Dabar populiaru
Publikuota: 2018 gruodžio 8d. 19:01

Susipažinkite – keisčiausi Australijos gyvūnai

Echidna
Shutterstock.com nuotr. / Echidna

Australija – tai paslapčių ir kontrastų kupinas žemynas, kurį aplankyti svajoja kone kiekvienas kelionių entuziastas. Čia galima išvysti tiek šiuolaikiškumu alsuojančius didmiesčius, tiek unikalius kaimelius, kuriuose gyvena vietinės gentys. Tiek tankius atogrąžų miškus, tiek savanas, dykumas, didingas uolas, kalnus, kanjonus...

O kur dar Šiaurės rytų pakrantėje besidriekiantis didžiausias pasaulyje koralinis rifas, daugybė salų ir platūs smėlio paplūdimiai. Įdomybių Australijoje tikrai nestinga, tad nenuostabu, jog į šią šalį kasmet atvyksta daug turistų iš viso pasaulio.

Kontrastinga gamta besididžiuojanti Australija gali pasigirti ir bio-įvairove – šalies teritorijoje gyvena galybė įvairiausių gyvūnų. Kai kurie iš jų, pavyzdžiui, kengūros ar koalos, yra tapę kone Australijos vizitine kortele – tikriausiai būtų sunku rasti kelionių katalogą ar knygą, kurioje, prie Australijos aprašo, nesipuikuotų bent vieno iš šių žinduolių nuotrauka. Siūlome paskaityti apie Australijoje gyvenančius gyvūnus. Prie kiekvieno iš jų pateikti ir nacionaliniai parkai ar rezervatai, kuriuose galima šiuos gyvūnus stebėti.

Kengūra

Shutterstock.com nuotr./Kengūra
Shutterstock.com nuotr./Kengūra

XVIII a. antrojoje pusėje, anglų kolonistai, atvykę į Australiją, pamatė keistą, lyg tol nepamatytą sterblinį gyvūną, kuris gebėjo labai aukštai ir greitai šokinėti. Tokio įdomaus žinduolio jie dar nebuvo matę, todėl gestų kalba bandė paklausti vietinių aborigenų, kas gi čia toks. „Kan Ghu Ru“ – atsakė šie. Įdomu tai, jog vietinių kalba ši frazė reiškė „nesuprantu tavęs“, tačiau anglai pamanė, jog tai – gyvūno pavadinimas. Taip ir gimė kengūros vardas.

Kengūros – endeminiai gyvūnai, natūraliomis sąlygomis gyvenantys tik Australijoje, Tasmanijoje ir Naujojoje Gvinėjoje. Neoficialiai jos laikomos nacionaliniu Australijos gyvūnu. Įdomu tai, jog šioje šalyje galima išvysti net 55 skirtingas kengūrinių šeimos rūšis, tokias kaip raudonoji kengūra, pilkoji kengūra, pelkinė valabė ir kt.

Viešint Australijoje, nepamatyti kengūros beveik neįmanoma – tereikia išvykti iš miestų ir pakeliauti po mažiau urbanizuotas vietoves. Norite sužinoti konkretesnes kengūrų stebėjimo vietas? Pietinėje pakrantėje kengūros itin mėgsta leisti laiką Lucky Bay – Laimingosios įlankos paplūdimiuose. Viešint pietrytinėje pakrantėje, verta aplankyti Murramarang nacionalinį parką, Currumbin gyvosios gamtos rezervatą. Aplink Australijos sostinę Kanberą taip pat įsikūrę nemažai kengūrų stebėjimo taškų, pavyzdžiui Tidbinbilla rezervatas ar Namadgi nacionalinis parkas. Daug kengūrų gyvena ir Kengūrų saloje (Kangaroo Island), esančioje netoli pietinių žemyno krantų. Toks pavadinimas salai suteiktas tikrai ne veltui.

Echidna

123rf.com nuotr./Echidna
123rf.com nuotr./Echidna

Kaip jau minėjome, nacionaliniu Australijos gyvūnu dažniausiai įvardijamos kengūros. Vis dėlto, čia gyvena ir daugiau be galo įdomių žinduolių. Vienas iš jų – echidna. Tai kloakinių žinduolių būrio gyvūnas, kurio kūnas – padengtas spygliais. Echidnų snukutis primena snapą, dantų jos neturi. Įdomu tai, jog nors echidnų kūneliai ir padengti spygliais, ežiams jos nėra giminingos.

Žinduoliams echidnos priskiriamos dėl to, jog turi kailį ir pieno liaukas. Kaip ir ančiasnapiai (kuriuos pristatysime kiek vėliau), echidnos deda kiaušinius. Šie žinduoliai paplitę Australijoje, o taip pat Tasmanijoje ir Naujojoje Gvinėjoje.

Echidnas galima išvysti keliaujant Didžiuoju vandenyno keliu (Great Ocean Road). Didelė dalis šių žinduolių gyvena Viktorijos valstijoje, todėl norint juos išvysti verta nuvykti į You Yangs kalnyno regioninį parką. Mūsų jau minėtoji Kengūrų sala – dar viena puiki vieta stebėti echidnas.

Tasmanijos velnias

Shutterstock.com nuotr./Tasmanijos velnias
Shutterstock.com nuotr./Tasmanijos velnias

Tasmanija – tai maždaug 240 km atstumu nuo žemyninės Australijos dalies nutolusi sala, kuri priklauso Australijos Sandraugai ir sudaro Tasmanijos valstiją. Ledyniniai ežerai, kriokliai, nedidelės įlankos, drėgnieji miškai – šios salos kraštovaizdis išties nepaprastas.

Tasmanijoje galima išvysti mūsų jau aptartas kengūras, echidnas, o taip pat ančiasnapius bei galybę kitų gyvūnų. Vienas iš jų – Tasmanijos velnias. Tai – plėšriųjų sterblinių šeimos žinduolis. Šis, gana nedidelis gyvūnas, labai įdomus – jis juodos spalvos, dažniausiai gyvena pavieniui, veiklus naktį ir leidžia labai keistus garsus – tarytum verksmingą inkštimą, kuris kartkartėmis pereina į duslų kosulį ar žemų tonų urzgimą. Būtent dėl šios priežasties gyvūnas ir vadinamas velnio vardu.

Norintys išvysti Tasmanijos velnią natūralioje aplinkoje, gali tą padaryti lankydamiesi Bonorong laukinių gyvūnų parke, esančiame pietrytinėje Tasmanijos dalyje. Na, o viešintiems šiaurės Tasmanijoje, verta nuvykti į Trowunna laukinės gamtos rezervatą. Šis rezervatas garsėja didžiausia Tasmanijos velnių populiacija.

Koala

Shutterstock.com nuotr./Koala
Shutterstock.com nuotr./Koala

Koala – tai dar vienas gyvūnas, kurį galima įvardinti kaip tikrą Australijos ikoną. Šie nedideli ir tingūs meškiukai paplitę rytinėje žemyno dalyje. Beveik visą savo gyvenimą jie praleidžia eukaliptų medžiuose, kuriuose didžiąją laiko dalį tiesiog snaudžia. Įdomu tai, jog gyvybingos koalos būna tik maždaug 4 valandas per parą – jų metu jos suėda maždaug 500 g lapų.

Viena iš geriausių vietų stebėti koalas natūralioje aplinkoje – You Yangs regioninis parkas, esantis Viktorijos valstijoje, maždaug 45 min kelio atstumu nuo Melburno. Šis parkas garsėja didele koalų populiacija. Mokslininkai You Yangs koalas stebi jau daugiau nei dešimtmetį, todėl kai kurios iš jų netgi turi savo vardus. Daugiau apie šiuos tyrimus galima sužinoti turų, kurie vykdomi parko teritorijoje, metu.

Dar viena puiki vieta stebėti koalas – Noosa nacionalinis parkas, esantis rytinėje Australijos pakrantėje. Ši vieta itin mėgstama keliautojų – nacionalinis parkas garsėja puikia infrastruktūra, turistams pateikiama aiški schema, kuriose parko vietose geriausia stebėti koalas.

Ančiasnapis

Shutterstock.com nuotr./Ančiasnapis
Shutterstock.com nuotr./Ančiasnapis

Pasakodami apie echidnas jau spėjome užsiminti ir apie ančiasnapį. Dabar apie šį, išties unikalų gyvūną norėtume papasakoti kiek daugiau. Kaip ir spygliuotosios echidnos, taip ir ančiasnapiai priklauso kloakinių žinduolių būriui. Tačiau su žinduoliais jie turi gana nedaug panašumų – tik pieno liaukas ir kailį. Tiesą sakant, ančiasnapių išvaizda labiau primena paukštį – jie turi snapą, kuris panašus į anties, kojas su plėvėmis. Tačiau ančiasnapių uodega atrodo tarytum bebro uodega. Keistas gyvūnas, tiesa? Beje, kaip ir echidnos, taip ir ančiasnapiai deda kiaušinius.

Keliautojai, viešintys Australijoje, stengiasi nepraleisti progos pamatyti šį unikalų gyvūną. Kaip jau minėjome, ančiasnapius galima išvysti Tasmanijoje. O taip pat ir žemyninėje Australijos dalyje, pavyzdžiui, Deintrio nacionaliniame parke, esančiame šalies šiaurės rytuose arba Eungella nacionaliniame parke, įsikūrusiame rytinėje Australijos pakrantėje.

Dingas

Shutterstock.com nuotr./Dingas
Shutterstock.com nuotr./Dingas

Dingai – tai Australijoje gyvenantys šuninių šeimos žinduoliai, kurie dažnai įvardijami kaip tiesiog sulaukėję šunys. Visgi, tai yra mitas, kurį paneigė didžiausias sausumos plėšrūnų tyrimas, kuris buvo viešai paskelbtas žurnale „Journal of Zoology“. Mokslininkai nustatė, jog dingai – tai atskira šuninių šeimos rūšis, kuriai būdingas laibas sudėjimas, gana masyvi galva, ilgas snukis, pūkuota uodega ir stačios ausys. Australijoje šie gyvūnai atsirado prieš maždaug 3–5 tūkst. metų. Visgi, įdomu tai, jog didelė dalis dingų susikryžmino su naminiais šunimis. Todėl nepaisant to, jog dingai – atskira rūšis, pasakymas „sulaukėję šunys“ dalinai teisingas.

Freizerio sala, esanti rytinėje Australijos pakrantėje, – viena iš geriausių Australijos vietų norintiems išvysti dingus natūralioje aplinkoje. Visgi, reikia būti budriems, mat dingai – plėšrūs gyvūnai. Todėl juos geriausia stebėti pro automobilio langą.

Kelionių akademija – ieškantiems kelionių į Australiją.

Komentarai: 2

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

15min tyrimas Aktualu

Loterijų skaidrumą žadančios pataisos metų metus dūla Seime

Aktualu

Švietimui skiria milijonus, bet moksleivių rezultatai liūdina: pirštu beda į mažas mokyklas

Aktualu

Vytautas Plečkaitis: Europa atsilaikys ir prieš migrantus, ir prieš euroskeptikus

Gazas

Kaimo žmonės pasipiktinę: mus ir vėl apgavo – ilgai žadėto kelio šiemet neasfaltuos

Verslas

Banko klientą išgąsdino „naujas“ mokestis: sumos – įspūdingos

„Ginčas“: „Žalgirio“ pravertos žaizdos – kaip gydyti „Rytą“?

Vardai

Britų mados apdovanojimų didžiausia žvaigžde tapo nėščia Meghan Markle: nustelbė visas garsenybes

Mokslas.IT

15min studijoje – pokalbis apie 2019 metų technologijas, inovacijas ir jų prognozes

Aktualu

Balsavimą dėl „Brexit“ sutarties atidėjusi Th.May mėgina atnaujinti derybas su ES

Verslas

Diskriminacijos radaras. Homoseksualios poros kryžiaus keliai, norint gauti paskolą būstui

Pasaulis kišenėje

Verta aplankyti Lenkijoje: vieta, kur įvyko pirmasis Antrojo pasaulinio karo mūšis

Maistas

Pasilepinkime! Lengvas itališkas speltų miltų pyragas su šokolado gabaliukais

Vardai

„Skamp“ 20-mečio koncertas iš arenos keliasi į kuklesnę erdvę: buksuoja bilietų pardavimai

Sportas

Stiprus R.Meilutytės pareiškimas pasaulio čempionato starte – pirmu rezultatu į pusfinalį

24sek

Po ambicingo starto – Domanto Sabonio nuostaba ir atimtas džiaugsmas

Aktualu

Rusija pasiuntė pratyboms į Venesuelą du strateginius bombonešius

Vardai

Paskelbti M.A.M.A 2018 nominantai: tarp lyderių – vienu hitu pasaulį užkariavęs Dynoro

Maistas

Ant stalo karaliauja salotos

Aktualu

Orai.lt: vėl sulauksime sniego ir šlapdribos

Aktualu

Primena: vaistai degalinėse nebus prieinami savitarnos skyriuose ar reklamuojami

Naujienos

Aktualu

Susipažinkite: Marija Zacharova – išdidi Rusijos trolių karalienė

24sek

Karštą pokalbį su D.Suttonu turėjęs D.Adomaitis aiškinosi amerikiečio mįsles

Vardai

Juozo Statkevičiaus šou į Lietuvą parviliojo Editą Vilkevičiūtę ir kitus pasaulinio garso modelius

Aktualu

Visoje Prancūzijoje – nauji „geltonųjų liemenių“ protestai: ašarinės dujos ir areštai

Maistas

Nepakartojami karameliniai skanėstai: 20 tortų, pyragų, keksiukų ir saldainių receptų

Aktualu

Europos socialistai pasirinko F.Timmermansą kandidatu į EK pirmininko postą

24sek

A.Jomantas buvo įspūdingas, bet pergalę iškovojo aukštaūgių vedamas „Neptūnas“

Sportas

„Old Traford“ pagaliau išvydo R.Lukaku įvartį, pergalę šventė ir „Arsenal“

Gazas

„Alfa Romeo“, už kurią tikimasi gauti 22 mln. eurų

Sportas

Vienas „Utenio“ vadovų apie situaciją Lietuvos futbole: pergalės gali būti ne tik švieslentėje

Aktualu

D.Trumpas pasirinko kandidatą į aukščiausio rango karinio patarėjo postą

Aktualu

FST: Ukrainos jūreivių negalima laikyti karo belaisviais, nes Rusija ir Ukraina nekariauja

15min recenzija Kultūra

Martyno Starkaus filmas „Mulai“: suklysti ir būti pamirštiems

Verslas

Atleidimų dalgiu šįmet šienaujama dvigubai greičiau nei pernai  

Gyvenimas

Kaunietis Paulius Vaitelis: „Vyru negimstama. Vyru tampama“

Mokslas.IT

NASA zondas „InSight“ pirmąkart atsiuntė Marso vėjų garso įrašą

Verslas

Kodėl vaikams kuriami žaidimai, kurių esmė – pagauti kakutį

Aktualu

Į rinkimus besiruošiančių visuomeninių komitetų sąrašuose – šeimų nariai ir žvaigždės

Sportas

F.Mayweatheriui pasitraukus: kurie pasaulio sportininkai 2018 metais uždirbo daugiausiai?

Aktualu

Kodėl ir kaip policija klubuose gaudo narkotikų prekeivius

Vardai

Ypatingos

07:15
07:03

Gera keliauti kartu

Kviečiame anties

Šiemet buvau geras

Maistas

Dovanoju sveikatą

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje