Dabar populiaru
Publikuota: 2018 rugpjūčio 17d. 08:00

Karališka prabanga ir didybė: įspūdingiausi valdovų rūmai pasaulyje

Versalio rūmai, Prancūzija
123rf.com nuotr. / Versalio rūmai, Prancūzija

Ar vaikystėje skaitydavote pasakas apie karalius? Puošnūs rūbai, vaišėmis nukrauti stalai, galybė tarnų ir svečiai, plūstantys į didingus rūmus tam, kad galėtų susipažinti su gražuolėmis princesėmis. Žinoma, tai tik pasakos – jose viskas hiperbolizuojama, o pasakojimams suteikiamas magiškas šydas.

Vis dėlto realiame pasaulyje taip pat stūkso ne vieni didingi valdovų rūmai, kurių išskirtinė architektūra bei puošnios dekoracijos verčia išsižioti ir pasijusti tarytum pasakoje. Būtent apie tokius rūmus ir norime jums papasakoti.

Versalio rūmai, Prancūzija

Shutterstock.com nuotr./Versalio rūmai
Shutterstock.com nuotr./Versalio rūmai

Perukai, puošnūs drabužiai, ekstravagantiškos manieros, moralės stoka – tuo garsėjo Burbonų dinastijos monarchas Liudvikas XIV, dar žinomas Karaliaus Saulės vardu. Savimeilės jam tikrai nestigo. Kaip ir didelių ambicijų. Monarcho valdymo ypatumus šį kartą palikime nuošalyje, tačiau aptarkime jo valdymo laikotarpiu pastatytus Versalio rūmus, kurie šiandien įvardijami kaip prancūziškojo klasicizmo architektūros paminklas.

Karalius Saulė Versalio rūmus nusprendė pasistatyti XVII a. viduryje, Paryžiaus pietvakariuose esančioje teritorijoje, kurioje tuo metu jau stovėjo nedidelis dvaras. Šis dvaras buvo pastatytas Liudviko XIII, Karaliaus Saulės tėvo, kaip vieta, skirta nakvoti medžioklės metu. Kodėl medžioklei skirtą dvarą Karalius Saulė nusprendė perstatyti į didingus rūmus? 1661 m. Liudvikas buvo pakviestas į finansų ministro Nicolo Fouqueto surengtą puotą, kuri vyko jo rūmuose. Šie buvo labai prabangūs, todėl Karalių Saulę apėmė pavydas – jis nusprendė pasistatyti dar įspūdingesnius rūmus.

To meto architektai kraipė galvas – Liudviko užmačios buvo neįtikėtinos. Vis dėlto perkalbėti karaliaus nepavyko. Įspūdingi karališkieji apartamentai, koplyčia, didžiulis parkas su tvenkiniais, kanalais ir sodais – visa tai buvo įgyvendinta. Interjeras savo grožiu ne ką nenusileido išorei: Veidrodžių salė, freskos, gobelenai, paveikslai, bronzinės ir marmurinės skulptūros – tikrų tikriausia prabanga. Ne veltui Versalio rūmai 1979-aisias įtraukti į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą.

Uždraustasis miestas, Kinija

Shutterstock.com nuotr./Uždraustasis miestas
Shutterstock.com nuotr./Uždraustasis miestas

Pabuvoję Paryžiaus pietvakariuose, persikelkime į Kinijos sostinę Pekiną. Uždraustasis miestas – tai didžiulis net 178 akrų plotą užimantis imperatoriaus rūmų kompleksas, pradėtas statyti dar 1406-aisiais metais. Komplekso statybos baigtos po 14-os metų.

Uždraustąjį miestą sudarė Vidiniai ir Išoriniai rūmai. Vidiniai rūmai buvo skirti gyventi tik imperatoriui, jo šeimai ir nedideliam ratui kilmingųjų – aukštas pareigas užimantiems pareigūnams ir kariškiams. Šioje Uždraustojo miesto dalyje buvo įkurtos ir įstaigos, kuriose imperatorius kasdien tvarkė valstybės reikalus. Išoriniai rūmai – tai pastatų kompleksas, kuriame vyko įvairios valstybinės ceremonijos, teismai.

Įdomu tai, jog netgi įėjimai į rūmus buvo trys – pagrindiniai vartai skirti tik imperatoriui, o likę – kitiems rūmų gyventojams. Klausiate, kodėl imperatoriaus rūmų kompleksas pavadintas Uždraustuoju miestu? Dėl labai elementarios priežasties: paprastiems žmonėms buvo ne tik draudžiama įeiti į rūmus, tačiau net ir apie juos kalbėti.

Uždraustasis miestas – tai be galo įspūdingas kompleksas, kuriame gausu dekoratyvių pastatų, simbolikos. Ne veltui rūmai įtraukti į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą kaip Kinijos architektūros, meno ir istorijos paminklas. Jei viešėsite Pekine, būtinai aplankykite!

Šenbruno rūmai, Austrija

Shutterstock.com nuotr./Šenbruno rūmai
Shutterstock.com nuotr./Šenbruno rūmai

Vėl grįžkime į Europą. Austrijos sostinėje Vienoje stūkso pasakiško grožio Šenbruno (dar žinomi kaip Šionbruno) rūmai, kurie, be jokios abejonės, yra vienas iš svarbiausių šio miesto kultūrinių objektų.

Įdomu tai, jog pirmieji rūmai šioje vietoje pradėti statyti dar 1569-aisiais metais, imperatoriaus Maksimiliano II paliepimu. Šie rūmai neturėjo nei didelio pasisekimo, nei svarbos, todėl, laikui bėgant, buvo nugriauti. Po kiek daugiau nei šimtmečio, 1696-aisiais metais, imperatorius Leopoldas I įsakė pastatyti naujus rūmus. Pastarieji tapo tikra sensacija: ištaiginga barokinė architektūra, vaizdingi parkai, gėlynai, tvenkiniai, galybė skulptūrų – neįmanoma nesižavėti! Šenbruno rūmuose karaliavo Habsburgų dinastija, o vėliau, žlugus Austrijos imperijai, jie buvo nacionalizuoti: rūmuose vykdavo įvairūs renginiai, svarbių asmenų priėmimai. Šiandien Šenbruno rūmuose yra įrengtas muziejus.

Didieji karališkieji rūmai, Tailandas

Shutterstock.com nuotr./Didieji karališkieji rūmai
Shutterstock.com nuotr./Didieji karališkieji rūmai

Tailando sostinė Bankokas – labai kontrastingas miestas. Čia galima pasigrožėti tiek šimtametėmis šventyklomis, tiek šiuolaikiškais dangoraižiais, tiek autentiškais turgumis, tiek aukščiausios klasės prekybos centrais. Šurmulys, spalvos, nenuilstamas gyvenimo tempas – toks yra Bankokas. Tai miestas, kurį bent kartą gyvenime aplankyti tiesiog būtina!

Vienas iš įspūdingiausių Bankoko lankytinų objektų – Didieji karališkieji rūmai. Šis prabangus kompleksas pradėtas statyti 1782-aisiais, karaliaus Ramos I įsakymu. Beveik 150 metų rūmai buvo oficiali Tailando karalių rezidencija, o šiandien jie vis dar naudojami per nacionalinis šventes ir karališkas ceremonijas.

Bene įspūdingiausias komplekso statinys – Smaragdinio Budos šventykla (Wat Phra Kaew). Ji laikoma svarbiausia budistų šventykla ne tik Bankoke, tačiau ir visame Tailande. Šventykloje saugoma 2 pėdų Budos statula, kuri iškalta iš vientiso nefrito bloko. Atrodo išties labai įspūdingai!

Alhambra, Ispanija

Shutterstock.com nuotr./Alhambra
Shutterstock.com nuotr./Alhambra

Pietinėje Ispanijos dalyje, netoli Granados miesto, stūkso neeilinio grožio rūmai, žinomi Alhambros vardu. Šie rūmai pastatyti valdant Muhamedui V (1353–1391 m.), Granados emyrato sultonui. Jie buvo kultūros, mokslo ir meno centras. XV a. pabaigoje Alhambra rūmus užkariavo ispanai. Vietoje mečetės norėta pastatyti karaliaus Karolio V-ojo rūmus, vis dėlto jie nebuvo pabaigti.

Rūmai patyrė daug negandų: jie nukentėjo per Napoleono I invaziją, taip pat per 1821-aisiais metais įvykusį žemės drebėjimą. Vis dėlto didžioji jų dalis buvo restauruota. Alhambra – tikrų tikriausias maurų architektūros ir meno šedevras: įspūdingi citadelės bokštai, pylimai, valdovų rūmai, sodai. O kur dar pribloškiančio grožio arabeskos, freskos, medžio drožiniai, fontanai, tvenkiniai, kiparisų ir apelsinmedžių alėjos. Nepaprasta!

Maisoro rūmai, Indija

Shutterstock.com nuotr./Maisūro rūmai
Shutterstock.com nuotr./Maisūro rūmai

Maisoras – tai miestas, įsikūręs pietinėje Indijos dalyje, netoli Dekano plokščiakalnio. Įdomybių šiame mieste tikrai nestinga: čia gausu įdomios architektūros, vystomi tradiciniai amatai, veikia universitetas, gausu jogos mokyklų. Tam tikra pratimų seka netgi vadinama „Maisoro stiliumi“.

Maisoro rūmai (dar vadinami Ambavilo rūmais) – tai įspūdingas statinys, kadaise priklausęs Widiyarų dinastijai. Pirmasis rūmų pastatas šioje vietovėje pastatytas dar XIV a., tačiau jis buvo sugriautas. Įdomu tai, jog ir vėliau statomi rūmai dėl vienokių ar kitokių priežasčių būdavo nugriaunami. Priešpaskutiniai rūmai sudegė siaubingame gaisre, įvykusiame 1897-aisiais vestuvių ceremonijos metu. Iš karto po gaisro pradėtas statyti naujas rūmų pastatas, kuris išliko iki šių dienų. Maisoro rūmai – turistų itin mėgstamas Indijos lankytinas objektas, kurį savo populiarumu pralenkia tik didingasis Tadž Mahalas. Taigi, jei viešėsite Indijos pietinėje dalyje, nepraleiskite progos pasigrožėti šiuo nepaprastu statiniu.

Bekingemo rūmai, Anglija

Shutterstock.com nuotr./Bekingemo rūmai
Shutterstock.com nuotr./Bekingemo rūmai

Viena iš garsiausių šio laikmečio karališkųjų šeimų neabejotinai yra Didžiosios Britanijos karališkoji šeima. Viso pasaulio žiniasklaida seka šios šeimos narių gyvenimą: vestuvės, krikštynos, nacionalinės šventės, labdaros renginiai... Aptarinėjama viskas – jų šukuosenos, drabužiai, manieros, net kūno kalba. Tad visai nenuostabu, jog viena iš populiariausių lankytinų vietų Londone – garsieji Bekingemo rūmai.

Įdomu tai, jog rūmai iš pradžių priklausė ne karališkajai šeimai, o Bekingemo hercogui. Karalienė Viktorija buvo pirmoji karališkosios šeimos atstovė, oficialiai įsikūrusi šiuose rūmuose. Tai įvyko 1837-aisiais metais. Bekingemo rūmai žavi savo elegancija ir didybe: čia yra daugiau nei 770 kambarių! Iš jų net 52 karališkieji miegamieji, o beveik 200 kambarių priklauso aptarnaujančiajam personalui.

Kelionių akademija – ieškantiems egzotinių kelionių.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Gyvenimas

Ar žmogus turi žinoti, kiek jam liko gyventi? Atviras pokalbis su gydytoju

15min iš Belgrado Interviu Sportas

Be dviejų lyderių likęs E.Jankauskas nekapituliuoja – Belgrade stengsis kelti savivertę

Aktualu

Saulius Skvernelis įstrigo Briuselyje: vėl sugedo orlaivis „Spartan“

Aktualu

Medžiai netoli Žagarės sužiuro į pasaulį partizanų akimis

Aktualu

Studentų gyvenimas tarpukario Lietuvoje: „karvė ar studijos?“, išradingi „versliukai“ ir noras maištauti

Vardai

Audrius Bružas pirmą kartą pasirodė viešumoje su mylimąja, modeliu Aiste Andrijauskaite

Kultūra

Teatro dailininkė: „Jeigu tekste parašyta, kad scenoje stovi tvora, niekada jos nestatau“

Vardai

„Širdžių“ premjera su R.Kazlu priešakyje: svečiai išvydo filmą apie meilę, kai nebuvo interneto

„Ginčas“: raganų medžioklė „Ryto“ organizacijoje

Aktualu

Lietuvoje gyvenantis prancūzas įgyvendino svajonę ir pakeitė šimtų gyvenimus: „Tenorėjau dirbti su vaikais“

15min recenzija Kultūra

Miuziklo apžvalga: karalienė Morta ir jos Mindaugas

Aktualu

„Šeima – tai meilė“: Talim salos gyventojai lietuvę gydytoją laiko šeimos nare

Pasaulis kišenėje

Tradicijos keičiasi: lietuviai graibsto šventines keliones, išpopuliarėjo nauja kryptis

Laisvalaikis

Žūklė Kuršių mariose su Rusnės žvejais: kodėl nenori lašišų ir kaip paruošti skaniausią žuvį

Pasaulis kišenėje

„Ryanair“ akcija – skrydžiai po 5 eurus

24sek

ESPN reitingas: tris pralaimėjimus patyręs „Raptors“ – geriausias NBA

Vardai

Gintarė Songailė su vaikais įsikūrė Teksase: apie Dariaus įrengtus namus, avokadus ir Kalėdas JAV

Gazas

Iššūkis naujajam „Porsche 911“ – griežta ir sudėtinga testų programa

Aktualu

Tomas Viluckas: Kai 85 proc. lietuvių yra apkvailinti Kremliaus propagandos

Aktualu

D.Trumpas: Osamą Bin Ladeną reikėjo sučiupti gerokai anksčiau

Naujienos

Gazas

BMW paskelbė: visiškai autonominiai automobiliai – utopija

24sek

„Žalgiris“ susigrąžins į Barseloną nuklydusį Lietuvos talentą

Aktualu

Kretoje dėl melagingo pranešimo apie bombą leidosi vokiečių lėktuvas

Aktualu

Paulius Gritėnas: Ofiso planktono rengimo ministerija

Sportas

Savaitgalį Lietuvoje: irklavimas, komandinių sporto šakų varžybos ir Formulės lenktynės

Vardai

Kodėl iš neblaivaus E.Dragūno nebuvo konfiskuotas „Lamborghini“: advokatės komentaras

24sek

LaVaras Ballas apsimelavo: naujos jo lygos žaidėjai liko be žadėtų pinigų

Vardai

Buvusiame viešnamyje Aliaskoje apsistoję M.Starkus ir V.Radzevičius: „Labai keistas jausmas“

Aktualu

Niujorko universitete medicinos studijos bus nemokamos visiems studentams

„Keitėsi autobusai, technologijos, bilietai, valiutos, net santvarkos, o aš vis dar čia. Nejučiomis tas laikas prabėgo“, – teigia net 50 metų vienoje darbovietėje vairuotoju išdirbęs Sigitas Sakalauskas. 76-erių metų vilkaviškietis prisipažįsta, niekad negalvojęs keisti darbo. Per pusę amžiaus, kaip pats tikina, spėjo su autobusu apsukti net keletą ratų aplink Žemę. Pagarba už neįtikėtiną lojalumą ir meilę „vairui“.
Gazas

50 metų vienoje darbovietėje išdirbęs vairuotojas: „Aplink Žemę ne kartą apsukau“

Gazas

Netrukus Vilnių užplūs jaunų vairuotojų srautas: pavojingų vietų sąrašas

24sek

Netikėtas vizitas: „Ryto“ naujokams – sirgalių krikštas

Sportas

Naujasis „Kaunas Hockey“ treneris – komandą pažįstantis Aurimas Gutauskas

Aktualu

Į Berlyną važiavusiam autobusui patekus į avariją sužeisti 16 keleivių

TOP6: ką skaityti ir kuo svarbios paveikslėlių knygos vaikams – pasakoja ekspertai

Aktualu

Advokatas R.Jurka apie E.Vėlyvio akciją: gerai, kad pradėtas ikiteisminis tyrimas

Maistas

Gaudom paskutinius vasaros savaitgalius: receptai, kuriuos būtina išbandyti

Verslas

N.Numavičiaus kontroliuojama įmonė rekonstruos dalį „Audėjo“

Infografikas
Interviu Sportas

„Žalgirio“ treneris pripažino: „pigūs“ įvarčiai krito dėl įtampos

Vardai

Ypatingos

07:48
07:40

Gera keliauti kartu

Ko reikia šiuolaikiniam pirkėjui?

Sveikata

Būk nesustabdoma

Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje