TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Edinburgo menų festivalyje komiko juokai apie lietuvius

Festivalio akimirka
V.Bliumkio nuotr. / Festivalio akimirka
Šaltinis: 15min
0
A A

Senoji Škotijos sostinė Edinburgas rugpjūčio mėnesį tampa didžiausio menų festivalio „The Fringe Festival“ epicentru - viduramžišku miestu, kur kiekvienas gatvės akmuo gali pavirsti pakyla spontaniškam pasirodymui.

Visą parą skirtingose festivalio erdvėse vyksta teatro spektakliai, autoriniai humoro šou klubuose, baruose ir gatvėse nesibaigia gatvės muzikantų dainos, nuolat keičiasi gatvės magų triukai, tarp praeivių sukasi mimai ir kiti egzotiški personažai. Vien gatvėje kasdien vyksta daugiau nei 200 pasirodymų, o visose festivalio erdvėse iš viso kiekvieną dieną įvyksta 1400 teatro improvizacijos, gatvės meno, šokio ir muzikos pasirodymų. Prognozuojama, jog šiemet Edinburgo festivalį  aplankys apie apie 1,6 milijono žmonių.

R.Kuzminskaitės nuotr./Persirengeliai ir mimai atrodo lyg ia kitos planetos.
R.Kuzminskaitės nuotr./Persirengeliai ir mimai atrodo lyg iš kitos planetos.

Šiais metais tarp įvairių pasirodymų ir pokštų lankytojai gali išgirsti ir Lietuvos vardą.

Nuo repo iki juokų apie lietuvius

Per pastarąjį dešimtmetį festivalyje ypač išpopuliarėjo „stand-up“ komedijos žanras, kuris šių metų repertuare sudaro jau daugiau nei trečdalį visos programos. Vieno žmogaus autorinių humoro vakarų temos varijuoja nuo politikos iki šeimyninių santykių ir sekso.

BBC eterio žvaigždė, komikas užkariavęs televizijos ir klubų scenas, Jeffas Leachas   savo repertuare atsivežtame į Škotiją turi ir juoką susijusį su lietuviais.  Nors iš pirmo žvilgsnio atrodo, jog Jeffas atvirai tyčiojasi iš lietuvių, tik pažiūrėjus šį trumpą etiudą paaiškėja tikrasis jo sumanymas.

Viename iš pasirodymų linksmindamas publiką Jeffas  pasakoja, apie neva realiai įvykusią situaciją, kai jis Lietuvoje buvo sumuštas dviejų „lietuvaičių“. Du aukšti, stambaus sudėjimo vyrukai tiesiog be jokios priežasties spyrė jam tiesiai į veidą, po netikėto smūgio Jeffas nukrito ant žemės ir paklausė užpuolikų – kodėl ir už ką gavo į nosį? Po truputi išsišnekėjęs su užpuolikais, Jeffas išsiaiškino, kad šie visai ne lietuviai, o... olandai.


Kitas įsimintinas pasirodymas Edinburgo festivalyje – tiesiog scenoje gyvai improvizuojantis Robas Rodericas ir gitara pritariantis Jamesas Hancoxas iš Airijos. Netikėtas derinys – akustinė gitara ir hip-hopo improvizacija. Kiekvienas šio dueto pasirodymas gimsta visiškai spontaniškai. Abu atlikėjai prisipažįsta niekada nerepetuojantys  ir neturintys scenarijaus.

Trečiasis vertas dėmesio festivalio svečias Michealas Winslow – vienas garsiausių JAV komikų, jo veidas ir išraiškinga kūno kalba pažįstama iš televizijos serialo „The Police Academy“ („Policijos akademija“). M. Winslow šiemet ir vėl dalyvauja festivalyje ir šį kartą pristato savo naują programą „A Man of 10000 voices” (Dešimties tūkstančių balsų žmogus).


VIDEO: Police Academy's 'Man of 10,000 noises', Michael Winslow

Galiausiai negalima praleisti keturių aktorių iš Leičesterio trupės “The Idiots of Ants“ pasirodymų.  Tai tikro britų humoro pavyzdys. Angliškas humoras, o tuo pat metu ir genialus gebėjimas savo šou pasirinkti tokias temas, kurios yra kiekvienam suprantamos, pelnė šiems vyrukams populiarumą netik Jungtinėje Karalystėje, bet ir kitose anglakalbėse šalyse. Šį mėnesį ketveriukė linksmina Edinburgo publiką.

Antrasis festivalio ramstis – teatras

Antroji populiari festivalio kategorija – kardinaliai nauji teatro pasirodymai. Štai kelios trupės ir teatro improvizacijos, parodančios, kokia įvairovė šiemet gresia festivalio lankytojui.

R.Kuzminskaitės nuotr./Edinburgo festivalyje įmanoma iavysti neįtikėčiausių sumanymų.
R.Kuzminskaitės nuotr./Edinburgo festivalyje įmanoma išvysti neįtikėčiausių sumanymų.

Spektaklį „Šokio maratonas“ – pristato trupė iš Kanados „Bluemoon Inc“. Pirmajame  šio trupės spektaklyje-maratone žiūrovai kartu su aktoriais tris valandas... šoka. Apie tai kaip stebuklingais judesiais atlaikyti tris valandas judesio ir nepertraukiamo šokio gali papasakoti tik patys festivalio dalyviai ir lankytojai.

Kitame pasirodyme užtenka tik mikrofono ir genealusis Shlomo nušluoja auditoriją akirmirksniu. Jazo muzikantas iš Jungtinės Karalystės šiemet Edinburgo „Fringe“ festivaliui pristato savo naują darbą, kuriame kiekvienas atlikimas bus unikalus. Pasirodymai yra kuriami kartu su kitu „Beatbox“ ar improvizacijos partneriu. Taip kiekvienas teatralizuoto pasirodymo „Mouthtronika“ parodymas absoliučiai skiriasi nuo prieš tai buvusio. Pasiūlę tinkamą kainą beatbox gerbėjai gali atsisiųsti  visus Edinburgh „The Fringe“ festivalio metu įrašytus Shlomo pasirodymus. Pasiūlydami tinkamą kainą už įrašą fanai prisideda prie organizacijos „Gydytojai be sienų veiklos“.

Trupė iš Kolumbijos „Urban Circo Columbia“ taip pat pristato savo pasirodymą Edinburgo auditorijai, kurioje didžioji dalis cirko artistų – gatvės vaikai iš Kolombo.

„The Adventures of Sputnik“ – stebuklinga pasaulio pabaigos dvasia alsuojantis mono spektaklis į festivalį atvežtas iš Perto miesto Australijoje. Spektaklio autorius lėlininkas Tim Watts visą laiką yra ant scenos, jo pirštinėta plaštaka tampa paskutine gyva būtybe Žemėje. Mini spektaklio pagrindinis veikėjas kosmoso palydovas Sputnik yra vienintelis gyvas padaras išsiruošęs į kelionę naujų namų ieškoti. Paslapčių ir netikėtumų kupinas Sputnik'o pasaulis susilaukė didelio susidomėjimo toli nuo Tim Watts gimtojo Perto. Į Edinburgh „Fringe“ festivalį puikusis Tim Watts atvyksta pirmą kartą.

VIDEO: The Adventures of Alvin Sputnik: Deep Sea Explorer

Festivalio priešistorė

„The Fringe” festivalio užuomazgas galima įžvelgti 1947 metais, kai netradicinėse erdvėse įvyko spontaniški ir neplanuoti aštuonių meno trupių pasirodymai, kurie kaip mat susilaukė didelio publikos susidomėjimo. Per paskutinius kelis dešimtmečius festivalio veikla išaugo dvigubai – dabar festivalis trunka daugiau nei keturias rugpjūčio savaites, žiūrovai pamato daugiau nei 34 000 pasirodymų.

Kasmet prie naujojo renginio jungėsi vis daugiau dalyvių kol 1959 metais susiformavo „The Fringe“ festivalio organizacinis komitetas. Pagrindiniai festivalio organizatorių darbai – suformuoti renginio struktūrą, užtikrinti biudžetą, kiekvieno dalyvio teises ir pareigas. Vis dėlto organizatoriai nedalyvauja parenkant renginius ir pasirodymus į kasmetinę programą. Todėl „The Fringe“ dažnai pasirodo ekperimentiniai, netradiciniai autoriai. Per ilgą gyvavimo istoriją šis festivalis pritraukia aktorių ir muzikantų iš daugiau nei 60 valstybių.

Kartais minioje gali pasitaikyti proga sutikti tikrai ypatingų žvaigždžių: šiemet lankstukus praeiviams į savo naująjį spektaklį kartu su Jullianu Sandu dalino pats... Johnas Malkowitchius.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje