijusius ne tik technologinę pianizmo revoliuciją, bet ir pakeitusius žanro statusą, iš „emociškai bereikšmių“ pirštų pratimų virsdami meno forma.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Temos: 1 Filharmonija
Parašykite atsiliepimą apie 15min