Dabar populiaru
Publikuota: 2013 birželio 8d. 17:53

Apie tai, kaip atrodo Robinzono Kruzo sala ir kas joje yra?

Robinzono Kruzo sala laukia nuotykių ir istorinių laikų ieškotojų
123rf.com nuotr. / Robinzono Kruzo slaa laukia nuotykių ir istorinių laikų ieškotojų

Robinzono Kruzo sala (isp. Isla Robinsón Crusoe, anksčiau vadinta Más a Tierra) yra Ramiojo vandenyno pietuose, 674 km į vakarus nuo Pietų Amerikos krantų. Būtent šioje saloje buvo apsigyvenęs jūrininkas Selkerkas – romano „Robinzonas Kruzas“ prototipas. Tai ir viena iš kelionių dokumentikos gimimo vietų, nes būtent nuo šios salos pasakojimo prasidėjo žurnalistinis-dokumentinis kelionių aprašymas, suteikęs žmonėms galimybę susipažinti su tolimais kraštais. Žymus lietuvių tarpukario keliautojas Matas Šalčius taip pat lankėsi šioje saloje. Dabar „Pasaulis kišenėje” trumpai pasakoja apie šį atskirties, asmeninės laisvės ir žmogaus vienišumo simbolį.

Pato Novoa/ Flickr.com/creativecommons nuotr./Robinzono Kruzo slaa laukia nuotykių ir istorinių laikų ieakotojų
Pato Novoa/ Flickr.com/creativecommons nuotr./Robinzono Kruzo sala laukia nuotykių ir istorinių laikų ieškotojų

Priklauso Robinzono Kruzo sala Čilei ir įeina ji į Chuano Fernandeso salyną. Joje gyvena apie 500 žmonių, vienintelė gyvenvietė – San Chuan Bautista. Pagrindinis vietinių gyventojų verslas – žvejyba. Su žemynu susisiekiama laivu ir lėktuvu.

Turistai į salą skraidinami „ATA Aerolineas“ lėktuvais du tris kartus per savaitę iš Santjago miesto.

Pati sala yra vulkaninės kilmės, izoliuota nuo žemyno, yra daug endeminių augalų ir gyvūnų, dėl to labai vertinga mokslo požiūriu. O pastaraisiais metais į ją užklysta vis daugiau keliautojų ir turistų.

Wikimedia.org nuotr./Robinzono Kruzo slaa laukia nuotykių ir istorinių laikų ieakotojų
Wikimedia.org nuotr./Robinzono Kruzo slaa laukia nuotykių ir istorinių laikų ieškotojų

Chuano Fernandeso salyną 1574 m. lapkričio 22 d. atrado ispanų keliautojas Chuanas Fernandesas, iškrypęs iš kurso plaukdamas tarp Peru ir Valparaiso. Jis salas įvardino Más Afuera, Más a Tierra ir Islote de Santa Clara.

XVII-XVIII a. Chuano Fernandeso salose slapstydavosi piratai, 1704–1709 m. čia buvo išsodintas ir vienas gyveno piratas Aleksandras Selkirkas. Manoma, kad jo istorija įkvėpė Danielį Defo parašyti „Robinzoną Kruzą“. XIX a. salose darbavosi ruonių medžiotojai.

1966 m. Čilė, siekdama pritraukti į sala turistų, dvi pagrindines salas pavadino A. Selkirko ir Robinzono Kruzo vardais. 2010 m. salos nukentėjo nuo Čilės žemės drebėjimo sukelto cunamio, čia nusinešusio 8 gyvybes.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Gerumu dalintis gera
Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje