Dabar populiaru
Publikuota: 2012 birželio 15d. 13:34

Lietuviai mėgausis tradiciniu japonišku moterų šokiu džiutamai

Japoniškas moterų šokis Džiutamai
JLDA nuotr. / Japoniškas moterų šokis Džiutamai

Minint 90-ąsias diplomatinių santykių tarp Japonijos ir Lietuvos metines, birželio 20-28 d. Kaune, Vilniuje ir Druskininkuose pristatomas aukščiausią meninę raišką įkūnijantis tradicinio japoniško šokio pasirodymas džiutamai. Renginius organizuoja Japonijos-Lietuvos draugystės asociacija.

Nors Japonija ir Lietuva  geografiškai yra toli viena nuo kitos, tačiau abi šalis sieja gilus tikėjimas ir pagarba gamtai. Lietuvoje rengiamo turo metu bus šokami kūriniai kuriuose dominuos gamtos pasaulį nagrinėjančios temos.

Džiutamai šokis atskleidžia principinius wabi ir sabi japoniškos estetikos principus. Minimalistinė scenos dekoracija, dėmesys vieninteliam artistui bei užburianti tradicinių kanklių šiamisen ir tradicinės fleitos šiakuhači muzika.  

Pastaraisiais metais Lietuvos žiūrovai turėjo galimybių susipažinti su  vyrų dominuojamu No teatru tuo tarpu džiutamai yra tradicinis tik moterų šokamas šokis, kuris bus pirmą kartą demonstruojamas Lietuvoje.

Apie džiutamai

Japonijoje išskiriamos dvi judesio formos: mai – sukimasis ir odori – šokimas. Pradžioje išskirtinis mai bruožas buvo sukimasis ratu ir trepsėjimas, o odori – šokinėjimas. Skyrėsi ir tikslai: mai buvo atliekamas kaip malda dievams ar žymiems valstybės veikėjams, o odori buvo savo paties dvasinio pakilimo išraiška.

Džiutamai – viena iš nedaugelio meno šakų Japonijoje, kurias sukūrė ir puoselėjo moterys. Tai itin subtilus, labai didelę reikšmę pauzėms teikiantis menas, gimęs iš mergaitiškų manierų ir pomėgių ankštoje, šiaudiniais dembliais, tatamiu, iškloto kambario erdvėje. Čia labai svarbu grakštūs pirštų ir pečių judesiai, žvilgsnis, gebėjimas visu kūnu, jo vidumi, pajusti erdvę.

Scenovaizdis nėra derinamas prie kūrinio muzikos, jis kuriamas pasitelkiant tradiciškai japoniškuose namuose esančias stumdomas popierines duris, fusuma, slankiojančias popierines pertvaras, šiodži, širmas, o žvakidės ir jų skleidžiama šviesa naudojamos atskirti šokėjos ir žiūrovų pasaulius.

Žiūrovo vaizduotę žadina vien tik šis neįmantrus scenovaizdis ir šokėjos žvilgsnio jėga, likusi baltu grimu užmaskavus emocines veido išraiškas. Šokėja grakščiais pirštų ir pečių judesiais bei žvilgsniu ne pažodžiui perpasakoja vieną ar kitą istoriją, bet į atliekamą kūrinį prabyla ir savo pačios mintimis.

Žiūrovas taip pat savaip reaguoja į šokėjos pasakojamą istoriją. Taip sukuriamas džiutamai pasaulis, todėl džiutamai, taip pat kaip ir raiškusis skaitymas, visada atliekamas vieno asmens.

Pasirodymo datos ir vietos

Birželio 20 d., trečiadienis, 19 val., Kauno kolegijos Menų fakultetas (A.Mackeviciaus g. 27), 203 auditorija, įėjimas nemokamas;

Birželio 22 d., penktadienis, 19 val. , Kauno valstybinis dramos teatras, bilietai – 20 Lt;

Birželio 25 d., pirmadienis, 19 val., Vilniaus universiteto Teatro salė (Universiteto g. 3), įėjimas nemokamas;

Birželio 26 d., antradienis, 19 val., „Menų spaustuvė“, Vilnius, bilietai – 20 Lt;

Birželio 28 d., ketvirtadienis, 19 val., Druskininku teatro festivalis, „Eglės“ sanatorijos salė (Eglės g. 1), įėjimas nemokamas.

Temos: 2 Šokiai Japonija

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Gerumu dalintis gera

Video

02:24
00:57
01:04

Dabar tu gali

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie 15min