Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

„Be sienų“ Tibetas: 2. Sostinėje Lasoje išblėsusi Tibeto romantika ir neįprastas talentas, kurį turėjo Dalai Lama 6-asis

Lasa
Be sienų nuotr. / Lasa
Šaltinis: 15min
0
A A

Skudurais apvynioti moters keliai nesisaugodami krinta ant šalto, grubaus asfalto. Iš paskos gula liemuo, pilvas, krūtinė. Kojos išsitiesia, lūpos švelniai paliečia grindinį. Delnuose įspraustos medinės plokštelės, neleidžia susižeisti, bet kelio dulkės palieka žymę ant raukšlėtos kaktos. Ji pakelia galvą. Rudos pakruvusios akys lyg prisiųtos lėlės sagos žvelgia į priekį. Nesidairydamos. Iki Lasos dar septyni kilometrai. Iki už nugaros likusio kaimo penkios savaitės. Budistai piligrimai iš atokiausių Tibeto kampelių slenka į sostinę kas tris žingsnius klupdami ir bučiuodami žemę. Rytoj prasidės Saga Dawa – mėnesis iki Budos nušvitimo.

Tylėdami įvažiuojame į statybų sukuistą milijoninį miestą. Perkastais ir fanieros plokštėmis nuklotais šaligatviais traukia tūkstančiai žmonių. Jų rankose ne rankinės, kompiuterių dėklai ar maišeliai su turgaus gėrybėmis. Lėtai žingsniuodami jie suka medinę lazdą, kurios viršuje paskui sielos ratą skrieja inerciją palaikanti grandinėlė. Dauguma sostinės maldininkų kiekvieną rytą nueina šventąjį penkiolikos kilometrų kelią. „Vietos bedarbiai už kiekvieną ratą gauna po dolerį ir taip valdžia pritraukia turistų?“, – smalsauja Lukas. „Taip, dauguma ritualais užsiimančių žmonių bedarbiai, beveik nešnekantys kiniškai. Kas jiems lieka, jei ne malda ir religija?“, – į klausimą klausimu atsako pyktelėjęs gidas.

Be sienų nuotr./TIbeto sostinė Lasa ia viraaus
Be sienų nuotr./TIbeto sostinė Lasa iš viršaus

Nesibaigiančiais laiptais kopiame į  žinomiausią Tibeto turistinį objektą Botala rūmus. Gidas Nurbu mosteli ranka ir rodydamas į medinį langą geltoname pastate, pasakoja apie šeštąjį Dalai Lamą. „Mes išsirinkome savąjį, o Mongolija parinko kitą. Jie taip ir nesutarė, kuris bus pagrindinis, tad Rūmuose gyveno mūsiškis, o mongolas nuolatos keliavo. Kartą atvykęs čia jis atsistojo prie lango ir dvidešimt metrų žemyn paleido geltonąją čiurkšlę. Pirmajam lašui priartėjus prie žemės, visas skystis apsisuko ir grįžo atgal pas šeimininką. Tai vienas iš stebuklų, dėl ko dabar jį pripažįstame tikruoju“. „Jėzus vaikščiojo vandeniu, Buda kalbėjo su žvėrėmis, o Dalai Lama VI gerai valdė čiurkšlę“, – garsiai susimąstė Paulius.

Be sienų nuotr./Andrius Lasoje
Be sienų nuotr./Andrius Lasoje

Prastėjant santykiams su gidu atvykome į vienuolių debatus. Raudono beveik kaštoninio atspalvio apdarai, besišypsantys veidai,  plikai nuskustos galvos ir garsiai plojantys delnai. Poromis sustoję jaunuoliai paeiliui egzaminuoja vienas kitą. Kiekvieną klausimą palydi pliaukštelėjimas. Pavieniai duetai atrodo paskendę rimtyje, kiti žaismingai juokiasi ar atsargiai pasikumščiuoja. Sunku susikaupti, kai aplinkui zuja kameromis ir fotoparatais ginkluotas turistų būrys. Kišenėse paslėpę foto aparatūrą dairomės į parodai išstatytus vienuolius. Nesmagu, neskanu, netikra.

Be sienų nuotr./Vienuolių ginčai. Vienas sėdi ir atsakinėja į klausimus, kitas juos piktai užduoda. Atsakius blogai gresia sprigtas
Be sienų nuotr./Vienuolių ginčai. Vienas sėdi ir atsakinėja į klausimus, kitas juos piktai užduoda. Atsakius blogai gresia sprigtas

Liūdnais veidais žvelgiame į ūpą praradusį Nurbu. Savaitę laiko keliavome kartu nuo Nepalo-Tibeto sienos iki Lasos oro uosto. „Ar kitiems turistams ši ekskursija patinka?“, – nemandagiai atsisveikinimo tylą sudaužo klaustukas. „Kiekvienas romantikas norėtų gyvai patirti „Septynių metų Tibete“ įspūdžius, bet realybė skaudžiai skiriasi nuo filmų. Kitą kartą rinkitės atokius kaimelius ir kalnuose paslėptus vienuolynus, o ne pigiausią turistinį maršrutą“, –  perdėtus mūsų lūkesčius apibendrina neiškentęs gidas.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje