Dabar populiaru
Publikuota: 2017 rugpjūčio 17d. 10:16

Upės, formuojančios pasakiško grožio kraštovaizdį

Neretva
Shutterstock nuotr. / Neretva

Kiekviena šalis vilioja skirtingais vandens telkiniais – vandenynu, jūra, ežerais, upėmis... Šįkart kviečiame susipažinti su gražiausių pasaulio upių sąrašu, kurios formuoja neeilinio grožio kraštovaizdį.

Jangdzė, Kinija

Shutterstock nuotr./Jangdzė
Shutterstock nuotr./Jangdzė

Ilgiausia upė visoje Azijoje ir trečia pagal ilgį pasaulyje – Jangdzė (dar vadinama Čangdziangu). Upės ištakos – vakarinėje Kinijos dalyje, Tibeto teritorijoje, o galiausiai ji įteka į Rytų Kinijos jūrą.

Jangdzės ilgis net 6 300 kilometrų! Upė iš tiesų labai ilga, todėl tikriausiai nenuostabu, jog plaukiant ja – Azijos krašto vaizdai vis kinta: nuo įspūdingų kalnų iki visiškų lygumų, nuo civilizacijos beveik nepaliestų vietų iki gyvybingų miestų.

Jangdzė formuoja iš tiesų nepaprastą kraštovaizdį. Visgi vietiniai gyventojai taip pat stengiasi išnaudoti upės privalumus, todėl Jangdzėje pastatyta užtvanka ir hidroelektrinė „Trys tarpekliai“. Jos tikslas – suvaldyti upės potvynius, taip pat aprūpinti aplink gyvenančius kinus elektra. Turistams Jangdzėje organizuojami kruizai. Tikrai verta dėmesio!

Amazonė, Pietų Amerika

Shutterstock nuotr./Amazonė
Shutterstock nuotr./Amazonė

Ilgus metus mokslininkai nesutarė – kuri upė pasaulyje ilgiausia: Amazonė ar Nilas? Galiausiai, 2008-aisiais metais Brazilijos tyrinėtojai nusigavo iki Amazonės ištakų, esančių Peru Anduose, 5 tūkst. metrų aukštyje, ir pateikė galutinį rezultatą: Amazonė ilgesnė už Nilą! Jos ilgis – 6992 kilometrai.

Amazonė teka per tris šalis: Peru, Kolumbiją ir Braziliją. Ji tikrai prisideda prie šių šalių kraštovaizdžio formavimo. Ne veltui Amazonės baseinas vadinamas „žemės plaučiais“ – mat aplink jį augantys tropiniai miškai pagamina maždaug 20 proc. viso pasaulio deguonies. Amazonė ir jos intakai yra ir svarbiausia regiono transporto arterija: jais galima pasiekti tarp džiunglių išsibarsčiusias gyvenvietes.

Duero upė, Pirėnų pusiasalis

Shutterstock nuotr./Duero upė
Shutterstock nuotr./Duero upė

Tam, jog upė formuotų nepaprasto grožio kraštovaizdį, ji neturi būti išskirtinai ilga. Puikus to įrodymas – Šiaurės Ispanijoje ir Portugalijoje tekanti Duero (Douro) upė. Taip, ji ilgiausia šiame regione (Duero ilgis – 897 kilometrai), tačiau ją lyginti su prieš tai mūsų aprašytomis upėmis būtų beprasmiška.

Nepaisant to, Dueras formuoja nepaprastą Ispanijos ir Portugalijos kraštovaizdį. Duero upės slėnyje (šiaurės Portugalija) vietiniai gyventojai augina savo šalies pasididžiavimą – vynuoges, iš kurių gaminamas garsusis portveinas. Vynuogynai, išsidėstę vaizdingomis terasomis stačiuose upės šlaituose, sukuria unikalų vaizdą. Ne be reikalo šis slėnis yra įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą.

Kenajaus upė, Aliaska, JAV

Pabuvoję Europoje keliaukime į tolimus kraštus – paslaptingąją Šiaurės Ameriką. Aliaskoje esančios Kenajaus upės ilgis vos 132 kilometrai, visgi, lankantis čia, užplūsta galybė jausmų: žvelgdamas į Aliaskos gamtą, tankius miškus, tolumoje spindinčias snieguotas kalnų viršūnes jautiesi taip, tarsi esi mažytė bekraščio pasaulio dalis, kurią supa ramybė ir gaiva.

Kenajaus upė – viena iš populiariausių žvejybos vietų visame pasaulyje, mat čia gausu lašišų ir upėtakių. O jei labai pasiseka, galima pamatyti grizlių šeimynėlę, kuri upėje gaudo sau vakarienę. Unikalus gamtos kampelis.

Kvandas, Afrikos pietinė dalis

Shutterstock nuotr./Kvandas
Shutterstock nuotr./Kvandas

Persikelkime į egzotiškąjį Afrikos žemyną. Įsivaizduokite: saulei leidžiantis jūs prisėdate po milžinišku medžiu ir stebite, kaip tolumoje, upėje, prausiasi dramblių kaimenė. Tai nėra scena iš filmo, mat tokių vaizdų tikrai galima pamatyti būnant prie Kvando upės.

Kvandas – tai upė Afrikos pietuose. Ji prasideda Angoloje ir teka per Namibiją ir Bostvaną. Žemupyje ši upė dar vadinama Linijanti ir Čiobės vardais. Pietinei Afrikos daliai Kvando upė tikrai suteikia ypatingų spalvų.

Nilas, Afrika

Shutterstock nuotr./Nilas
Shutterstock nuotr./Nilas

Šiame straipsnyje jau minėjome Nilą, kai kalbėjome apie Amazonę. Nors mokslininkai pateikė išvadas, jog Amazonė kiek ilgesnė, visgi – Nilas jos rimtas konkurentas, mat šios upės ilgis – 6852 kilometrai.

Šis Afrikos pasididžiavimas įdomus tuo, jog jo aukštupiu gali būti įvardijamos dvi didelės upės – Baltasis Nilas (prasideda Ugandoje) ir Žydrasis Nilas (prasideda Etiopijoje). Baltojo ir Žydrojo Nilo santaka prasideda ties Chartumu, Sudano sostine. Nors Nilas teka per devynias šalis, pripažinkime, labiausiai jis sietinas su Egiptu. Keliautojams siūloma leistis į įsimintą kruizą šia upe, kurio metu galima grožėtis žaliuojančiais Nilo krantais bei stebėti tolumoje besidriekiančias dykumas. Senovės egiptiečiams Nilas buvo pagrindinė gyvybės arterija, maitinanti visą civilizaciją, todėl plaukiant Nilu galima grožėtis ne tik pasakiška gamta, bet ir istoriniais civilizacijos paminklais, senąja architektūra.

Reinas, Europa

Shutterstock nuotr./Reinas
Shutterstock nuotr./Reinas

Trumpam vėl grįžkime į Europą. Reino upė – vienas iš reikšmingiausių Europos kelių. Nuo ištakų iki žiočių upės ilgis maždaug 1230 kilometrų.

Reino upės slėniuose įkvėpimo ieškojo daug garsių poetų, dailininkų, kompozitorių. Mat kraštovaizdis juose – atimantis žadą. Upės šlaituose gausu vynuogynų, o uolų viršūnėse stūkso Viduramžius menančios pilys. Reinas teka ir pro reikšmingus Europos miestus: Kelną, Diuseldorfą, Strasbūrą, Amsterdamą ir kt. Tai upė, kuri itin reikšminga tiek Europos kraštovaizdžiui, tiek pramonei bei infrastruktūrai.

Iravadis, Mianmaras

Shutterstock nuotr./Iravadis
Shutterstock nuotr./Iravadis

Mianmaras – šalis, kuri tik ne per seniausiai į savo teritoriją įsileido turistus. Todėl lankantis šioje egzotiškoje šalyje žavi tiek autentiška kultūra, tradicijos, tiek žmogaus rankų mažai paliesta gamta. Tad norintiems pajusti tikrą, turistams nepataikaujančią egzotiką, rekomenduojame vykti į Mianmarą.

Iravadis, arba Ajejervadis – ilgiausia Mianmaro upė, svarbus šalies vandens kelias. Upė teka iš šiaurinės į pietinę šalies dalį. Ją supa tai kalnų masyvai, tai žaliuojantys slėniai, tai žavingos gyvenvietės. Nepaprasto grožio upė.

Mekongas, Pietryčių Azija

Shutterstock nuotr./Mekongas
Shutterstock nuotr./Mekongas

Viena iš didžiausių pasaulio upių, tekanti Pietryčių Azijoje – Mekongas. Ji driekiasi per šešių šalių teritorijas: Kiniją, Mianmarą, Laosą, Tailandą, Kambodžą ir Vietnamą. Upės ilgis – beveik 4,5 tūkst. kilometrų.

Mekongo delta, esanti Vietname – išskirtinio grožio. Šio regiono plotas panašus į Lietuvos, tačiau joje gyvena net apie 16 mln. gyventojų. Žemė aplink upę labai derlinga, todėl čia vietiniai gyventojai augina milžiniškas ryžių plantacijas – būtent Mekongo deltoje ir užauginama daugiausia ryžių visoje šalyje. Upės pakrantėse auga daug laukinės gamtos medžių, todėl jei kada nors būsite Vietname ir plauksite Mekongu, jausitės tarsi esate vienas iš ekspedicijos po tropinius miškus narių.

Neretva, Bosnija ir Hercegovina, Kroatija

Savo kelionę vienomis gražiausių pasaulio upių pabaikime Europoje. Trumpa, vos 230 kilometrų upė – Neretva – daugiau nei 200 kilometrų driekiasi Bosnijoje ir Hercegovinoje bei vos porą dešimčių – Kroatijoje.

Abiejose šalyse Neretva formuoja įstabų kraštovaizdį. Nemaža upės deltos dalis naudojama žemės ūkiui, todėl čia veisiami sodai, auginamos daržovės. Upės ištakos – Dinarų kalnyne, o pabaiga – Adrijos jūroje.

Egzotinių kelionių specialistai – kelioniuakademija.lt

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Verslas

Kertama Labanoro giria įaudrino visuomenę: reikalauja stabdyti darbus metams, nors kirtimai legalūs

Aktualu

Kauno medikų apmaudas: skubėdami į beprasmį iškvietimą sudaužė automobilį

Gyvenimas

Tėvų kova už Adomą: buvo likusios vos kelios dienos, ir berniukas būtų apakęs

primena Aktualu

Pasakyta/Padaryta. Kaip kito R.Karbauskio nuomonė apie taupymą Seime

Aktualu

Nidos forumas. Aukščiausias pareigas Vatikane užėmusi moteris Flaminia Giovanelli – apie popiežiaus viziją Europai

Aktualu

Neįgaliais apsimetantys romai Kaune – sukčiavimas žmonių jausmais

24sek

ESPN į garbingą reitingą įtraukė D.Sabonį ir paliko klaustuką dėl J.Valančiūno

Vardai

Didžiausios „Emmy“ stiliaus nesėkmės: kam verkiant reikia stilisto pagalbos?

Narų užfiksuotos šiukšlės jūroje prie Taso salos Graikijoje

Pasaulis kišenėje

Kvapą gniaužiančios panoramos, kurios atsiveria kylant lyniniais keltuvais

Gazas

Lietuvoje pristatyta naujoji „Mazda 6“: Jinba-Ittai, KODo ir kitos japoniškos mįslės

Aktualu

Apsimetę kriminalistais konfiskavo „žolės“ prekeivio BMW, iškratė jo namus ir dar išrašė baudą

Vardai

Nomeda Marčėnaitė susižadėjo su mylimuoju Vytu Palavinsku

Kultūra

Skaitykite: išleistas naujas žurnalo apie literatūrą „Knygų vaikai“ numeris

Sportas

Čempionų lygos startas – seni favoritai, bet naujas rungtynių laikas

Aktualu

Uliūnuose visiškai girtas vairuotojas su „Mazda“ rėžėsi į vaikų darželio tvorą

Vardai

Skiriasi garsių menininkų pora – aktorė Aurelija Tamulytė ir fotografas Raimundas Švilpa

Verslas

Rimbas pacientams: ar gydytojo mokestis sumažins eiles?

24sek

Skandalas Graikijoje: federacijos prezidentas brolius Antetokounmpo išvadino meškomis

Vardai

P.Gražulis nutarė atsiprašyti B.Navickaitės: į Palangą vyko su gėlėmis, lydimas televizijos

Naujienos

Verslas

Kertama Labanoro giria įaudrino visuomenę: reikalauja stabdyti darbus metams, nors kirtimai legalūs

Aktualu

Kauno medikų apmaudas: skubėdami į beprasmį iškvietimą sudaužė automobilį

Gyvenimas

Tėvų kova už Adomą: buvo likusios vos kelios dienos, ir berniukas būtų apakęs

primena Aktualu

Pasakyta/Padaryta. Kaip kito R.Karbauskio nuomonė apie taupymą Seime

Aktualu

Nidos forumas. Aukščiausias pareigas Vatikane užėmusi moteris Flaminia Giovanelli – apie popiežiaus viziją Europai

Aktualu

Neįgaliais apsimetantys romai Kaune – sukčiavimas žmonių jausmais

24sek

ESPN į garbingą reitingą įtraukė D.Sabonį ir paliko klaustuką dėl J.Valančiūno

Vardai

Didžiausios „Emmy“ stiliaus nesėkmės: kam verkiant reikia stilisto pagalbos?

Narų užfiksuotos šiukšlės jūroje prie Taso salos Graikijoje

Pasaulis kišenėje

Kvapą gniaužiančios panoramos, kurios atsiveria kylant lyniniais keltuvais

Gazas

Lietuvoje pristatyta naujoji „Mazda 6“: Jinba-Ittai, KODo ir kitos japoniškos mįslės

Aktualu

Apsimetę kriminalistais konfiskavo „žolės“ prekeivio BMW, iškratė jo namus ir dar išrašė baudą

Vardai

Nomeda Marčėnaitė susižadėjo su mylimuoju Vytu Palavinsku

Kultūra

Skaitykite: išleistas naujas žurnalo apie literatūrą „Knygų vaikai“ numeris

Sportas

Čempionų lygos startas – seni favoritai, bet naujas rungtynių laikas

Aktualu

Uliūnuose visiškai girtas vairuotojas su „Mazda“ rėžėsi į vaikų darželio tvorą

Vardai

Skiriasi garsių menininkų pora – aktorė Aurelija Tamulytė ir fotografas Raimundas Švilpa

Verslas

Rimbas pacientams: ar gydytojo mokestis sumažins eiles?

24sek

Skandalas Graikijoje: federacijos prezidentas brolius Antetokounmpo išvadino meškomis

Vardai

P.Gražulis nutarė atsiprašyti B.Navickaitės: į Palangą vyko su gėlėmis, lydimas televizijos

Vardai

Daugiau vandens

Sveikata

Ruduo pilnas komplimentų

Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje