Dabar populiaru
Publikuota: 2019 vasario 12d. 07:45

Kachetijos regionas: kuo ten liksite sužavėti

Tušetijos nacionalinis parkas
Shutterstock.com nuotr. / Tušetijos nacionalinis parkas

Vynuogėmis kvepiantis oras ir draugiški bei labai darbštūs vietiniai gyventojai – toks Sakartvelo (Gruzijos) rytuose esantis Kachetijos regionas. Nuo VIII a. pabaigos ši sritis buvo savarankiška kunigaikštystė. Vėliau Kachetijos teritorija buvo prijungta prie suvienyto Sakartvelo, tačiau greitai vėl atskilo. Kachetijos žmonės istorijos bėgyje matė daug spalvų – tiek karališkąjį valdymą, tiek susijungimus, priešų puldinėjimą, aneksijas.

Praeitis – nuspalvinta įvairiomis spalvomis, todėl šiandien į šį kraštą atvykę keliautojai gali gėrėtis ne tik kalnų didybe ir išvystytu vynuogių auginimu, tačiau ir įdomiu kultūriniu palikimu: šimtamete architektūra, senosiomis tradicijomis. Planuojate kelionę į rytinį Sakartvelą? Prieš jūsų akis patarimų, ką gi verta nuveikti Kachetijos regione, sąrašas.

Leiskitės į žygį po Tušetijos nacionalinį parką

Tušetija – istorinė Sakartvelo sritis, esanti Kachetijos regiono šiaurėje. Tai vietovė, kuri beveik nepaliesta žmogaus rankų. Čia žavi laukinės gamtos grožis – kalnai, žaliuojantys slėniai ir miškai. Beje, įdomu tai, jog į Tušetiją ir jos apylinkes galima patekti vos kelis mėnesius per metus – sausuoju sezonu. Likusiu metų laiku vietovė būna nepravažiuojama dėl liūčių ar sniego.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Tušetija
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Tušetija

Tušetijos nacionalinis parkas – tai didžiausias saugomas gamtos kampelis visoje šalyje. Jis užima net 834,5 kvadratinių kilometrų teritoriją. Turizmas parke vystomas birželio–spalio mėnesiais: čia įrengti specialūs žygių maršrutai, stovyklavimo vietos. Parke gausu ir informacinių stendų su žemėlapiais bei rodyklėmis. Tik reikia turėti omenyje, jog teritorijoje draudžiama kurti laužus, medžioti, laipioti medžiais ir kitaip kenkti gamtai.

Viešint Tušetijos nacionaliniame parke galima išvysti ir vietinių gyventojų namelius. Aukštikalnėse ir kaimeliuose gyvenantys tušai (taip vadinami šio regiono kartvelai) – išsaugoję daug senųjų tradicijų. Didžioji dalis žmonių čia verčiasi avių auginimu.

Užsukite į Kachetijos sostinę – Telavį

Kiek mažiau nei 100 km atstumu nuo Sakartvelo sostinės Tbilisio slepiasi nedidelis, tačiau istoriškai svarbus miestas – Telavis. Buvusi Kachetijos karalystės sostinė šiandien yra viso regiono administracinis centras. Čia gyvena maždaug 20 tūkst. žmonių, vystomi įvairūs verslai: nuo šilko ir maisto pramonės iki vyno gamybos, mat apylinkėse gausu derlingų vynuogynų.

Shutterstock.com nuotr./Telavis
Shutterstock.com nuotr./Telavis

Viešint Telavio mieste verta aplankyti miesto simboliu tapusią tvirtovę – Batonis Tsikhę. XVII–XVIII a. šis pastatas buvo Kachetijos karalių rezidencija. Tvirtovė – taisyklingo stačiakampio formos, jos sienos juosia net trijų hektarų teritoriją. Įdomu tai, jog pagrindiniai rūmai turi persiškai architektūrai būdingų detalių.

Telavis – Viduramžiškas miestas. Čia galima išvysti ne vieną šimtmetį menančių ir puikiai išsilaikusių pastatų. Pasivaikščiokite jaukiomis gatvelėmis, užsukite į tradicinio maisto restoraną, vyno rūsius, apžiūrėkite mieste esančias bažnyčias ir cerkves.

Aplankykite senuosius regiono vienuolynus

Kaip jau minėjome straipsnio įžangoje, Kachetijos regionas pasižymi ne tik atviruko verta gamta, tačiau ir turtinga istorija. Puikus to atspindys – vietovėje stūksantys senieji vienuolynai, kurių plytos gali papasakoti tūkstančius įdomių nutikimų.

Shutterstock.com nuotr./Davido Garedžio vienuolynas
Shutterstock.com nuotr./Davido Garedžio vienuolynas

Davido Garedžio vienuolynas, įsikūręs šalia sienos su Azerbaidžanu, vienas populiariausių lankomų objektų ne tik Kachetijos regione, tačiau ir visame Sakartvele. Tai pusdykumėje, išskirtinio grožio gamtos apsuptyje įsikūręs kompleksas, kurį sudaro net 15 vienuolynų. Pirmasis iš jų pradėtas statyti dar VI a. Vienuolyno įkūrėjas – klajoklis vienuolis iš Sirijos.

Sovietmečiu vienuolynų teritorijoje buvo įkurta karinė bazė, pastatai nebuvo prižiūrimi. Tačiau šiandien keliautojams vėl siūloma apžiūrėti kompleksą, pasivaikščioti po vienuolynus, kurių dalis – išskaptuoti uolose.

Kachetijos regione gausu reikšmingų vienuolynų kompleksų. Vienas iš jų – Alaverdis, kurio pažiba – XI a. pastatyti Katedra. Iki pat 2004 metų ši Katedra buvo aukščiausias pastatas visame Sakartvele, jos aukštis – 55 metrai.

Alaverdžio kompleksas garsėja ne tik savo architektūra, tačiau ir vienuolyno rūsiuose gaminamu autentišku gruzinišku vynu. Vietiniai vienuoliai patys gamina vyną iš apylinkėse augančių vynuogių. O rūsiuose vykdamos degustacijos!

Shutterstock.com nuotr./Alaverdžio kompleksas
Shutterstock.com nuotr./Alaverdžio kompleksas

Bodbe, arba Šv. Ninos vienuolynas – tai Kachetijos regione stūksantis kompleksas, kurį galima įvardinti kaip piligrimų traukos centrą. Jis pradėtas statyti IX a., tačiau XVII a. vykusios rekonstrukcijos metu gerokai pakeistas. Vienuolyne saugomos Šv. Ninos, Sakartvelo krikštytojos, relikvijos. Kompleksas stūkso ant kalvos, nuo kurios nusileidus galima aplankyti ir Sakartvelo globėjos šaltinį – sakoma, jog jo vanduo turi gydomųjų galių.

Shutterstock.com nuotr./Šv. Ninos vienuolynas
Shutterstock.com nuotr./Šv. Ninos vienuolynas

Paragaukite tradicinių regiono patiekalų

Sakartvelas – šalis, galinti pasigirti ne tik kerinčia gamta ir senąja architektūra, tačiau ir puikia tradicine virtuve. Paprastumas ir skonių darna – tai taisyklė, kurios laikosi virtuvėje besisukantys kartvelai. Todėl viešint Sakartvele galima paragauti nesudėtingai pagamintų, tačiau savo skoniu įsimintų patiekalų.

Kachetijos regiono virtuvė – ne išimtis. Vyno kraštu įvardijamame regione populiarūs įvairūs mėsos patiekalai, tokie kaip mtsvadžiai (šaškykai), chakapuliai – šviežių žolelių ir ėrienos/avienos sriuba ir kt. Iš Kachetijos kalnų regiono kilę ir chinkaliai – tradiciniai kartvelų koldūnai, kurie jau tapę viena iš šalies vizitinių kortelių.

Shutterstock.com nuotr./Chinkaliai
Shutterstock.com nuotr./Chinkaliai

Chinkalių įdarui dažniausiai naudojamas jautienos, kiaulienos ar avienos faršas ir prieskoniai, tokie kaip kalendra, svogūnai, česnakai. Kartais vietoje mėsos koldūnai įdaromi sūriu, bulvėmis ar grybais. Chinkaliai garsėja savo forma – jų viršuje susukama tešlos uodegėlė. Turistai dažniausiai pradeda valgyti nuo jos, visgi patys kartvelai šios tešlos neragauja. Pasak jų, uodegėlė – sausa ir neskani.

Pasigrožėkite Gremi kompleksu

Viešint Kachetijos regione būtų nuodėmė neaplankyti ir žymiojo Gremi komplekso, menančio XVI a. Tai – kadaise klestėjusio Gremi miesto monumentas, istorinė ir religinė vietovė. Kompleksą sudaro varpinė ir Archangelų Cerkvė.

Shutterstock.com nuotr./Gremio kompleksas
Shutterstock.com nuotr./Gremio kompleksas

Gremi miestas savo klestėjimo laikotarpiu buvo didingas ir karališkas miestas, Kachetijos regiono sostinė. Čia gyveno karalius Giorgas, karalius Levanas su žmona Tinatina. Tačiau 1615 metais Gremi miestą, vos ne iki pamatų, sugriovė kariai iš Persijos. Visgi, cerkvė ir varpinė išliko – šiandien jos dažnai įvardijamos Gremi pilimi. Komleksas – populiarus turistinis objektas. Jame įsikūręs muziejus.

Pasivaikščiokite po Signachio miestelį

Kachetijos regione esantis Signachio miestelis – puiki vieta romantiškiems pasivaikščiojimams. Akmenimis grįstos gatvelės, iš senovinių plytų ir akmenų dailiai sumūryti namai, raudonų čerpių stogai, preciziška tvarka ir pasakiško grožio apylinkės – aplankyti Signachį ir pasimėgauti šio miestelio aura tikrai verta.

Shutterstock.com nuotr./Signachio miestelis
Shutterstock.com nuotr./Signachio miestelis

Čia įsikūrusios jaukios vyninės, tradicinio maisto restoranai, galima aplankyti miesto muziejų, kelias galerijas, gynybinę sieną, pasigrožėti Alazanio slėnio peizažu. Ir tai dar ne viskas! Signachis dažnai įvardijamas kaip Sakartvelo Las Vegasas. Kodėl? Santuokos rūmai čia dirba 24 valandas per parą!

Susipažinkite su vynuogių auginimo subtilybėmis

Jau ne kartą minėjome, jog Kachetija – vynuogynų kraštas. Viešint šiame regione tikrai verta skirti laiko pasivaikščiojimui po preciziškus vynuogių laukus: vietiniai gyventojai noriai pasitinka turistus, mielai papasakoja jiems apie vynuogių auginimo subtilybes, vyndarystės meną.

Shutterstock.com nuotr./Kachetijos vynuogynai
Shutterstock.com nuotr./Kachetijos vynuogynai

Geriausias metas aplankyti Kachetijos vynuogynus – ruduo. Tai – darbingas laikotarpis, derliaus nuėmimo metas. Vis dėlto, nuėmus derlių – prasideda linksmybės. Rtveli – tai sezono pabaigos, derliaus nuėmimo šventės. Kachetijoje ji dažniausiai pradedama švęsti rugsėjo viduryje. Festivalio metu regiono miesteliuose vyksta tradicinės mugės, koncertai, prisimenami senieji amatai, siūloma įsigyti ūkininkų produkcijos.

Kelionių akademija – ieškantiems kelionių į Sakartvelą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Gerumu dalintis gera

Video

01:22
04:37
01:19
Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje