Dabar populiaru
Publikuota: 2019 rugsėjo 12d. 08:00

Keisti muziejai: nuo šnipinėjimo įrankių iki povandeninių skulptūrų

Povandeninis muziejus, Kankūnas, Meksika
Nuotr. iš Flickr: 2il org / Povandeninis muziejus, Kankūnas, Meksika

Prieš planuodami kelionę į svečią šalį, tikriausiai kaip ir daugelis turistų ieškote informacijos apie tos valstybės kultūrą, papročius, taip pat pasidomite tradicinės virtuvės subtilybėmis bei lankytinomis vietomis, į kurias verta nuvykti. Tokiuose lankytinų vietų sąrašuose dažnai puikuojasi ir svarbiausi šalies muziejai: kai kurie iš jų didžiuojasi eksponatų įvairove, kiti – reprezentuoja savo šalį, regioną ar tam tikrą meno ar mokslo sritį.

Vis dėlto šį kartą nusprendėme papasakoti ne apie garsiausius pasaulio muziejus, kuriuos bent kartą gyvenime verta aplankyti, o apie unikalius, net šiek tiek keistus muziejus. Kai kurie iš jų gali pasigirti išties netradiciniais eksponatais, kiti – įsikūrę muziejams gana neįprastose vietose. Siūlome susipažinti.

Greitai paruošiamų makaronų muziejus, Ikeda, Japonija

Shutterstock.com nuotr./Greitai paruošiamų makaronų muziejus, Ikeda, Japonija
Shutterstock.com nuotr./Greitai paruošiamų makaronų muziejus, Ikeda, Japonija

Po Antrojo pasaulinio karo Japonija kentėjo nuo maisto stygiaus. Šalies Sveikatos ministerija bandė skatinti žmones valgyti iš kvietinių miltų pagamintą duoną, kurią Japonijai tiekė JAV. Tačiau japonų kultūrai makaronai buvo kur kas priimtinesnis maistas nei duona. Vietiniam verslininkui Momofuku Ando tuomet kilo idėja – sukurti makaronus, kurie būtų itin greitai paruošiami. Tą jis padarė 1958 m., būdamas 48-erių metų amžiaus.

Iš pradžių greitai paruošiami makaronai buvo prabangos prekė – jie kainavo maždaug šešis kartus brangiau negu tradiciniai udon makaronai. Tačiau verslui įsibėgėjus prekė atpigo – greitai paruošiami makaronai lyg koks virusas išplito po visą šalį. Šiandien jie populiarūs visame pasaulyje.

Kodėl pasakojame apie greitai paruošiamus makaronus? Ogi dėl to, jog Osakos prefektūroje, Ikedos mieste, įkurtas jų muziejus – „CupNoodles Museum Osaka Ikeda“. Momofuku Ando dedikuotame muziejuje eksponuojamos greitai paruošiamų makaronų etiketės, čia taip pat veikia nedidelis makaronų fabrikėlis, organizuojamos kūrybinės dirbtuvės, kurių metu visi norintys pasigaminti greitai paruošiamų makaronų turi tokią galimybę. Įėjimas į šį muziejų – nemokamas. Norint sudalyvauti kūrybinėse dirbtuvėse būtina iš anksto užsiregistruoti.

Mumijų muziejus, Gvanachuatas, Meksika

Shutterstock.com nuotr./Mumijų muziejus, Gvanachuatas, Meksika
Shutterstock.com nuotr./Mumijų muziejus, Gvanachuatas, Meksika

Gvanachuatas – tai miestas, įsikūręs centrinėje Meksikos dalyje, siaurame tarpukalnių slėnyje. Puošnūs barokiniai pastatai, didikų vilos, bazilikos, aikštės, archeologiniai ir istoriniai paminklai – įdomybių šiame Meksikos mieste tikrai nestinga. Ne veltui jo senamiestis įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą.

Vis dėlto tie turistai, kurie savo kelionei nori suteikti papildomą prieskonį, turėtų apsilankyti ir bene garsiausiame Gvanachuato muziejuje. Ir ne, ten tikrai nėra eksponatų susijusių su miesto architektūra ar menu. Šiame muziejuje turistus stebina... mumijos! XIX a. viduryje mirę miesto gyventojai buvo laidojami Švento Pauliaus kapinėse. Vėliau mirusiųjų šeimos nariai turėdavo susimokėti „kapo nuomos“ mokestį. Jeigu žmonės neturėdavo tam pinigų – mirusieji būdavo iškasami. Tačiau visus itin nustebino tai, jog iškasti kūnai buvo nepradėję irti. Jie natūraliomis sąlygomis mumifikavosi! Šiandien Gvanachuato mumijų muziejaus kolekcijoje yra net 111 mumijų – 59 iš jų eksponuojamos viešai.

Tarptautinis kriptozoologijos muziejus, Portlandas, JAV

Shutterstock.com nuotr./Tarptautinis kriptozoologijos muziejus, Portlandas, JAV
Shutterstock.com nuotr./Tarptautinis kriptozoologijos muziejus, Portlandas, JAV

Kriptozoologija – tai pseudomokslas, kurio tikslas – ieškoti gyvūnų, kurių egzistavimas nėra patvirtintas. Paieškos apima dvi kryptis: pirmoji – ieškomi tie gyvūnai, kurie žinomi iš mitų. Siekiama surasti liudytojus. Antroji – ieškomi gyvūnai, kuriuos mokslininkai laiko išnykusiais, tačiau jie yra žinomi iš fosilijų. Kriptidai – taip vadinami šie ieškomi gyvūnai. Žymiausi iš jų – Lochneso pabaisa bei Sniego žmogus.

Dauguma mokslininkų kriptozoologų veiklą vertina skeptiškai – pasak jų, tai pseudomokslas, mat tyrimai atliekami ne pagal mokslo metodus. O ir faktai, kuriais remiamasi, dažnu atveju nepatikimi ir pavieniai pasakojimai. Vis dėlto tokia kritika nesutrukdo entuziastų veiklai. Kriptozoologai netgi atidarė tarptautinį muziejų! Jis įkurtas Meino valstijoje, Portlando mieste. Čia eksponuojami įvairūs dirbtiniai bei natūralūs artefaktai: išmatų pavyzdžiai, plaukai, žmonių užfiksuotos fotografijos, 3D modeliai, pėdsakų nuotraukos.

Graco meno muziejus, Austrija

Shutterstock.com nuotr./Graco meno muziejus, Austrija
Shutterstock.com nuotr./Graco meno muziejus, Austrija

Iki šiol pristatėme muziejus, kurie į unikaliausių sąrašą patenka dėl savo netradicinių eksponatų. Muziejus, apie kurį jums norime papasakoti dabar – kiek kitoks. Jame eksponuojami modernaus ir šiuolaikinio meno kūriniai: dizainas, architektūra, fotografija, naujoji medija, skaitmeninis menas, filmai, performatyvus menas, instaliacijos – nuolatinių ekspozicijų Graco meno muziejuje (Kunsthaus Graz) nėra – parodos čia periodiškai atnaujinamos.

Skamba kaip įprastas modernaus bei šiuolaikinio meno muziejus, tiesa? Kyla klausimas: kodėl jį įtraukėme į šį sąrašą? Ogi dėl to, jog pastatas, kuriame įkurtas muziejus – išties labai išskirtinis. Kaip jau supratote iš pavadinimo, šis muziejus įkurtas Grace. Tai – miestas, esantis pietinėje Austrijos dalyje. Didingas senamiestis, XIII–XVIII a. architektūros paminklų gausa – toks yra Gracas. Todėl jame įsikūręs meno muziejus – tarytum kiek iškrenta iš konteksto. Architekto Colin Fournier 2003 m. suprojektuotas statinys – provokuojantis. Vietiniai gyventojai iš pradžių jį netgi praminė „Draugišku ateiviu“. Banguojanti forma, akrilo plokštės, viršuje iškilę „teleskopai“ – šis meno muziejaus pastatas yra išties unikalios formos, ne veltui jis tapo Graco vizitine kortele.

Tarptautinis šnipų muziejus, Vašingtonas, JAV

International Spy Museum nuotr.
International Spy Museum nuotr.

„Muziejus, kuris atskleidžia šnipų pasaulio paslapčių šydą – čia tyrinėjamos šnipų sėkmės ir nesėkmės, iššūkiai ir kontroversiškos istorijos“ – taip prisistato Vašingtone esantis Tarptautinis šnipų muziejus.

Jo ekspozicija – tikrai neeilinė: lankytojams siūloma apžiūrėti didžiausią pasaulyje šnipinėjimo artefaktų kolekciją. Nuo mini fotoaparatų iki slaptų ginklų, šifravimo mašinų, padirbtų pinigų, dokumentų ir kt. Lankytojai supažindinami ne tik su artefaktais, tačiau ir su garsiausių pasaulio šnipų istorijomis. Muziejaus misija – patraukliai pristatyti visuomenei šnipinėjimą, technologijas bei šnipų įtaką istoriniams ir dabarties įvykiams.

Povandeninis muziejus, Kankūnas, Meksika

Shutterstock.com nuotr./Povandeninis muziejus, Kankūnas, Meksika
Shutterstock.com nuotr./Povandeninis muziejus, Kankūnas, Meksika

Vėl grįžkime į Meksiką, tačiau šį kartą ne į Gvanachuatą, o į Kankūną (Cancún). Tai – kurortinis miestas, įsikūręs rytiniame Jukatano pusiasalio pakraštyje. Didžiuliai viešbučių kompleksai, galybė restoranų, parduotuvių, naktinių klubų, barų, įvairiausių pramogų, o taip pat atvirukus primenančios Karibų jūros pakrantės – ne veltui Kankūnas vienas iš populiariausių Meksikos kurortų.

Didelė dalis turistų, atvykusių poilsiauti į Kankūną, dienas leidžia mėgaudamiesi saulės voniomis, maudynėmis ir skaniu maistu. Kiti, norintys patirti daugiau įspūdžių, keliauja po apylinkes: Jukatano pusiasalis gali pasigirti majų palikimo gausa. Garsioji Čičen Icos piramidė, archeologinė Ušmalio radavietė, šalia Karibų pakrantės esantis Tulumo miestas – tai majų kultūrą reprezentuojantys statiniai, kurie pasakoja ne tik apie šios civilizacijos gyvenimo būdą, tačiau ir sumanumą, intelektą.

Kankūnas žavi ir nardymo aistruolius. Ypač dėl to, jog po vandeniu galima išvysti ne tik Karibų jūroje gyvenančias įvairiaspalves žuvis ir pastelinius koralus, tačiau ir po vandeniu įkurtą muziejų!

Povandeninis muziejus Kankūno vandenyse buvo įkurtas 2009 m. Jame eksponuojama net 500 skulptūrų, kurių didžiąją dalį sukūrė britų skulptorius Jason deCaires Taylor. Įdomu tai, jog netradicinėje vietoje įkurtas muziejus turi kilnią misiją – prisidėti prie netoliese esančių koralinių rifų išsaugojimo. Teigiama, jog muziejus – tai nauja, įdomi ir alternatyvi vieta nardytojams. Kuo daugiau jų nardys muziejaus vandenyse, tuo mažiau plauks prie koralinio rifo, kuriam šiuo periodu reikalinga ramybė. Kasmet šį, netradicinėje vietoje esantį muziejų, aplanko daugiau nei 100 tūkst. turistų.

Kelionių akademija – ieškantiems egzotinių kelionių.

Partnerio turinys

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Kviečiame anties

Video

02:26
02:04
04:45

Esports namai

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje