Dabar populiaru
Publikuota: 2014 liepos 22d. 21:37

Dešimt katedrų, kurias privalu pamatyti kiekvienam keliautojui

Храм Святого Семейства (Basilica de la Sagrada Familia)
„Scanpix“ nuotr. / Šventosios Šeimynos bažnyčia

Neretai pagrindinis į vieną ar kitą pasaulio miestą atvykusių turistų tikslas yra išvysti miesto katedrą. Didingiausios miestų bažnyčios neretai tampa jų simboliu. Pasaulyje yra šimtai katedrų, dėl kurių grožio vargu ar kas ginčytųsi, tačiau pristatome jums 10-uką tokių, kurių didybę išvysti privalu kiekvienam keliautojui.

Vinčesterio katedra

Viena didžiausių Anglijos katedrų pradėta statyti XI a. Tai – viena ilgiausių gotikinių viduramžių katedrų Europoje, jos ilgis – 160 metrų. Vinčesterio katedra statyta iš Kuaro akmens, kuris buvo gabenami iš Vaito salos

Kasmet į šią Anglijos katedrą pasisemti įkvėpimo ar dalyvauti viename iš daugelio čia vykstančių renginių atkeliauja per 300 000 turistų.

Nidaros katedra

Trondheime keliautojai gali išvysti vieną iš didžiausių Norvegijos pasididžiavimų – Nidaros katedrą. Tai – didžiausia XI a. Skandinavijoje išdygusi katedra, o šiuo metu ji vadinama svarbiausia Norvegijos bažnyčia.

Nidaros katedros statybos truko kone 150 metų. Šiuose maldos namuose, pavadintuose miesto, kuriame buvo pastatyta vardu (Trondheimas anksčiau vadintas Nidara), yra karūnuojami Norvegijos karaliai.

„Scanpix“ nuotr./Nidaros katedra
„Scanpix“ nuotr./Nidaros katedra
„Scanpix“ nuotr./Nidaros katedra
„Scanpix“ nuotr./Nidaros katedra

 

 

Paryžiaus Dievo Motinos katedra (Notre-Dame)

Tai – ne tik Prancūzijai, bet ir visam pasauliui svarbus architektūros paminklas – itin reikšmingas ankstyvosios gotikos kūrinys. Pastatyti įspūdingo grožio katedrą prireikė kone 200 metų – pradėta statyti 1163 metais, o baigta 1345-aisiais. Katedros statybai buvo naudojamas medis ir akmuo.

Dievo Motinos katedra šiuo metu yra vienas iš labiausiai turistų lankomų objektų pasaulyje. Kasmet ja pasigrožėti į Paryžių atkeliauja per 15 mln. turistų.

„Scanpix“ nuotr./Paryžiaus Dievo Motinos katedra
„Scanpix“ nuotr./Paryžiaus Dievo Motinos katedra

Sofijos soboras

Konstantinopolyje pastatytas Sofijos soboras buvo didžiausia katedra pasaulyje iki 1520 m., kai buvo baigta Sevilijos katedra. Sofijos soboras iš pradžių buvo Konstantinopolio patriarcho bazilika, vėliau buvo įsakyta ją paversti mečete, o dabar tai – Stambulo muziejus.

Įdomu, kad neretai manoma, jog katedra skirta šv. Sofijai, nors iš tiesų tai yra Dievo Šventos Išminties bažnyčia, nes graikų kalba žodis „sofija“ reiškią išmintį.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Sofijos soboras
AFP/„Scanpix“ nuotr./Sofijos soboras
M.Vadišio nuotr. /Sofijos soboras iš vidaus
M.Vadišio nuotr. /Sofijos soboras iš vidaus
 

 

 

Barselonos Šv. Šeimynos bažnyčia (Sagrada Familia)

Katedra, kurią drąsiai galima vadinti Barselonos simboliu. Viena originaliausių ir įspūdingiausių bažnyčių pasaulyje yra garsaus architekto Antoni Gaudi kūrinys. Katedra pradėta statyti 1882 metais ir iki šių dienų dar statoma. A.Gaudi paskyrė paskutiniuosius savo gyvenimo metus katedros projektavimui, tačiau kai jis mirė būdamas 73-ejų, buvo baigta mažiau nei ketvirtadalis projekto.

A.Gaudi kūrė įkvėptas krikščionybės, o pati katedra, kaip ir sufleruoja pavadinimas skirta Šventajai Šeimynai pagerbti. Sagrada Familia yra įtraukta į UNESCO kultūros paveldo sąrašą.

D. Smagurauskaitės nuotr./Sagrada Familia
D. Smagurauskaitės nuotr./Sagrada Familia
AFP/„Scanpix“ nuotr./Barselonos Šventosios Šeimynos bažnyčios konsekravimo iškilmės
AFP/„Scanpix“ nuotr./Barselonos Šventosios Šeimynos bažnyčios konsekravimo iškilmės

Santa Maria del Fiore

Florencijos katedra – vienas pagrindinių Toskanos regioną lankančių turistų traukos centrų. 1296 pradėti statyti maldos namai visiškai pabaigti buvo 1436-aisiais. Bažnyčia stovi Katedros aikštėje kartu su varpine bei garsiąja Švento Jono baptisterija.

Santa Maria del Fiore garsėja ne tik neapsakomu grožiu, bet ir vieną reikšmingiausių skulptūrų kolekcijų turinčiu muziejumi.

„Scanpix“ nuotr./Santa Maria del Fiore
„Scanpix“ nuotr./Santa Maria del Fiore

Šv. Petro ir Šv. Povilo katedra Vašingtone

Vašingtono katedra šešta pagal dydį pasaulyje ir antra pagal dydį Jungtinėse Amerikos Valstijoje. Neogotikinė bažnyčia pradėjo kilti 1907 metais, statybos baigtos 1990-aisiais.

Šioje katedroje vyko trijų JAV prezidentų Dwight'o Eisenhowerio, Ronaldo Reagano ir Geraldo Fordo laidotuvės.

Šartro katedra (Notre-Dame de Shartres Cathedral)

Dar vienas gotikos laikų šedevras, šįsyk Prancūzijoje Šartro mieste – Dievo motinos katedra. Šartro katedra buvo reikšminga tuo, kad joje buvo laikomos svarbiausios iš visų Vakarų pasaulyje laikomų Mergelės Marijos relikvijos.

Šartro katedrą XII a. pabaigoje nusiaubė baisus gaisras, o miestelėnai labai išsigando, kad liepsnose sudegė ir „šventieji apdarai“. Tačiau, anot pasakojimų, įvyko stebuklas – šventosios relikvijos buvo bažnyčios kriptoje ir liko nepaliestos gaisro. Viena iš gražiausių Europos katedrų pastatyta 1193–1250 metais, o 1979 įtraukta į UNESCO pasaulio kultūros paveldo sąrašą.

Kompostelos Santjago katedra (Santiago de Compostela)

Santjago de Kompostelos mieste stūkso romaninio, gotikinio ir baroko stilių mišinys – Kompostelos Santjago katedra. Katedra pradėta statyti 1075 metais, o darbai užbaigti 1211-ais. Manoma, kad 813 m. Kompostelos mieste buvo rastas Kristaus apaštalo Jokūbo kūnas, dabar manoma, kad šventojo palaikai yra po katedros altoriumi.

Šis miestas laikomas piligrimystės meka. Iki šių dienų daugybė piligrimų keliauja pėsčiomis garsiuoju Šv. Jokūbo arba Santjago de Kompostela keliu.

„Scanpix“ nuotr./Santiago de Compostela katedra
„Scanpix“ nuotr./Santiago de Compostela katedra

Šventojo Bazilijaus katedra

Dar vieną įspūdingą katedrą galima išvysti Maskvos Raudonojoje aikštėje. Šv. Bazilijaus katedra buvo suprojektuota ir pastatyta tarp 1555 m. ir 1561 m. Anot legendų, Ivanas Žiaurusis taip norėjo, kad jo paliepimu pastatyta katedra būtų pati gražiausia, jog net apakino ją suprojektavusį architektą, tam, kad gražesnių jau nesugebėtų sukurti.

„Scanpix“ nuotr./Šventojo Bazilijaus katedra
„Scanpix“ nuotr./Šventojo Bazilijaus katedra

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Kviečiame anties

Video

24:16
02:03
02:59

Esports namai

Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje