Dabar populiaru
Publikuota: 2016 rugpjūčio 8d. 10:33

J.Majauskaitė: D.Beckhamas, karalius, nekaltų mergelių šokis bei akis badantis skurdas ir badas

Gerumo misijos dalyvių įspūdžiai iš Svazilando
Virginijos Kochanskytės nuotr. / Gerumo misijos dalyvių įspūdžiai iš Svazilando

UNICEF Lietuvos nacionalinio komiteto vadovė Jovita Majauskaitė su savo bendražygiais – režisieriumi Jonu Juozapaičiu, operatoriumi Jonu Burnicku ir UNICEF Geros valios ambasadore Virginija Kochanskyte, žurnalistu Vytaru Radzevičiumi ir kunigu Ričardu Doveikia – vyko į šeštąją misiją „Už kiekvieną vaiką“. Šį kartą į Svazilendą Pietų Afrikoje – skurdo, bado ir sunkiai išsprendžiamų problemų alinamą šalį. Pateikiame pirmuosius projekto dalyvių dienoraščius iš Afrikos.

Pirmasis Jovitos Majauskaitės, UNICEF Lietuvos nacionalinio komiteto vadovės, dienoraštis

Po žmonių grūsties Frankfurto ir Johanesburgo orouostuose mažas lėktuvėlis su mumis, lietuviais, ir dar dešimtimi žmonių nusileido tuščiame Karaliaus Mswaii III tarptautiniame orouoste. Sveiki atvykę į Swazilando karalystę draugiškai ir šiltai sveikino didžiulėje orouosto teritorijoje pasklidę darbininkai. Karalystėje gyvena 1 milijonas gyventojų, kurių išskirtinius bruožus – svetingumą, draugiškumą ir humoro jausmą įvertinom iš karto.

Šiltai sutikti UNICEF kolegų Swazilande sėdome į autobusiuką ir pajudėjome siauručiais duobėtais keliais. Pro langą kiek akys užmato plynojo sausros išdeginti laukai. O aš nekantravau smalsumu – sužinoti apie UNICEF geros valios ambasadoriaus Davido Beckhamo vizitą Swazilande, kuris čia lankėsi prieš pat mus. UNICEF darbuotojai Noni ir Princas, globojantys mus, ir buvo tie, kurie ruošė futbolininko kelionę, o jam atvykus juo rūpinosi. Tad įspūdžiai iš pirmų lūpų. Vizitui buvo kruopščiai ruošiamasi du mėnesius, viskas buvo labai įslaptinta ir net žiniasklaidai nepavyko nieko sužinoti, kol nuotraukos su futbolininku ir Swazilando vaikais nepasklido socialiniuose tinkluose ir teko „bėgti“, mat Deividas nenorėjo viešumo. Futbolininką apibūdino kaip labai paprastą ir jautrų, buvo dėkingi už jo ilgą laiką praleistą su vaikais. Noni užsiminė, kad ir dabar žmonės tikisi ir klausinėja ar šį kartą neatvažiuoja pas juos koks Messi. Mes, žinoma, apsidžiaugiame – esame laukiami.

Kelias į mūsų kelionės tikslą tolimas, tad toliau smalsaujame – o kaip su tuo Karaliumi. Žmonas suskaičiuoja greitai – 14, o vat su vaikais sunkiau – gal po 2-3 kiekviena iš jų turi. Karalius yra taip vadinamas tradicionalistas, tačiau dauguma šalies gyventojų jau gyvena krikščionišku ritmu ir šeimos židinį stengiasi kūrenti su ta vienintele.

Bendraujant su Noni ir Princu labai greitai supranti, kad skirtingai nei daugumoje Afrikos valstybių, kur didžiausia valdžia yra motina, šioje visuomenėje vyrauja patriarchatas. Autoritetingas, bet diplomatiškas (jiems labai svarbu nieko neįžeisti) ir atsakingas, rūpestingas VYRO žodis čia yra paskutinis. Vyrui paklūstanti, tarnaujanti, bet savo nuomonę turinti ir reiškianti MOTERIS verčia suklusti ir įsiklausyti. Tikra žmonijos išmintis.

Karališkasis nendrių šokis šlovinantis mergelių nekaltumą, kur kartą metuose 100 000 nuogų jaunų merginų atlieka tam tikrą ritualą, nuotykių ieškančiam keliautojui gali pasirodyti puiki pramoga. Tačiau klausant vietinių pasakojimų junti, kad tame sudėtas nuoširdus siekis, iš kartos į kartą perduodamas mokymas jaunajai kartai saugoti tyrumą.

Linksmai šnekučiuojantis apie karalystės gyvenimo niuansus atvažiuojame į vieną skurdžiausių Swazilando regionų. Prieš keletą minučių juoku netveriančiose Noni ir Princo akyse staiga pamatai iš širdies gelmių kylantį liūdesį ir skausmą. Šalį apėmusi didžiausia per penkiasdešimt metų sausra grasina badu šimtams tūkstančiui šeimų. Susitikimas su vieniša aštuonis vaikus auginančia mama, susitikimas su močiute auginančia našlaičiais likusius tris anūkus, susitikimas su vaikais našlaičiais -dviem broliais ir dviem sesutėmis nepalieka abejingų ir mūsų. Su nekantrumu laukiame ateinančių dienų, kad išgyventume ilgesnius mūsų susitikimus bei patirtume jų kasdienybę.

Temos: 2 Badas UNICEF

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

Praktiškai su „Norfa“

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje