Dabar populiaru
Publikuota: 2009 balandžio 27d. 12:08

15min.lt konferencijoje lankėsi Loreta Graužinienė (nuotraukos, video)

Loreta Graužinienė
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Loreta Graužinienė

15min.lt viešėjo Darbo partijos kandidatė į prezidentus Loreta Graužinienė. Politikė sutiko atsakyti į mūsų skaitytojų klausimus.

Ar sunku dalyvauti rinkimuose, kurių favoritas – turiu omeny Dalią Grybauskaitę – yra aiškus? (Teresė)

Ne, nėra sunku. Man labai nepatiko, kad Lietuva neturi pasirinkimo. Aš save matau kaip alternatyvą Daliai Grybauskaitei.

Ekonomikos finansų srityje Vyriausybė, kurią parėmė D.Grybauskaitė, pasuko ne tuo keliu, užkrovė mokesčių naštą – tai paskatino nedarbo didėjimą Lietuvoje. Aš noriu duoti žmonėms pasirinkimą.

Ar Jūs pati norėjote dalyvauti šalies vadovo rinkimuose, ar tai buvo tik partijos sprendimas?

Partija apsisprendė kelti kandidatą – aš labai rimtai svarčiau, tariausi su šeima ir galiausiai supratau, kad noriu duoti Lietuvai pasirinkimą.

Iš jūsų pasisakymo susidaro nuomonė, kad D. Grybauskaitė yra kažkieno peršama kandidatė?

Taip. Ir taip manau ne tik aš.

Kas Jūsų pagrindinis varžovas ir kodėl? (Tadas)

Pagrindinis varžovas, kaip ir minėjau, yra D.Grybauskaitė. Esu įsitikinusi, kad pateksiu į antrą turą.

VIDEO: 15min.lt konferencijoje lankėsi Loreta Graužinienė

Manote, kad moteris gali geriau eiti prezidento pareigas nei vyras? Vis dėlto dažniausiai valstybių vadovais tampa vyrais, taigi kaip manote, kokie moterų prezidenčių pranašumai ar privalumai? (Karolina)

Priklauso, kokia moteris ir kokių savybių turi. Sutikčiau su psichologų nuomone, kad daugelį klausimų vyrai ir moterys supranta kitaip. Manau, kad moteris pagal prigimtį yra motina ir jai duotas gyvybės nešėjo, saugotojo vaidmuo, kuris padeda sudėtingose situacijose. Manau, aš geriau padėčiau vargstantiems žmonėms.

Kokia būtų jūsų komanda, jei taptumėte prezidente?

Mano komanda būtų Darbo partijos žmonės, nes turime daug įvairių sričių profesionalų, savo srities specialistų. Esu atvira šiuo klausimu ir žmonės žino, su kokia komanda einu. Tie klausimai ir pozicijos, kurios iki šiol deklaruojamos, yra labai aiškios ir suprantamos.

Ar kviestumėte Viktorą Uspaskichą dirbti savo patarėju?

Jis kandidatuoja pirmu numeriu į Europos Parlamentą. Esu įsitikinusi, kad ten pateks, nes Darbo partija tikrai laimės Europos Parlamento mandatą. Jis yra pasirengęs spręsti Europos Sąjungos klausimus.

Daugelis žmonių Jus prisimena kaip ištikimą Viktoro Uspaskicho bendražygę. Ir dabar jis lydi Jus į vakarėlius bei svarbius renginius. Kodėl? (Povilas)

Ištikimybė – gera žmogaus savybė. Ją turiu ne tik aš, bet ir Viktoras. Jis yra ir mano rinkimų štabo vadovas, todėl mane ir lydi į įvairius renginius.

Kodėl pasirinkote Mantą Petruškevičių, o ne Juozuką? (Zigmas)

Nereikia tų dviejų atvejų lyginti. Buvo skirtingi tikslai ir skirtingas rezultatas. Man šįkart reikėjo kitokios paslaugos ir aš esu labai juo patenkinta. Esu paprastas žmogus, bet kiekviena moteris pavasarį nori pasikeisti. Su Mantu dirbdama jaučiuosi labai gerai.

Kokie jūsų politikos autoritetai? (Tadas)

Margaret Thatcher, Condoleezza Rice. Tačiau jie labai toli ir aš jų nepažįstu – kartais žmogaus išorinis ir vidinis pasaulis skiriasi, o man labai svarbi jų harmonija.

Kai reikia, būnu labai griežta kaip M.Thatcher. Kai dirbau auditore ir sprendžiau finansinius klausimus, buvau labai griežta.

Lietuvoje negaliu nepaminėti V. Uspaskicho, nes tai labai gili asmenybė su turtingu vidiniu pasauliu, kuris visada remiasi sprendimais, kurie dažnai yra idealistiniai. Ne kiekvienas Lietuvos politikas tai jaučia. Prieš politinę karjerą labai žavėjausi profesore Prunskiene, bet manau, kad mokinys gali pralenkti mokytoją.

Kokie būtų jūsų pirmieji trys kaip prezidentės darbai? (Stasys)

Pirmas darbas – suformuoti kompetentingą komandą. Antras, nuo kurio priklausys Lietuvos ateitis, – grąžinti Vyriausybei įgaliojimus ar ne. Aš atvirai sakau, kad šiai Vyriausybei įgaliojimų negrąžinčiau. Krizės metu Vyriausybė turi būti suformuota pagal kompetencijas, o ne partijas, politines ambicijas. Prezidentas šiuo sunkiu laiku turi būti Vyriausybę ir visuomenę telkiantis žmogus.

Dabartinei valdančiajai daugumai patikėtumėte darbą?

Pagrindinė sąlyga premjerui – turi būti atnešta 5–8 metų valstybės vystymosi programa. Tik tada jis būtų patvirtintas.

Ši valdančioji dauguma turi būti suformuota kompetencijos pagrindu, Darbo partijoje yra labai daug kompetetingų žmonių, todėl jie galėtų dalyvauti valdančiojoje daugumoje.

Kaip jūs galite žadėti panaikinti prezidento instituciją, jei to negalite padaryti? Juk tai viso Seimo prerogatyva ir kompetencija, o ne prezidento.  (Vincenta)

Geras klausimas. Aš kalbėjau ir dabar apie tai kalbu, kad reikia peržiūrėti valstybės valdymą, nes galių pasiskirstymas tarp Vyriausybės, parlamento ir prezidento yra neteisingas.

Valdyti valstybę turi tie, kuriuos renka žmonės. Prezidento institucija gali būti reprezentacinė, kaip tai yra kai kuriose šalyse, ir nemanau, kad tų šalių prezidentai blogiau atstovauja savo šaliai. Jeigu matome, kad valstybė valdoma blogai, reikia ieškoti išeities. Prezidentas turi būti ta figūra, kuri ne stabdytų, o skatintų tos išeities ieškojimą.

Esu įsitikinusi, kad Lietuvos piliečiai turi dalyvauti referendume ir pareikšti savo nuomonę. Realiai prezidentas Lietuvoje nieko negali. Kiek reformų padaryta? Nevykusių reformų prezidentas negali sustabdyti, jis tampa lyg savo sprendimų įkaitu. Tai taisytina padėtis valstybės valdyme.

Bet ypač svarbių sprendimų paskutinis parašas yra prezidento...

Atsakomybė turi būti visų: ir parlamento, kuris teikia įstatymus, ir prezidento, kuris pasirašo. Sutinku, kad prezidentas turi netiesioginių galių, nes jis turi didžiulį tautos palaikymą – didelę jėgą.

Kaip vertinate Valdo Adamkaus kadencijas?

Pirmąją kadenciją prezidentas buvo pakankamai aktyvus, jis naudojosi tomis netiesioginėmis galiomis, bet tenka pripažinti, kad ypač svarbiems sprendimams, susijusiems su privatizacija, prezidento pozicija buvo keistoka.

Antroji kadencija buvo pasyvesnė – tai galbūt susiję ir su prezidento amžiumi ar kitais dalykais. Tačiau per abi kadencijas, mano nuomone, prezidentui trūko meilės žmonėms. O juk prezidentas turi mylėti savo žmones.

Jei taptumėte šalies vadove, ar praplėstumėte prezidento galias?

Manau, kad labai stipriai sustiprinti prezidento galias yra pavojinga, nes mūsų šalis nėra didelė. Sutelkti dideles jėgas į vieną žmogų mūsų šalyje yra pavojinga. Aš noriu gyventi laisvoje demokratinėje valstybėje. Jei šiek tiek sustiprintume prezidento galias, būtų naudinga valstybei, bet ne per daug.

Kokia jūsų nuomonė dėl užsienio politikos? (Egidijus)

Užsienio politikos tęstinumas yra labai svarbus. ES mes esame viena didelė šeima, tačiau kai vienas narys nepasitaręs ima maištauti, yra blogai.

Manau, kad turime palaikyti gerus, pragmatiškus santykius su kaimyninėmis valstybėmis, paremtus ekonomine nauda kiekvienam žmogui, bet – pabrėžiu – ne tautos suvereniteto klausimu. Užsienio politikoje kiekvienas veiksmas yra labai svarbus, kiekviena pozicija turi būti gerai pasverta, kiek ji atsilieps kiekvienam  žmogui.

Jei jus, tapusią šalies vadove, Rusija pakviestų į Gegužės 9-os dienos paradą, ar vyktumėte? (Aleksandras)

Tai priklausytų, kada ir kaip, kokiomis aplinkybėmis tai vyktų. Ne Lietuvai reikia diktuoti madas pasaulio politikai – tai turi būti bendras ES sprendimas.

Koks jūsų rinkimų kampanijos biudžetas?

Tuo rūpinasi mano rinkimų štabas, aš negaliu dabar tiksliai atsakyti.

Ar žinote, kiek kainuoja pienas? (Milda)

Nuo 1,80 iki 4 litų.

O duona?

Duoną labiausiai mėgstu Ukmergės, ji kainuoja per 3 litus.

Ar kaip tikra šeimininkė galėtumėte sriubą išvirti iš kirvio? (Adelė)

Taip, dabar tik reikia išeiti į kiemą, nusiskinti dilgynių – tai pati sveikiausia pavasario sriuba.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

02:04
25:37
01:22

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie 15min