Dabar populiaru

Naujausios

Publikuota: 2018 kovo 20d. 07:57

Pažintis su Indonezija: unikalios vietinių gyventojų tradicijos

„Galungan“ festivalis
123rf.com nuotr. / „Galungan“ festivalis

Indonezija – šalis, galinti didžiuotis kontrastinga gamta. Didingi kalnai, ugnikalniai, atogrąžų miškai, slėniai, užburiantys auksinio smėlio paplūdimiai, koralinių rifų apsuptos salos – ne veltui šią šalį kasmet aplanko vis daugiau keliautojų. Žinoma, turistus į Indoneziją traukia ne tik pasakiško grožio kraštovaizdis, tačiau ir unikali kultūra, architektūrinis paveldas. Pavyzdžiui, Balio saloje gausu šimtmečius menančių hinduistų šventyklų, o Javos saloje stūkso didžiausia pasaulyje budistų šventykla – Borobuduras.

Šį kartą „Kelionių akademijos“ egzotinių kelionių specialistai jus nori supažindinti su kiek kitokia Indonezijos puse, apie kurią turistiniuose kataloguose informacijos būna gana nedaug. Paskaitykite apie išties unikalias Indonezijos gyventojų šventes bei tradicinius ritualus.

„Yadnya Kasada“ festivalis

Ar žinojote, jog Indonezijos salynui priklausanti Javos sala – tai tankiausiai apgyvendinta sala visame pasaulyje? Jos plotas – kiek daugiau nei 138 tūkst. kvadratiniai kilometrai, o gyventojų skaičius viršija 145 milijonus! Nepaisant didelio gyventojų skaičiaus, Javoje vyrauja dvi didelės etninės grupės : javiečiai ir sundai. Žinoma, šios etninės grupės dar skaidomos į pogrupius, kuriuos vienija tam tikri kalbiniai niuansai, papročiai ir tradicijos.

Tendžero regione gyvenantys žmonės priklauso javiečių etninei populiacijai. Visgi, šie Indonezijos gyventojai apie savo kilmę pasakoja kiek kitokią istoriją: šie žmonės tiki esantys paskutiniai Madžapahito imperijos karalaitės palikuonys. Pasak legendos, karaliaus dukra su vyru negalėjo susilaukti vaikų, tad meldė dievų malonės. Dievai išklausė jų maldas ir karališkajai šeimai gimė 25 vaikai, dabartinių Tendžero regiono gyventojų protėviai. Visgi, už šią malonę karališkoji šeima privalėjo atsilyginti dievams – paaukoti jauniausiąjį savo sūnų, mat kitaip kraštą būtų niokojusios nelaimės. Nuo to laiko, kiekvieną Kasada mėnesį (tai – paskutinis mėnesis pagal Tendžero kalendorių) vietiniai gyventojai aukoja dievams aukas. Jie kopija į Bromo ugnikalnį ir į kraterį meta gėles, vaisius, daržoves, netgi pinigus. Šis ritualas vadinamas „Yadnya Kasada“ festivaliu.

Shutterstock.com nuotr./„Yadnya Kasada“ festivalis
Shutterstock.com nuotr./„Yadnya Kasada“ festivalis

Laidojimo ceremonija „Rambu Solok“

Sulavesis – tai vulkaninės kilmės Indonezijos sala, kurioje gyvena daug skirtingų etninių grupių. Viena iš jų – toradžai (toraja), kurių populiaciją sudaro daugiau nei milijonas Sulavesio salos gyventojų.

Bene labiausiai toradžai žinomi dėl sudėtingų ir labai ilgai trunkančių laidojimo ritualų. Šios etninės grupės žmonės tiki, jog svarbiausias gyvenimo etapas yra mirtis, tad svarbu mirusįjį išlydėti deramai. Po žmogaus mirties, kūnas nėra iš karto laidojamas – jis balzamuojamas ir laukiama, kol šeimos nariai susitaupys pakankamai pinigų apeigoms. Kartais tai trunka net kelis mėnesius ar metus. Kol kūnas dar nepalaidotas, žmogus nėra laikomas visiškai mirusiu – jis simboliškai maitinamas, kūnu rūpinamasi, jis tarytum toliau dalyvauja visame šeimos gyvenime.

Mirusiojo išlydėjimas įtraukia visą kaimo bendruomenę. Laidotuvių dieną skerdžiami buivolai ir kiaulės – tikima, jog jų mėsa padės mirusiojo dvasiai pomirtiniame gyvenime. Po aukojimo mėsa atiduodama į laidotuves atėjusiems svečiams. Galutinė poilsio vieta mirusiesiems – uolose iškasti kapai. Karstas su kūnu nėra užkasamas: jis tiesiog paliekamas urve.

Shutterstock.com nuotr./Laidojimo ceremonija „Rambu Solok“
Shutterstock.com nuotr./Laidojimo ceremonija „Rambu Solok“

„Tabuik“ islamo naujųjų metų pasitikimas

Straipsnio pradžioje minėjome, jog kai kuriose Indonezijos saloje gausu išskirtinio grožio hinduistų ir budistų šventyklų. Visgi, svarbu atkreipti dėmesį į tai, jog šioje šalyje vyraujanti religija – islamas. Net 87 procentai Indonezijos gyventojų teigia esantys musulmonai.

„Tabuik“ – tai vakarinėje Sumatros salos dalyje organizuojamas festivalis, kurios metu pasitinkami islamo naujieji metai. Šventės metu atkuriamas Kerbelos mūšis, vykęs 680-aisias mūsų eros metais. Taip pat grojama būgnais, vyksta paradas.

Shutterstock.com nuotr./„Tabuik“ islamo naujųjų metų pasitikimas
Shutterstock.com nuotr./„Tabuik“ islamo naujųjų metų pasitikimas

„Galungan“ festivalis

Nors Indonezijoje vyrauja islamo religija, dauguma Balio salos gyventojų – hinduistai. Jie kasmet švenčia „Galungan“ festivalį, kuris skirtas pagerbti dharmos (tvarkos) pergalei prieš blogąsias jėgas, chaosą. Įdomu tai, jog festivalis švenčiamas net dešimt dienų: jo metu miestų gatvės išdabinamos girliandomis, kurios pagaminamos iš bambukų ir gyvų gėlių. „Galungan“ metu vietiniai Balio salos gyventojai dalį laiko praleidžia šventyklose, kuriose dėkoja dievams. Likusi dienos dalis skirta linksmybės: eisenoms centrinėse miestų gatvėse, šokiams.

Visada svajojote aplankyti egzotiškąją Balio salą? Jus domina vietinės tradicijos, todėl norėtumėte savo akimis pamatyti kaip švenčiamas „Galungan“ festivalis? Jei taip, turėtumėte atkreipti dėmesį, jog festivalio data – kintanti. Ji skaičiuojama pagal senąjį Balio kalendorių, kuriame metai sudaryti iš 210 dienų. Šiais metais festivalis bus švenčiamas net du kartus: gegužės 30 d. ir gruodžio 26 d. 2019-aisias – tik kartą: liepos 22 d.

Shutterstock.com nuotr./„Galungan“ festivalis
Shutterstock.com nuotr./„Galungan“ festivalis

„Kebo-Keboan“ – lietaus šaukimo šventė

„Kebo-Keboan“ – tai išties labai unikalus ritualas, atliekamas rytinėje Javos salos dalyje. Ritualo tikslas – prišaukti lietų. Kaip viskas vyksta? Žmonės apsirengia buivolo kailiais, ant galvos prisitvirtina po du buivolo ragus. Su šiuo kostiumu jie žygiuoja gatvėmis, šoka specialius šokius. Tikima, jog buivolai simbolizuoja galią, kuri gali įtikinti dievus padovanoti žemei lietų.

Shutterstock.com nuotr./„Kebo-Keboan“ – lietaus šaukimo šventė
Shutterstock.com nuotr./„Kebo-Keboan“ – lietaus šaukimo šventė

Balio menų festivalis

Antrąjį birželio šeštadienį Balio saloje prasideda Balio menų festivalis. Jo metu vyksta galybė įvairiausių renginių: parodų, mugių, paradų, koncertų, šokio ir teatro pasirodymų ir kt., kuriais pristatoma Indonezijos kultūra. Nors šis festivalis šiais laikas kiek komercializuotas ir pritaikytas turistų poreikiams, visgi, tai puiki proga susipažinti su Indonezijos meno tradicijomis. Dauguma renginių vyksta Balio sostinėje Denpasare.

Shutterstock.com nuotr./Balio menų festivalis
Shutterstock.com nuotr./Balio menų festivalis

„Peresean“ kovos lazdomis

Lombokas – tai keliautojų tik po truputį atrandama Indonezijos sala, garsėjanti pasakiško grožio laukine gamta, atviruko vertais paplūdimiais ir senoviniais kaimeliais. Vietiniai gyventojai juokauja, jog Lomboke galima išvysti Balį, o Balyje Lomboko – niekaip.

„Peresean“ – tai tradicija, būdinga išskirtinai Lomboko salos gyventojams. Ritualo metu, du Sasako genties vyrai kaunasi specialiomis lazdomis. Tikslas paprastas – laimėti prieš oponentą. Kovos metu dažniausiai skamba tradicinė Lomboko salos muzika, atliekama gongais, būgnais ir specialiomis fleitomis. Kam skirtas šis ritualas? Manoma, jog pirminė jo paskirtis buvo prišaukti lietų. Tačiau šiais laikais „Peresean“ – tai meno rūšis.

Shutterstock.com nuotr./„Peresean“ kovos lazdomis
Shutterstock.com nuotr./„Peresean“ kovos lazdomis

„Ma'nene“ – mirusiųjų grįžimas į šeimą

Prisiminate, pasakojome apie toradžų gentį, įsikūrusią Sulavesio saloje, ir jų keistus laidojimo papročius. Minėjome, jog mirusieji balzamuojami, o jų kūnai palaidojami tik po kurio laiko, karstai su kūnais paslepiami uolose iškastuose urvuose. „Ma‘nene“ – tai ritualas, kurio metu toradžų genties žmonės grįžta į tas uolas, atveria karstus ir... pasiima balzamuotus kūnus, kad jie bent trumpam galėtų pabūti su savo šeima! Mirusiųjų kūnai perrengiami bei nuvalomi. O taip pat organizuojamos ceremonijos, kurių metu vienas balzamuotas mirusysis sutuokiamas su kitu! Mūsų kultūrai tai tikrai labai sunkiai suvokiama tradicija.

Shutterstock.com nuotr./„Ma'nene“ – mirusiųjų grįžimas į šeimą
Shutterstock.com nuotr./„Ma'nene“ – mirusiųjų grįžimas į šeimą

Kelionių akademija – ieškantiems kelionių į Indoneziją.

Pažymėkite klaidą tekste pele, paspaudę kairįjį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

15min tema Verslas

Paskutinis firminis dūmas: jau netrukus visi cigarečių pakeliai gali būti vienodi

Aktualu

R.T.Erdoganas Turkijos prezidentu perrinktas per pirmąjį turą

Sportas

Ar tikrai naudinga būti pasaulio futbolo čempionato šeimininku?

Vardai

P.Gražulio dukros mama B.Navickaitė paviešino žinutes: „Jis grasina atimti iš manęs vaiką“

Aktualu

Kova dėl sankcijų: kas ir kodėl skalbia nešvarius Rusijos oligarchų baltinius?

Aktualu

Orai.lt: savaitės pradžia bus lietinga, bet į pabaigą orai keisis

Gyvenimas

Naujoji virtuvės tendencija – itin traukianti akis

Sportas

Uraganinės atakos atnešė Kolumbijai pergalę išgyvenimo mače – lenkai keliaus namo

Aktualu

I.Šimonytė įžvelgia politinę korupciją: partijų finansavimas keičiamas mainais į paramą

Vardai

Joninių atgarsiai socialiniuose tinkluose: vainikai, laužai ir Rytis Cicinas su Jonu Valančiūnu

Savaitės Lietuvos įvykiai – 15min fotografų kadruose (2018 m. birželio 18 – birželio 24 d.)

Sportas

Nustebinęs P.Pogba pareiškimas: „Tai gali būti mano paskutinis čempionatas“

15min tema Mokslas.IT

Žmonių mulkinimas: kaip iš lengvatikių vien Lietuvoje kasmet išviliojami milijonai

Sportas

Žūtbūtinį Lenkijos ir Kolumbijos mūšį papuošė moteriškos grožybės

Everesto link: ko tikėtis iš nakvynės vietų Himalajuose

Kultūra

Gabija Grušaitė: apie Stasį Šaltoką, būsimą knygą ir Marcelio Prousto įkvėpimą

Vardai

Beyonce ir Jay-Z dukra išvydusi erotišką tėvų klipą nežinojo kur dėtis: jos reakcija tapo interneto hitu

Verslas

Lietuva prašys EK leidimo padėti nuo sausros nukentėjusiems ūkininkams

Maistas

Iš uosto – į desertų studiją: aistra konditerijai apvertė klaipėdietės gyvenimą

Aktualu

Frakcija „Kartu“ reiškia palaikymą nušalintam Panevėžio merui R.M.Račkauskui

Naujienos

15min tema Verslas

Paskutinis firminis dūmas: jau netrukus visi cigarečių pakeliai gali būti vienodi

Interviu 24sek

Dainius Adomaitis – apie „Ryto“ permainas, naują kultūrą Vilniuje ir R.Kurtinaitį

Aktualu

R.T.Erdoganas Turkijos prezidentu perrinktas per pirmąjį turą

Sportas

Ar tikrai naudinga būti pasaulio futbolo čempionato šeimininku?

Vardai

P.Gražulio dukros mama B.Navickaitė paviešino žinutes: „Jis grasina atimti iš manęs vaiką“

Verslas

Ministerija: vaiko pinigai jau mokami didžiajai daliai vaikų

Aktualu

Kova dėl sankcijų: kas ir kodėl skalbia nešvarius Rusijos oligarchų baltinius?

Aktualu

Orai.lt: savaitės pradžia bus lietinga, bet į pabaigą orai keisis

Gyvenimas

Naujoji virtuvės tendencija – itin traukianti akis

Sportas

Uraganinės atakos atnešė Kolumbijai pergalę išgyvenimo mače – lenkai keliaus namo

Savaitės Lietuvos įvykiai – 15min fotografų kadruose (2018 m. birželio 18 – birželio 24 d.)

Aktualu

I.Šimonytė įžvelgia politinę korupciją: partijų finansavimas keičiamas mainais į paramą

Vardai

Joninių atgarsiai socialiniuose tinkluose: vainikai, laužai ir Rytis Cicinas su Jonu Valančiūnu

15min tema Mokslas.IT

Žmonių mulkinimas: kaip iš lengvatikių vien Lietuvoje kasmet išviliojami milijonai

Everesto link: ko tikėtis iš nakvynės vietų Himalajuose

Sportas

Žūtbūtinį Lenkijos ir Kolumbijos mūšį papuošė moteriškos grožybės

Vardai

Beyonce ir Jay-Z dukra išvydusi erotišką tėvų klipą nežinojo kur dėtis: jos reakcija tapo interneto hitu

Kultūra

Gabija Grušaitė: apie Stasį Šaltoką, būsimą knygą ir Marcelio Prousto įkvėpimą

Verslas

Lietuva prašys EK leidimo padėti nuo sausros nukentėjusiems ūkininkams

Sportas

Nustebinęs P.Pogba pareiškimas: „Tai gali būti mano paskutinis čempionatas“

Vardai

Idėjos savaitgaliui

Video

Pinigai mano ateičiai

30 geriausių restoranų

Sveikata

Svajonių virtuvė

Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje