Dabar populiaru
Publikuota: 2017 spalio 1d. 18:14

Gėjus, Pravalas ir Mergelių Akys: 72 ypač neįprasti Lietuvos ežerų vardai

Gėjaus ežeras
en.wikipedia.org nuotr. / Gėjaus ežeras

Paskęsti Mergelių Akyse arba patirti Pravalą Lietuvoje galima ne tik perkeltine, bet ir tiesiogine prasme. Lietuvoje yra keli tūkstančiai ežerų, ir kai kurių jų pavadinimai priverčia nustebti.

Esame rašę apie keisčiausius Lietuvos kaimų ir upių pavadinimus. Šįkart jūsų dėmesiui – straipsnis apie pačius įdomiausius ežerų pavadinimus Lietuvoje.

Yra ir Gėjus, ir Gėjukas

Kaip ir žmonių, Lietuvos ežerų būna visokių. Štai Ignalinos rajone telkšo Šventas, bet netoli jo galima rasti net keletą ežerų pavadinimu Žiežulinis. O Kauno rajone galima rasti netgi ežerą, vardu Ragana.

Maždaug du kilometrai į pietvakarius nuo Druskininkų centro telkšo du maži ežerėliai, kurie drauge yra žinomi kaip Mergelių Akys. Nepaisant romantiško pavadinimo, vietos istorija ne tokia romantiška: prasidėjus sovietinei okupacijai, į Mergelių Akis buvo metami nužudyti partizanai, jų atminimui dabar čia stovi paminklas.

Beje, Akis – vienas iš dažniausių ežerų pavadinimų Lietuvoje apskritai. Šalyje yra bent devyni ežerai tokiu pavadinimu. Tiesa, Jonavos rajone tyvuliuoja ir priešingybė – Aklasis Ežeras.

en.wikipedia.org nuotr./Aklasis ežeras
en.wikipedia.org nuotr./Aklasis ežeras

Be Mergelės Akių, ežerų, kurių pavadinimai, rodos, yra skirti vilioti tam tikros lyties atstovus, esama ir daugiau: Varėnos rajone galima rasti Mergežerį, o Kauno rajone, prie Babtų – Bernakampę.

Trakų rajono pietvakariuose plyti Gėjus. Tačiau ežero pavadinimas su seksualinėmis mažumomis nesusijęs: pasak kalbininkų, šio ežero pavadinimas kilo iš seno lietuviško žodžio gainys, kuris reiškia „lenktos formos daiktą“. Šalia plyti draustinis tuo pačiu pavadinimu – Gėjaus draustinis. Netoli Gėjaus yra ir mažesnis ežeras, kuris vadinasi Gėjukas.

Nuo Reketijos iki Pravalo

Lietuvoje telkšo trys ežerai pavadinimu Pravalas. Tiesa, greičiausiai jų pavadinimai kilę iš žodžio „valyti“, o ne iš barbarizmo pravalas. Beje, internete galima rasti atsiliepimų žvejų, besiskundžiančių, kad žuvų ežere pagauti sunku ir žvejyba jame – išties pravalas.

Tai ne vienintelis ežero pavadinimas, atrodo, kilęs iš lietuvių kalbos slengo. Švenčionių rajone tyvuliuoja Akulieriai: tiesa, šio pavadinimo ryšys su žodžiu akulieriai ar akulioriai, kuriuo dar ne taip seniai Lietuvoje daug kas vadino akinius, lieka neaiškus. Aiškiau tai, kad Susiedas, telkšantis Molėtų rajone, vardą greičiausiai gavo nuo rusiško žodžio „kaimynas“.

Kalvarijų savivaldybėje galima rasti ne tik Reketijos kaimą, bet ir Reketijos ežerą. Tiesa, bijoti reketo labiau negu kitur Lietuvoje nuvykus prie šio ežero nereikėtų: jo vardo kilmė sena, lenkiška.

Į Kelmės rajoną keliauti gali „Peugeot“ automobilių savininkai: čia tyvuliuoja nedidelis Pėžų ežeras. Netoli jo kadaise egzistavo Pežų kaimas, kuriame, tiesa, nebėra nė vieno gyventojo.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Šventas – ežeras šiaurės rytų Lietuvoje
Luko Balandžio / 15min nuotr./Šventas – ežeras šiaurės rytų Lietuvoje

Pavargus nuo reketo su savo „Peugeot“ nuvažiuoti pailsėti prie Amerikos, deja, nepavyks. Iki 1969 m. dabartinio Žemaitijos nacionalinio parko teritorijoje egzistavęs Amerikos ežeras po sovietinės melioracijos išnyko – dabar parko direkcija svarsto apie jo atkūrimą. Manoma, kad ežerui pavadinimą davė šalia kadaise gyvenęs valstietis, savo kaimynams vis pasakojęs, kaip jau netrukus išvyks į Ameriką.

Tačiau nors Amerika ir toli, Dunojų aplankyti daug lengviau. Ežeras, vardu Dunojus, yra Lazdijų rajone.

Užtat mėgstantys politines diskusijas gali nukeliauti į Utenos rajoną ir apsilankyti prie Politiškių ežero. O tie, kurie mokėsi KTU gimnazijoje arba tiesiog yra jos buvusio direktoriaus Bronislovo Burgio gerbėjai, gali išsimaudyti Burgio ežere Plungės rajone.

Savo ežerus turi ir kai kurių kitų vardų atstovai: Vido ežeras tyvuliuoja Varėnos rajone, Rokiškio rajone – Skaistė, o Švenčionių rajone yra Didžioji Ilma ir Mažoji Ilma.

Bedugnis ne bedugnis, Didžiulis ne didžiulis

Kai kurių ežerų pavadinimai, atrodo, turėtų apibūdinti šių ežerų dydį, gylį ar augmeniją. Tačiau šie apibūdinimai ne visada teisingi. Tarkime, Lietuvoje plyti net trys ežerai vardu Didžiulis, bet juos didžiuliais vadinti vargu ar galima. Net didžiausio iš jų, telkšančio Alytaus rajone, plotas tėra 9 kvadratiniai kilometrai ir iki didžiausių Lietuvos ežerų jam toli, o mažiausio plotas yra vos maždaug 0,6 kvadratinio kilometro.

Alytaus apskrities VPK nuotr./Švarinamas Didžiulio ežeras
Alytaus apskrities VPK nuotr./Švarinamas Didžiulio ežeras

Druskininkų savivaldybės teritorijoje plyti ežeras kiek kuklesniu vardu – Vidutinis.

Kiti ežerai turbūt buvo pavadinti pagal tai, ko juose daug galima rasti: Lietuvoje yra trys ežerai, kurie vadinasi Varlinis, ir dar vienas Ežerinis Kupiškio rajone. O Švenčionių rajone telkšo Žąsinų ežeras.

Panevėžio rajone telkšančio ežero, vardu Glitėnas, vanduo greičiau nėra glitesnis negu kitur. Su 15min apžvalgininku Pauliumi Gritėnu ežero, nors nuo jo pavardės skiriasi vos viena raide, pavadinimas taip pat nėra susijęs, nors P.Gritėnas ir yra kilęs iš Panevėžio.

Kalvarijos savivaldybėje plyti du ežerai, kurių vardai – didysis ir mažasis Salaperaugis. Tačiau ežerai taip vadinasi ne dėl to, kad peraugo kokią nors salą: priešingai, legendos sako, kad ten, kur dabar yra du ežeriukai, anksčiau tyvuliavo vienas didelis, bet jame atsiradusi sala jį peraugo ir perskyrė į du.

M.Abramavičiaus nuotr./Beužaugantis ežerėlis
M.Abramavičiaus nuotr./Beužaugantis ežerėlis

Kalbant apie ežerų gylį, atrodo, kad seniau lietuviai ne itin gerai mokėjo jį įvertinti. Šalyje yra apie dvidešimt ežerų, kurių pavadinimas yra Bedugnis, nors dugnus turi jie visi. Rasime Lietuvoje ir du ežerus, kurie vadinasi Bedugnė, ir dar Bedugnėlį.

Dalis ežerų turbūt pavadinimus gavo, nes nepasižymėjo švara: Švenčionių rajone tyvuliuoja Purvynas, Zarasų rajone – Purvinka. O Kalvarijos savivaldybėje telkšo Purvinis, nors sunku pasakyti, ar prie jo ošia svyruoklis berželis, kaip dainavo Laimutis Purvinis.

Ne visi senieji Lietuvos gyventojai buvo išradingi: šalyje yra bent devyni ežerai, kurie vadinasi tiesiog Ežerėlis. Raseinių rajone galima rasti Paežerio ežerą, o Lazdijų rajone telkšo Ežerėliabalė.

Ir Dviragis, ir Trikojis

Kai kurių ežerų pavadinimai sutampa su bendriniais lietuvių kalbos žodžiais. Ne visi jie malonūs – pavyzdžiui, Molėtų rajone yra Dūriai. Tiesa, bent jau geografiškai nuo dūrių iki kapų yra pakankami toli: Kapų ežeras telkšo Šilutės rajone.

Daug draugiškiau skamba Kelmės rajone esančio Šoniuko ežero vardas. O jei mėgstate šokti kepurinę, galbūt jums verta apsilankyti prie ežero Kepurinis Kupiškio rajone.

Fotografus galbūt sudomins, kad Lazdijų rajone telkšo Trikojis. O Rokiškio rajone dviratininkai gali užsukti prie Dviragio. Greičiausiai Švenčionių rajono ežeruose daug kriauklių nerasite, bet galite rasti ežerą Kriauklė, o Rokiškio rajone Natkuškio pelkė supa ežerą, vardu Lūšna.

Sustojus Kelmės rajone, galima išsimaudyti ežere, kuris taip ir vadinasi – Sustojus. O tie, kuriems nesiseka matematika, gali nuvykti į Varėnos rajoną ir pabūti prie ežero, vardu Trikampis. Jei mėgstate grikius, čia galima užsilikti ir ilgiau: Varėnos rajone taip pat telkšo ežeras Grikis ir ežeras Kastinis, nors kastinys Žemaitijoje ir populiaresnis nei Dzūkijoje.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Kastinio ežeras
Luko Balandžio / 15min nuotr./Kastinio ežeras

Švenčionių rajone telkšo ežeras Skerdžius: apie jo sąsajas su Vinco Krėvės apysaka pasakyti sunku. Netoli Trakų tyvuliuojantis Drabužis taip pat nėra ypatingai panašus į jokį drabužį. Iš trijų ežerų Lietuvoje, kurie vadinasi Juodas, iš tikrųjų juodas, kiek žinoma, nėra nė vienas.

Jei esate gimę balandį arba spalį, galite savo gimtadienį švęsti prie ežero: Lazdijų rajone tyvuliuoja Balandis, o Molėtų – Spalis. Tiesa, bent jau pastarojo ežero vardas kildinamas ne iš mėnesio pavadinimo, bet iš žodžio spalus, kuris reiškia „rūgštus“.

Nuo Katinėlio iki Arkliašūdžio

Mylite gamtą? Tuomet taip pat galite rasti sau patinkantį ežerą. Pavyzdžiui, kačių gerbėjai gali rinktis – ar jiems labiau prie širdies Katinautiškės Ignalinos rajone, ar Katežeris Kelmės rajone, ar tiesiog Katinėlis Telšių rajone.

Kitų gyvūnų mylėtojai irgi turi pasirinkimą. Prienų rajone plyti ežeras, vardu Veršiukas. Molėtų rajone – Stirna. Zarasų rajone telkšo Kiauliukas, o Šilalės rajone – Paršežeris. Telšių rajone tyvuliuoja Kurmis, o Šiaulių rajone – Barsukynas.

Tie, kuriems prie širdies paukščiai, gali nuvykti į Kalvarijos savivaldybę, kur telkšo Šarkis (beje, Jackas Sharkey (Džekas Šarkis) buvo ir žymus lietuvių kilmės amerikiečių boksininkas). Švenčionių rajone plyti Varnakis, o Alytaus rajone – Lizdų ežeras, kurį, matyt, mėgsta gegutės. Švenčionių rajone yra ežeras, kurio pavadinimas yra Gaidys. O Šilalės rajone telkšo Gaidėnų ežeras.

Su gyvąja gamta siejamų pavadinimų esama ir daugiau. Šiaulių rajone telkšo Pumpuriukas, Šakių rajone – Žiogas, Šilutės rajone – Žalčių ežeras.

Tačiau ne viskas, kas susiję su gamta, kvepia. Švenčionių rajone, Labanoro girioje, vis dar rasime ežerą, kurio pavadinimas – Arkliašūdis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Kviečiame anties

Video

01:08
16:36
24:16

Esports namai

Parašykite atsiliepimą apie 15min