Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Ambicinga misija Antarktidoje: 25 laipsniai šalčio, 3 kilometrų gręžinys ir mėginiai, kurie gali atskleisti naujas gyvybės formas

Grupė Didžiosios Britanijos inžinierių pradeda ambicingą misiją Antarktidoje.
Antarktida
Antarktida / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.
Temos: 1 Antarktida

Inžinieriai sieks prasibrauti iki ežero, paslėpto po trijų kilometrų ledo sluoksniu.

Tyrėjų komanda tikisi, kad ši misija duos naujos informacijos apie Žemės ir kitų planetų evoliuciją, atskleis svarbias detales apie praeities klimatą mūsų planetoje, praneša Foxnews.com.

Apsiginklavę 80 tonų įranga, tyrėjai keliaus į ledyninų pasleptą Elsvorto ežerą, esantį vakarų Antarktidoje. 16 tūkst. kilometrų nuo Didžiosios Britanijos nutolusi tyrimų vieta nebus pati svetingiausia – čia temparatūra siekia 25 laipsnius šalčio, o tyrėjų komandai teks apie tris mėnesius gyventi specialiose palapinėse.

Ne pačiomis patogiausiomis gamtos sąlygomis inžinieriai klos pamatus kitais metais prasidėsiančiai pagrindinei misijos daliai.

Mėginiai iš ežero po ledu

2012 metų spalį 10 mokslininkų ir inžinierių komanda, naudodama specialią techniką,  bandys padaryti gręžinį ledyne, po kuriuo yra ežeras. Tada bus bandoma per gręžinį išgauti ežero nuosėdų.

„Elsvorto ežeras greičiausiai bus pirmasis Antarktidos ežeras po ledu, kuris bus ištirtas“, – sako tyrėjų komanda.

Antarktidoje yra žinomi 387 ežerai po ledu. Rytinėje Antarktidos dalyje esantis Vostoko ežeras yra žinomiausias iš visų. Rusijos tyrėjų komanda bandė iš šio ežero paimti mėginius, bet jiems nepavyko to padaryti.

Naujos gyvybės formos?

Pastaruoju metu mokslininkai daug kalbėjo apie tai, kad toks tyrimas gali atskleisti naujas, niekam nežinomas mikrobų formas, kurios vystosi šaltoje, tamsioje ir ledo izoliuotoje aplinkoje.

„Mes beveik 15 metų planavome ištirti šį paslėptą pasaulį. Tačiau tik dabar turime technologijas, kurios mums leis pragręžti storiausią Antarktidos ledą ir neteršti niekieno nepaliestos aplinkos“, – sako Edinburgo universitete dirbantis misijos vadovas Martinas Siegertas.

Tuo tarpu „British Antarctic Survey“ dirbantis Davidas Pearce'as mano, kad misija bus sėkminga nepaisanto to, ką ji atskleis.

„Atrasta gyvybė ežere, kuris galbūt buvo visiškai izoliuotas daugiau nei pusę milijono metų, mums duos daugiau informacijos apie gyvybės Žemėje kilmę. Jei mes ten nieko nerasime, tai bus net reikšmingiau, nes tai parodys ribas, už kurių gyvybė negali egzistuoti“, – sako D.Pearce'as.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
Užsisakykite 15min naujienlaiškius