Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Europos dieną – skambi orkestro muzikų dovana

Atlikėjai
Organizatoriai / Atlikėjai
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Vieningas idėjų įgyvendinimas, gebėjimas girdėti greta sėdintį kolegą, kūrybinės laisvės ir atsakomybės dermė – tai vertybės, kurias pripažįsta Lietuvos valstybinio simfoninio orkestro atlikėjai. Šios vertybės vienija ir Europą, todėl nieko stebėtino, kad „Orkestro artistų koncertas“ klausytojus į Vilniaus kongresų rūmus susiburti kviečia gegužės 9-ąją – Europos dieną.

Programoje – išskirtiniai kūriniai

Muzikinis reiškinys, kuriame orkestro muzikai turi galimybę groti ne orkestre, o su orkestru, nėra dažnas Lietuvos koncertų salėse. „Ne kiekvieną sezoną, ne kiekvienas orkestras rengia tokius koncertus, kuriuose orkestro muzikantai pasirodo kaip solo atlikėjai“, – teigia orkestro vairą koncerte laikysiantis maestro Ričardas Šumila.

Klausytojų laukia labai įvairi programa: joje skambės skirtingų kompozitorių, skirtingų stilistinių epochų kūriniai: nuo baroko, klasicizmo, romantizmo iki šiuolaikinės muzikos

Jaunasis dirigentas taip pat atskleidžia, kad koncertas išskirtinis ir įdomus savo programa, kurioje – kompozitorių, kūrinių ir stilių įvairovė. „Klausytojų laukia labai įvairi programa: joje skambės skirtingų kompozitorių, skirtingų stilistinių epochų kūriniai: nuo baroko, klasicizmo, romantizmo iki šiuolaikinės muzikos.“

Viena iš koncerto solisčių, violončelininkė Vita Šiugždinienė džiaugiasi, kad klausytojams atsiveria proga išgirsti Lietuvoje itin retai skambančius kūrinius – kai kurie jų mūsų šalies scenose dar nėra skambėję. „Programoje yra retai atliekamų, Lietuvos publikai dar nepristatytų kūrinių. Vienas tokių – Haydno Sinfonia Concertante. Šį kūrinį žino melomanai, tačiau plačiajai auditorijai jis neretai yra naujiena“, – tikina atlikėja.

„Taip pat retai atliekamas Honeggerio Concerto da camera, Davido Concertino fagotui“, – priduria dirigentas R. Šumila.

Solo ar tutti?

Teiraujantis, ką orkestro muzikams reiškia atsidurti solisto vietoje, kalbinti atlikėjai teigė, jog tai – ir iššūkis, ir maloni galimybė išreikšti savo idėjas ir atlikti tai, kas miela širdžiai.

Šis koncertas yra ypatingai gražus orkestro atžvilgiu, nes  žmonės turi galimybę pagroti su orkestru, neatsidėję  vien tik solistiškai veiklai

Fagotininkas Andrius Puplauskis teigia, kad daugelis atlikėjų, norėdami groti solo, turi rinktis tarp solisto ir orkestro atlikėjo specialybių. „Šis koncertas yra ypatingai gražus orkestro atžvilgiu, nes  žmonės turi galimybę pagroti su orkestru, neatsidėję  vien tik solistiškai veiklai.“

Pasak smuikininko Dainiaus Narkevičiaus,  atlikėjas, grodamas orkestre, turi būti tikras muzikas, o kartu – tam tikras patriotas, nes privalo orientuotis, ką ir kaip groja orkestro kolegos. Smuikininkas taip pat atskleidė, kad kiekvienas rinkosi tokius kūrinius, kuriuos labiausiai svajoja atlikti.

„Kiekvienas svajoja pagroti solo, tačiau esame įstumti į tam tikrus laiko rėmus – vieno vakaro koncertą. Taigi, stambių kūrinių nesirinkome – skambės mažesnių formų kūriniai, pjesės, atskiros koncertų dalys. Kadangi koncerte pasirodys nemažai atlikėjų, natūralu, kad esant daug skirtingų skonių, daug asmenybių, koncerto programa bus išties spalvinga.“

Violončelininkė V. Šiugždinienė pastebi, kad orkestro muzikams groti solo – savotiškas iššūkis. „Groti orkestre solo ir groti solo su orkestru – skirtingi dalykai. Pastaruoju atveju groti yra tikrai sunkiau, patiriama daugiau įtampos. Tačiau tai yra būtina ir reikalinga patirtis kiekvienam atlikėjui.“

Gebėjimas groti orkestre – ne kiekvienam

Pasiteiravus dirigento, ar jaučiasi skirtumas tarp muziko solisto ir muziko, kuris dažniau groja ansamblyje, R. Šumila tvirtino, kad muzikas, grojantis orkestre, galbūt net turi tam tikrą privalumą – gali geriau atskleisti bendrą kūrinio idėją. Žinodamas ansambliškumo specifiką, toks muzikas gali nuspėti, kaip orkestras atliks muzikinius posūkius, kaip palydės vieną ar kitą muzikinę mintį.

„Grojant orkestre reikia didelės koncentracijos: svarbu gerai atlikti savo partiją, klausyti, ką daro kitos instrumentų grupės, matyti dirigentą, o tada – visa tai apjungti ir ištransliuoti rezultatą publikai. Tuo metu grodamas vienas, atlikėjas yra atsakingas tik pats už save. Dažai išėjusiems iš orkestro groti solo, atlikėjams nekyla jokių keblumų. Tačiau įpratusiems groti solo muzikams – atvirkščiai: neretai būna sudėtinga įsilieti į kolektyvą. Ne visi geba groti ansambliškai“, – atskleidžia dirigentas. 

Koncerte kartu su Lietuvos valstybiniu simfoniniu orkestru solo programas atliks smuikininkai Dainius Narkevičius, Saulė Rinkevičiūtė, Svetlana Maigienė, Toma Banzaitytė, violončelininkė Vita Šiugždinienė, fleitininkai Žibutė Valkaitytė ir Vytenis Giknius, obojininkas Linas Šalna, anglų rago meistras Tomas Bieliauskas bei fagotininkai Andrius Puplauskis ir Robertas Šidiškis.

Vakaro programoje skambės A.Vivaldi, C. Saint Saens, J. Haydn, J.S.Bach, P. Sarasate, T. A.Vitali, A.Honegger, F.David kūriniai.

Klausytojai Vilniaus kongresų rūmų salėje laukiami gegužės 9 d. 19 val.

 

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie 15min