Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Konkursas „Egzotiškos atostogos“. Realybė, kurios nepastebi turistai Kipre

Paplūdimys šalia Deivės Afroditės uolų
Tomos Gaidytės nuotr. / Paplūdimys šalia Deivės Afroditės uolų
Šaltinis: 15min
0
A A

Lietuva. Vasaros sezonas. Penktadienio popietę, iškentęs transporto spūstis mieste, Petras pagaliau grįžo namo. Prieš akis savaitgalis. Žmona užmarinavo pilną puodą šašlykų iškylai prie ežero, Petras dosniai papildė šalto alaus atsargas, automobilio bakas taip pat pilnas... Deja, šeštadienio rytą pirmiau nei žadintuvas, juos pažadina lietaus barbėjimas į langą. Kaip tyčia oras subjūra savaitgalį. Ką gi, Petras jau siekia televizoriaus distancinio valdymo pultelio, o jo žmona pradeda tiradą apie nuostabias kaimynų atostogas šiltuose kraštuose... Turbūt daugeliui lietuvių šeimų artima situacija. Tik ar tikrai viskas ten taip gražu, kaip pasakojo kaimynė?

Šilti kraštai. Kipras. Keliuosi ir einu miegoti  kartu su įspūdingu vaizdu pro savo kambario langą. Oro krečiamos išdaigos čia ne tokios išradingos, kaip Lietuvoje. Vienintelis netikėtumas čia kalbant apie orą – ar šiandien bus karšta, ar labai karšta. Sezono metu lietaus sulaukiama taip retai, kad bet koks lietaus pėdsakų pasirodymas čia labiau džiugina nei pykdo. Tik štai jei Lietuvoje žmonės skundžiasi dėl pastovaus lietaus, tai čia dėl nesibaigiančio ir kartais, tiesiog nepakeliamo karščio – dienos metu nesinori kojos iš namų iškelti, o be oro kondicionieriaus naktimis tiesiog neįmanoma užmigti. 

Kipre ne tik karšta, bet ir drėgna, dėl to šiluma jaučiama dar labiau – net saulei nusileidus jauti tą lipnią drėgmę ant savo kūno. Tad tiems, kurie nėra dideli karščių aistruoliai, geriausias laikas atostogas Kipre planuoti – rugsėjo, spalio mėnesiais. Tada vanduo jūroje gerai įšilęs, o lauke ne taip tvanku ir karšta.

Taip jau nutiko, kad šioje saulėtoje žemėje, turiu praleisti visas savo vasaros darbingas atostogas. Nesu pilnavertė turistė, nes pati, kartu su vietiniais jau ne pirmą vasarą lepinu turistus dėmesingumu, juos aptarnaudama, todėl labai gerai žinau išvirkščiąją saulėtų vasaros kurortų pusę. Žaviuosi, tuo kaip vietiniai čia kuria idilės iliuzijas turistams. Tai tikras menas ir lietuviams jo reiktų pramokti iš čionykščių gyventojų. 

Pirmoje vietoje – bendravimas, kur benueisi būsi sutiktas plačių šypsenų. Vietiniai darbuotojai domėsis ne kiek tuo, kokio kokteilio tu nori ir kaip iškeptą mėsą mėgsti valgyti – kiek iš kur tu atvykai (jei atvykai iš Skandinavijos ar kokių kitų pasiturinčių valstybių domėsis dar labiau), koks tavo darbas, kiek laiko čia praleisi, ar turi vaikų... Dar desertui pažers krūvą komplimentų apie nuostabias tavo akis ar drabužius, pagirs tavo šalį – kokie nuostabūs tavo tautiečiai.  

Jeigu ieškai informacijos – apie tai kur pigiau išsinuomoti automobilį, kuris restoranas geras taip pat neabejotinai sulauksi rekomendacijų. Kaip manote, ką rekomenduos kavinės savininkas, jeigu jis turi pusbrolį, užsiimantį automobilių nuomos verslu ar brolį, kuris atidarė savo restoraną? Neabejotinai tokios rekomendacijos atneš finansinės naudos, tik  deja ne Jums, o tų rekomendacijų teikėjams (Kipre, nuolatos gyvena mažiau nei vienas milijonas gyventojų, kurie aptarnauja sezono metu kelis kartus didesnį skaičių turistų, tad galite įsivaizduoti, koks siūlų kamuolys čia susipynęs...). 

Na ir  galiausiai jei darbuotojas, kuris aptarnavo jus savo dėmesiu buvo gerai patyręs, manau, išeisite iš ten su geriausiais įspūdžiais bei paglostyta savimeile, o kitą dieną vėl užsuksite ne tik kavos, bet ir pasišnekučiuoti su draugiškais darbuotojais, kurie ir vėl jus ims liūliuoti lopšines... 

Tomos Gaidytės nuotr./Šalia Paphos uoste esančios pilies.
Tomos Gaidytės nuotr./Šalia Paphos uoste esančios pilies.

Tokia štai nekalta apgaulė Jums, nuo kurios čia nepabėgsi. Na, ir kita vertus, nėra kur bėgti, esate turistas, tad džiaukitės tomis šypsenomis bei lepinkitės Jums skiriamu dėmesiu. Nieko čia blogo, tik supraskite, jog už visa tai mokate pinigus. Žinokite, jog mokate už patį aptarnavimą,  o už vakarienę ir gėrimus čia – gerokai permokate. Daugelis vietų turistams daug labiau suinteresuotos, kaip daugiau išpešti pinigų iš Jūsų kišenės, negu kaip pagaminti gerą maistą. Neskubėkite išleisti pinigų, nes mokėsite daugiau nei verta, už nežinia ką... Net ir prašmatniai atrodantis restoranas, virtuvėje išdarinės išdaigas – nenustebkite jei gausite butelį vyno, į kurį bus supiltas pigus vynas iš tetrapako... Iš vietinių teko girdėti lig šiol sklandančias istorijas, apie restoraną, kuris buvo uždarytas, nes dvejus metus nekeitė aliejaus, kuriame kepė bulvytes fri.

Tomos Gaidytės nuotr./Larnaca. Pagrindinės turistų traukos vietos.
Tomos Gaidytės nuotr./Larnaca. Pagrindinės turistų traukos vietos.

Tokiais pasakojimais nenoriu gąsdinti ir jokiu būdu nesakau, kad čia neverta atvykti. Verta. Tiesiog mano nuomonė tokia, jog žmonės turi teisę žinoti abi puses. Jeigu vykstate čia mėgautis jūra ir saule – turėsite puikias atostogas.

Apie gerąją Kipro pusę, jau daug prirašyta ir aš spalvingiau vargu ar nupapasakosiu. Paplūdimiai ir jūra čia nuostabaus grožio. Kipras egzotiškas savo gamta bei kultūra. Tai labai universalus kurortas, kur skirtingi žmonės ras tai kas juos labiausiai vilioja. Tai sala kuri bus įdomi aktyvaus sporto mėgėjams, istorikams, šeimoms norinčioms patogumo bei ramybės, jaunimui ieškančiam triukšmingo naktinio gyvenimo ir t.t... 

Tomos Gaidytės nuotr./Žvejyba
Tomos Gaidytės nuotr./Žvejyba

Man pačiai buvo įdomu iškišti nosį toliau nuo žydrosios jūros. Keliavau į Trodos kalnus. Ten oras gaivesnis, ne taip karšta, daug žalumos ir yra ką pamatyti:  nuo miestų triukšmo atsiskyrę vienuolynai, senos bažnyčios, kriokliai, prieinami siaurais miškų takeliais,  kaimeliai su vietinėmis vyndarystės tradicijomis. Jautiesi lyg pabėgęs nuo viso pasaulio. 

Na, o kai tik gausiu kitus laisvadienius, būtinai vyksiu ieškoti vietos, kur anot legendos gimė deivė Afroditė... Sakoma, jog ta vieta tokio pat įspūdingo grožio, kaip ir paslaptingoji deivė. Reikia patikrinti. Taip pat žinau, jog grįžusi į Lietuvą su džiaugsmu tapetuosiu Kipro nuotraukomis savo kambario sienas, o žiūrėdama į jas, kas kart pagalvosiu, kad jos neatskleidžia nei pusė to gyvai matyto grožio...

Tomos Gaidytės nuotr./Kriokliai
Tomos Gaidytės nuotr./Kriokliai

Rysiu seilę prisiminusi čia valgytų šviežių arbūzų, melionų, abrikosų ir kitų vaisių skonį. Gailėsiu blunkančio vasaros įdegio. Pasiilgsiu ir tų šypsenų iš visų pusių – dirbtinių ar ne, nežinau. Gal ir manoji buvo dirbtinė, kai čia atvykau, bet dabar kai pripratau, kažkaip norisi šypsotis savaime ir gyvenimas darosi šviesesnis.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje