Dabar populiaru
Publikuota: 2009 birželio 5d. 18:25

Pirmieji EP rinkimų rezultatai sekmadienį – ne anksčiau 23 val.

Prie išankstinio balsavimo vietos Vilniuje – eilės.
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Balsavimo kabinos

Europos Parlamento (EP) rinkimų pirmieji rezultatai bus žinomi sekmadienį ne anksčiau 23 valandos.

Nors balsavimo apylinkės užsidaro 20 val., o dėl prognozuojamo mažo rinkėjų aktyvumo kai kuriose apylinkėse balsavimo rezultatai gali būti žinomi jau apie 21 val., jų skelbti nebus galima.

Pagal įstatymą, pranešti išankstinius rinkimų rezultatus galima ne anksčiau, negu baigiasi balsavimas rinkimuose visose Europos Sąjungos valstybėse narėse, t.y. iki sekmadienio 23 val. jų viešai skelbti nebus galima.

„Pirmieji rezultatai, manau, jau bus apie 21 valandą, o apie 23-ią – iš daugumos apylinkių. Bet pirmųjų rezultatų skelbti negalėsime, nes įstatymas draudžia tą daryti, kol nesibaigs balsavimas visoje Europos Sąjungoje, iki 23 valandos“, – BNS penktadienį sakė Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pirmininkas Zenonas Vaigauskas.

Pagal įstatymą, pranešti išankstinius rinkimų rezultatus galima ne anksčiau, negu baigiasi balsavimas rinkimuose visose Europos Sąjungos valstybėse narėse, t.y. iki sekmadienio 23 val. jų viešai skelbti nebus galima.Rinkimų į Europos Parlamentą (EP) įstatymas numato, jog išankstinius rinkimų rezultatus gali pranešti tik Vyriausioji rinkimų komisija. Jeigu savivaldybės rinkimų komisija perdavė rinkimų rezultatų visose rinkimų apylinkėse išankstinius duomenis, VRK turi nedelsdama parengti pranešimą visuomenės informavimo priemonėms. Šis pranešimas pirmiausiai skelbiamas internete, bet ne anksčiau, negu baigiasi balsavimas rinkimuose visose Europos Sąjungos valstybėse narėse.

Iki Vyriausiosios rinkimų komisijos pranešimo paskelbimo visuomenės informavimo priemonių atstovams draudžiama vaizdo ar garso įrašymo technika, žodžiu, raštu ar kitaip skleisti informaciją apie balsų skaičiavimo ar rinkimų rezultatus.

Pirmieji rinkimų rezultatai į EP paaiškės naktį, tačiau gali būti, kad tikslus skaičius, kaip partijos pasiskirstys mandatus, bus žinomas tik pirmadienį vidurdienį, suskaičiavus iš užsienio gautus balsus.

Pirmumo balsai, lemiantys, kurios personalijos užims pirmąsias sąrašo vietas, Z.Vaigausko teigimu, iš viso gali būti žinomi arba pirmadienį apie pietus, arba net antradienį.

Lietuvoje sekmadienį antrą kartą vyks rinkimai į Europos Parlamentą. Lietuvoje rinkimuose dalyvauja 15 partijų, renkama 12 europarlamentarų.

Partijos kandidatų sąrašas dalyvauja skirstant mandatus, jei už jį balsuoja ne mažiau kaip 5 proc. rinkėjų.

Jei 5 proc. barjerą perkopusių partijų surinktas bendras balsų skaičius nesiekia 60 proc. nuo visų balsavusių rinkėjų, teisę dalyvauti skirstant mandatus papildomai įgyja kandidatų sąrašas, už kurį balsavo daugiausiai rinkėjų. Jei ir tuomet bendra balsų suma nepasiekia 60 proc. nuo visų balsavusių rinkėjų, teisę dalyvauti skirstant mandatus įgyja ir kiti sąrašai, tol, kol pasiekiamas 60 proc. balsų skaičius.

Mandatai kandidatų sąrašams paskirstomi pagal tai, kiek balsų gavo kiekvienas jų. Viename sąraše kandidatai gauna mandatus ta eilės tvarka, kuri sudaroma pagal rinkėjų paduotus pirmumo balsus.

Rinkimai į naujos kadencijos 736 vietų EP visoje Europoje vyksta 2009 metų birželio pradžioje.

Pirmą kartą savo atstovus į EP Lietuva rinko 2004 metų rinkimuose, tada rinkimuose dalyvavo 48,38 proc. rinkėjų, mandatus pasidalino 6 partijos iš 12 dalyvavusių partijų ir koalicijų.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min