2012 08 04 /21:50

Amerikiečiams pirtį užkūrusi Lietuvos rinktinė pralaimėjo po garbingos kovos – 94:99

Nė viena komanda prieš amerikiečius nepirmavo antroje rungtynių dalyje. Nė viena komanda tris sykius nepersvėrė rezultato. Londono olimpiadoje vidutinišku 52,3 taško skirtumu varžovus šluojančioms NBA žvaigždėms dar nė viena komanda nemetė rimto iššūkio.
Rungtynių akimirka / Fotodiena/Roberto Dačkaus nuotr.

Vis dėlto geriausios rungtynės – pralaimėtos rungtynės. 40 minučių liūtą už ūsų tampiusi Lietuvos rinktinė (1-3) 94:99 (25:33, 26:22, 21:23, 22:21) pripažino A grupėje pirmaujančių JAV krepšininkų (4-0) pranašumą.

Viltį kautis dėl pergalės paskutinėmis minutėmis sudaužė LeBronas Jamesas. Lemiamomis akimirkomis naudingiausias NBA žaidėjas pataikė tritaškį ir tris dvitaškius. Tolimą metimą pridėjo Deronas Williamsas. Taip amerikiečių persvara nuo trijų taškų (87:84, 36 min.) šoktelėjo iki devynių (99:90, 39 min.).

„Geriausios komandos visada nori pasitikrinti. Mėgstame konkurenciją, – sakė L.Jamesas. – Turime pajėgiausius NBA lygos ir pasaulio žaidėjus ir norime rungtynių, kuriose būtume patikrinti. Šiandien tai ir atsitiko.“

Didžiausią pranašumą JAV ekipa pasiekė antrajame kėlinyje – 39:27 (12 min.). Tačiau per likusį laiką varžovų persvara tirpo – lietuviai puikiai atakavo iš artimų ir tolimų distancijų, patikimai gynėsi baudos aikštelėje. 21 minutę Šarūno Jasikevičiaus tritaškis pirmą kartą leido atsidurti priekyje 56:55. Dar kartą mačo rezultatą įžaidėjas persvėrė 24 minutę, kai per Kobe Bryanto rankas realizavo antrą tolimą metimą.

Kai 34 minutę tritaškį įmetė Linas Kleiza, Lietuvos rinktinė trečią kartą išsiveržė į priekį (82:80) ir kilo į lemiamą kovą.  Bet svarbiausiomis minutėmis taškus rinko geriausią mačą olimpinėse žaidynėse žaidęs L.Jamesas. Iki susitikimo su Lietuvos komanda puolėjas vidutiniškai rinko tik po 6,7 taško.

„Rinktinėje atlieku daug mažai pastebimų dalykų. Darau tai, ko reikia komandai ir treneriui. Tačiau galiu rinkti ir taškus, todėl džiaugiuosi pataikęs kelis svarbius metimus“, – tvirtino L.Jamesas.

„Tai psichologinė pergalė, nes iki šių rungtynių patys sau nebuvome įrodę, kad galime žaisti gerą krepšinį, – pažymėjo Darius Songaila. – Pagerinome žaidimą. Rungtyniavome gerai ir pamatėme, ką galime. Esame patenkinti, nes gerai puolėme ir gynėmės.“

Lietuvos rinktinė: Linas Kleiza 25 (8/14 dvitaškių, 2/6 tritaškių, 5 atk. kam., 3 rez. perd.), Martynas Pocius 14 (7 atk. kam., 6 rez. perd.), Darius Songaila 11 (5/6 dvitaškių), Paulius Jankūnas 9 (4/5 dvitaškių), Šarūnas Jasikevičius 8 (2/2 tritaškių, 6 rez. perd., 6 kld.), Renaldas Seibutis 8, Antanas Kavaliauskas 6, Simas Jasaitis 5 (6 atk. kam.), Jonas Valančiūnas 4, Mantas Kalnietis 2 (3 rez. perd., 7 kld.), Rimantas Kaukėnas 2.

JAV rinktinė: LeBronas Jamesas 20 (8/10 dvitaškių), Carmelo Anthony 20, Kevinas Durantas 16 (4/7 tritaškių), Deronas Williamsas 12, Chrisas Paulas 7 (7 atk. kam., 6 rez. perd., 4 per. kam., 3 kld.), Kevinas Love'as 7 (8 atk. kam.), Russellas Westbrookas 7, Kobe Bryantas 6, Jamesas Hardenas 3, Tysonas Chandleris 1, Anthony Davisas nerungtyniavo.

Čiurną susižeidęs Jonas Mačiulis buvo vienintelis aikštėje nepasirodęs krepšininkas. Nors penktadienį puolėjas nesitreniravo, vyriausiasis treneris Kęstutis Kemzūra atskleidė, jog J.Mačiulis buvo pasirengęs žaisti: „Mažiau rungtyniavo ir Rimantas Kaukėnas. Abiems pasakiau, kad būtų pasiruošę kitoms rungtynėms. Vieniems geriau sekasi viename mače, kitiems – kitame.“

LIETUVA JAV
TAŠKAI 94 99
DVITAŠKIAI 31/49 (63 proc.) 25/46 (54 proc.)
TRITAŠKIAI 7/16 (44 proc.) 10/33 (33 proc.)
BAUDOS 11/15 (73 proc.) 19/31 (61 proc.)
NAUDINGUMO BALAI 92 107

Pirmadienį Lietuvos rinktinė 13:15 val. žais paskutines A grupės rungtynes su Tuniso krepšininkais.

RUNGTYNIŲ EIGA

94:99, 40 min.: Lietuviai nepasiduoda – komanda bėga į greitą ataką, o paskutinius taškus pelno Kalnietis.

90:99, 39 min.: Kleiza ir Jamesas apsikeičia taikliais dvitaškiais.

88:97, 37 min.: Songailos dvitaškis ir Jameso tritaškis bei dvitaškis. Pocius atlieka puikų perdavimą du taškus pelniusiam Songailai. Williamsas smeigia tritaškį, Jamesas prideda dvitaškį.

84:87, 36 min.: Durantas deda iš viršaus, Jankūnas pataiko iš po krepšio, bet Paulas smeigia tritaškį. Williamsas pasinaudoja Jasikevičiaus klaida ir pelno lengvus taškus.

82:80, 34 min.: Lietuviai trečią kartą išsiveržia į priekį – Kleiza smeigia tritaškį!

79:80, 33 min.: Nors amerikiečiai nutolo 80:72, tačiau lietuviai pelno septynis taškus be atsako ir neleidžia varžovams susikrauti saugaus pranašumo.

72:74, 30 min.: Westbrooko dvitaškis su pražanga ir taikliu baudos metimu, kitose dvejose atakose nesėkmingai perduoda kamuolį Jasikevičius ir Kalnietis. Love'as sumeta baudas (69:74). Seibutis pataiko vieną baudą iš dviejų, o Pocius prideda dvitaškį.

69:69, 28 min.: Anthony sumeta baudas, tačiau gindamasis nespėja paskui Seibutį – lietuvis realizuoja baudas.

67:67, 27 min.: Kavaliauskas pergudrauja Anthony ir pataiko sudėtingą dvitaškį. Du taškus prideda ir Seibutis, o Jankūnas lygina rezultatą.

61:64, 24 min.: Jasikevičius smeigia tritaškį per Bryanto rankas. Bryantas supyko – kitoje atakoje įveikė Jasikevičiaus gynybą, tačiau susidūrė su Valančiūnu ir su alkune jam pataiko į kaklą. Valančiūno pražangos Bryantas neišnaudoja, nes pataiko tik vieną baudą iš dviejų. Netrukus Bryantas klysta – sužingsniuoja.

56:62, 23 min.: Jamesas sėkmingai veržiasi krepšio link, Durantas pataiko iš toli, Jamesas dar kartą pelno du taškus. Lietuviai prašo minutės pertraukėlės.

56:55, 21 min.: Penktasis Jasikevičiaus rezultatyvus perdavimas – juo pasinaudoja Valančiūnas. Jasikevičius kitoje atakoje smeigia tritaškį – Lietuva pirmą kartą priekyje!

Fotodiena/Roberto Dačkaus nuotr./Rungtynių akimirka

51:55, 20 min.: Sėkmingai į žaidimą įsiliejęs Kavaliauskas pelno keturis taškus paeiliui. Westbrookas atsako dviem,  vėliau Kleiza greitoje atakoje atlieka perdavimą du taškus pelniusiam Jasaičiui. JAV rinktinės trenerių štabas prašo minutės pertraukėlės. Kleiza pataiko vieną baudą iš dviejų.

42:51, 17 min.: Pocius pataiko tritaškį, Williamsas realizuoja baudas, o Anthony atlieka pirmąjį amerikiečių dėjimą.

32:39, 13 min.: Penki Jankūno taškai paeiliui – iš pradžių dvitaškis su Duranto pražanga, vėliau dar vienas dvitaškis.

27:39, 12 min.: Durantas pataiko šeštą amerikiečių tritaškį, puldami lietuviai klysta, o greitoje atakoje Hardenas pelno du taškus su Kaukėno pražanga. Varžovas pataiko ir baudą.

25:33, 10 min.: Iguodalos pražangą Kaukėnas paverčia dviem taškais, tačiau Williamsas per Kalniečio rankas pataiko sudėtingą tritaškį. Songaila išprovokuoja varžovų pražangą, bet įmeta tik vieną baudą. Su sirena Anthony pataiko tritaškį.

18:20, 6 min.: Kleiza pataiko dvitaškį ir tritaškį, vėliau perima kamuolį. Songaila realizuoja dvitaškį.

11:18, 5 min.: Kleiza pelno du taškus. Lietuviai ištampo amerikiečių gynybą, Jasikevičius perduoda kamuolį Seibučiui, o pastarasis pataiko tritaškį.Tolimu metimu atsako Anthony, dar vieną dvitaškį prideda Kleiza, o vėliau ir Durantas.

4:12, 3 min.: Taškų sąskaitą atidaro Kleiza, dvitaškiais atsako Paulas ir Jamesas. Kitoje atakoje Valančiūnas pelno du taškus su pražanga, tačiau nepataiko baudos. Paulas pataiko iš vidutinio nuotolio, o Bryantas realizuoja tris baudas. Durantas smeigia tritaškį.

Lietuvos rinktinės startinis penketas: Šarūnas Jasikevičius, Martynas Pocius, Renaldas Seibutis, Linas Kleiza, Jonas Valančiūnas.

JAV rinktinės startinis penketas: Tysonas Chandleris, Chrisas Paulas, Kobe Bryantas, Kevinas Durantas, LeBronas Jamesas.

Lietuva – Prancūzija – 74:82

Vairininkas: 65-erių metų Mike'as Krzyzewski treniruoja Djuko universiteto krepšininkus. Londono olimpiada jam yra ketvirtoji. Los Andželo ir Barselonos olimpinėse žaidynėse M.Krzyzewski ėjo trenerio asisteno pareigas, o Pekino olimpiadoje komandos žaidimo vadžias laikė savo rankose. Vyriausiojo trenerio postą M.Krzyzewski užima nuo 2007 m., kai JAV laimėjo Amerikos čempionatą.

Lyderiai: Nors rinktinei atstovauja ryškiausios NBA žvaigždės Kobe Bryantas ir LeBronas Jamesas,  tačiau ne jie griežia pirmaisiais smuikais. Vidutiniškai tik po 6,7 taško pelnantis L.Jamesas yra aštuntas komandos žaidėjas. Rezultatyviausiai rungtyniauja po 20 taškų pelnantis ir po 5 kamuolius atkovojantis Carmelo Anthony. Kevinas Durantas renka po 16,3 taško, atkovoja po  6,7 kamuolio ir atlieka po 4,3 rezultatyvaus perdavimo.

Reitingas: Tarptautinės krepšinio federacijos (FIBA) sudaromame pasaulio vyrų rinktinių reitinge JAV su 852 taškais užima pirmąją vietą. 426 taškus turintys lietuviai žengia penktoje pozicijoje.

Citata: „Svarbiausia atstovėti gynyboje, kad neprimestų tiek taškų, kiek primetė Nigerijai“, – Paulius Jankūnas.

Istorija: JAV ekipa lietuvius privertė patirti didžiausią pralaimėjimą olimpinių žaidynių istorijoje – Michaelo Jordano vedama svajonių komanda Barselonoje laimėjo 51 taško skirtumu. Po šešerių metų 29 taškus pelniusio Artūro Karnišovo vedami lietuviai 84:82 pirmą kartą nugalėjo amerikiečius, į pasaulio čempionatą dėl NBA lokauto atsiuntusius tik iš NCAA žaidėjų sudarytą ekipą.

Sidnėjaus olimpiados pusfinalyje Šarūno Jasikevičiaus lemiamas tritaškis skriejo pro šalį, o pasaulis pirmą kartą išvydo taip arti pralaimėjimo atsidūrusią JAV rinktinę. Po ketverių metų Š.Jasikevičius mačo pabaigoje pataikė tris lemiamus tritaškius ir išvedė lietuvius į pirmąją pergalę 94:90.

Prieš dvejus metus amerikiečių komanda buvo vienintelė, kurios lietuviai nesugebėjo įveikti Turkijoje vykusiame pasaulio čempionate. Pusfinalį mūsiškiai pralaimėjo 74:89. Rezultatyviausiai žaidė 15 taškų pelnęs Robertas Javtokas, o Kevinas Durantas surinko net 38 taškus.

2010 m.: Turkijoje vykusio pasaulio čempionato pusfinalis – 74:89
2004 m: Atėnų olimpinių žaidynių grupės mačas – 94:90
2004 m: Atėnų olimpinių žaidynių rungtynės dėl 3 vietos – 96:104
2000 m.: Sidnėjaus olimpinių žaidynių pusfinalis – 83:85
2000 m.: Sidnėjaus olimpinių žaidynių grupės mačas – 76:85
1998 m.: Graikijoje vykusio pasaulio čempionato grupės mačas – 84:82
1996 m.: Atlantos olimpinių žaidynių grupės mačas – 82:104
1992 m.: Barselonos olimpinių žaidynių pusfinalis – 76:127