Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Velykoms – šimtas stručių kiaušinių

Margučiais dažniau tampa pažeisti stručių kiaušiniai, kuriems nelemta ateityje virsti stručiukais.
Stručiai – smalsūs paukščiai
Stručiai – smalsūs paukščiai / „Lietuvos žinių“ nuotr.

Šių metų Velykoms 100 stručių patelių Tiskūnų (Kėdainių r.) fermoje padėjo po 1,5 kg sveriantį kiaušinį. Visi kiaušiniai jau išpirkti. Sakoma, kad vienu tokiu milžinu gali pasisotinti net šeši valgytojai. Ne mažiau pirkėjus domina ir milžinai margučiai, kurių, deja, nepaskanausi, nes jais paversti tik pažeistų kiaušinių kevalai.

Pergudravo stručių prigimtį.

Stručių prigimtis verstų dėti kiaušinius pavasariui gerokai įsismarkavus. Tačiau egzotiškų Lietuvai paukščių augintojai pergudravo jų prigimtį, kad stručių kiaušiniais galėtų pradžiuginti sėsiančiuosius prie Velykų stalo. „Likus mėnesiui iki švenčių, paryškinome fermos apšvietimą, palepinome stručius sotesniu maistu, o jie mums padovanojo kiaušinių“, – LŽ pasakojo stručių fermos veterinarijos gydytojas Valentinas Rudys.

Strutis, pajutęs, kad norima paimti kiaušinį, dažniausiai atsisėda ant jo ir – nė krust.

Anot jo, kiaušinius dėti pradėjusios patelės nepamirš „savo darbo“ iki pat rugsėjo. Per vadinamąjį dėjimo sezoną kiekviena padeda iki 40 kiaušinių. Patiems paukščiams Lietuvoje jauniklių išperėti nepavyktų, tad surinkti kiaušiniai perinami inkubatoriuje. Paukštukas išsiperi per 40 parų, vos išvydęs šį pasaulį jis sveria kilogramą. V.Rudys pasakojo, esą prireikia nemažai gudrybių, kol iš stručių pavyksta paimti kiaušinį – patelė, o tuo labiau patinas, jį labai saugo. „Strutis, pajutęs, kad norima paimti kiaušinį, dažniausiai atsisėda ant jo ir - nė krust“, – sakė veterinarijos gydytojas.

Šeimas sukuria patys

Tiskūnų fermoje didieji paukščiai gyvena šeimomis. Stručių šeima – tai patinas ir dvi patelės. Gydytojas aiškina, kad norėdamos išsirinkti porą, iš pradžių strutės paleidžia kerus, o jas nusižiūrėję patinėliai tik tada ima šokti viliotinį. „Stručiai į šeimas sueina patys, mums jų pasirinkimo koreguoti nepavyksta“, – šypsojo V.Rudys. Pasak jo, į šeimą pamėginus įvesti naują, fermos darbuotojų parinktą narį, stručiai jį greitai nuveja.

„Įsitikinau teiginio, kad stručiai yra kvaili paukščiai, pavojaus akivaizdoje mėginantys slėpti galvą į smėlį, klaidingumu. Šešerius metus stebiu fermoje augančius paukščius, bet nė sykio nemačiau nieko panašaus“, – tikina V.Rudys. Jis sako neabejojąs, kad stručiai yra gana protingi, juos pažįstantis žmogus pašvilpęs gali nesunkiai prisišaukti. „Tačiau šie paukščiai – gana užsispyrę“ – teigė V.Rudys.

Kai kurie tampa margučiais

LŽ aplankytos fermos stručių kiaušinių kevalus margučiais paverčia mūsų krašto dailininkai. Juos margina vašku, skutinėja, tapo aliejumi, raižo. Margučiai gaminami ir pardavinėjami visus metus, tačiau jų paklausa ypač padidėja pavasarį, prieš Velykas.

„Yra žmonių, įsivaizduojančių, kad stručio kiaušinis gali kur nors indaujoje gulėti metus ir tik tada būti suvalgytas“, – šypsojosi V.Rudys. Jis paaiškino, kad šiltoje patalpoje laikomą stručio kiaušinį būtina suvalgyti per mėnesį, o šaldytuve jis gali išsilaikyti ir iki trijų mėnesių. Margučiai buitį puošia ilgus metus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius