-35% metinei prenumeratai. Maža kaina - didelė vertė.
Išbandyti
Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2009 06 10

Sugrįžtuvių pinigai jau suskaičiuoti

Į Europarlamentą neperrinktus politikus paguos kelias dešimtis tūkstančių litų siekiančios išmokos.
Pinigai
Pinigai / Tomo Urbelionio/BFL nuotr.

Dešimčiai mūsų krašto europarlamentarų, liepą baigsiančių penkerių metų kadenciją Briuselyje, Lietuvoje bus išmokėtos pagal įstatymą priklausančios kompensacijos. Apskaičiuoti jų dydį Seimo finansininkams vieni juokai. Dar planuojant 2009-ųjų biudžetą į Europos Parlamentą (EP) neperrinktų Lietuvos politikų kompensacijoms mokėti buvo rezervuota daugiau kaip 500 tūkst. litų. Skaičiuojama, kad bent 100 tūkst. litų iš šios sumos liks nepanaudoti. Sutaupyti padės du kartus per šiuos metus sumažinti Seimo narių atlyginimai. Europarlamentarams mokamas tokio pat dydžio atlygis kaip ir eiliniams parlamentarams. Per metus 13 Lietuvos politikų, dirbančių EP, išlaikymas valstybei atsieina apie 900 tūkst. litų. Per sekmadienį vykusius EP rinkimus Lietuvoje buvo išrinkta 12 europarlamentarų. Trys iš jų - Laima Andrikienė, Vytautas Landsbergis ir Justas Vincas Paleckis antrai penkerių metų kadencijai.

Pagal įstatymą darbą Briuselyje baigusiems europarlamentarams išmokama tiek vidutinių mėnesinių EP nario atlyginimų dydžio pašalpa, kiek metų nepertraukiamai truko jo kadencija EP. Pašalpa negali būti mažesnė nei du ir ne didesnė nei šeši vidutiniai mėnesiniai atlyginimai. Šiuo metu europarlamentaras, kaip ir paprastas Seimo narys, gauna 8,1 tūkst. litų atlygį neatskaičius mokesčių. Tad už penkerių metų darbą EP europarlamentarams priklauso 40,5 tūkst. litų išeitinės išmokos ("popieriuje"). Vienas EP narys - Eugenijus Maldeikis, kuris Briuselyje dirbo trumpiau - nuo 2006-ųjų, gaus kompensaciją už trejus metus. Jei politikų atlyginimai būtų likę tokie, kokie buvo šių metų sausį, europarlamentarai būtų gavę 15 tūkst. didesnes išmokas. Jei jos būtų buvę mokamos 2008-aisiais - išmokų sumos būtų sudarę 23 tūkst. litų. Tada europarlamentarų, kaip ir parlamentarų, atlyginimai siekė 4,6 tūkst. litų ir buvo vieni mažiausių tarp EP narių. Pavyzdžiui, Prancūzijos ir Vokietijos atstovai EP gauna 24 tūkst. litų, Italijos - 40 tūkst. litų atlyginimą. Tiesa, Bulgarija saviškiams moka tik 3 tūkst. litų atlygį.

Kita vertus, solidžią sumą prie savo "lietuviško" atlyginimo mūsų krašto pasiuntiniai Briuselyje prisiduria įvairiais EP mokamais priedais - dienpinigiais už darbą per plenarines sesijas ir komitetų posėdžius, kelionpinigiais, biuro išlaikymo išlaidomis. Atsižvelgiant į darbų apimtį ir keliones, europarlamentarai kas mėnesį į rankas gauna apie 45 tūkst. litų ar net šiek tiek daugiau. Iš tos sumos politikai moka buto nuomą, už viešbučius, keliones, biuro išlaikymą.

Nuo liepos įsigaliosiančios EP statuto pataisos itin palankios Lietuvai. Pirmiausia atlyginimai europarlamentarams bus mokami ne iš nacionalinio, bet iš EP biudžeto. Be to, jie bus vienodi visų šalių atstovams ir sieks apie 22 tūkst. litų. Dar maždaug 170 tūkst. litų per metus europarlamentarai gaus kaip dienpinigių.

LŽ primena, kad 2008-ųjų lapkritį į Seimą nepatekusių parlamentarų išeitinėms kompensacijoms buvo išmokėta apie 2 mln. litų. Per rinkimus už borto likusių politikų išmokos, atsižvelgiant į išdirbtas kadencijas ir užimamas pareigas, siekė nuo 18 iki 30 tūkst. litų neatskaičius mokesčių. Kompensacijos tada atsisakė vienintelis Kęstutis Čilinskas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
„TOPsport A lygos tribūna“: „Panevėžio“ krizė, karštosios kėdės ir prezidentas svečiuose
Užsisakykite 15min naujienlaiškius