-50% metinei prenumeratai. Velykų dovana!
Prenumeruoti
2009 07 16

Seimo komitetas: motinystės pašalpų mažinimas neprieštarauja Konstitucijai

Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas nutarė, kad Seimui teikiami siūlymai dėl motinystės pašalpų mažinimo neprieštarauja Konstitucijai.
vežimėlis
Vežimėlis / 15min nuotr.

Tokį sprendimą komitetas ketvirtadienį priėmė apsvarstęs Seimo Teisės departamento teiginius, kad Vyriausybės ir parlamentarų ketinimai sumažinti motinystės pašalpas gali prieštarauti Konstitucijai.

Seimo teisininkai priekaištauja, kad ketinama mažinti tik tas motinystės pašalpas, kurios mokamos iš „Sodros“, o analogiškų išmokų, mokamų iš valstybės biudžeto, nesiūloma mažinti, todėl tai galimai pažeidžia Konstitucijos nuostatas dėl lygiateisiškumo.

Iš valstybės biudžeto, o ne iš „Sodros“ yra mokamos motinystė pašalpos statutiniams pareigūnams.  „Statutinių pareigūnų specifinis statusas pateisina skirtingą pašalpų mokėjimo reguliavimą“,  – BNS sakė komiteto patarėjas Virginijus Kanapinskas.

Po tokių Seimo teisininkų išvadų Teisės ir teisėtvarkos komitetas privalėjo pateikti savo išvadą, kitaip Seimas negali balsuoti dėl Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo pataisų, numatančių mažinti motinystės pašalpas jau nuo šių metų rugpjūčio. Socialinių reikalų ir darbo komitetas siūlo motinystės pašalpas iki 50 proc. mažinti tik nuo kitų metų liepos, o ne nuo gegužės, kaip buvo siūloma anksčiau.

Auginantiems vaikus iki vienų metų tėvams siūloma mokėti 90 proc., nuo vienų iki dvejų metų – 75 proc. gauto darbo užmokesčio dydžio išmoką.  Nuo kitų metų liepos 1-osios siūloma pirmaisiais vaiko auginimo metais mokėti 90 proc., o antraisiais – 50 proc. gauto atlyginimo išmokas, kartu leidžiant motinoms užsidirbti papildomai.

Mažinant išmokas išimtys būtų taikomos tik tiems tėvams, kurių gaunama pašalpa po sumažinimo nesiektų minimalios mėnesio algos – 800 litų. Tokiu atveju pašalpa būtų apkarpoma mažiau – kad nebūtų mažesnė negu 800 litų.

Dabar motinystės pašalpa pirmaisiais metais siekia 100 proc., antraisiais – 85 proc. gauto darbo užmokesčio, tačiau negali viršyti 5 draudžiamųjų pajamų dydžio – 7440 litų. Jeigu gaunantys pašalpą tėvai įsidarbina, jiems pašalpos arba mažinamos, jeigu alga nesiekia pašalpos dydžio, arba iš viso nebemokamos, jeigu jų gaunamas darbo užmokestis yra didesnis už pašalpą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Įsirenkite šildymą oras–vanduo ir gaukite kompensaciją net iki 70 proc.
Reklama
Kas svarbu įrengiant biurą: keturios interjero dizaino tendencijos
Reklama
Pavasario savaitgaliams ar atostogoms – laikas pajūryje: ne tik pailsėsite, bet ir sustiprinsite sveikatą
Reklama
Norintiems investuoti į NT projektų plėtrą – kaip išsirinkti projektą pagal paskirtį?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius