Dabar populiaru
Publikuota: 2009 gegužės 15d. 18:35

Kandidatų nuostatos – skirtingos, bet panašios

Kandidatai į prezidentus
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Kandidatai į prezidento postą

Keturi ekonomistai, architektas, inžinierius-mechanikas ir atsargos generolas – sekmadienį bus iš ko rinktis. Dar nežinote, už ką atiduoti savo balsą? 15min.lt trumpai apžvelgia visų kandidatų požiūrį į šios dienos aktualijas: Vyriausybės veiklą, mokesčių politiką, aukštojo mokslo reformą, LEO LT projektą bei svarbiausią prezidento veiklos sritį – užsienio politiką.

Iš prezidento rinkimuose dalyvaujančių kandidatų trys skelbiasi esantys nepriklausomi – Dalia Grybauskaitė, Kazimiera Danutė Prunskienė, Česlovas Jezerskas, o kiti keturi yra keliami šiuo metu opozicijoje esančių partijų: Valdemaras Tomaševskis (Lietuvos lenkų rinkimų akcija), Loreta Graužinienė (Darbo partija), Algirdas Butkevičius (Lietuvos socialdemokratų partija), Valentinas Mazuronis (Partija Tvarka ir teisingumas).

Užsienio politika

Pagrindinės visų kandidatų užsienio politikos gairės sutampa – toliau tęsti dabartinę politiką ir stiprinti pozicijas ES ir NATO bei gerinti santykius su Rytų Europos šalimis. D.Grybauskaitė pabrėžia, kad turi būti labiau atstovaujami Lietuvos piliečių interesai, o ne vien siekiama tapti regiono lyderiais. Č.Jezerskas, V.Tomaševskis, A.Butkevičius bei V.Mazuronis ragina gerinti santykius su rytinėmis kaimynėmis – daugiausia dėl ekonominių motyvų. Ekonominę naudą santykiuose su kaimyninėmis valstybėmis pabrėžia ir L.Graužinienė.

Požiūris į Vyriausybę

Kritikos dabartinei Vyriausybei negaili nė vienas kandidatas – net ir valdančiųjų remiama D.Grybauskaitė. Pastaroji, dar metų pradžioje gyrusi Andriaus Kubiliaus mokesčių reformą ir konservatorių politiką, dabar teigia, kad keistų kai kuriuos ministrus, tačiau kuriuos – neatskleidžia. Tačiau premjero kėdė nenukentėtų – anot D.Grybauskaitės, ji nematanti realios kompetetingos pamainos dabartiniam ministrui pirmininkui A.Kubiliui.

Socialdemokratų kandidatas A.Butkevičius sako, kad taip pat keistų dabartinį ministrų kabinetą, nes dalis ministrų yra nekompetetingi ir nesupranta realios ekonominės situacijos. Socialdemokratas pasisako už kuo glaudesnį bendradarbiavimą tarp Seimo, Vyriausybės ir Prezidentūros bei Vyriausybę, kurios sudėtis pagrįsta kompetencija, o ne partine priklausomybe.

K.Prunskienės teigimu, dabartinė Vyriausybė turėtų atsistatydinti, nes savo nekompetetingais sprendimais didina ekonomikos nuosmukį. Kandidatė mano, kad kitą ministrų kabinetą formuoti galėtų ir kitokia valdančioji dauguma – jei taps prezidente, ji neatmeta galimybės derėtis su kitomis partijomis.

Č.Jezerskas nekalba apie konkrečių ministrų keitimą, tačiau pabrėžia, kad vos tapęs prezidentu peržiūrėtų paskubomis rengtus antikrizinius planus ir stengtųsi, kad Vyriausybės veiksmai būtų ne vien tik buhalterinis biudžeto surinkimas.

„Darbietė“ L.Graužinienė ir „tvarkietis“ V.Mazuronis netvirtintų dabartinės Vyriausybės. Abu kandidatai teigia, kad jų atstovaujamos partijos yra pakankamai kompetetingos dalyvauti kuriant naują valdančiąją koaliciją.

V.Tomaševskis kalba apie dar didesnes permainas – jo požiūriu, Vyriausybė turi būti formuojama ne politiniu, o kompetencijos principu ir tiek ministrų, tiek premjero pareigas turėtų eiti ne valdančiosios daugumos atstovai, o kompetentingi specialistai, bent jau kol šalis išbris iš finansinių sunkumų.

Mokesčiai

Už progresinių mokesčių įvedimą pasisako V.Mazuronis, A.Butkevičius, Č.Jezerskas, V.Tomaševskis.

„Darbietė“ L.Graužinienė teigia, kad reikia peržiūrėti dabartinę mokesčių sistemą, tačiau apie kokius nors konkrečius pokyčius neužsimena.

D.Grybauskaitė ir K.Prunskienė pabrėžia, kad reikia peržiūrėti mokesčius smulkiajam ir vidutiniam verslui. D.Grybauskaitės teigimu, reikia griežčiau kontroliuoti mokesčių mokėjimą, kad gyventojams būtų kuo mažiau galimybių išsisukti nuo jų. Anot jos, progresiniai mokesčiai nepasiteisins, jei jie bus taikomi tik su darbu susijusioms pajamoms. K.Prunskienė siektų grąžinti iki sausio mėnesio galiojusias PVM lengvatas vaistams, kai kuriems maisto produktams, šildymui, spaudai.

Požiūris į LEO LT

Nė vienas kandidatų, net ir socialdemokratas A. Butkevičius, nepalaiko šio nacionalinio investuotojo. Jis teigia, kad LEO LT projektas socialdemokratams yra „pripaišytas“, kaip kažkada „Williams“ konservatoriams, o jis pats balsuodamas nepalaikė šios įmonės steigimo.

Tačiau A.Butkevičius, taip pat kaip L.Graužinienė, Č.Jezerskas, K.Prunskienė, nesiryžta garsiai kalbėti, kad tapęs prezidentu sieks „liūtuko“ išformavimo – esą reikia tiksliai įvertinti visas teigiamas bei neigiamas pasekmes valstybei, derintis su Vyriausybės energetikos planais.

D.Grybauskaitė, deklaruojanti kovą su oligarchais, teigia, kad reikia peržiūrėti LEO LT valdymą ir galų gale nuspręsti, ar toks darinys Lietuvai apskritai yra reikalingas – ji pasisako už jo panaikinimą. V.Mazuronis taip pat siekia, kad „liūtuko“ nebeliktų – šiuo metu Seime svarstomas jo registruotas įstatymas dėl LEO LT steigimo sutarties nutraukimo.

V.Tomaševskis siūlytų „saliamonišką“ sprendimą – bendrovės nenaikinti, tačiau nacionalizuoti.

Požiūris į Aukštojo mokslo reformą

D.Grybauskaitė pritaria šiuo metu vykdomai Aukštojo mokslo reformai ir naujai studijavimo tvarkai, tačiau teigia, kad kol kas jai vis dar neaiškūs kai kurie studijų finansavimo bei paskolų aspektai.

V.Mazuronis, A.Butkevičius, L.Graužinienė, Č.Jezerskas, V.Tomaševskis, K.Prunskienė pasisako už Konstitucijos laiduojamą nemokamą mokslą gerai besimokantiems jaunuoliams – esą paskolų sistema nesudarys vienodų sąlygų studijuoti miestų bei rajonų mokyklas baigusiems abiturientams ir taip didės socialinė atskirtis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

00:44
00:10
24:14

Maistas

Kinas

Parašykite atsiliepimą apie 15min