Dabar populiaru
Publikuota: 2015 birželio 11d. 10:50

Egzotikos portretai: iš savo plaukų perukus gaminantys ir moterų vengiantys Huli žmonės

Huli genties atstovai
Huli genties atstovai

Papua Naujojoje Gvinėjoje priskaičiuojama apie 700 įvairiausių genčių. Viena didžiausių etninių grupių, turinti maždaug 150 tūkst. narių, vadinama Huli. Pasaulis apie Tari slėnyje gyvenančius čiabuvius sužinojo dar 1934-aisiais, kai juos atrado į kalnus patraukę misionieriai. Nors tyrinėtojai ne kartą buvo gentainių užpulti, spėjo pažinti neįprastą gyvenimo būdą.

Moterys – nuodingos, bet vis tiek tuokiasi

Priešingų lyčių santykiai Huli gentyje nuo seno buvo sudėtingi. Manoma, jog moterys – nešvarios, o menstruacijų kraujas vyrui gali būti mirtinai nuodingas. Tačiau net ir tikėdami milžiniška grėsme Huli genties vyrai vestuvių nevengia.

Tiesa, jaunikiui dėl santuokos tenka tartis su būsimosios žmonos šeima bei padovanoti daugiau nei 30-ies kiaulių bandą. „Nusipirkęs“ nuotaką sutuoktinis įgyja neribotas teises – net smurtauti ar versti dirbti po keliolika valandų per dieną.

Įspūdingos išvaizdos Huli genties atstovas
Įspūdingos išvaizdos Huli genties atstovas

Mamos sūnumis rūpinasi, kol šiems sukanka penkeri, o vėliau mažylius perleidžia į tėvų rankas. Vos kelerių metų sulaukę berniukai turi aukštesnį socialinį statusą nei jų gimdytojos. Norint apsivalyti nuo motinų perduotos „nešvaros“ tenka apsistoti vien vyriškoje draugijoje. Kelti koją į tuos namus moterims griežtai draudžiama.

„Nusipirkęs“ nuotaką sutuoktinis įgyja neribotas teises – net smurtauti ar versti dirbti po keliolika valandų per dieną.

Keletą metų gyvendami atskirai jaunuoliai puoselėja plaukus ir tikina, jog šie auga vien burtų dėka.

Pasibaigus izoliacijos nuo moterų laikotarpiui garbanos nukerpamos ir iš jų gaminami perukai, į kuriuos prismaigstoma gėlių žiedų. Tokia puošmena – būtinas kiekvieno Huli genties vyro atributas.


Vietoj puolimo – menas išvengti strėlių

Perukai – ne vienintelė Huli žmonių aprangos detalė. Kiekvienas vyras ant juosmens ryši prijuostę, iš kurios kyšo kazuaro paukščio kaulo peilis. Čiabuviai nesistengia gaminti įmantrių ginklų ar skydų.

Jie tiki, jog yra pakankamai vikrūs, kad išvengtų priešų strėlių. Nors kiekvienas ant peties nešiojasi lanką, paprastai jis naudojamas tik medžioklėje.

Jau beveik tūkstantį metų gyvuojanti gentis turi neįprastą hierarchiją. Nepaisant nepavydėtinos moterų padėties, tarp Huli žmonių vyrauja lygybė. Tarp jų nėra vyresniųjų, o lyderiai išrenkami tik kovų metu. Gentis susiskirsčiusi į keletą klanų, tačiau po slėnio teritoriją pasklidę atskirų grupių atstovai tarpusavyje nekonfliktuoja.

Huli genties vyrai
Huli genties vyrai

Tiesa, aplankę Huli žmones ir bandydami susipažinti neskubėkite tiesti rankos. Čiabuviai sveikinasi atkišdami sulenktą pirštą, o kitas besisveikinantys jį pačiumpa ir traukia tol, kol pasigirsta trakštelėjimas. Tačiau net ir žinant gentainių „etiketo“ taisykles gali būti sudėtinga juos suvokti iki galo – belieka tik stebėtis mums tokiu tolimu gyvenimo būdu.

Egzotinių kelionių specialistai – kelioniuakademija.lt

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Kviečiame anties

Video

03:16
03:00
03:38

Esports namai

Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje