TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Mažai kam žinoma Kiurasao sala Karibuose, savo laisve primenanti Amsterdamą

Kurasao sala
Skaitytojo Aleksandro B. nuotr. / Kiurasao sala
Šaltinis: 15min
0
A A

Kiurasao sala Karibų jūros pietuose, Mažųjų Antilų salyne, Pavėjinių Antilų salų grupėje, iki 2010 metų priklausė Nyderlandų kolonijai – Nyderlandų Antilams. Dabar ji autonomiją turinti valstybė Nyderlandų Karalystės sudėtyje. Tai, kad saloje ilgą laiką šeimininkavo olandai, rodo daug kas: pradedant kalba, baigiant net taksi vairuotojų siūlomais kvaišalais.

Joje lankęsis 15min kelionių rubrikos „Pasaulis kišenėje“ skaitytojas Aleksandras B. dalijasi įspūdžiais ir patarimais.

Skaitytojo Aleksandro B. nuotr./Kurasao sala
Asmeninė nuotr./Aleksandras B. Kiurasao saloje

Curaçao (Kiurasao arba Kiurašao) – nedidukė, vos apie 450 kv. km pločio ir 160 000 gyventojų turinti sala pietinėje Karibų jūros dalyje, netoli Venesuelos krantų. Sala priklauso Nyderlandų Antilų salų grupei kartu su Aruba ir Boneru. Salos klimatas idealus atostogauti visus metus – oro temperatūra nenukrinta žemiau nei 25 laipsnių šilumos ir nepakyla aukščiau nei 32, o saulėtų dienų per metus būna per 350. Be to, būdingi Karibų jūrai uraganai dažniausiai apeina ją šonu, nepridarydami didesnės žalos.

Skaitytojo Aleksandro B. nuotr./Kurasao sala
Skaitytojo Aleksandro B. nuotr./Kiurasao saloje daugiau nei 20 paplūdimių

Kaip ir Bonere ar Aruboje, Kiurasao salos valiuta – antilų guldeinas (guilder). 2 guldeinai – apie 1 Eur. Iš patirties pasakysiu, kad su savimi patartina vežtis JAV arba Kanados dolerių, kadangi šiomis valiutomis atsiskaityti galima beveik visur. Tik atsiskaityti už prekes ir paslaugas geriau guldeinais, nes konvertavimo kursas būna ne turisto naudai (1=1,75). Visur oficialiai už 1 JAV dolerį duoda 1,8 guldeino.

Visada aktualu žinoti apie elektros lizdus, čia jie ne europietiški, tad reikėtų turėti Šiaurės Amerikos žemynui tinkamą šakotuvą. Be to, čia yra uodų, tad apsauga nuo jų – būtina vaistinėlės dalis.

Skaitytojo Aleksandro B. nuotr./Kurasao sala
Skaitytojo Aleksandro B. nuotr./Kiurasao sala

Saloje visi šneka vietine kalba – papiamentu arba olandiškai, tačiau susikalbėsite ir angliškai. Pravers ir ispanų ar portugalų kalbos žinios. Bet apskritai saloje žmonės draugiški, linksmi, visada pasiruošę padėti, net jei jų neprašai.

Kalbant apie informaciją, jos suteiks net maršrutinių autobusų vairuotojai. Gatvėse ir paplūdimiuose skamba daug gyvos muzikos, vietiniai šoka. Nors kvaišalai ir alkoholis visiškai laisvai įsigyjami, dieną aplink nesimato ne tik geriančių ar apsvaigusių, bet ir rūkančių.

Skaitytojo Aleksandro B. nuotr./Kurasao sala
Skaitytojo Aleksandro B. nuotr./Kiurasao sala

Kaip atvažiuoti į salą ir keliauti po ją?

Beveik kasdien į salą vykdomi tiesioginiai skrydžiai iš Amsterdamo su „KLM“ ir „Tui“ oro bendrovėmis. Tai greičiausias (trukmė – apie 9 val.) ir pigiausias būdas pasiekti salą. Dažnai paieškos programos siūlo skrydžius į salą per Majamį, Niujorką. Bet tokių skrydžių trukmė ilgesnė – skrisite daugiau nei parą. Į salą atplaukia ir daug kruizinių laivų iš viso pasaulio.

Norint pažinti ne tik Kiurasao, bet ir Arubos bei Bonero salas, galima nuskristi – vietinis skrydis iš Kiurasao salos oro uosto trunka maždaug 30–35 minutes.

Po pačią salą geriausia keliauti automobiliu. Išsinuomoti jį trumpam laikui, pavyzdžiui, parai, geriausia iš karto atvykus į oro uostą. Vėliau išsinuomoti automobilį galima pigiau ir su mažesniu užstatu, kuris priimamas tik grynais.

Skaitytojo Aleksandro B. nuotr./Kurasao sala
Skaitytojo Aleksandro B. nuotr./Kiurasao salos sostinėje

Taksi kaina iki vieno iš miestelių – Vilemstado – 40–45 JAV doleriai. Automobilio nuoma parai – 30–35 JAV doleriai, užstatas – iki 150–200 JAV dolerių.

Po salą kursuoja „mikriukai“, kuriuose bilieto kaina už kelionę (priklausomai nuo atstumo) yra 2,5–5 guldeinai.

Rečiau ir ilgesnius atstumus veža autobusai. Kelionės kaina jais – 1,7–2,2 guldeino. Autobusus galima rasti dviejose Vilemstado autobusų stotyse – Punda ir Otrobanda, kurios įkurtos skirtingose miesto pusėse. Svarbu žinoti, kad jose siūlomi ir skirtingi maršrutai, t.y. jei vienoje rasite kelionę į salos pietus, kitoje greičiausiai – tik į priešingą pusę.

Jei ši sala – tik tarpinė jūsų stotelė ilgoje kelionėje, galite keltu plaukti į Venesuelą.

Skaitytojo Aleksandro B. nuotr./Kurasao sala
Skaitytojo Aleksandro B. nuotr./Kiurasao sala

Keista, bet taip yra: keltais pasiekti kaimyninių Arubos ir Bonero salų – neįmanoma. Tik skristi.

Patariu apsistoti pietinėje salos dalyje, kadangi čia gyvesnis transportas, didesnė infrastruktūra, geras susisiekimas su sostine, daugiau restoranų, paplūdimių, pramogų.

Sostinė, savo laisve ir architektūra primenanti Amsterdamą

Skaitytojo Aleksandro B. nuotr./Kurasao sala
Skaitytojo Aleksandro B. nuotr./Kiurasao sala

Garantuoju, kad lankydamiesi saloje tikrai rasite laiko salos sostinei Vilemstadui. Jis vertas ne vienos dienos. Tai – į UNESCO kultūros paveldą įtrauktas miestas.

Vandens kanalų jis perskirtas į dvi dalis, kurias jungia pėsčiųjų tiltas. Vilemstado architektūra išsiskiria spalvingais pastatais.

Skaitytojo Aleksandro B. nuotr./Kurasao sala
Skaitytojo Aleksandro B. nuotr./Kiurasao salos grafičiai
Skaitytojo Aleksandro B. nuotr./Kurasao sala
Skaitytojo Aleksandro B. nuotr./Kiurasao salos originaliai išpiešti pastatai

Mieste yra turgus, kur galima įsigyti lauktuvių, maisto produktų, įvairių rankdarbių, drabužių, o prie prieplaukos esančiame turguje – vietinių vaisių, naminio romo, vaistažolių ir užpiltinių, daržovių, žuvies, kurią įsigyti galima tiesiai iš stovinčių laivų su Venesuelos vėliavomis. Jei pageidausite, žvejai čia pat jas ir išdoros.

Skaitytojo Aleksandro B. nuotr./Kurasao sala
Skaitytojo Aleksandro B. nuotr./Kiurasao salos žvejai

Patariu turguje derėtis arba pasakyti, kad per brangu, ir eiti toliau, kadangi kartais taip pasielgus kaina sumažėja dvigubai. O į žodžius „I give you best price!“ nekreipkite dėmesio. Taip pat iš anksto klauskite kainos, nes dažniausiai vaisiai ir daržovės kainų neturi, ir jų galutinė kaina sakoma atsitiktinai. Būtinai rekomenduoju paragauti didžiulių avokadų, papajų, mango, melionų.

Aplankykite salos muziejus. Tiesiai už žuvies turgaus veikia Jūros muziejus, kuriame sukaupta visa salos istorija. Miesto centre yra Pašto muziejus.

Skaitytojo Aleksandro B. nuotr./Kurasao sala
Skaitytojo Aleksandro B. nuotr./Kiurasao salos sostinės gatvelė

Miesto centras – valstybinių institucijų vieta. Didžiausias pastatas – Amsterdamo parlamentas.

Mane nustebino tai, jog saloje radau sinagogą. Įėjimas į ją mokamas. Į šalia esančias bažnyčias – nemokamas.

Jei domina pirkiniai, čia tikrai turėsite kur išleisti pinigus: beveik kiekvienoje gatvėje rasite butikų, firminių parduotuvių, įvairių virtuvių restoranų. Labiausiai dominuoja azijietiška, indiška ir itališka. Be to, vaikštinėdami čia galėsite grožėtis, nes kiekviena gatvelė ypatinga, su įdomiais pastatais, ant kurių – įvairūs raštai, ornamentai, gėlių piešiniai.

Lankytinos vietos – ne tik muziejai

Nors sala nedidelė, aplankyti joje yra ką. Pavyzdžiui, Jūros akvariume pamatysite flamingus, retas žuvis, delfinus, ryklius ir kitus jūros gyvūnus. Miesto šiaurinėje dalyje yra urvų su stalagmitais. Saloje daug alavijų plantacijų (jose siūloma ne tik ekskursija, bet ir gydomosios procedūros, produktai), vynuogynų, kur galima užsakyti vyno degustaciją, o salos rytinėje dalyje įkurta stručių ferma.

Į šiaurę nuo Vilemstado – laukinių flamingų ežeras. Jame verta sustoti keliaujant su mašina, kadangi autobusai važiuoja retai. Salos įlankoje, netoli Jan Thiel pusiasalio, stovi senovinis fortas, kuriame dar yra patrankų, liudijančių forto gynybines funkcijas. Nuo jo viršūnės atsiveria pasakiškas vaizdas į visą įlanką. Šalia veikia keletas nardymo nuomos punktų. Iki čia galima atvažiuoti autobusu.

Skaitytojo Aleksandro B. nuotr./Kurasao sala
Skaitytojo Aleksandro B. nuotr./Kiurasao saloje – flamingų pamėgtas ežeras

Paplūdimių yra nemažai (oficialiai – 25), kai kurie – laukiniai. Pagrindiniai paplūdimiai yra salos pietinėje pakrantėje. Populiariausias, didžiausias ir labiausiai laikytinas yra Mambo, kuris jungiasi su kitais mažesniais Hemingway ir Cabana. Jame daug turistams pritaikytų dalykų – vaikų žaidimų aikštelė, užkandinės, restoranai, nardymo įrangos nuomos punktai, akvariumas. Įėjimas į paplūdimį ir gultai – mokami (3,5 guldeino – ir už įėjimą, ir už gultą). Tačiau mokėti reikia tik iki 16 val. Vėliau paplūdimyje galite ilsėtis ir pramogauti nemokamai. Paplūdimiai, kurie priklauso viešbučiams (pvz., Cabano), yra brangesni.

Daugiau nuotraukų ir informacijos apie šią salą bei paplūdimius rasite asmeniniame tinklaraštyje.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018

Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje