Dabar populiaru
Publikuota: 2012 vasario 8d. 22:16

Diktatorių žmonos: smerkti negalima užjausti

Buvusio Tuniso diktatoriaus žmona Leila, Sirijos diktatoriaus žmona Asma ir buvusio Egipto diktatoriaus žmona Suzanne
„Scanpix“ nuotr. / Buvusio Tuniso diktatoriaus žmona Leila, Sirijos diktatoriaus žmona Asma ir buvusio Egipto diktatoriaus žmona Suzanne

Kovo viduryje sueis lygiai metai, kai Sirijos piliečiai išėjo į gatves, reikalaudami pokyčių ir prezidento Basharo al-Assado atsistatydinimo. Žiauriu režimo susidorojimu su piliečiais virtę protestai jau pareikalavo daugiau nei 7 tūkst. žmonių gyvybių.

Ilgą laiką po Sirijoje kilusios suirutės diktatoriaus žmona Asma al-Assad nesirodė viešumoje. Tačiau visai neseniai pasaulį apskriejo nuotrauka, kurioje 36-erių besišypsanti moteris kartu su dviem savo vaikais įamžinta mitinge, palaikanti savo vyrą, besikreipiantį į režimo šalininkus.

Už tai „dykumos rože“ ir „šviesos spinduliu šešėlių temdomoje šalyje“ vadinta Asma netrukus buvo pasmerkta. Pasaulis nesuprato, kaip išsilavinusi, šiuolaikinė moteris gali stovėti šalia savo vyro, kai šio nurodymu be perstojo bomborduojamas gimtasis jos tėvų Homso miestas ir žūsta jos tikėjimo, musulmonų sunitų, broliai ir sesės.

Tačiau ar diktatorių žmonos gali turėti įtakos savo vyrų sprendimams? Ar jas galima smerkti už tai, kad ištikimai stovi šalia savo šaltakraujų vyrų? Galbūt jas reikia užjausti pakliuvus į galingų diktatorių spąstus ir neturint kito pasirinkimo?

„Scanpix“ nuotr./Sirijos diktatoriaus žmona Asma su savo dviem vaikais
„Scanpix“ nuotr./Sirijos diktatoriaus žmona Asma su savo dviem vaikais

Istorija rodo, kad kablelis sakinyje „smerkti negalima užjausti“ gali būti dedamas skirtingose sakinio vietose.

Nusiuntė elektroninį laišką

Pirmasis Didžiojoje Britanijoje gimusios Asmos viešas pareiškimas – neseniai Londono laikraščiui „Times“ nusiųstas elektroninis laiškas. Jame Sirijos diktatoriaus žmona išreiškia paramą savo vyrui, šalies prezidentui, tačiau taip pat užjaučia „smurto aukas“.

Sirijos opozicija netruko apkaltinti Asmą „veidmainiavimu“, tačiau Londone įsikūrusio smegenų centro „Chatham House“ analitikas Rime Allafas pažymi, kad moters pozicija neturėtų stebinti.

„Kodėl mes ją gėdiname ir priekaištaujame, kad ji nieko nedaro? Net jei ji nėra laiminga dėl to, kas vyksta, ji nieko negali pakeisti. Ir net jei ji savo vyrui yra pasakiusi, kad nepritaria jo veiksmams, mes apie tai nesužinosime. Turime realiau žvelgti į situaciją“, – BBC žurnalistui sakė R.Allafas.

Visgi istorijoje būta pavyzdžių, kai žmonos nusigręždavo nuo savo diktatorių vyrų. Antai 20-ojo amžiaus pradžioje savo sutuoktinį, tuometį Peru prezidentą Alberto Fujimori, pasmerkė jo žmona Susana Higguchi, pavadinusi jį „tironu“. A.Fujimori reakcija į tai – skyrybos ir pirmosios šalies damos titulo suteikimas dukteriai.

Turėdamas kariuomenės užnugarį, Peru prezidentas paleido šalies parlamentą ir atleido teisėjus. Šiam žingsniui pasipriešino jo žmona Susana. 2009-aisiais jos buvęs vyras buvo nuteistas 25 metams kalėjimo už žmogaus teisių pažeidimus.

Drąsiai stojusi prieš savo vyrą, Susana įkvėpė ne vieną šalies moterį, teigia Taikos instituto Vašingtone analitikas dr. Jelke Boestenas. „Tai buvo labai drąsus, o akimirką ir labai svarbus žingsnis. Tačiau jos vyras politine prasme buvo daug stipresnis. Už jo stovėjo kariuomenė, jis turėjo visuomenės paramą. Nors pasipriešinusi savo vyrui Susana laimėjo feministinių organizacijų paramą, tai buvo tik mažos visuomenės dalies parama“, – sakė J.Boestenas.

Įdomių pavyzdžių galima rasti ir Afrikoje. „Zimbabvės prezidentui Robertui Mugabei didelę įtaką turėjo jo žmona Sally Mugabe, – BBC pasakojo analitikas Richardas Dowdenas. – Savo, kaip šalies prezidento, įgaliojimus R.Mugabe akivaizdžiai peržengė tik po žmonos mirties. Iki tol Sally pavykdavo sulaikyti savo vyrą. Bent jau šiandien taip manoma.“

Po to, kai vedė savo antrąją žmoną, Grace, viskas pasikeitė. Pastaroji nevengė ekstravagantiško gyvenimo būdo, kuriuo dažnai mėgaujasi labai turtingų autokratinių lyderių žmonos. Manoma, kad Grace neturėjo jokios politinės įtakos R.Mugabei.

Priešingai, nei nušalintojo Dramblio Kaulo Kranto lyderio Laurento Gbagbo, netrukus stosiančio prieš Tarptautinį Teisingumo Teismą dėl kaltinimų nusikaltimais žmonijai, sutuoktinė Simone Gbagbo.

Mes nežinome, ar jos yra aukos. Suprantu, su kokiais sunkumais jos susiduria, tačiau kai vyksta kažkas panašaus, kaip kad dabar Sirijoje, tai – nedovanotina.

„Simone buvo daug karingesnė už savo vyrą, – sakė R.Dowdenas. – Kaip politikas jis buvo šiek tiek nepastovus, bet ji laikėsi kietos linijos ir kalbėjo tokiu žargonu, kokiu nekalbėjo net pats L.Gbagbo.  Be to, kad buvo prezidento žmona, Simone ėjo ir oficialias politines pareigas. Ji visuomet reikšdavosi laikraščiuose, buvo arši ir nusistačiusi prieš užsieniečius.“

Istorijoje būta atvejų, kai žmona savo diktatoriui vyrui darė žalingą įtaką. Visgi tokių atvejų, pasak knygos „Šiuolaikiniai tironai: galia ir blogio vyravimas mūsų amžiuje“ autorius Danielis Chirotas, buvo nedaug. Jo nuomone, diktatorių žmonos dažnai neteisingai apkaltinamos dėl savo vyrų veiksmų.

Apžvalgininkė Yasmina Alibhai-Brown sutinka su nuomone, kad diktatorių moterys kartais yra vertinamos neteisingai, tačiau, jos įsitikinimu, bet kas, kas stovi prie negarbingo vyro, turinčio galią sukurti ar sužlugdyti tautą, visiškai nusipelnė būti kaltinamas ir baudžiamas.

Y.Alibhai-Brown įsitikinimu, ir realiame gyvenime yra „ledi Makbet“, kaip, pavyzdžiui, ponia Mao, iš dalies atsakinga už Kultūrinę revoliuciją, ar Mira Markovič – buvusio Jugoslavijos prezidento Slobodano Miloševičiaus našlė, kuri, kaip manoma, turėjo jam labai didelę įtaką.

Apžvalgininkė pažymi: tylinčios diktatorių žmonos taip pat nusipelnė pasmerkimo. „Mes nežinome, ar jos yra aukos. Suprantu, su kokiais sunkumais jos susiduria, tačiau kai vyksta kažkas panašaus, kaip kad dabar Sirijoje, tai – nedovanotina. Gali būti, kad Asma patiria milžinišką spaudimą, kad jai buvo pasakyta, jog jei ji nepalaikys savo vyro, atsidurs didelėje bėdoje. Tačiau tiek buvusio Egipto diktatoriaus Hosni Mubarako žmona Suzanne Mubarak, tiek Asma yra įtakingos moterys. Jos nėra užguitos moterys“, – BBC sakė Y.Alibhai-Brown.

Priešingai nei žuvusio Libijos diktatoriaus Muammaro Kadhafi žmona, faktiškai nesirodžiusi viešumoje, kitų regiono šalių diktatorių žmonos mėgo save pristatyti kaip šiuolaikines arabų moteris, teigia Y.Alibhai-Brown. Tačiau jos leido sau būti nutildytos, kai turėjo prabilti ir veikti.

„Žmonos ir motinos labai lengvai manipuliuodavo didžiausiais Osmanų imperijos vadovais.  Neįmanoma, kad šiandien jos visos pernelyg užguitos“, – sakė Y.Alibhai-Brown.

Kitų diktatorių moterys

Manoma, kad Hitlerio ir Stalino moterys jų politiniams sprendimams neturėjo visiškai jokios įtakos. Tiesa, po Stalino antrosios žmonos, Nadeždos Alilujevos, mirties diktatorius tapo tulžingas.

Mao žmona, Jiang Qing, buvo svarbi šalies politinė veikėja, tačiau manoma, kad ji savo vyrui didelės įtakos neturėjo.

Nicolae Ceaucescu žmona Elena buvo itin ambicinga moteris ir veržėsi tapti svarbiausia politine veikėja Rumunijoje. Tikima, kad ji buvo griežtesnė kietosios linijos atstovė nei jos vyras.

„Scanpix“ nuotr./Sirijos diktatoriaus žmona Asma
„Scanpix“ nuotr./Sirijos diktatoriaus žmona Asma

Viena iš priežasčių, kodėl tunisiečiai taip neapkentė savo šalies režimo, buvo korupcija, kurią bemaž geriausiai iliustruoja išlaidus nuverstojo šalies diktatoriaus Ben Ali žmonos Leilos gyvenimas.

„Dykumos rožė“

*36-erių Asma gimė Londone, garsaus kardiologo Fawazo al Akhraso ir buvusios diplomatės Sahar Otri  šeimoje. Į Didžiąją Britaniją atvykę 6-ame dešimtmetyje, jie čia gyvena iki šiol.
*Draugų vadinta Emmos vardu, būsimoji Sirijos prezidentienė Londone baigė privačią mergaičių mokyklą – Karalienės koledžą ir įstojo į Karaliaus koledžą Londone, kur studijavo prancūzų literatūrą.
*Mokyklą ir koledžą Asma baigė geriausiai savo laidoje.
*Po studijų moteris pusmetį keliavo po pasaulį. Tuomet įsidarbino analitike banke „Deutsche Bank“, vėliau dirbo banke „JP Morgan“ Niujorke ir Paryžiuje.
*Asma garsėjo kaip stiliaus ikona, ji dažnai buvo lyginama su Jordanijos karaliene Rania ir Prancūzijos pirmąja ponia Carla Bruni.
*Viena iš elegantiškiausių pasaulio moterų laikytą Asmą amerikiečių žurnalas „Vogue“ sykį pavadino dykumos rože“.
*Nepriekaištinga britiška tarsena kalbanti Sirijos diktatoriaus žmona iš viso moka keturias kalbas, turi dvi pilietybes – britų ir sirų.
*Basharas priklauso alavitų religinei mažumai, Asma yra sunitė.
*Asma pasaulio žiniasklaidoje dažnai vadinta „šviesos spinduliu šešėlių temdomoje šalyje“, manyta, kad ji taps raktu į Sirijos ateitį, mat buvo didžiausia savo vyro patikėtinė, ragino jį imtis reformų.

Pažymėkite klaidą tekste pele, paspaudę kairįjį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

V.Putinas pergale gali laikyti vien patį susitikimą su D.Trumpu: kodėl?

Sportas

Prancūzų šėlionės – šampane išmaudytas treneris ir vienintelis prezidento žodis

Verslas

Šaltas Lietuvai dušas: Lenkija ir kitos šalys pinga, mūsų įmonėms bus sunkiau

Sportas

Rusų netaktas ir juokino, ir siutino – skėtį skyrė tik Vladimirui Putinui

Aktualu

„Mercedes“ nesuvaldęs panevėžietis išvertė tvorą ir užstrigo tarp namo ir medžio

24sek

Aaronas White‘as lieka Kauno „Žalgiryje“

Gazas

Benediktas Vanagas pasidalijo avarijos „Rally Estonia“ vaizdo įrašu

Sportas

Finale paskirtas baudinys sukėlė diskusijų audrą – kroatai kaltino teisėją

Vardai

„Mis Visata“ konkurse dalyvausianti transseksualė: „Pakeisti lytį – tas pats, kas pakoreguoti nosį“

Pasaulis kišenėje

Pasaulį su dviračiais naršantys turistai Lietuvoje apsistoja Vilkaviškio rajone

Deuce

Trimetis Novako Džokovičiaus sūnus ištirpdė tėtį ir Vimbldono publiką

Savaitės Lietuvos įvykiai – 15min fotografų kadruose (2018 m. liepos 09 d.-15 d.)

Sportas

„Pussy Riot“ išbėgo į aikštelę per FIFA 2018 finalą

Gyvenimas

Dizainerė V.Jakučinskaitė: bateliai nuotakai – didesnis iššūkis, nei atrodo

Sportas

Prancūzijos triumfas – įvarčių lietuje nukovė Kroatiją ir tapo pasaulio čempione

Kultūra

„Už Kremliaus sienų“: Markas Galeotti neria į Rusijos vagių pasaulį – Kremlinterną

Vardai

„Patrulio“ A.Radzevičiaus sūnaus gimtadienyje – duoklė futbolui: „Išvydęs tortą susigraudino“

Sportas

Vienas jauniausių trenerių šalyje N.Akmanavičius: „Vaikams esu draugas – ne dėdė“

Vardai

Tarp pasaulio futbolo čempionato sirgalių – ir elegantiška pirmoji Prancūzijos pora

Aktualu

Gašlios žinutės Didžiosios Britanijos ministrui kainavo postą

Naujienos

Aktualu

V.Putinas pergale gali laikyti vien patį susitikimą su D.Trumpu: kodėl?

Sportas

Prancūzų šėlionės – šampane išmaudytas treneris ir vienintelis prezidento žodis

Verslas

Šaltas Lietuvai dušas: Lenkija ir kitos šalys pinga, mūsų įmonėms bus sunkiau

Sportas

Rusų netaktas ir juokino, ir siutino – skėtį skyrė tik Vladimirui Putinui

Aktualu

„Mercedes“ nesuvaldęs panevėžietis išvertė tvorą ir užstrigo tarp namo ir medžio

24sek

Aaronas White‘as lieka Kauno „Žalgiryje“

Gazas

Benediktas Vanagas pasidalijo avarijos „Rally Estonia“ vaizdo įrašu

Sportas

Finale paskirtas baudinys sukėlė diskusijų audrą – kroatai kaltino teisėją

Vardai

„Mis Visata“ konkurse dalyvausianti transseksualė: „Pakeisti lytį – tas pats, kas pakoreguoti nosį“

Pasaulis kišenėje

Pasaulį su dviračiais naršantys turistai Lietuvoje apsistoja Vilkaviškio rajone

Deuce

Trimetis Novako Džokovičiaus sūnus ištirpdė tėtį ir Vimbldono publiką

Savaitės Lietuvos įvykiai – 15min fotografų kadruose (2018 m. liepos 09 d.-15 d.)

Sportas

„Pussy Riot“ išbėgo į aikštelę per FIFA 2018 finalą

Gyvenimas

Dizainerė V.Jakučinskaitė: bateliai nuotakai – didesnis iššūkis, nei atrodo

Sportas

Prancūzijos triumfas – įvarčių lietuje nukovė Kroatiją ir tapo pasaulio čempione

Kultūra

„Už Kremliaus sienų“: Markas Galeotti neria į Rusijos vagių pasaulį – Kremlinterną

Vardai

„Patrulio“ A.Radzevičiaus sūnaus gimtadienyje – duoklė futbolui: „Išvydęs tortą susigraudino“

Sportas

Vienas jauniausių trenerių šalyje N.Akmanavičius: „Vaikams esu draugas – ne dėdė“

Vardai

Tarp pasaulio futbolo čempionato sirgalių – ir elegantiška pirmoji Prancūzijos pora

Aktualu

Gašlios žinutės Didžiosios Britanijos ministrui kainavo postą

Vardai

Idėjos savaitgaliui

Sveikata

Svajonių virtuvė

Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje