Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Vilniaus mažojo teatro dvidešimtmečiui – Tumino „Mistro“ premjera

Rimas Tuminas
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Rimas Tuminas
Šaltinis: 15min
0
A A

Dvidešimtmetį minintis Vilniaus mažasis teatras kovo 5 ir 6 dieną kviečia į premjerą – režisieriaus Rimo Tumino „Mistrą“ pagal Mariaus Ivaškevičiaus pjesę. Šiuo metu Maskvos J. Vachtangovo teatrui vadovaujantis R. Tuminas pirmosios spektaklio dalies premjerą išleidžia specialiai teatro gimtadieniui. Viso spektaklio teks palaukti iki rudens, nors jau šį pavasarį „Mistras“ pakviestas dalyvauti tarptautiniuose festivaliuose.

Mariaus Ivaškevičiaus „Mistras“, kaip ir jau legendiniu tapęs „Madagaskaras“, siūlo netradiciškai pažvelgti į garsias istorines asmenybes, nešabloniškai pasvarstyti apie lietuvių tautos identitetą. „Mistro“ centre – Adomo Mickevičiaus biografija ir likimas, o kartu – „tikro“ herojaus, pranašo, kurio galbūt nesąmoningai ilgimės šiandien, paieškos. Pjesėje iškyla „egzotiškosios“ Lietuvos vaizdas – šalies, kurioje „viskas dar painu, neišsikristalizavę: Rusija, jos viduje – Lenkija, Lenkijos viduje – Lietuva, o šios viduje – sprogimo laukiantys indai“; šalies, kurioje žmonės, keldami taurelę, linki vieni kitiems „prisikelti literatūroje“ ir kuriems „visos žemės vienodai svetimos“.

Mistras – tai Lietuvos dvarininkas Andžejus Towianskis, skelbęsis pranašu, viešpaties vietininku žemėje ir Paryžiuje įkūręs sektą „Dievo reikalas“. Jis savo mistinėmis idėjomis visiškai pavergia nebe jauną ir gyvenimo prasmės bei kūrybos atnaujinimo šaltinių ieškantį Adomą Mickevičių ir galutinai sužlugdo didįjį poetą. Tačiau Rimo Tumino spektaklis, kupinas įspūdingų vaizdų ir apglėbiantis tiršta teatrine atmosfera, aprėpia daugiau.

„Spektaklis yra apie kelionę namo, kelionę į gimtinę. Tai amžina, besikartojanti tema. Namų, tėvynės, laisvės, grožio ilgesys. Kuo arčiau kelionės pabaiga, tuo ilgesys didesnis. Ir kuo aiškiau suvoki, kad daug kas bus pasikeitę, tuo brangiau, reikšmingiau visa tai atrodo – gimtosios žemės grumstas, kvapas, garsas“, – sako režisierius.

Dramaturgas Marius Ivaškevičius „Mistrą“ rašė specialiai Rimui Tuminui ir jo aktoriams. Lygindamas „Madagaskarą“ ir naująją savo pjesę, autorius užsiminė, kad jei „Madagaskare“ buvo po lygiai faktinės tiesos ir išmonės, tai „Mistre“ beveik visi įvykiai ir žmonės – tikri, tik „perleisti“ per meninės vaizduotės filtrą.

Spektaklyje vaidmenis kuria aktoriai Jokūbas Bareikis (Mickevičius), Ramūnas Cicėnas (Mistras), Gintarė Latvėnaitė (Celina, Mickevičiaus žmona), Valda Bičkutė (Ksavera, guvernantė), Audrius Bružas (Balzakas), Mantas Vaitiekūnas (Šopenas), Leonardas Pobedonoscevas (Pjeras Leru, filosofas), Ilona Kvietkutė (Žorž Sand), Ineta Stasiulytė ir Vaida Būtytė (Margaret, žurnalistė), Vytautas Rumšas ir Balys Latėnas (lietuviai). Scenografiją sukūrė Adomas Jacovskis, muziką – Faustas Latėnas, kostiumus – Juozas Statkevičius.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min