Dabar populiaru
Publikuota: 2017 birželio 5d. 17:57

Gražiausios Indijos šventyklos

„Minaksi“ šventykla
Shutterstock nuotr. / „Minaksi“ šventykla

Indija – šalis, į kurią plūsta keliautojai iš viso pasaulio. Tai kraštas, kuris tarsi gydo pervargusias sielas, suteikia laisvės pojūtį tiems, kurie jaučiasi įkalinti šiuolaikinės, skubančios kultūros žabanguose. Indija – tikra egzotika atvykėliui iš Europos. Atrodo, jog net oras čia kvepia kitaip.

Didžiuliai šalies kontrastai tiesiog glumina: čia galima išvysti tiek chaosą, tiek subalansuotą tvarką. Tiek prabangą, tiek skurdą. Ne veltui sakoma, jog Indija, kiekvieną kartą ją aplankius, atsiskleidžia vis naujomis spalvomis. Šį kartą norėtume jus supažindinti su šios šalies architektūra ir dvasingumu. „Kelionių akademija“ atrinko dešimt įspūdingų Indijos šventyklų. Pasigrožėkite.

Virupaksha šventykla

Shutterstock nuotr./„Virupaksha“ šventykla
Shutterstock nuotr./„Virupaksha“ šventykla

Nepaprasto grožio Virupaksha šventykla stūkso nedidelėje Indijos gyvenvietėje – Hampyje.

Tai uolinga vietovė esanti prie Tungabhadros upės, netoliese buvusios Vidžajanagaros imperijos sostinės griuvėsių. Šis kaimelis, dėl jame esančio nepaprasto architektūrinio komplekso, yra įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą.

Bene įspūdingiausias komplekso statinys – mūsų jau minėtoji Virupaksha šventykla. Ji pastatyta 7-ame amžiuje ir nuo to laiko funkcionuoja be jokių pertrūkių! Tai sunku net įsivaizduoti, tiesa? Šventykla skirta hinduizmo dievui Šivai pagerbti, dėl šios priežasties į ją plūsta daug tikinčiųjų. Visgi, didelė dalis šventyklą lankančių žmonių – turistai. Jų tikslas – pasigėrėti išskirtinės architektūros statiniu.

Brihadeeswarar šventykla

Shutterstock nuotr./„Brihadeeswarar“ šventykla
Shutterstock nuotr./„Brihadeeswarar“ šventykla

Dar viena įspūdinga šventykla, skirta dievui Šivai pagerbti, stūkso pietinėje Indijos dalyje esančiame Tandžavūro mieste. Brihadeeswarar tarsi iškyla virš viso miesto, pritraukdama keliautojų žvilgsnius. Ji pastatyta 11-ame amžiuje, o savo forma primena piramidę, apsuptą mažesnių koplytėlių. Šventyklos architektūra išsiskiria išraiškingu bokštu, o jos vidus dekoruotas Šivos simboliais.

Bene labiausiai stulbinanti šios šventyklos paslaptis ta, jog vidurdienį ji nepalieka nė menkiausio šešėlio! Jei norite tuo įsitikinti, planuodami kelionę į Indiją būtinai įtraukite šią vietą į būtinų aplankyti objektų sąrašą.

Minakši šventykla

Pietinėje Indijos dalyje esantis Madurajaus miestas – vienas dinamiškiausių šalyje. Jis – vienas seniausių tebegyvenamųjų miestų pasaulyje, svarbus Indijos religinis bei kultūrinis centras. Jame išvystyta prekyba, geležinkeliai, keliai, taip pat yra regioninis oro uostas. Veikia universitetas, keli koledžai.

Minakši šventykla šiame mieste stovi jau beveik tūkstantmetį. Šventyklos kompleksas – tarsi atskiras miestas mieste. Koncentruoti kiemeliai veda į šventąjį centrą. Teritorijoje galima vaikštinėti, netgi apsipirkinėti, pavalgyti, mat čia yra turgus. Pagrindinėje šventyklos dalyje yra nedidelis baseinas su švęstu vandeniu, o šventyklos priekyje stūkso didžiulės, piramidžių formos struktūros, apstatytos dievybių, gyvūnų, sargų statulomis. Čia vaizduojamas visas induizmo dievų pasaulis. Tai iš tiesų įspūdingas kompleksas, žavintis detaliomis dekoracijomis, gyvybingumu.

Lotoso šventykla

Shutterstock nuotr./Lotoso šventykla
Shutterstock nuotr./Lotoso šventykla

Iki šiol minėjome šventyklas, kurios skaičiuoja jau ne vieną šimtmetį. Na, o dabar siūlome pasigrožėti šiuolaikinę dvasią spinduliuojančia šventykla, kuri pastatyta ne taip ir seniai – 1986 metais. Tikriausiai jums teko girdėti, jog lotosas – nacionalinis Indijos augalas. Būtent dėl šios priežastis buvo nuspręsta kaip nors įprasminti šio žiedo simboliką, perteikiant ją architektūriniu sprendimu.

Delyje stūksanti Lotoso šventykla – monoteistinės religijos, Bahai, maldos namai. Ji užburia ramybe, o užėjus į vidų apima ypatingai dvasinga būsena. Lotoso šventykla – vienas iš labiausiai turistų lankomų objektų Delio mieste. Pasigrožėjus tiek jos išore, tiek vidumi, lankytojai mėgaujasi pasivaikščiojimu po greta šventyklos esančius sodus.

Kailašo šventykla

Shutterstock nuotr./„Kailasa“ šventykla
Shutterstock nuotr./„Kailasa“ šventykla

Vienas iš įspūdingiausių Indijos monumentų, pasižymintis didybe ir grakštumu – Kailašo šventykla, kuri pastatyta 8-9 amžiuje. Įdomu tai, jog šventykla suprojektuota pagal Kailašo kalną, kuris yra mitologinė dievo Šivos ir jo žmonos Pervatės, o taip pat turtų dievo Kuberos buveinė. Sakoma, jog į šio nepaprasto komplekso statybas buvo įtraukti nagingiausi ir kūrybingiausi to laikmečio regiono menininkai. Jie išskaptavo šventyklą uoloje. Pribloškiantis gamtos ir žmogaus darbo derinys!

Auksinė šventykla

Shutterstock nuotr./Auksinė šventykla
Shutterstock nuotr./Auksinė šventykla

Žymioji Auksinė šventykla stovi pačioje Amritsaro miesto širdyje! Be jokių abejonių, ši šventykla – labiausiai turistų lankomas objektas visame mieste.

Šventykla pradėta statyti dar 1585 metais, tačiau statybos kiek užtruko, todėl ji atidaryti tik 1604 metais. Auksu lietas pastatas yra atvirtas keliautojams, priima visų religinių konfesijų atstovus. Šalia šventyklos tyvuliuoja šventojo vandens ežeras, todėl aukso ir žydro vandens derinys sukuria nepaprastą derinį. Atviruko vertas vaizdas.

Konarko (Saulės) šventykla

Shutterstock nuotr./Konarko saulės šventykla
Shutterstock nuotr./Konarko saulės šventykla

Dar vienas, nepaprasto grožio architektūrinis statinys, įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą, – Konarko Saulės šventykla, dar žinoma kaip Juodoji pagoda. Ji pastatyta dar 13 amžiuje, Konarko miestelyje ir yra paskirta Saulės dievui Sūrjai. Atkentėjusi daug kitatikių antpuolių, šventykla vis dar gyvuoja iki šiol. Ją sudaro trys dalys: ritualinių šokių paviljonas, maldų salė ir šventvietė.

Priešais šventyklą išsirikiavusios net septynios arklių figūros, kurios vaizduoja traukiančios Saulės dievo dangiškąjį vežimą. Šio vežimo ratai yra iškalti šventyklos sienose ir veikia ne tik kaip dekoracija, tačiau ir kaip saulės laikrodžiai. Konarko šventyklos vidus gausiai dekoruotas itin įmantriais bareljefais, o tarp jų yra ir nemažai erotinio pobūdžio vaizdinių. Įėjimą į šventyklą saugo akmeniniai liūtai. Tai itin įspūdingas statinys, kuris tikrai vertas dėmesio.

Chaturbhuj šventykla

Shutterstock nuotr./„Chaturbhuj“ šventykla
Shutterstock nuotr./„Chaturbhuj“ šventykla

Orča (Orchha) – nedidelis miestelis, esantis šiaurinėje Indijos dalyje. Virš jo, ant didžiulės akmens platformos, stūkso laiptais pasiekiama, niekada pagal tikrąją paskirtį nenaudota Chaturbhuj šventykla, kurioje turėjo būti garbinamas indų sudievinto epų herojaus Ramos atvaizdas. Kai šis atvaizdas buvo atvežtas į Orčos miestą, šventyklą dar nebuvo pastatyta, dėl šios priežasties jis laikinai paliktas saugoti valdovo rūmuose. Kai šventykla buvo baigta, atvaizdo nepavyko ten nugabenti. Valdovas nusprendė, jog tokia yra Ramos valia.

Chaturbhuj šventykla iš tiesų įspūdingos architektūros. Visgi, Orčos mieste, kuris buvo įkurtas 16 amžiuje, yra ir daugiau lankytinų objektų. Tai miestas, užburiantis savo dvasia: čia yra rūmai, kelios šventyklos, buvusių valdovų kapai, memorialai. Verta aplankyti tiems, kurie domisi architektūra bei Indijos kultūra.

Mahabodhio šventykla

Shutterstock nuotr./Mohabodhio šventykla
Shutterstock nuotr./Mohabodhio šventykla

Vietovė, kurioje, pasak budistų, Buda pasiekė prašviesėjimą – Gajos miestas, esantis Indijos vakaruose, ne per toliausiai nuo sienos su Bangladešu. Šioje vietovėje pastatyta itin reikšminga budistams –Mahabodhio šventykla, kurios pavadinimas pažodžiui reiškia „didžiojo pašviesėjimo šventykla“. Ją pastatė indų imperatorius Ašoka, maždaug 250 metų prieš mūsų erą, praėjus pustrečio pusmečio nuo Gautamos Sidhartos nušvitimo. Nuo 2002 metų ši šventykla įtraukta į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą, mat savyje turi tiek išskirtinę religinę budizmo prasmę, tiek estetinį architektūrinį pateikimą.

Akshardham šventykla

Shutterstock nuotr./„Akshardham“ šventykla
Shutterstock nuotr./„Akshardham“ šventykla

Naujajame Delyje stūkso itin didinga šventykla – Akshardham, kurios pavadinimas reiškia amžinąją buvimo vietą. Ją, ant Jamunos upės kranto, 2005 metais baigė statyti ir įšventino BAPS nevyriausybinė dvasininkų organizacija.

Akshardham – didžiausias šventyklų kompleksas Indijoje. Jo statyba truko penkis metus, o nuostabą kelia tai, jog statybų metu nenaudota nei geležies, nei plieno – visa šventykla pastatyta tik iš akmens. Kiekvienas šventyklos centimetras yra kruopščiai išraižytas. Struktūrą sudaro 234 išraižyti pilioriai, 9 kupolai, 20 keturkampių kuorų, net 20 tūkstančių statulų, vaizduojančių didžiąsias Indijos sielas. Aplink šventyklą driekiasi pasakiško grožio sodai, o teritorijoje vyksta daug įvairiausių renginių, parodų, pritraukiančių daug vietinių ir turistų. Maldos namų statyba kainavo daugiau nei 2 milijonus JAV dolerių.

Egzotinių kelionių į Indiją specialistai – kelioniuakademija.lt

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Gerumu dalintis gera
Skanumėlis

Video

00:12
00:51
00:48

Dabar tu gali

Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje