Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Kaip nanotechnologijos padeda verslui?

1959 metų gruodžio 29 diena, Kalifornija, JAV. Kasmetinis JAV Fizikų draugijos susirinkimas. Nobelio premijos laureatas, garsus mokslininkas Richardas Feynmanas susirinkusiems uždavė provokuojantį klausimą: „Kodėl mums nesutalpinus visų Britanijos enciklopedijos 24 tomų turinio ant smeigtuko galvutės?“
Laboratorija
Laboratorija / 123rf nuotr.

Anot jo: „Fizikos principai nedraudžia manipuliuoti medžiaga po vieną atomą. Tai nėra bandymas pažeisti gamtos dėsnius, todėl tai – įmanomas dalykas. Iki šiol to nepadarėme dėl to, kad tiesiog esame per dideli“.

Šio autoritetingo mokslininko kalba paskatino daugelį mokslo laboratorijų bandyti išaiškinti tuos įmanomus dalykus, naujas, dar niekieno nepaliestas fizikos sritis.

Po penkerių metų Tokijaus Mokslo universiteto profesorius Norio Taniguchis „pakrikštijo“ šią sritį „nanotechnologijos“ vardu. Anot jo, nanotechnologija apima atskyrimo, sujungimo procesus bei medžiagų deformaciją naudojant vieną molekulę arba vieną atomą.

Nanotechnologijos praktikoje

Nanotechnologijos – tai ne tik muzikos grotuvas „iPod Nano“. Nors šis įrenginys 2007 metais ir buvo išrinktas geriausiu nano įrenginiu. Įrenginys garsėja nepaprastai didele talpa.

Kiti „iPod“ modeliai gali sutalpinti net iki 160 GB duomenų į kelių centimetrų dėžutę. Bet tai ne vienintelė nanotechnologijomis paremta plataus vartojimo prekė (angl. consumer goods).

Tai nėra bandymas pažeisti gamtos dėsnius, todėl tai – įmanomas dalykas. Iki šiol to nepadarėme dėl to, kad tiesiog esame per dideli, – sakė R.Feynmanas.

Kita sritis – maisto pramonė. Šiame sektoriuje nano atlieka savo funkciją beveik kiekviename produkto kūrimo etape: gamyboje, apdorojime, saugojime, net pakavime. Nanokompozitinis produkto padengimas gali prailginti produkto vartojimo laiką.

Nanokompozitinis produkto padengimas – procesas, kurio metu ant produkto paviršiaus yra beriama speciali antimikrobinė medžiaga. Be padengimo, nano leidžia padidinti atsparumą karščiui, sumažinti deguonies pralaidumo kiekį.

Nano taip pat yra taikomas ūkio apyvokos reikmenims. Tarkim, langų ir keramikinių dirbinių valikliai. Tai valikliams suteikia daugiau glotnumo ir atsparumo namų apyvokos reikmenims. Nanoskaidulos puikiai valo dėmes nuo drabužių, juos galima skalbti daug rečiau ir mažesnėje temperatūroje.

Nanotechnologijos naudojamos ir kosmetikoje.

Dauguma preparatų nuo saulės nudegimo yra paremti nanotechnologija. Tai padeda žmogaus sveikatai. Ir ne vien sveikatai, bet ir grožiui. Vis dėlto, ne specialūs eliksyrai atjaunina žmogų dvidešimčia metų, bet nano.

Biologiniai ir medicininiai tyrimai panaudojo nanotechnologijas medicinos vystymui. Koncepcija paprasta: nanomedžiagos sąveikauja su biologinėmis molekulėmis ir struktūromis, taip gaunamos papildomos funkcijos.

Laikui bėgant susikūrė hibridinės mokslo kryptys: biomedicininė nanotechnologija, bionanotechnologija, nanomedicina ir kt. Sąveika tarp nano ir biologijos atnešė į pasaulį tokius svarbius dalykus, kaip diagnostiniai įrenginiai, analitinė įranga, fizinė terapija ir vaistai.

Nanotechnologijomis dabar paremta dauguma prietaisų: naujoviški puslaidininkių prietaisai, optielektroniniai prietaisai. Nanotechnologijomis kuriami displėjai ir galingi kvantiniai kompiuteriai su didžiulę talpą turinčiais kietaisiais diskais. Taigi vėl grįžome prie didelę talpą turinčių „iPod“ grotuvų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
Užsisakykite 15min naujienlaiškius