Dabar populiaru
Publikuota: 2015 gegužės 12d. 17:56

Tai Indija: dievais laikomi Bolivudo aktoriai, šokiais persismelkęs menas ir plintanti „Vakarų liga“

Bolivudo filmų plakatai
123rf.com nuotr. / Bolivudo filmų plakatai

Prie gyvenimo Indijoje greitai priprantama. Tiesa, reikia vadovautis viena taisykle – viską priimti atvira širdimi. Kai supranti, kodėl viskas vyksta būtent taip, o ne kitaip, pasidaro daug lengviau mėgautis svečios šalies kasdienybe.

Apsimetėliai jaunikiai ir šokiais maskuojama erotika

Vakaruose Indiją garsina ne tik joga ir smilkalai, bet ir Bolivudo filmai. Mums ne visada iki galo suprantama meno rūšis čia itin populiari. Dievams prilyginamų kino žvaigždžių atvaizdai puošia ne tik gatvių iškabas, bet ir rikšų veidrodėlius.

Vairuotojai, paklausti apie garsias moteris nuotraukose, paprastai jas vadina savo mylimosiomis ir sukuria ne prastesnę istoriją nei meilės romanų rašytojai. Kartais pasakodami taip įsigyvena į pramanus, kad, atrodo, patys ima jais tikėti.

Pirmasis apsilankymas kino teatre priminė, kaip visgi skiriasi mūsų kultūros. Kol mes tildome vienas kito šnabždesį, čia filmai stebimi aktyviai – žiūrovai garsiai komentuoja ir dainuoja kartu su aktoriais, kadangi dainos visuomenei pristatomos dar prieš juostų premjeras.

Nors kinas panašėja į mūsiškį, erotika vis dar pakeičiama šokiais, kurių čia – gyva galybė. Tiesa, atviras scenas maskuojantys dainų tekstai ne tokie ir šventi.

Bolivudas diktuoja standartus, koks turi būti sėkmingas indas.

Skurdžiau gyvenantys paprasti žmonės skundžiasi, kad šie filmai neatspindi jų gyvenimo ir rodo tik turtinguosius. Tuo pačiu Bolivudas diktuoja standartus, koks turi būti sėkmingas indas.

Šalies aukštuomenę vaizduojančios juostos gali tapti tikru iššūkiu užsieniečiui – amžinybę trunkančio filmo pabaigos neužmigę sulaukia nedaugelis. Kuomet pasiūlydavau draugams pažiūrėti indišką filmą, visada išgirsdavau dejones: „Tik nesakyk, kad jis truks keturias valandas...“

123rf.com nuotr./Bolivudo šokėjų rūbai
123rf.com nuotr./Bolivudo šokėjų rūbai

Blizgančiais rūbais pasipuošę šokantys dievai

Įmantriais žingsneliais Indijoje persismelkę ne tik Bolivudo filmai. Čia itin populiarūs klasikiniai šokiai, labai primenantys teatrą – kiekviena kompozicija turi siužetą, pasakoja istoriją.

Užsieniečiui suprasti šią meno sritį nėra labai lengva, kadangi kiekvienas gestas simbolizuoja tam tikrą reiškinį ar dievybę. Tiesa, šokiais nesidomintys indai taip pat ne visada žino judesiais ir mostais užkoduotas reikšmes.

Artistai griežtai laikosi indiškos estetikos – tiek dekoracijose, tiek ant sceninių rūbų netrūksta blizgučių.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Spalvų festivalio akimirka
AFP/„Scanpix“ nuotr./Šokėjos Indijoje

Bėgant laikui tradiciniai indų šokiai keitėsi. Kolonizacijos laikais visiškai išnykusi meno sritis atgaivinta sustiprėjus nacionalizmui. Kai kurie elementai, pavyzdžiui, mokymo modelis, perimti iš Vakarų.

Šiuo metu sukurta universali mokyklų, koledžų ir universitetų sistema. 

Derėtų paminėti ir tradicinį klasikinį šokį Bharatanatyam. Nuo senų laikų jį šoko tik moterys, vadinamos devadasi (kas reiškia „dievo tarnaitė“). Jos gyveno šventyklose ir šokdavo dievui. Tai darydavo būtinai tik šventyklos šventoriuje!

Ištekėti šioms merginoms buvo griežtai draudžiama, mat jos laikytos dievo žmonomis. Dabar Bharatanatyam atliekamas viešai, netgi tarptautiniuose festivaliuose. Kas įdomiausia, pasaulyje jį išpopuliarino būtent šokėjas vyras Uday Shankar.

Rūtos Šidlauskaitės nuotr./Jaunieji indai savo gyvenimo būdu primena europiečius
Rūtos Šidlauskaitės nuotr./Jaunieji indai savo gyvenimo būdu primena europiečius

Alkoholio parduotuvėje moteriai ne vieta

Gyvenimas Indijoje sugriovė ir keletą populiarių mitų, pavyzdžiui, kad indai nevartoja alkoholio. Nors šioje kultūroje arbata labai svarbi, o žmonės vakarais traukia į arbatines susitikti su draugais, vis daugiau vietinių renkasi svaigiuosius gėrimus.

Tiesa, gatvėje jų geriančių niekada nepamatysi – triukšmingiausi vakarėliai vyksta namuose, baruose, klubuose.

Nors indų kultūroje arbata labai svarbi, o žmonės vakarais traukia į arbatines susitikti su draugais, vis daugiau vietinių renkasi ir svaigiuosius gėrimus.

Norint surasti alkoholio parduotuvę tik atvykus teks gerokai pavargti. Joje taip ir neteko lankytis, kadangi vos atvykus vietiniai perspėjo, jog moteris ir stiprieji gėrimai – nesuderinama, tad pirkti pridera tik vyrui.

Indijoje yra ir alaus. Jis čia kainuoja gerokai daugiau nei Lietuvoje, tačiau išgeriami mažesni kiekiai – vietiniai greitai apgirsta. Taip pat tapo gana įprasta namo parsinešti vieną ar du alaus. Vyresnieji indai tai vadina „Vakarų liga“.

Viskas kaip pas mus, tik šiam reiškiniui nesame linkę dėti „visuomeninės problemos“ statuso. Tiesa, net ir vakarietiški barai čia kitokie – pritaikyti indų poreikiams, atsiranda vis daugiau vietų, kur galima išgirsti roko muzikos.

Pasakojimą apie gatvėmis bėgiojančius ožiukus, ore tvyrantį deginamų numirėlių kvapą ir patarimus keliaujantiems į Indiją rasite trečiojoje straipsnių ciklo dalyje.

Kelionių į Indiją specialistai – kelioniuakademija.lt

Temos: 2 Šokiai Indija
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje