Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

7 Dubajaus stebuklai

„Cayan“ dangoraižis Dubajuje
AFP/„Scanpix“ nuotr. / „Cayan“ dangoraižis Dubajuje
Šaltinis: 15min
0
A A

Turbūt nėra pasaulyje jokio kito miesto, besikeičiančio taip greitai, kaip Dubajus Jungtiniuose Arabų Emyratuose. Vos prieš penkiasdešimt metų ten, kur dabar debesis remia (ir dažnai prakerta) dangoraižiai, nebuvo nieko, tik mažytis žvejų kaimelis su keletu trobelių ir kasdien į jūrą išplaukiančiais žvejais.

Tačiau Dubajus pasiryžo ekstremaliems pokyčiams – šiandien jis dievina galūnę –iausias. Aukščiausias pastatas, didžiausias prekybos centras, arčiausiai dangaus esantis restoranas ir apžvalgos aikštelė, didžiausios dirbtinės salos – tai tik keletas įrašų Guinnesso rekordų knygoje ties šio miesto vardu. Ir visi jie – ne tik įprasti stikliniai į viršų kylantys pastatai ar supiltos smėlio krūvos. Norint užsitarnauti –iausio vardą, teko įdėti nemažai pastangų, ieškoti sudėtingų architektūrinių sprendimų ir, pasitelkti atrodo jau jokių ribų nepripažįstančią fantaziją. Tad štai jie – 7 auksinio Dubajaus pasaulio stebuklai.

1. Burdž Chalifa

Dabartinis aukačiausias pastatas pasaulyje  Burj Khalifa, esantis Dubajuje
Dabartinis aukščiausias pastatas pasaulyje – Burj Khalifa, esantis Dubajuje

Burdž Chalifa (Burj Khalifa) – aukščiausias žmogaus rankomis (ir tų rankų sukurtais įrankiais) pastatytas statinys pasaulyje. Betono, panaudoto šio milžino statybai, svoris prilygsta 100 tūkst. dramblių bandos svoriui! Vos per penkerius metus jis iškilo į 829.8 metrų aukštį: tai net 163 aukštai, neskaičiuojant požeminių garažų bei 46 kitų aukštų, esančių pačioje pastato smailėje, skirtų jo priežiūrai. Tačiau norėdami pakilti į apartamentus viršutiniame  gyvenamosios zonos aukšte, jų savininkai ilgai netrunka – čia veikia vieni greičiausių pasaulyje liftu, tad kelionė užtrunka vos minutę. Dar mažiau užtruksite kildami į aukščiausiai pasaulyje esantį restoraną „At.mosphere“, įsikūrusį net trijuose Burj Khalifa aukštuose (122-ajame, 123-ajame ir 124-ajame).  Paskanavę aukščiausio lygio virtuvės šefų patiekalų pakilkite į trečiajame restorano aukšte esančią apžvalgos aikštelę, iš kurios šis auksinis miestas – lyg ant delno.

2. Palmės ir Pasaulio salos

Palmės ir Pasaulis – didžiulės dirbtinai sukurtos salos, savo pavadinimus gavusios dėl neįprastų formų: palmės medžio bei pasaulio žemėlapio, atkartojančio žemynų formas. Palmės salos apskritai yra didžiausias žmogaus sukurtas dirbtinis salynas. Šiandien jame įsikūrę daugybė prabangių viešbučių bei restoranų, tačiau didžiausią įspūdį salynas palieka žvelgiant iš viršaus (pavyzdžiui, iš vieno iš daugelio Dubajaus pakrantės dangoraižių). Tuomet dar kartą patiki, kad žmogaus galimybės neribotos. Dar gražesnės salos tampa saulei nusileidus ir uždegus neono iškabas bei gatvelių žibintus.

Reuters/Scanpix nuotr./Palmės formos sala
Reuters/Scanpix nuotr./Palmės formos sala

Visgi pasaulio žemėlapio salyno projektas stringa ir kol kas salų formos nelabai primena pasaulio žemynų kontūrų, ten taip pat neskuba keltis ir investuotojai.

3. Šokantis fontanas

Dar vienas sąraše – Dubajaus fontanas. Tai didžiausia pasaulyje fontanų sistema, įdiegta  Burj Khalifa ežere, kurio plotas – daugiau nei 80 arų. Milžiniško, gėlės ornamento formą primenančio, fontano srovė gali „iššauti“ net į 152 metrų aukštį! Įspūdį sustiprina ir visi 6 600 vandenį apšviečiančių lempučių bei 25 spalvų projektoriai. Dar daugiau – fontanai „šoka“ pagal populiariausias klasikines, arabiškas ir pop muzikos melodijas, pavyzdžiui Whitney Huston „I will always love you“. Pirmose eilėse šį vandens, muzikos ir šviesos spektaklį stebintys žiūrovai gali likti šlapi nuo galvos iki kojų, tačiau tokiai magijai atsispirti daug sunkiau, nei persirengti sausais drabužiais.

VIDEO: Dubajaus akvariumas

4. Cayan bokštas

Cayan dangoraižis Dubajuje
„Cayan“ dangoraižis Dubajuje

Cayan bokštas Dubajuje – aukščiausias pasaulyje pastatas, kuris, kylant aukštyn, pasisuka 90°C kampu, taip sudarydamas spiralės grandies kontūrą. Šis „daugiabutis“ žavi ne tik forma, bet ir iš aukštai atsiveriančiais plačių alėjų ir Persijos įlankos vaizdais. Įdomu ir tai, kad nė viename iš 75 aukštų nerasite atraminės kolonos – jis suprojektuotas taip, kad remtų pats save. Savo forma jis primena kaspino juostą, grakščiai kylančią į dangų.

5. Ski Dubai 

Filipe Fortes nuotr./Dubajus. 10 ailčiausių pasaulio kalnų slidinėjimo kurortų
Filipe Fortes nuotr./Dubajus. 10 šilčiausių pasaulio kalnų slidinėjimo kurortų

Dar vienas stebuklas mieste, kuriame visuomet šviečia saulė, o temperatūra nenukrenta žemiau 15°C – trijų futbolo aikščių dydžio uždara sniego arena. Ski Dubai rasite viską, ko reikia žiemos pasakai – ledo skulptūras, penkias slidinėjimo trasas (ilgiausia jų siekia 400m), mažą kalvelę, skirtą nusileisti rogutėmis ir visomis vaivorykštės spalvomis apšviestus iglu, kuriuose „gyvena“ drakonai, pingvinai ir kiti į ledą sušalę gyviai. Ir, žinoma, didžiulės pusnys balto ir puraus sniego po stogu Persų įlankos pakrantėje. Tad jei išvargins saulė bei kaitra, o vanduo nebegaivins, jau žinote kur eiti.

6. Stebuklų sodas

VIDEO: Dubajaus gėlių sodas

Dykumoje įsitaisiusiame Dubajuje, kur akys išsiilgsta natūralios žalumos, 2013 metų Valentino dieną vartus atkėlė Dubajaus Stebuklų Sodas (Dubai Miracle Garden), kurio pavydėti galėtų ir pati Semiramidė. 45 milijonai įvairiaspalvių gėlių žiedų, svaiginančių tiek savo grožiu, tiek kvapu, išsibarstę daugiau nei 72 tūkstančių kvadratinių metrų plote. Svyrančios nuo stogų ir keliančios galvas iš vazonėlių, viliojančiai žvelgiančios iš širdelių, žvaigždžių,piramidžių ar iglu skulptūrų ir nepaliaujančios stebinti savo gausa – visos rodos visos pasaulio gėlės surinktos į vieną oazę dykumos viduryje. Apsilankyti čia vieno karto gali ir nepakakti – ne tik dėl sodo dydžio, bet ir todėl,kad gėlių skulptūros ir ekspozicijos bus keičiamos kiekvieną sezoną. Kad kaskart vis labiau stebintų ir arabiškos žiemos vidury primintų pievose gegužę karaliaujantį pavasarį.

7. Akvariumas ir povandeninio pasaulio zoologijos sodas

VIDEO: Dubajaus akvariumas

Septintasis Dubajaus stebuklas nukels jus į turtingą ir stebinantį pasaulį po vandeniu. Dubajaus prekybos centre (Dubai Mall), kuris, be abejo, taip pat yra vienas didžiausių pasaulyje, esančiame akvariume, pripildytame 10 milijonų litrų vandens gyvena tūkstančiai 140-ies skirtingų rūšių povandeninio pasaulio atstovų. Šimtai ryklių, rajų, įvairiausių nematytų žuvų, stebinančių spalvomis ir išvaizda – tik dalis visos akvariumo „bendruomenės“. Povandeninio pasaulio zoologijos sode, įsikūrusiame antrame akvariumo aukšte, jų pamatyti galima dar daugiau: čia surinkti vandens gyvūnai iš trijų ekologinių zonų: Atogrąžų miško, Uolėtos pakrantės bei vandenyno. Čia sutiksite žaviuosius pingvinus, aštriadantes piranijas, mieluosius jūrų arkliukus ir kitus gėlo bei sūraus vandens gyventojus. Šiame akvariume rasite ir didžiausią pasaulyje permatomo akrilo plokštę, už kurios hipnotizuojančiai plaukioja žuvys ir žuvelės, bei 270° vandenyno pasaulio atveriantį tunelį – jausmas toks, lyg vaikščiotumėte jūros glemėse. 

Dubajus nesiliauja stebinti – vis aukštesniais pastatais, didesnėmis neįprastomis erdvėmis, žmogaus galimybes pranokstančiais kūriniais ir įspūdingais gamtos paminklais. Čia viskas bent trumpam atima amą. Tai miestas, pasivijęs ir pralenkęs savo laikmetį – vaikštinėjant ir užvertus galvą žavintis ligi dangaus išaugusiais pastatais-milžinais nesunku pasijusti gyvenant 2063-siais.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje