Dabar populiaru
Publikuota: 2018 balandžio 3d. 08:00

Besidomintiems mokslu: pasaulio kampeliai, kuriuos verta aplankyti

Hayden Planetariumas
Charles Hayden Planetarium nuotr. / Hayden Planetariumas

Į tolimus kraštus keliaujama dėl skirtingų priežasčių. Vieni žmonės nori tiesiog pailsėti, pasidžiaugti puikiu klimatu, saulės voniomis bei šilta jūra. Kiti – svajoja pažinti naują kultūrą. Kai kurie keliautojai trokšta aktyvių atostogų, kurių metu galėtų pasimėgauti žygiais į kalnus, nardymu, plaukimu plaustais ir pan. Šį kartą norime jums papasakoti apie dar vieną keliavimo tipą – mokslinį turizmą (angl. Science tourism).

Šis keliavimo būdas žavi žmones, kurie domisi mokslu ir technologijoms bei nori praplėsti savo žinių bagažą. Jeigu ir jums ši keliavimo praktika atrodo įdomi, siūlome paskaityti apie pasaulio kampelius, kuriuos tikrai verta aplankyti, jei domitės mokslo naujovėmis.

Mauna Kėjos observatorija, Havajai

Mauna Kėja (Mauna Kea) – tai snaudžiantis ugnikalnis, stūksantis Didžiojoje Havajų salyno saloje. Išvertus iš havajiečių kalbos, jo pavadinimas reiškia „baltas kalnas“, tad tikriausiai nenustebinsime pasakydami, jog jo viršūnę dengia sniegas. Nepaisant to, Mauna Kėjos viršūnė – tinkama vieta observatorijai: čia net 300 dienų per metus būna giedros, o ir kalno geografinė padėtis labai patogi – teleskopai gali stebėti ne tik Šiaurės pusrutulio, tačiau taip ir Pietų pusrutulio žvaigždynus. Dar vienas didelis kalno privalumas tas, jog į jį patogu atvykti automobiliais, o taip pat – atvežti observatorijoms reikalingus prietaisus, mat Mauna Kėja pasižymi nuolaidžiais šlaitais.

Mauna Kėjos observatorija įsikūrusi 4200 metrų aukštyje virš jūros lygios. Ji gali pasigirti dviem didžiausiais pasaulio optiniais teleskopais, kitomis mokslinėmis įdomybėmis. Beje, Mauna Kėjos observatorija turi tarptautinės astronomų observatorijos statusą. Turistams čia siūlomi specialūs turai, kurių metu galima stebėti žvaigždes, saulėtekį bei saulėlydį. Jeigu domitės astronomija, ši vieta jus tikrai sužavės.

Shutterstock.com nuotr./Mauna Kėjos observatorija, Havajai
Shutterstock.com nuotr./Mauna Kėjos observatorija, Havajai

Šanchajaus mokslo ir technologijų muziejus, Kinija

Ar žinojote, jog kasmet sudaromas lankomiausių muziejų sąrašas? Jau ne pirmus metus į pirmąjį dešimtuką patenka Šanchajaus mokslų ir technologijų muziejus. Jo tikslas – populiarinti mokslą, daryti jį patrauklesniu žmonėms. Pagrindinės nuolatinių ekspozicijų temos – gamta, žmogus ir technologijos.

Muziejuje veikia net 14 nuolatinių ekspozicijų: žmogus ir sveikata, Žemės tyrinėjimai, gyvūnų pasaulis, robotų pasaulis ir kt. Taip pat įkurtos 4 kino salės, kuriose rodomi edukaciniai filmai. Jei planuojate kelionę į Šanchajų, rekomenduojame aplankyti šį muziejų, jame tikrai daug įdomybių.

Shutterstock.com nuotr./Šanchajus
Shutterstock.com nuotr./Šanchajus

Paranalio observatorija, Atakamos dykuma, Čilė

Atakama – tai dykuma, esanti Pietų Amerikoje, Čilės ir Peru teritorijoje. Ji driekiasi tarp Andų ir Ramiojo vandenyno ir yra viena iš sausiausių vietų visoje žemėje. Dykumą supantys kalnai sulaiko lietaus debesis, todėl vidutinis kritulių kiekis per metus čia vos 0,5 mm. Giedras dangus – didelis privalumas astronominiams stebėjimams. Ne veltui, Atakamos dykumoje įrengtos kelios observatorijos.

Paranalio observatorija įkurta 2635 m aukštyje, ant to paties pavadinimo kalno. Tai – keturių teleskopų kompleksas. Šiais teleskopais galima stebėti objektus, skleidžiančius keturiais milijardais kartų silpnesnę šviesą nei gali pajusti žmogaus akis. Turistai į šią observatoriją įleidžiami nemokamai, tačiau būtina išankstinė registracija. Jei viešėsite tolimojoje Atakamos dykumoje, nepraleiskite progos apsilankyti Paranalio observatorijoje – tikrai nepasigailėsite.

Shutterstock.com nuotr./Paranalio observatorija, Atakamos dykuma, Čilė
Shutterstock.com nuotr./Paranalio observatorija, Atakamos dykuma, Čilė

Mokslo ir meno muziejus, Singapūras

Vartai tarp Rytų ir Vakarų – taip dažnai įvardijamas Singapūras. Šis miestas-valstybė stebina šiuolaikiškumu, turizmu paremta ekonomika, tvarka.

Jeigu esate matę Singapūrą pristatančių nuotraukų, tikriausiai atkreipėte dėmesį ne tik į garsiuosius super-medžius, tačiau ir į keistą, lotoso žiedo formos pastatą. Būtent jame įsikūręs Singapūro mokslo ir meno muziejus. Jis atidarytas ne taip ir seniai – 2011 metais. Muziejuje įkurta net 21 ekspozicijų salė. Tai vieta, kurioje siekiama suderinti tiek mokslo, tiek meno ar net populiariosios kultūros pasiekimus. Čia rasite tiek garsiausių pasaulio tapytojų darbų, tiek šiuolaikinio meno instaliacijų, tiek ekspozicijų skirtų evoliucijai, astronomijai, technologinei raidai. Šis muziejus, tai puikus pasirinkimas laikui su šeima, mat kiekvienas šeimos narys čia atras tai, kas tikrai jį sudomins.

Shutterstock.com nuotr./Mokslo ir meno muziejus, Singapūras
Shutterstock.com nuotr./Mokslo ir meno muziejus, Singapūras

Nobelio muziejus, Stokholmas, Švedija

Apie garsųjį švedų mokslininką Alfredą Nobelį bei jo vardo premiją, tikriausiai, pasakoti jau nereikia. O ar žinojote, jog 2001-aisias metais viename iš didingų Stokholmo senamiesčio pastatų įkurtas ir Nobelio muziejus, kurio tikslas – supažindinti visuomenę su iškiliausiais mokslininkais, menininkas, politiniais veikėjais ir jų pasiekimais? Be jokių abejonių, muziejuje turistams pristatomas ir Alfredo Nobelio gyvenimas, jo darbai, o taip pat – Nobelio premijų laureatai. Čia galima stebėti įvairiais ekspozicijas, filmus, susipažinti su technologiniais išradimais. Kasmet į muziejų atvažiuoja ir Nobelio premijos laureatai, organizuojamos atviri sutikimai su jais. Šalia muziejus įsikūrusi ir biblioteka, kurioje gausu puikios mokslinės literatūros.

Shutterstock.com nuotr./Nobelio muziejus, Stokholmas, Švedija
Shutterstock.com nuotr./Nobelio muziejus, Stokholmas, Švedija

Hayden Planetariumas, Niujorkas, JAV

Jeigu planuojate viešnagę Niujorke, rekomenduojame apsilankyti Amerikos gamtos istorijos muziejui priklausančiame Hayden Planetariume. Jau iš išorės planetariumo pastatas atrodo labai įspūdingai – jį sudaro dvi pagrindinės dalys: sfera ir ją supantis stiklinis kubas.

Tai vieta, kurią tiesiog būtina aplankyti tiems, kurie domisi astronomija. Vaikščiodami po planetariumą jūs regėsite hiper-realistinius planetų modelius, astronominių ir danguje matomų kūnų judėjimą. Labai įdomi patirtis!

Shutterstock.com nuotr./Planetariumas
Shutterstock.com nuotr./Planetariumas

Londono gamtos istorijos muziejus, D. Britanija

Pabuvoję Niujorke, persikelkime per Atlantą, mat kitas muziejus, kurį norime jums pristatyti, įsikūręs Didžiosios Britanijos sostinėje – Londone.

Londono gamtos istorijos muziejus – tai vieta, kurią kasdien aplanko galybė turistų. Ir tikrai ne be reikalo, mat įdomybių čia nestinga. Nepaprasto grožio pastate įsikūręs muziejus, lankytojams siūlo aplankyti keturias zonas: raudonąją, žaliąją, mėlynąją ir oranžinę. Raudonoji sužavės tuos, kurie domisi mūsų planeta, jos paviršiumi, žemės drebėjimais, ugnikalniais ir pan. Žalioji – skirta paukščiams, vabalams, reptilijoms, mineralams, ekologijai ir kt. Mėlynoji zona sužavės tuos lankytojus, kurie domisi dinozaurais, žmogaus kūnu, vandenynų gyventojais, žinduoliais. Na, o oranžinėje zonoje įsikūręs Darvino centras bei laukinės gamtos sodas. Tai muziejus, į kurį galima eiti su visa šeima. Rekomenduojame.

Shutterstock.com nuotr./Londono gamtos istorijos muziejus, D. Britanija
Shutterstock.com nuotr./Londono gamtos istorijos muziejus, D. Britanija

Kenedžio kosminių skrydžių centras, Florida, JAV

Kenedžio kosminių skrydžių centras – tai erdvėlaivių paleidimo centras, esantis Kanaveralo kyšulyje, Floridos valstijoje, JAV. Centras pavadintas buvusio šalies prezidento Džono Fidžeraldo Kenedžio vardu.

Dar nuo 1968 m. čia buvo vykdomi NASA skrydžiai į kosmosą. Šiandien turistams Kenedžio kosminių skrydžių centre siūlomi specialūs visos dienos turai. Jų metu lankytojai supažindinami su JAV kosmoso programos istorija, aprodoma stotis, raketos, kapsulės.

Shutterstock.com nuotr./Kenedžio kosminių skrydžių centras, Florida, JAV
Shutterstock.com nuotr./Kenedžio kosminių skrydžių centras, Florida, JAV

Nagojos mokslo muziejus, Japonija

Nagoja – trečias pagal dydį Japonijos miestas, įsikūręs Honšiū saloje. Viena iš jo įžymybių – mokslo muziejus, kurį, viešint šiame mieste, tikrai verta aplankyti. Kodėl? Čia įsikūręs antras pagal dydį planetariumas pasaulyje, o taip pat – gausu įdomių parodų, skirtų kosmosui, ateities technologijoms, industrinei pramonei. Muziejuje daug laboratorijų, kuriose lankytojams leidžiama stebėti, kaip atliekami įvairūs fizikiniai ir cheminiai eksperimentai. Taip pat, čia vyksta daug įvairiausių renginių, edukacinių užsiėmimų mokyklinio amžiaus vaikams ir studentams. Nagojos mokslo muziejus – vieta, kuri tikrai patiks tiems keliautojams, kurie domisi mokslu ir technologinėmis naujovėmis.

Shutterstock.com nuotr./Nagojos miestas, Japonija
Shutterstock.com nuotr./Nagojos miestas, Japonija

Kelionių akademija – ieškantiems egzotinių kelionių.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Gyvenimas

Vulvos vėžiu serganti mokytoja gyvena tik viltimi: po dviejų mėnesių jos dukros gali likti našlaitės

Pasaulis kišenėje

Kelionė į Latviją, kuri niekam ne pakeliui: kur Dauguva skiria Sėlą ir Latgalą

Aktualu

„Naisių vasara“: politinė reklama ar politinė komunikacija?

Gyvenimas

Nėščiųjų akis fotografuojanti Vaida: pagimdžiusios moters žvilgsnyje atsiveria gelmė

Vardai

Tarptautine afera apkaltintas šokėjas Andrius Kandelis neteko licencijos: prasideda teismai

Kultūra

Skulptorius V.Kančiauskas Druskininkų savivaldybę kaltina nuplagijavus miesto ženklą

Interviu Kultūra

Fotografė Gabrielė Vingraitė: apie kitokias erdves ir iš vienatvės gimusį projektą

Sportas

Teismo nuosprendžio laukiantis C.McGregoras išsisuks atlikdamas viešuosius darbus?

Aktualu

Anglijos juvelyrinę parduotuvę su žaisliniais ginklais apiplėšę lietuviai pripažinti kaltais

Aktualu

Kauno rajone nukritus lėktuvui nukentėjo juo skridę lietuvis ir anglas

Verslas

Nesutaria dėl kaimo turizmo sodybų: vis dar populiaru ar jau atgyvena?

15min iš Argentinos Aktualu

Užrašai iš Lietuvos Argentinoje (III): Maironio poeziją mėgstančios močiutės Anos nostalgija Lietuvai

Kultūra

15min rekomenduoja: kokių renginių nepraleisti kitą savaitę?

Gazas

Beprotiška, chaotiška „Formulė 1“ Vokietijoje: S.Vettelis paslydo ant lietaus lašo, L.Hamiltonas sukūrė stebuklą

Vardai

Lauros ir Šarūno Mazalų dukrą pakrikštijo kunigas A.Toliatas: šventas vardas – prosenelės garbei

Sportas

Sporto psichologija ir ne tik: patarimai, padėsiantys siekti pergalių ir tikslų

Vardai

Karolina Meschino vėl džiaugiasi meile: nauja jos simpatija – reperis Remigijus

Aktualu

Miškų gaisrai Latvijoje suniokojo 800 hektarų žemės

Konkursas Gyvenimas

Konkurso „Mano kiemas“ dalyviai iš Skuodo: „Šį grožį sukūrė mokiniai ir mokytojai“

Pasaulis kišenėje

Nešventos Šventosios paslaptys: švedų išdavystė, kontrabanda ir „šis bei tas“

Naujienos

Gyvenimas

Vulvos vėžiu serganti mokytoja gyvena tik viltimi: po dviejų mėnesių jos dukros gali likti našlaitės

Pasaulis kišenėje

Kelionė į Latviją, kuri niekam ne pakeliui: kur Dauguva skiria Sėlą ir Latgalą

Aktualu

„Naisių vasara“: politinė reklama ar politinė komunikacija?

Gyvenimas

Nėščiųjų akis fotografuojanti Vaida: pagimdžiusios moters žvilgsnyje atsiveria gelmė

Mokslas.IT

Liepos 27-ąją – ilgiausias XXI a. Mėnulio užtemimas. Ką reikia žinoti?

Vardai

Tarptautine afera apkaltintas šokėjas Andrius Kandelis neteko licencijos: prasideda teismai

Kultūra

Skulptorius V.Kančiauskas Druskininkų savivaldybę kaltina nuplagijavus miesto ženklą

Interviu Kultūra

Fotografė Gabrielė Vingraitė: apie kitokias erdves ir iš vienatvės gimusį projektą

Sportas

Teismo nuosprendžio laukiantis C.McGregoras išsisuks atlikdamas viešuosius darbus?

Aktualu

Anglijos juvelyrinę parduotuvę su žaisliniais ginklais apiplėšę lietuviai pripažinti kaltais

Aktualu

Kauno rajone nukritus lėktuvui nukentėjo juo skridę lietuvis ir anglas

Verslas

Nesutaria dėl kaimo turizmo sodybų: vis dar populiaru ar jau atgyvena?

15min iš Argentinos Aktualu

Užrašai iš Lietuvos Argentinoje (III): Maironio poeziją mėgstančios močiutės Anos nostalgija Lietuvai

Kultūra

15min rekomenduoja: kokių renginių nepraleisti kitą savaitę?

Vardai

Lauros ir Šarūno Mazalų dukrą pakrikštijo kunigas A.Toliatas: šventas vardas – prosenelės garbei

Sportas

Sporto psichologija ir ne tik: patarimai, padėsiantys siekti pergalių ir tikslų

Vardai

Karolina Meschino vėl džiaugiasi meile: nauja jos simpatija – reperis Remigijus

Gazas

Beprotiška, chaotiška „Formulė 1“ Vokietijoje: S.Vettelis paslydo ant lietaus lašo, L.Hamiltonas sukūrė stebuklą

Aktualu

Miškų gaisrai Latvijoje suniokojo 800 hektarų žemės

Konkursas Gyvenimas

Konkurso „Mano kiemas“ dalyviai iš Skuodo: „Šį grožį sukūrė mokiniai ir mokytojai“

Vardai

Idėjos savaitgaliui

Išmanus kaimas

Festivalis „Galapagai”

Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje