Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2018 10 22, 10:59

Lietuvišką sūrinę JAV paveldės jau penkta lietuvių karta

„Tikslas – Amerika 2018” ekspedicija persirito į antrą pusę. „Matėme, nufotografavome, „Tikslas – Amerika” žemėlapyje pažymėsime ir „Gabalėliai Lietuvos” internetinio paveldo enciklopedijoje aprašysime gausybę be galo įspūdingų lietuviškų vietų“, toliau pasakojo įspūdžiais besidalijantys Aistė ir Augustinas Žemaičiai.
Andrulio sūrinė Kasteryje, Mičigano valstijoje (Aistė ir Augustinas Žemaičiai, Shanon Andrulis ir jos sūnus, taip pat Andrulis)
Andrulio sūrinė Kasteryje, Mičigano valstijoje (Aistė ir Augustinas Žemaičiai, Shanon Andrulis ir jos sūnus, taip pat Andrulis) / „Tikslas – Amerika“ nuotr.

Augustinas: Tačiau nieko panašaus į lietuviškus Mičigano kaimus ir stovyklas nebuvome lankę. Nes Mičigane – didžiausios Amerikoje lietuviškos erdvės, esančios ne miestuose ar miesteliuose, o daugybėje dešimčių hektarų gamtos.

Ta gamta Mičigane – be galo lietuviška. Gal ir todėl, o taip pat dėl nedidelio atstumo nuo svarbiausių lietuviškų „kolonijų“, lietuviai pokariu nusprendė būtent ten įkurti tris iš penkių svarbiausių savo stovyklų. Ir tos stovyklos net mus, regėjusius jau daug lietuviškų JAV vietų, nustebino savo mastais ir lietuviška didybe.

Lietuvių stovyklos – milžiniški tautiniai parkai

Aistė: „Lietuvoje šaulių šitiek daug, o iki šiol neturėjo savo stovyklos“, – sakė Detroito šaulių vadovas Linas Orentas, mielai sutikęs pavedžioti mus po Detroito šaulių stovyklą „Pilėnai“. Amerikoje tai nesuprantama: kiekviena didelė lietuvių, bent jau jaunimo, organizacija stovyklą turi. Daugelyje renkasi vaikai (kad bent vasaromis kalbėtų lietuviškai, rastų sau lietuves žmonas ir lietuvius vyrus), bet „Pilėnuose“ labiau – suaugusieji šauliai, ten turintys net šaudyklą (teisė nešiotis ginklą JAV juk – viena dešimties Konstitucijoje numatytų pamatinių žmogaus teisių, tad net jaunieji šauliai ten gali mokytis naudotis tikrais ginklais).

„Tikslas – Amerika“ nuotr./Šaulys Linas Orentas aprodo „Tikslas – Amerika“ šaulių stovyklą „Pilėnai“, Mičigano valstija
„Tikslas – Amerika“ nuotr./Šaulys Linas Orentas aprodo „Tikslas – Amerika“ šaulių stovyklą „Pilėnai“, Mičigano valstija

Augustinas: Kam reikalingos nuosavos stovyklos? Nes stovykla ne vien renginys. JAV lietuvių stovyklose visa aplinka – lietuviška. Štai „Pilėnuose“ stūkso didingas paminklas žuvusiems už laisvę lietuviams. O kiek tokių paminklų yra kitoje gatvės pusėje Ateitininkų ir kitų lietuvių katalikų įkurtoje stovykloje „Dainava“ – nesilažinčiau, kad tiksliai suskaičiavome, šitiek jų ten daug. Ten – ir Kryžių kalnas, ir koplyčia, ir freska „Mūsų Lietuva“, ir paminklai Šv. Kazimierui, Romui Kalantai, koplytstulpiai, liaudies dirbiniai... Kiekviena stovyklautojų, vadovų karta palieka ką savo.

Stovyklaujančius vaikučius lengviau mokyti Lietuvos istorijos, kultūros. O kitiems smagu pasivaikščioti – stovykla, kurios plotas – beveik 100 hektarų – dažniausiai yra atrakinta ir tarnauja kaip ramus lietuviškas parkas vidury Amerikos.

„Tikslas – Amerika“ nuotr./Kryžių kalnas „Dainavos“ stovykloje Mičigane
„Tikslas – Amerika“ nuotr./Kryžių kalnas „Dainavos“ stovykloje Mičigane

O pro „Pilėnų“ geležiniais vilkais įrėmintus ir Gedimino stulpais padabintus vartus visi laukiami įvažiuoti per Jonines, kurios ten švenčiamos tradiciškai. Linas Orentas pasidžiaugė, kad tarp Joninių svečių nuolat atsiranda ir norinčiųjų įstoti į Šaulius: vienu metu Detroite šaulių buvo sumažėję iki 20, dabar jau yra 60.

Naujoji Lietuva, kur lietuviai Amerikos žemę dirba

Aistė: Trečioji Mičigano lietuvių stovykla – Čikagos skautų „Rakas“ – yra toliau į šiaurę, gražioje Kasterio kaimo apylinkėje. Toks lietuviškas miškas. Skautai ten kasmet susirenka porai savaičių, bet stovyklos prižiūrėtojai iš Čikagos atvažiuoja gerokai dažniau. Ir mus lydėję Lintakai tyrinėjo stovyklą praėjusių žvėrių pėdsakus, pakvietė kartu nukelti ant elektros laidų užvirtusį medį...

„Tikslas – Amerika“ nuotr./Stovykla „Rakas“ Kasteryje, Mičigano valstijoje
„Tikslas – Amerika“ nuotr./Stovykla „Rakas“ Kasteryje, Mičigano valstijoje

Augustinas: Vieta Rakui parinkta ne šiaip sau: ten dar nuo 1905 m. kūrėsi „Naujoji Lietuva“, unikali lietuvių ūkininkų bendruomenė (beveik niekur kitur JAV lietuviai nedirbdavo žemės, o verčiau triūsdavo fabrikuose). Kalbama apie 360 čia gyvavusių lietuvių ūkių. Vienas to meto lietuvių žemvaldžių ir išnuomavo po 1 dolerį į metus savo žemę skautų stovyklai. Rakas – jo pavardė.

To paveldo mums reikėjo paieškoti, bet jo – gana gausu. Mes jį sužymėsime „Tikslas – Amerika“ žemėlapyje. Aplankėme Andrulio sūrinę, kurios lietuviškus sūrius, gaminamus ta pačia technologija nuo 1942 m., žino daugelis vyresnių JAV lietuvių. Vadovė Shannon Andrulis pasakojo, kad gamyklą įsteigė jos senelis, o iš Lietuvos imigravo proseneliai.

„Tikslas – Amerika“ nuotr./Shanon Andrulis aprodo „Tikslas – Amerika“ dalyviams Andrulio sūrinę
„Tikslas – Amerika“ nuotr./Shanon Andrulis aprodo „Tikslas – Amerika“ dalyviams Andrulio sūrinę

Dabar „prie staklių“ jau stoja jos sūnus – penktos kartos JAV lietuvis. „Mano pagrindinis gyvenimo noras buvo gaminti šį sūrį, – pasakojo Shannon. – Broliai ir seserys išvažiavo, o aš pasilikau ir mėginu atgaivinti fabriką. Džiaugiuosi, kad darbininkai išmokė amato ir mano sūnų, dabar jis prižiūri įrangą.“

O įranga – labai sena. Net nustebau, kaip nemoderniai, net nutriušusiai atrodo gamykla – juk Amerikoje tikėtumeis ko kito. Bet amerikiečiams tai, matyt, Andrulio sūrio privalumas – daugiau rankų darbo, meilės. „Jokių konservantų, – sakė Shannon. – Todėl gamykla veikia tik kai užsako partiją.“ Kai mes lankėmės, neveikė.

Aistė: Apylinkėse matėme ir lietuviškų kluonų pagražinimų, Stakėno fermą, lietuvišką užrašą virš vietos bažnyčios durų (ten nebuvo lietuvių bažnyčia, bet lietuvių apylinkėje gyveno tiek daug, kad jie nustelbė visus kitus katalikus). Ir daug lietuviškų pavardžių kapinėse.

„Tikslas – Amerika“ nuotr./Aistė Žemaitienė džiaugiasi Mičigano valstijoje rastais lietuviškais raštais padabintais svirnais
„Tikslas – Amerika“ nuotr./Aistė Žemaitienė džiaugiasi Mičigano valstijoje rastais lietuviškais raštais padabintais svirnais

Augustinas: Po ramios nakties, anksti ryte išplaukėme per Mičigano ežerą į Viskonsiną. Paskutiniu ežero garlaiviu „SS Badger“, kuris, statytas 1952 m., Amerikoje jau įrašytas į paveldo sąrašus kaip relikvija (taip greitai ten viskas keičiasi), pas mus, tikriausiai, atrodytų tiesiog nurašytinas trantas, o kokioje Afrikoje ar Indijoje – normalus laivas. Viskas reliatyvu.

Šį straipsnį parašė ekspedicijos „Tikslas – Amerika 2018“ dalyviai Augustinas Žemaitis ir Aistė Žemaitienė. Ekspedicijos metu sudaromas interaktyvus internetinis lietuviško paveldo JAV žemėlapis http://www.tikslasamerika.lt ir pildoma lietuviško paveldo užsienyje enciklopedija http://www.gabaleliailietuvos.lt . „Tikslas – Amerika“projektas – LR Vyriausybės kanceliarijos „Šimtmečio iniciatyvų“ konkurso laimėtojas.

Ekspediciją galite sekti ir pirmieji apie žemėlapio bei enciklopedijos straipsnių paskelbimą sužinoti „Facebook“: http://www.facebook.com/gabaleliailietuvos .

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje