Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Lietuva išrinko vienuolika europarlamentarų: kas važiuos į Briuselį?

Rinkimai Kaune
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr. / Rinkimai Kaune
Šaltinis: 15min.lt, BNS
0
A A

Lietuvoje sekmadienį vyko prezidento rinkimų antrasis turas ir Europos Parlamento (EP) rinkimai. Rinkimuose į EP paaiškėjo, kaip bus paskirstyti 11 Lietuvai skirtų mandatų.

7.29 val. Suskaičiuoti visi balsai

Europos Parlamento rinkimuose daugiausia balsų surinko Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD) ir Lietuvos socialdemokratų partija, – rodo Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) duomenys.

Suskaičiavus visus balsus, TS-LKD gavo 17,39 proc. rinkėjų palaikymą. Partijai Europos Parlamente tenka du mandatai vietoj šiuo metu turimų keturių. Į juos pagal reitingavimą pretenduoja Gabrielius Landsbergis ir dabartinis europarlamentaras Algirdas Saudargas, nežymiai aplenkęs europarlamentarę Laimą Liuciją Andrikienę.

Socialdemokratai surinko 17,27 proc. balsų. Jiems taip pat priklausys du mandatai vietoj turėtų trijų. Pagal reitingavimą, į juos pretenduoja dabartiniai europarlamentarai Vilija Blinkevičiūtė ir Zigmantas Balčytis.

Lietuvos liberalų sąjūdis su 16,52 proc. balsų irgi turėtų gauti du mandatus. Iki šiol ši partija turėjo vieną mandatą Europos Parlamente. Pagal reitingavimą, dirbti į Briuselį turėtų važiuoti verslininkas Antanas Guoga ir Petras Auštrevičius.

Lietuvos liberalų sąjūdis su 16,52 proc. balsų irgi turėtų gauti du mandatus. Iki šiol ši partija turėjo vieną mandatą Europos Parlamente. Pagal reitingavimą, dirbti į Briuselį turėtų važiuoti verslininkas Antanas Guoga ir Petras Auštrevičius.

Partija „Tvarka ir teisingumas“ su 14,27 proc. balsų išsaugojo du mandatus, kurie atiteks dabartiniam europarlamentarui Rolandui Paksui ir aplinkos ministrui Valentinui Mazuroniui.

Po vieną mandatą turėtų gauti Darbo partija (12,83 proc.), Lietuvos lenkų rinkimų akcijos (LLRA) ir Rusų aljanso koalicija (8,06 proc.) bei Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (6,62 proc.). Darbo partijos sąraše pirmasis išrinktas Seimo narys Viktoras Uspaskichas, LLRA – europarlamentaras Valdemaras Tomaševskis, „valstiečių“ – partijos pirmininkas Ramūnas Karbauskis, tačiau jis užleis vietą Ignalinos merui Broniui Ropei.

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovas į Europos Parlamentą išrinktas pirmą kartą.

6.35 val. VRK duomenimis, EP rinkimuose užfiksuotas negaliojančių biuletenių skaičius – beveik 67 tūkst.

6.09 val. Liko gauti duomenis tik iš dviejų apylinkių. Konservatoriai pirmauja 416 balsų.

5.39 val. Gauti duomenys iš 1998 apylinkių. Konservatoriai prieš socialdemokratus pirmauja 243 balsais. Jie yra tokie:

Lietuvos socialdemokratų partija – 17,30 proc. (2 mandatai)

Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai – 17,33 proc. (2 mandatai)

Liberalų sąjūdis – 16,43 proc. (2 mandatai)

„Tvarka ir teisingumas“ – 14,33 proc. (2 mandatai)

Darbo partija – 12,89 proc. (1 mandatas)

Lenkų rinkimų akcijos ir Rusų aljanso koalicijos „Valdemaro Tomaševskio blokas“ – 8,06 proc. (1 mandatas)

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga – 6,65 proc. (1 mandatas)

Lietuvos žaliųjų partija – 3,55 proc. (0 mandatų)

Tautininkų sąjunga  – 1,99 proc. (0 mandatų)

Liberalų ir centro sąjunga – 1,47 proc. (0 mandatų)

Suskaičiavus duomenis iš 1958 apylinkių (tai sudaro 93,89 proc. visų Lietuvos Respublikos sąraše įrašytų rinkėjų), gauti tokie duomenys: 

Lietuvos socialdemokratų partija – 17,47 proc. (2 mandatai)

Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai – 17,10 proc. (2 mandatai)

Liberalų sąjūdis – 16,07 proc. (2 mandatai)

„Tvarka ir teisingumas“ – 14,54 proc. (2 mandatai)

Darbo partija – 13,10 proc. (1 mandatas)

Lenkų rinkimų akcijos ir Rusų aljanso koalicijos „Valdemaro Tomaševskio blokas“ – 8,00 proc. (1 mandatas)

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga – 6,78proc. (1 mandatas)

Lietuvos žaliųjų partija – 3,53 proc. (0 mandatų)

Tautininkų sąjunga  – 1,96 proc. (0 mandatų)

Liberalų ir centro sąjunga – 1,45 proc. (0 mandatų)

V.Blinkevičiūtė nurungė Z.Balčytį

Pagal dabartinius pirmumo duomenis, socialdemokratų partijoje pirmoje vietoje atsidūrė Vilija Blinkevičiūtė, iš šios pozicijos išstūmusi kandidatu į prezidentus buvusį Zigmantą Balčytį. Jie ir važiuotų į Briuselį. Trečioje vietoje – Gediminas Kirkilas.

„Tvarkos ir teisingumo“ partijoje užtikrintai pirmauja Rolandas Paksas, antroje vietoje – Valentinas Mazuronis, nuo jo nežymiai atsilieka Petras Gražulis.

Darbo partijoje pirmoje vietoje yra Viktoras Uspaskichas, antras Vydas Gedvilas, trečias Kęstutis Daukšys. Rinkėjai nepakeitė prieš rinkimus numatyto kandidatų išsirikiavimo.

Liberalų sąjūdžio sąraše į pirmąją vietą išsiveržė Antanas Guoga, aplenkęs ir Petrą Auštrevičių, ir Gintarą Steponavičių, ir Eugenijų Gentvilą. Antroje vietoje lieka P.Auštrevičius.

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga į Briuselį siųstų Ramūną Karbauskį. Antroje vietoje lieka Bronis Ropė.

Lenkų rinkimų akcijos ir Rusų aljanso koalicija „Valdemaro Tomaševskio blokas“ į Briuselį siųstų Valdemarą Tomaševskį, kuris aiškia persvara aplenkė kitus kandidatus sąraše.

Socialdemokratus nuvylė rezultatai

Valdančiuosius socialdemokratus nuvylė preliminarūs EP rinkimų rezultatai, kurie rodo, kad jie turbūt negaus planuotų keturių mandatų.

„Tikėjomės galutiniame rezultate keturių vietų, bet kol kas yra tik dvi. Negaliu atsakyti, tikrai staigmena,“ – žurnalistams pirmadienio naktį sakė partijos vadovas premjeras Algirdas Butkevičius.

Tikėjomės galutiniame rezultate keturių vietų, bet kol kas yra tik dvi. Negaliu atsakyti, tikrai yra staigmena

Ministras pirmininkas sakė taip pat buvęs nustebintas populistinių euroskeptiškų partijų sėkme Vakarų Europoje, įskaitant Prancūziją.

„Nenoriu konkrečiai nieko įvardinti, bet žiūrint, pavyzdžiui, Prancūzijoje už kokią partiją buvo balsuojama, mane, kaip pragmatišką žmogų, šiek tiek stebina“, – sakė jis.

A.Butkevičius pripažino, kad mažiau pirmumo balsų gavusiam Zigmantui Balčyčiui sulaukti didesnės paramos galėjo sutrukdyti jo dalyvavimas tiek EP, tiek prezidento rinkimuose. 

„Manau, kad Z.Balčyčiui minusų Europos Parlamento rinkimuose davė tai, kad kai kurie žmonės kritiškai vertino, jo dalyvimą ir prezidento rinkimų kampanijoje. Tačiau toks buvo partijos sprendimas“, – sakė A.Butkevičius, paklaustas, ar nebuvo klaida kelti kandidatų į prezidentus Z.Balčytį.

V.Uspaskicho planuose – darbas Europos Parlamente

Darbo partijos garbės pirmininkas Viktoras Uspaskichas ketina atsisakyti Seimo nario mandato ir išrinktas europarlamentaru vyks dirbti į Briuselį.

„Taip“, – į BNS klausimą, ar vyks dirbti į Briuselį, pirmadienio naktį savo partijos rinkimų štabe atsakė V.Uspaskichas.

„Mes viršijome viešai skelbtą reitingą pusantro karto, tai labai džiugina“, – vertindamas partijos kandidatų pasirodymą Europos Parlamento rinkimuose teigė politikas.

R.Paksas tikisi trijų mandatų

„Tvarkiečių“ lyderis Rolandas Paksas džiaugiausi preliminariais Europos Parlamento (EP) rezultatais, pagal kuriuos partija „Tvarka ir teisingumas“ turės du savo atstovus EP. Jis sakė tikintis, kad paskelbus galutinius rezultatus partija gaus ir trečiąjį mandatą.

„Apie reitingavimą kalbėsime rytoj, žiūrėsim į tikrus skaičius, žinosim, kas papuolė, kas nepapuolė. Dabar džiaugiuosi, kad esame antri ir tikiuosi, kad tie balsai persiskirstys ir galėsime pretenduoti į trečią mandatą“, – partijos štabe žurnalistams sakė R.Paksas.

Vertindamas prezidento rinkimų rezultatus jis teigė laukęs labiau įtemptos dvikovos.

Aš iš tikrųjų galvojau, kad kova bus labiau apylygė

„Aš iš tikrųjų galvojau, kad kova bus labiau apylygė. Aš galvojau, kad konkurentai vienas kitą lenks vienu, pusantro, dviem procentais. Mane nustebino didelis atotrūkis. Manau, kad socialdemokratų štabas analizuos, kodėl taip įvyko, bet yra taip, kaip yra“, – kalbėjo R.Paksas.

Liberalų sąjūdžio sąrašo lyderis Gintaras Steponavičius tikisi, kad partija, suskaičiavus didžiųjų miestų balsus, gerokai pakils į viršų.

„Aš manau, kad parama dar bus didesnė. Kol kas tai duomenys yra tik didžiosios dalies ir turint Klaipėdą, Kauną, Vilnių, kur parama yra per 20 proc., leidžia sakyti, kad mes kopsime aukščiau. Tie duomenys neleidžia sakyti, kad mes apsiribosim vienu mandatu“, – žurnalistams sekmadienį rinkimų štabe žurnalistams sakė G.Steponavičius, komentuodamas tarpinius rinkimų rezultatus, suskaičiavus trečdalį balsų.

Jis teigė, kad tokių rezultatų pasiekti padėjo agresyvi kampanija.

„Išties džiaugiamės, kad parama liberalams auga ir tai, kad mes sugebėjome suburti pakankamai stiprią komandą ir vykdyti tokią agresyvoką kampaniją, eidami į konfliktą su populistais, leido mums turėti matomumą. Ir mes stengėmės dirbti su jaunimu ir pritraukti tų žmonių, kurie paprastai mažai domisi politika, paramą“, – tikino politikas.

Rinkimai žemėlapyje:

 

Kaip pranešė Vyriausioji rinkimų komisija (VRK), iki 19 val. balsavo 37,11 proc. rinkėjų, dar 6,58 proc. rinkėjų savo valią yra pareiškę iš anksto.

Balsavimas prezidento ir EP rinkimuose apylinkėse prasidėjo 7 ir truko iki 20 valandos.

Kaip per spaudos konferenciją sakė VRK pirmininkas Zenonas Vaigauskas, Vilniuje kai kuriose rinkimų apylinkėse susidarė eilės – J.Kolaso, S.Konarskio, Raitininkų. Rinkimų komisijos vadovas priminė, kad balsuoti teisė suteikiama visiems iki 20 val. į rinkimų apylinkę atvykusiems rinkėjams.

Aktyviausiai sekmadienį rinkėjai balsavo Palangoje – čia aktyvumas siekė 44,11 procento. Šalčininkų rajone balsavo 43,65 proc., Vilniaus rajone – 42,85 proc., Vilniaus mieste – 42,26 proc. rinkėjų. Mažiausiai aktyvūs buvo rinkėjai Kalvarijos apygardoje – 27,82 proc., Kaišiadorių rajone – 29,08 proc., Visagine – 30,23 procento.

Šiuose rinkimuose renkama 11 europarlamentarų. Dėl šių vietų rungiasi 10 kandidatų sąrašų, kuriuos sudaro 215 politikų.

Rinkimuose dalyvavo Liberalų sąjūdis,Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai, Lenkų rinkimų akcijos ir Rusų aljanso koalicijos „Valdemaro Tomaševskio blokas“, Darbo partija, partija „Tvarka ir teisingumas“, Lietuvos žaliųjų partija, Tautininkų sąjunga, Liberalų ir centro sąjunga,Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga, Lietuvos socialdemokratų partija.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min