Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Nauja meno terapijos injekcija Lietuvoje – klouno terapija

„Klounai be sienų“
Organizatorių logotipas / „Klounai be sienų“.
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Apie meno terapiją, pasitelkiant dailę ar muziką, girdėjome visi. Tačiau terapija, naudojanti scenos menų principus – retas reiškinys Lietuvoje. Asociacija „Koturnos“ bando užpildyti šią spragą ir rugsėjo mėnesį organizuoja mokymus jauniems aktoriams apie socialinį klounavimą arba kitaip – klouno terapiją. Mokymus ves klouno terapijos profesionalai iš Vokietijos, jau daugiau kaip 10 metų dirbantys „Klounų klinikoje“ Miunchene.

Klouno terapijos ABC

Klouno terapija taikoma socialiai pažeidžiamiems vaikams jų kasdienėje aplinkoje. Profesionalūs aktoriai-klounai lanko segančius vaikus ligoninėse, vaikų namus, vaikus karo zonose, pabėgėlių stovyklose.

Šis terapijos būdas turi savitą metodiką, kuri padeda „rasti kalbą“ (nebūtinai verbalinę) ir susišnekėti  su sunkiai bendraujančiais, socialiai atskirtais, psichologinių problemų turinčiais vaikais.

Klouno terapijos esmė – ne fiziškai žaisti su vaiku, o aktyviai psichologiškai bendrauti per jo vaizduotę. Jei tik įmanoma, stengiamasi su vaikais bendrauti individualiai. Pavyzdžiui, ligoninėje rengiamas ne bendras pasirodymas kur nors žaidimų kambaryje, o apsilankoma palatose ir bendraujama su kiekvienu vaiku atskirai. Filmuotos medžiagos apie klouno terapiją ligoninėje galima pažiūrėti čia.

Idėja taikyti šį savotišką „gydymą“ gimė 8 dešimtmetyje amerikiečiui gydytojui terapeutui Hunteriui Campbellui „Patch“ Adamsui, kuris tyrinėjo juoko poveikį žmogaus organizmui. Jis įkūrė pirmąją alternatyvią ligoninę „Gesudheit!Institute“. Vėliau 1987 m. Niujorke buvo įsteigta programa, skirta mokyti profesionalius aktorius-klounus dirbti su sergančiais vaikais.

Palaipsniui kūrėsi įvairios socialinio klounavimo organizacijos: „Klounų klinikose“ dirba etatiniai „gydytojai-klounai“, o tarptautinė organizacija „Klounai be sienų“ vizituoja vaikus įvairiose pasaulio vietose. Kita tarptautinė organizacija „Nosis nosiai“ rengia socialinio klounavimo mokymus ir seminarus. Steigiamos ir socialinio klounavimo programos universitetuose.

Vidurio Rytų Europa – socialinio klounavimo baltoji dėmė

Daugiausia socialinio klounavimo organizacijų įsikūrusios JAV, Kanadoje, Australijoje, Vakarų Europos valstybėse. Šių šalių klounai vaidina vaikams socialinės įtampos aplinkoje savo valstybėje, taip pat važiuoja į misijas užsienyje (Afrikos, Azijos, Pietų Amerikos šalis, Indiją). Įdomus faktas, kad socialinis klounavimas prigijo net tokioje egzotiškoje vietoje kaip Arubos sala Karibų jūroje.

Vidurio ir Rytų Europai iki šių šalių dar toli. Pas mus nėra nei socialinio klounavimo vietinių organizacijų, nei misijų iš užsienio valstybių. Tiesa, visai neseniai socialiniu klounavimu susidomėta Lenkijoje. Prie šių pastangų pridėjus lietuviškąsias iniciatyvas, galbūt baltoji socialinio klounavimo dėmė žemėlapyje pamažu įgis spalvų. 

Klouno terapijos efektyvumas

Mokslininkai įrodė pozityvų juoko ir džiaugsmo poveikį žmogaus psichinei ir fizinei sveikatai. Pediatrai savo ruožtu pripažįsta, kad klouno terapija yra veiksminga meno psichoterapijos rūšis. 2008 metais Tel Avive atliktas klounų daktarų, dirbusių su vaikais prieš operacijas, efektyvumo tyrimas. Įrodyta, kad tie vaikai, su kuriais prieš operaciją dirbo klounai, patyrė mažiau nerimo negu vaikai, kurie buvo raminami midazolamu.

Klounai ligoninėse švelniai parodijuoja gydytojus, taip sugriaudami grėsmingo gydytojo įvaizdį.

Klouno personažas pasirinktas ne atsitiktinai. Klouno archetipas suvokiamas kaip nevykėlis, į socialinių normų rėmus netelpantis juokdarys. Vaikai į klounus žiūri ne kaip į suaugusius, o kaip į sau lygius. Jų apsilankymas iškrauna įtampą bei sukuria geresnę psichologinę aplinką. Aplink vaiką sukuriamas kitas, saugesnis pasaulis.

Klouno terapija praskaidrina nuotaiką ne tik vaikams, bet ir ligoninės ar kitos vaikais besirūpinančios įstaigos personalui, lankytojams.

Daugiau apie mokymus Vilniuje

Rengiamų mokymų tikslas – pritaikyti jaunųjų aktorių gebėjimus meno terapijoje, ugdyti meno socialinės naudos supratimą ir paskatinti dalyvius būti socialiai atsakingus. Projektas remiamas Lietuvos kultūros rėmimo fondo.

Apie 20 seminaro dalyvių šešias dienas bus mokomi klounados improvizacijos pagrindų, akrobatikos, triukų, dainavimo ir muzikos instrumentų integravimo, lėlių teatro elementų. Dalyviai bus paruošti psichologiškai dirbti ligoninėje: lektoriai pasidalins savo patirtimi, pagrindinėmis problemomis ir jų sprendimo būdais. Paskutinę seminaro dieną lektorių prižiūrimi jaunieji aktoriai-klounai apsilankys Vilniaus universiteto vaikų ligoninėje. Projekto organizatoriai džiaugiasi, kad ligoninė palankiai priėmė šią iniciatyvą ir dėkoja už pagalbą ligoninės direktoriui ir gydytojai Rimantei Čerkauskienei.

„Tikimės, kad pavyks ne tik išmokyti jaunuosius aktorius klounados technikos, bet ir suburti savanorių komandą, pasiryžusių reguliariai bendradarbiauti su vaikų namais ir  ligoninėmis“, sako projekto iniciatorė ir koordinatorė Viltautė Žemelytė. Vilniaus miesto vaikų namuose ir ligoninėse bus išplatinta informacija apie klouno terapijos poveikį bei galimybę pasikviesti savanorius aplankyti jų įstaigą. VU vaikų ligoninės atstovė ryšiams su visuomene Jolanta Normantienė viliasi, kad projektas „mažuosius pacientus privers daugiau juoktis, mažiau bijoti ir vėliau laiką, praleistą ligoninėje, prisiminti ne tik kaip nemalonų atsitikimą, bet ir kaip naujų potyrių ir pažinimo laiką“.

Jei norite dalyvauti šiame projekte ir tapti socialiniu klounu – dar yra keletas laisvų vietų. Savo motyvaciją trumpai išdėstykite adresu klounaibesienu@gmail.com.

Komentarai
Temos Klounas
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min