Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Pirmasis plaukimas tautine jachta „Ambersail“: prausykla, Armani kostiumas ir „Rusijos povandeninis laivas“

Ne veltui sakoma, kad tikrasis buriavimo malonumas pajuntamas tik trečią dieną. Kai jau nebekankina jūros liga, nes organizmas pagaliau supranta, kad kitaip nebus – jūros neįveiksi, gali tik prisitaikyti. Kai šonų jau nebespaudžia kabantys ir kartu su jachta per bangas šokinėjantys gultai – kiekviena saldaus miego valanda tampa tikru malonumu. Kai nebegąsdina ankštas tualetas su savita valdymo sistema, kai saugos liemenė tampa tavo neatskiriamu draugu, o kapitono komandas imi suprasti iš pusės žodžio. Artėjant Liepos 6-ajai, Valstybės dienai, nusprendžiau pasidalinti savo įspūdžiais: ką reiškia plaukti legendine „Tūkstantmečio Odisėjos“ jachta „Ambersail“, plazdant burei su šūkiu „Vienas vardas – Lietuva“.

Mažai komforto, bet 100 proc. ergonomikos

Tiems, kurie nėra buvę „Ambersail‘e“, trumpai paaiškinsiu, kad tai – sportinė jachta, kuria galima plaukti aplink pasaulį. Tačiau patogumo joje nedaug – jachta pritaikyta sportuoti – slysti nuo didelės bangos sportiniu režimu (beveik 30 mazgų arba 50–60 km/val.). Čia nėra prašmatnių virtuvių ar juodmedžiu inkrustuotų kajučių. Jachta įrengta taip, kad, skrosdamas bangas ar per jas šokinėdamas buriuotojas turėtų kur įsitverti, kad puodeliai laikytųsi ir prilipę prie labai mažo, bet ergonomiško stalo (viename jo skyrelyje paslėptas dujų balionas ir mini viryklė), kad peiliai ir šakutės saugiai tūnotų specialiose medžiaginėse kišenėse. Taigi mažai išorinio blizgesio, bet užtat nepakartojama spartietiška dvasia, išlikusi nuo 2009 metų, kai „Ambersail“ apiplaukė aplink pasaulį, o įgulos nariai lankė lietuvių bendruomenes atokiausiuose planetos kampeliuose.

Jachta įrengta taip, kad, skrosdamas bangas ar per jas šokinėdamas buriuotojas turėtų kur įsitverti, kad puodeliai laikytųsi ir prilipę prie labai mažo, bet ergonomiško stalo.

Jei jachtos gultais (išmokau įsliuogti iš trečio karto) ir virtuvėle naudotis nėra sunku (bent jau tiems, kurie yra plaukę baidarių žygiuose, miegoję palapinėse, gaminę valgį ant laužo), tai tualetas – visai kas kita. Kosmosas! Apskritai, plaukimas jachta šiek tiek primena kosminę odisėją, nes ir mityba, ir higienos procedūros čia labai specifinės.

„Ambersail‘o“ pirmagalyje įrengtas tualetas turi kelis stebuklingus mygtukus. Pirmuoju įsijungia šviesa. Antruoju nuleidžiamas vanduo klozete. Trečiuoju klozetas pripildomas vandens (nes atskiras bakelis užimtų per daug vietos). Ketvirtuoju galima atlikti abi šias operacijas iš karto. Penktuoju įsijungia vandens siurblys, tiekiantis jį į praustuvą. Šeštasis išsiurbia vandenį iš mažos kriauklytės. Labai smagus žaidimas, kurį derėtų perprasti dar krante, kad paskui, banguotoje jūroje, visi procesai vyktų sklandžiau.  

Žilvino Pekarsko/15min.lt nuotr./Plaukimas „Ambersail“ iš Geteborgo
Žilvino Pekarsko/15min.lt nuotr./Plaukimas „Ambersail“ iš Geteborgo

Apgaulinga prognozė

Žiniasklaidos darbui Švedijoje vadovavęs Raimundas Daubaras prieš plaukimą prasitarė, kad „nėra kur skubėti, nes vėjo ryte nebus“. Gero oro tikėjosi ir „lagaminai“, prieš tai gavę nurodymus pasiimti „greitai džiūstančių rūbų“. Kiek suklaidino patikinimas, kad „Ambersaile“ tikrai yra kremo nuo saulės (kad nosys nusiluptų), taigi tikėjomės kad po Joninių sugrįš vasara. Štai kodėl mano drabužių pasirinkimas galėjo kelti juoką labiau patyrusiems: pasiėmiau kelis sintetinius treningus, termokostiumą, kurį vilkiu bėgiodamas vėsiomis rudens dienomis, keletą striukių nuo lietaus, minkštus bėgimo batelius (kad nesubraižyčiau jachtos denio). Kaip parodė tolimesni įvykiai, labai smarkiai prašoviau, nepasiėmęs bent jau šilto naro kostiumo.

„Ambersail‘o“ pirmagalyje įrengtas tualetas turi kelis stebuklingus mygtukus.

Iš Geteborgo išplaukėme esant debesuotam dangui, tačiau labai pakilios nuotaikos – viliojo nežinia ir nuotykių laukimas. Juo labiau kad kolegos žurnalistai, atplaukę sava jachta iš Lietuvos, prisišvartavę pakeliui esančioje marinoje (uostelyje), žadėjo išlydėti mus „fejerverkais“. Fejerverkų nebuvo, tačiau nuolat stiprėjantis vėjas privertė plazdėti Aisčio Zabarausko ir Redo Permino iškeltą vėliavą su Vyčiu. 

Žilvino Pekarsko/15min.lt nuotr./Plaukimas „Ambersail“ iš Geteborgo
Žilvino Pekarsko/15min.lt nuotr./Plaukimas „Ambersail“ iš Geteborgo

Tautiškais šūkiais (nes mus skyrė tolimas atstumas) atsisveikinę su tautiečiais, išgeriame firminės kapitono arbatos ir pradedame skirstytis vachtas. Kiekvieną pamainą sudaro du „vilkai“ ir keturi pradinukai. Man tenka vakarinis budėjimas nuo 20 val. Iki vidurnakčio. Taigi turiu daugiau nei šešias laisvas poilsio valandas dienos metu, kol stosiu į pagalbą kapitonui. Matematika paprasta: jei jachtoje yra 12 gultų, o plaukia 18 žmonių, teks dalintis poilsio vieta pagal slenkantį grafiką: atbudėjai ir guli į ką tik pakilusio vietą.

Matematika paprasta: jei jachtoje yra 12 gultų, o plaukia 18 žmonių, teks dalintis poilsio vieta pagal slenkantį grafiką: atbudėjai ir guli į ką tik pakilusio vietą.

Jūros liga – tai ne sloga

Tačiau kur čia ilsėsies (tegul ir po bemiegės Joninių nakties), kai pirmą kartą gyvenime plauki pro tikrus jūros vartus: iš pradžių upės kanalu, tada tarp fiordų ir salų, kol galiausiai pasieki atvirą jūrą.

Masina ir kapitonai, leisdami pirmosios vachtos pradinukams stoti prie šturvalo. Tikrai įdomu stebėti švytinčius iš džiaugsmo ir drebančius iš jaudulio kolegas – juk jie vairuoja jūrinę jachtą „Ambersail“! Kol plaukiame kanalu ir tik su varikliu, svarbu rinktis tinkamą trajektoriją pagal plūdurus: reikia plaukti dešiniau, raudoną plūdurą imti dešiniu bortu. O žalias lieka toli kairėje, jo laikosi įplaukiantys į uostą milžiniški keltai, laivai ir jachtos.

Žilvino Pekarsko/15min.lt nuotr./Plaukimas „Ambersail“ iš Geteborgo
Žilvino Pekarsko/15min.lt nuotr./Plaukimas „Ambersail“ iš Geteborgo. Naglis Šulija

Malonumas sukti „kavamalę“

Kapitonas Linkus su padėjėju ruošia iškėlimui didžiąją burę – grotą. Šios sudėtingos lynų ir gervių sistemos greitai perprasti nepavyksta, tačiau visi naujokai laukia kvietimo padirbėti su „kavamale“ – „Volvo Ocean Race“ ir kitose regatose dažnas vaizdas, kai buriuotojai poromis suka specialią gervę. Gal kiek pridusę, pasikeisdami iškeliame didžiąją burę, tačiau tarp paskutinių salų pakeliui į atvirą jūrą dar laviruojame ir birbindami dyzelinį variklį.

VIDEO: Išplaukimas jachta AMBERSAIL iš Geteborgo

Galiausiai kapitonas (atsišaukia tik kviečiamas Linkumi) kviečia du vyrus į priekį – kelsime stakselį (antroji burė priekyje) su legendiniu „Tūkstantmečio Odisėjos“ užrašu „Vienas vardas – Lietuva“. Tikrai didžiuojuosi, kad į pagalbą kolegai Ernestui kapitonas pakvietė mane. Vilkėti saugos liemenės ir prisisegti prie virvės kol kas nebūtina – jachta maloniai šokčioja ant mažyčių bangelių. Iškart keturiomis rankomis traukiame šotą (virvę, einančią palei stiebą). Iš pradžių burė kyla kaip puta ant lūžtančios bangos. Tačiau kuo toliau, tuo sunkiau. Sėkmingai įveikti paskutinius centimetrus padeda ir Linkus. 

Viskas! Variklis išjungiamas, jachta pasukama taip, kad vėjas pūstų iš šono (jis sukiojasi, tad kartais pučia ir beveik iš priekio), todėl „gulamės“ ant dešinio borto. Greitis didėja, bangelės virsta bangomis. Dalis denyje buvusių naujokų neramiai susižvalgo. Keli skubiai lipa laiptais žemyn į spartietišką kajutę. Negrįžta. Jiems į pagalbą skuba Raimondas ir jo paaugliai sūnūs. Čeža maišiukai, Raimondas vis išlipa į denį su kibiru ir pila per bortą. Daliai jachtos svečių buriavimo malonumas išgaruoja kaip kamparas.

5 sekundės išvengti nemalonumų

Kiti, kuriuos jūros liga aplenkė (nors bangavimas kol kas nėra didelis), pramogauja. Bet jau man didžiausią malonumą teikia fotografavimas ir filmavimas. Iki vachtos dar daugybė laiko, tad, prisirišęs virve pagal visus saugumo reikalavimus (kartais buriuotojai iškrenta ir sušąla lediniame vandenyje), bandau bent minimaliai judėti šonu sliuogiančia jachta taip, kad netrukdyčiau kitiems. 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius