Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Artūras Paulauskas Dalią Grybauskaitę reklaminiame klipe pliekia Irenos Degutienės ir Vitalijaus Gailiaus balsais

Vaizdas iš A.Paulausko reklamos
Youtube.com stopkadras / Vaizdas iš A.Paulausko reklamos
Šaltinis: 15min
0
A A

Savaitgalį televizijose ir internete pasirodęs naujas „darbiečių“ kandidato į prezidentus Artūro Paulausko vaizdo klipas ne juokais supykdė konservatorius. Jie kreipėsi į Vyriausiąją rinkimų komisiją prašydami uždrausti šią A.Paulausko reklamą. Reklamos ekspertas Linas Kontrimas tikina, kad taip elgdamiesi konservatoriai prašaus – klipas taps tik dar populiaresnis.

Konservatoriams užkliuvo A.Paulausko sekmadienį internete paskelbta reklama, kurioje naudojamas slapta darytas ir paviešintas vienos konservatorių lyderių Irenos Degutienės pokalbis su visuomenininkais.

Jame tuometė Seimo pirmininkė I.Degutienė prezidentės Dalios Grybauskaitės valdymą gretina su Baltarusijos diktatoriaus Aliaksandro Lukašenkos režimu, piktinasi, kad klausomasi ne tik jos, bet ir jos motinos pokalbių.

„Ar esame turėję prezidentą, kurį net artimiausi sąjungininkai kaltino nuolatiniu sekimu ir šantažu?“ – klausiama A.Paulausko reklamoje. Konservatoriai yra vieni didžiausių D.Grybauskaitės rėmėjų.

Konservatorų tvirtinimu, vaizdo klipas pažeidžia Visuomenės informavimo įstatymą, nes jame be I.Degutienės sutikimo naudojamas jos atvaizdas.

Į šį klausimą atsakoma rodant nupieštą I.Degutienę ir transliuojant jos slapta įrašytą pasisakymą.

Paskui klausiama, ar buvo prezidentas, kuris sumenkintų referendume išreikštą tautos nepritarimą sakydamas, kad „naujos atominės nauda abejoja mažiau nei trečdalis šalies piliečių“.

Taip pat klipe klausiama, ar gali „prezidentas, kaip sovietmečiu  telefono skambučiu reikalauti susidoroti su nepatinkančiais pareigūnais“. Vietoj atsakymo naudojamas buvusio Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos vadovo, dabartinio Seimo nario liberalo Vitalijaus Gailiaus pasisakymas, kad jam skambino pati prezidentė. Liberalų Sąjūdis taip pat remia D.Grybauskaitę.

VIDEO: Artūras Paulauskas - Už TEISINGUMĄ ir stiprią valstybę!

Konservatoriai reikalauja uždrausti

Šią reklamą pamatę konservatoriai įsiuto. Jų teigimu, klipe naudojamos juodosios reklamos technologijos, negarbingai ir neatsiklausus panaudojami Irenos Degutienės iš konteksto paimti žodžiai.

Konservatoriai dėl šio klipo kreipėsi į Vyriausiąją rinkimų komisiją ir pareikalavo įpareigoti A. Paulauską ir visuomenės informavimo priemones nutraukti vaizdo klipo transliavimą, o kandidato A. Paulausko neteisėtus veiksmus įvertinti kaip šiurkštų Lietuvos Respublikos Prezidento rinkimų įstatymo pažeidimą.

Konservatorų tvirtinimu, vaizdo klipas pažeidžia Visuomenės informavimo įstatymą, nes jame be I.Degutienės sutikimo naudojamas jos atvaizdas.

Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų pirmininkas Andrius Kubilius mano, kad šia reklama buvęs prokuroras A.Paulauskas sąmoningai nusižengia įstatymui ir elgiasi negarbingai.

A.Paulauskas: tik priminiau, ką jie sakė

Pats A.Paulauskas tvirtina, kad jo reklama nepažeidžia įstatymų, nes joje naudojami piešiniai, o ne politikų atvaizdai.

15min.lt nuotr./Artūras Paulauskas
15min.lt nuotr./Artūras Paulauskas

„Atvaizdus naudojant mes įstatymų nepažeidėme, nes jų nenaudojome. Tie žodžiai, kurie skamba, buvo viešai pasakyti, mes tik primename rinkėjams, kas buvo pasakyta“, – 15min.lt sakė A.Paulauskas.

Anot jo, reklama yra visiškai sąžininga ir etiška, nes joje panaudotos neiškarpytos, nesumontuotos politikų frazės.

„Mano žodžius kažkodėl visi gali naudoti, prisiminti ir cituoti kada nori. Manau, nei aš įsižeidžiu, kai tai daroma, nei tie žmonės, kurie čia cituojami, turėtų įsižeisti. Jei būtų kas nors sugalvota, prikurta, tada būtų nesąžininga, o dabar viskas yra atvira, vieša ir ne kartą aprašyta ir diskutuota“, – teigė jis.

Tokios propagandos taisyklės

Viešųjų ryšių ekspertas, agentūros „PR Service“ vadovas Linas Kontrimas taip pat teigia, kad A.Paulausko reklama įstatymų nepažeidžia.

„Reikia atskirti, kada naudojamas realus atvaizdas ir kai yra piešti vaizdai. Čia net ne animacija, o du vaizdai lyg komiksų imitacija. Klipas realiai meninėmis priemonėmis nori perteikti tam tikrą informaciją. Nei I.Degutienė, nei D.Grybauskaitė, nei V.Gailius nėra aktoriai, jie piešti personažai. Užrašo, kad jie, bet visa informacija yra imama iš viešų šaltinių ir jie nurodomi. Įstatymo pažeidimo nėra“, – vertino jis.

Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Linas Kontrimas, viešųjų ryšių specialistas
Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Linas Kontrimas, viešųjų ryšių specialistas

Viešųjų ryšių ekspertas sutinka, kad priešingų politinių įsitikinimų žmonėms gali nepatikti, kad jų kalbos naudojamos kitų politikų propagandai, tačiau tik tiek.

„Žinoma, jų leidimo niekas neprašė, bet todėl ir piešiama, kad tai tėra propagandinis kūrinys. Svarbiausi čia ne veikėjai, o ta žinia, kurią nori perteikti A.Paulauskas. Bet kokia reakcija į atsiųstą žinią jam yra pasiektas rezultatas. Tai reiškia, kad konservatorių dėmesys tam klipui ir kreipimasis į VRK yra garantuotas šito klipo rezultatas“, – vertino L.Kontrimas.

Anot jo, reaguodami ir rašydami skundus konservatoriai prašaus, nes reklamą tik dar labiau išpopuliarins.

A.Paulauskas yra pasirašęs kandidatų į Lietuvos Respublikos Prezidentus deklaraciją dėl garbingų ir sąžiningų rinkimų vykdymo, tačiau, pasak L.Kontrimo, ši reklama nėra neetiška ir kaltinti jo pažeidus susitarimą nėra už ką.

Konservatorių dėmesys tam klipui ir kreipimasis į VRK yra garantuotas šito klipo rezultatas, – sako L.Kontrimas.

„Tai, kad jis atakuoja aiškiai vieną iš septynių kandidatų, yra pripažinimas, kad tą kandidatą pripažįsta pačiu stipriausiu. Ar tai yra etiška? Politinėje reklamoje neetiškiausias dalykas būtų puolimas asmens prigimtinių ar fizinių savybių, o diskutuoti dėl veiklos metodų politikoje per rinkimus ne tik galima, bet ir reikia. Čia nereikėtų vartoti tų terminų, kurie nėra tinkami šitam žaidimui“, – kalbėjo pašnekovas.

L.Kontrimo tikinimu, šio klipo atsiradimas gerai parodo tik kokio lygio politinė kultūra yra Lietuvoje ir kokius įrankius politikai išmoko naudoti per du dešimtmečius politikos scenoje.  

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min