Dabar populiaru
Publikuota: 2018 sausio 9d. 11:18

Išskirtinės lankytinos vietos, primenančios didingą senųjų civilizacijų praeitį

Petra
123rf.com / Petra

Pasaulyje gausu išskirtinių, šimtmečius skaičiuojančių statinių, kurie mums primena apie senąsias kultūras. Nemažai jų iki šiol intriguoja – mokslininkai dar ir šiandien nėra atsakę į visus su jais susijusius klausimus. Tai tik įrodo, jog senųjų civilizacijų praeitis – didinga ir mįslinga.

„Kelionių akademijos“ egzotinių kelionių specialistai jums sudarė įspūdingų lankytinų vietų sąrašą. Šios vietos liudija apie paslaptingąją senųjų civilizacijų praeitį. Paskaitykite.

1. Petra, Jordanija

Petra – tai archeologinė vietovė, esanti Jordanijoje. Ši vietovė garsėja uolomis, kuriose išskaptuoti rūmai bei didingos skulptūros. Mokslininkai teigia, jog šis paslaptingas uolose pasislėpęs miestas mena ne vieną tūkstantmetį. Rūmai uolose išskaptuoti maždaug 200 m. prieš mūsų erą.

„Rausvoji dykumų legenda“, „Spalvingųjų uolų vėrinys“, „Mirusiųjų karalystė“ – tai tik keli pavadinimai, kuriais vadinama didingoji Petra. Žinoma, jog šis mietas buvo nabatėjų, dar iki Kristaus gyvavusios genties, sostinė. Apie nabatėjus mokslinės informacijos nėra labai daug, visgi, žinoma, jog šios genties atstovai propagavo monoteistinę religiją, turėjo savo kalbą, raštą, vystė menus. Beje, nabatėjai Petroje buvo ne tik išskaptavę uolas, tačiau ir pastatę daug šventyklų, kurios stovi kaip atskirti statiniai. Šiandien šiame mistiškame mieste išlikę apie 800 įspūdingiausių architektūrinių paminklų. Petra – tai daug paslapčių talpinantis įspūdingo grožio miestas, kasmet į Jordaniją pritraukiantis galybę turistų. Šis mietas – vienas iš Naujųjų septynių pasaulio stebuklų.

Shutterstock.com nuotr./Petra
Shutterstock.com nuotr./Petra

2. Maču Pikču, Peru

Dabartinėje Peru teritorijoje esantis Maču Pikču – tai paslaptingas inkų civilizacijos miestas. Išvertus iš kečųjų kalbos, šio miesto pavadinimas reiškia „senąjį kalną“. Įdomu tai, jog Maču Pikču atrastas ne taip ir seniai – tik 1911 metais. Mokslininkai teigia, jog inkai šį miestą įkūrę maždaug 1440 metais, o jis gyvavo iki 1532 metų, kai inkų gyvenamąją teritoriją užvaldė ispanų konkistadorai.

Visgi, šio miesto įsibrovėliams nugriauti nepavyko, todėl dar ir šiandien, viešint Pietų Amerikoje, galima pasigrožėti kalnų panoramoje pasislėpusiais paslaptingais statiniais. Inkų civilizacijos paslaptys mokslininkams iki šiol kelia daug klausimų, o Maču Pikču, kaip ir prieš tai mūsų aptarta Petra, įtrauktas į Naujųjų septynių pasaulio stebuklų sąrašą.

Shutterstock.com nuotr./Maču Pikču
Shutterstock.com nuotr./Maču Pikču

3. Ankor Vatas, Kambodža

Viena iš didžiausių pasaulio šventyklų pasislėpusi egzotiškojoje Kambodžoje. Ankor Vatas (Angkor Wat) – tai milžiniškas induistų šventyklų kompleksas, kuris pastatytas IX–XV amžiuose. Įdomu tai, jog didžiulis statinys tai tarytum viso induistų pasaulio kopija. Išorinės šventyklos sienos simbolizuoja pasaulį supančius kalnus. Šių sienų išorėje – platus griovys. Jis simbolizuoja anapus esantį vandenyną. Komplekso centre esantis pagrindinis šventyklos bokštas – tai tarytum šventasis Meru kalnas, kuris induizme žinomas kaip dievų buveinė.

Kadaise Ankor Vatas buvo namai tūkstančiams žmonių. Šiandien – tai įspūdingas statinys, leidžiantis suvokti apie to laikmečio kultūrą.

Shutterstock.com nuotr./Ankor Vatas
Shutterstock.com nuotr./Ankor Vatas

4. Čičen Ica, Meksika

Pabuvoję tolimojoje Azijoje, persikelkime į Šiaurės Ameriką. Meksikoje, Jukatano valstijoje, slepiasi didingas šventyklų miestas, menantis paslaptingus majų civilizacijos laikus. Čičen Ica – tai tikrų tikriausias majų šedevras. Garsiausioji šio miesto piramidė – Kukulkano piramidė – buvo pastatyta taip, jog atliktų kalendoriaus funkciją. Klausiate, kaip tai įmanoma? Majai buvo gudrūs astronomai ir matematikai. Jie pastatė ketursienę piramidę, kurios sienose yra po laiptų juostą. Iš viso tokių laiptų yra 364, o pridėjus viršutinė pakopą, gaunasi 365 laiptai – tiek, kiek metuose yra dienų. Piramidė buvo pastatyta remiantis kosminių kūnų stebėjimais – įspūdinga, tiesa?

Shutterstock.com nuotr./Čičen Ica
Shutterstock.com nuotr./Čičen Ica

5. Karnako šventyklų kompleksas, Egiptas

Tikriausiai, pagalvoję apie Senovės Egiptą, pirmiausia prisimenate įspūdingąsias Egipto piramides. Visgi, mes nusprendėme papasakoti apie kitą didingą šios civilizacijos palikimą – Karnako šventyklų, obeliskų ir statulų kompleksą, skirtą egiptiečių dievams ir faraonams.

Rašytiniai šaltiniai pasakoja, jog prieš mūsų erą statytas kompleksas kadaise žavėjo auksu ir sidabru išpuoštais statiniais. Šiandien tauriųjų metalų dekoracijų nebelikę, visgi, žavėtis čia tikrai yra kuo: sfinksų alėja, kolonos, įspūdingos skulptūros, šventyklų sienos. Ši vietovė liudija apie Senovės Egipto civilizacijos galybę.

Shutterstock.com nuotr./Karnako šventyklų kompleksas
Shutterstock.com nuotr./Karnako šventyklų kompleksas

6. Borobuduras, Indonezija

Indonezijoje, Javos saloje, stūkso didžiausia budistų šventykla visoje Pietryčių Azijoje. Borobuduras pradėtas statyti maždaug 750 mūsų eros metais, valdant Šalendrų dinastijai. Beveik 200 metų šis didingas pastatas buvo budizmo religijos centras Javos saloje. Šventovės puošyba siekia atkartoti budistinės visatos sampratą. Terasas puošia net 504 Budos skulptūros.

Įdomu tai, jog Borobuduras atrastas tik XIX a. viduryje. Tuo metu, visa šventykla buvo pasislėpusi po ugnikalnio pelenų sluoksniu. Valymo darbai truko apie dvidešimt metų, na o šiandien, Borobuduras – bene populiariausia lankytina vieta visoje Javos saloje.

Shutterstock.com nuotr./Borobuduras
Shutterstock.com nuotr./Borobuduras

7. Tikalis, Gvatemala

Apie majų civilizaciją šiame straipsnyje jau buvome užsiminę, kai pasakojome apie Čičen Ica šventyklų kompleksą. Visgi, nusprendėme, jog nepaminėti dar vieno majų stebuklo, Tikalio, būtų tikra nuodėmė. Šiame majų mieste išlikę tūkstančiai pastatų, iš kurių tik nedidelė dalis ištirti archeologų. Daugumą Tikalio pastatų vis dar pasiglemžusios Gvatemalos džiunglės.

Esate „Žvaigždžių karų“ gerbėjas? Jei taip, tikriausiai prisimenate sukilėlių bazę Yavin 4 planetoje. Įdomu tai, jog filmavimai vyko būtent Tikalyje!

Shutterstock.com nuotr./Tikalis
Shutterstock.com nuotr./Tikalis

8. Stounhendžas, Anglija

Vienas iš svarbiausių priešistorinių statinių, esančių Europoje, – Stounhendžas. Tai pietinėje Anglijoje esantys didžiuliai megalitiniai žiedai, kurie, mokslininkų teigimu, mena neolito ir bronzos amžių! Šie akmeniniai luitai ir iš jų suformuoti žiedai pastatyti 3100–2000 m. prieš mūsų erą!

Stounhendžas – tai vietovė, kuri iškelia daugiau klausimų nei duoda atsakymų. Vis dar nėra aišku, kaip į šią vietovę buvo atgabenti daugiau nei 50 tonų sveriantys akmenų luitai. Spėjama, jog šis kompleksas naudotas astronominiais tikslais, visgi, mokslininkai iki šiol dėl to nėra visiškai tikri.

Shutterstock.com nuotr./Stounhendžas
Shutterstock.com nuotr./Stounhendžas

9. Didžioji kinų siena, Kinija

Į šį sąrašą negalėjome neįtraukti ir Kinijos simbolio – Didžiosios kinų sienos. Šis, įspūdingas gynybinis statinys, pradėtas statyti dar 220 m. prieš mūsų erą! Gaila, tačiau originalios sienos išlikę labai nedaug. Visgi, metai iš metų ji buvo tobulinama naudojant akmenis, žemes, medžius, plytas ir kitas statybines medžiagas. Stengtasi sieną statyti ant kalvų ir uolų, tam, jog ši atrodytų kuo aukštesnė. Šiandien, sienos ilgis net 21196 kilometrai! Tai – ilgiausias rankų darbo statinys visame pasaulyje. Didžioji kinų siena – vienas iš septynių naujųjų pasaulio stebuklų. Ji mena didžiulį istorinį laikotarpį ir slepia daug paslapčių.

Shutterstock.com nuotr./Didžioji kinų siena
Shutterstock.com nuotr./Didžioji kinų siena

Kelionių akademija – ieškantiems egzotinių kelionių.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

00:10
24:14
00:49

Maistas

Kinas

Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje