TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Erdvėlaivis „Atlantis“ sugrįžo Žemėn: spektaklis baigtas – visi namo!

„Atlantis“ grįžo į žemę
„Scanpix“ nuotr. / „Atlantis“ erdvėlaivis
Šaltinis: 15min
0
A A

30 metų trukusi NASA erdvėlaivių era šiandien pasibaigė. Kosminis laivas „Atlantis“ sėkmingai nusileido Kennedy kosminiame centre Keip Kanaverale, Floridoje. Baigėsi ir tris dešimtmečius kartu prie erdvėlaivių dirbusios beveik 10-ties tūkstančių žmonių komandos darbas.

Šviesos gesinamos, erdvėlaivis ruošiamas muziejui, į skirtingas puses skirstosi ir prie šios kosminės programos dirbę NASA darbuotojai. Vieną paslaptingiausių, įdomiausių ir labiausiai intriguojančių pasaulio darbų dirbę žmonės dabar iš naujo mokosi rašyti gyvenimo aprašymus ir ieškosi naujo darbo. Amerikos kosminės programos simboliais tapusius erdvėlaivius keičia tarptautiniai partneriai ir privatūs kosminių laivų statytojai, kurie toliau aptarnaus Tarptautinę kosminę stotį.

L. Dapkaus nuotr./Erdvėlaivių paleidimo į kosmosą konstrukcijos daugiau nebeprireiks
Liudo Dapkaus nuotr./Erdvėlaivių paleidimo į kosmosą konstrukcijos daugiau nebeprireiks

„Kosmoso pakrantė“ virs „vaiduoklių miestu“?

„Kosminės pakrantės“ Floridoje gyventojai baiminasi, kad su erdvėlaivių eros pabaiga Keip Kanaveralo iškyšulys taps „vaiduoklių miestu“.

Į 100 kilometrų ilgio Floridos paplūdimį, ant tiltų, kelių, kalvų ir pievų pažiūrėti paskutinio erdvėlaivio „Atlantis“ pakilimo į kosmosą susirinko daugiau nei vienas milijonas žmonių. Kosminių erdvėlaivių programa Kennedy kosminio centro aplinkiniams miestams nešė didelius pinigus.

„Dabar žmonės baiminasi, kad ši teritorija taps vaiduoklių miestu“, – susirūpinęs Titusvilio užeigos savininkas Paulas Kandravi, populiariame erdvėlaivių stebėjimo taške. Jo pajamos iš verslo, planuojama, kris ketvirtadaliu, kitų gyventojų ir dar daugiau.

Jau dabar nedarbas šioje „Kosminėje pakrantėje“ siekia 11 proc., o liepą dar keli tūkstančiai NASA darbuotojų dirbusių prie erdvėlaivių bus atleisti. Titusvilio miesteliui tai didelis smūgis, nes daugelis jo bendruomenės narių dirba Kennedy kosminiame centre, o praradę darbą jie iškeliauja dirbti ir gyventi į kitas vietas. Pasilikusiems specialistams taip pat nėra darbo.  „Nėra abejonių, kad keletą metų šioje vietoje nedarbas bus ženkliai didesnis, nei likusioje Floridos dalyje“, – situaciją komentavo miesto meras Jamesas Tullis.

Visą situaciją geriausiai iliustruoja Toddo Reeveso istorija. Jis kosminių laivų programoje dirbo nuo pat antrojo erdvėlaivio paleidimo prieš 29 metus. Rytoj, atšventęs išleistuves, kartu su daugeliu darbuotojų jis palieka darbą. T.Reevesui 52 metai, jis gali ir nori dirbti, tačiau neturi nė menkiausio suvokimo, kur reiks pasidėti. Aišku tik viena, tai nebebus darbas prie kosmoso programų.

Darbas NASA centre yra daugelio jaunų amerikiečių svajonė, kiekvienas nori susitikti su kosminių programų darbuotoju, išgirsti pasakojimų iš užkulisių, kai kam jie net panašūs į paslaptingus herojus darančius neįtikėčiausius dalykus.

Tačiau T.Reevesas yra pasirengęs darbuotis net prekybos centre. „Jei reikės, būsiu geriausias prekybos centro darbuotojas“, – pridūrė atleistas NASA specialistas. Vis dėlto net ir tokį darbą savo mieste kosmoso programų darbuotojui bus sunku gauti.

Prieš penkis metus Kennedy kosminiame centre dirbo 16 tūkst. darbuotojų, Dabar jų likę 12 tūkst., o kai erdvėlaivių programa bus visiškai uždaryta, ten beliks tik 8 tūkst. specialistų. Kai kurie iš atleistų darbuotojų išeis į užtarnautą pensiją, tačiau dauguma tokių kaip Toddas ieškos naujos galimybės išgyventi ir išlaikyti šeimą.

L. Dapkaus nuotr./Kosminių NASA erdvėlaivių era baigėsi
Liudo Dapkaus nuotr./Kosminių NASA erdvėlaivių era baigėsi.

Vis dėlto daugeliui darbuotojų ne darbo praradimas, tačiau pačio erdvėlaivio paskutinis skrydis ir patalpinimas į muziejų sukelia daugiausia emocijų. „Šis momentas tikrai spaudžia ašarą. Aš visada galėsiu susitikti savo draugus, tačiau šio erdvėlaivio jau daugiau niekada nebematysiu“, – guodėsi T. Reevesas.
 

Erdvėlaivių programos pabaiga – nauja pradžia

Kad ir kiek daug emocijų sukelia paskutinis erdvėlaivio „Atlantis“ skrydis, tačiau yra ir tokių žmonių, kurie situacijos nedramatizuoja. Tikimasi, kad dauguma erdvėlaivio aptarnavimo komandos narių panaudos savo ilgametę patirtį privačiose kosminius laivus konstruojančiose kompanijose, tokiose kaip „SpaceX“ ar „Orbital Sciences“.

O ir pats Titusvilio miesto meras įsitikinęs, kad tai nauja galimybė šiam Floridos kampeliui. Įperkamas būstas, gražūs Floridos paplūdimiai ir švelnus klimatas, anot mero, padės prisivilioti naujų gyventojų į  Keip Kanaveralą. „Tiems kurie mano, kad su šios programos pabaiga pradės griūti dangus, galiu atsakyti – toli gražu taip nėra“, – susirūpinusius gyventojus ramino Jamesas Tullis.

Be to, NASA jau formuluoja naujus kosmoso užkariavimo tikslus, kuriuos pradės įgyvendinti nuo 2015 metų. Kosminių erdvėlaivių programą keičia kiti norai – nusileisti ant asteroido paviršiaus ir nuskristi į Marsą. Anot apžvalgininkų, visiškai nauji iššūkiai daugumai darbuotojų gali suteikti net papildomos motyvacijos persikvalifikuoti ir atversti naują Kennedy kosminio centro istorijos lapą.

Scanpix nuotr./Atlantis grįžo į žemę
„Scanpix“ nuotr./„Atlantis“ grįžo į Žemę.

O pats erdvėlaivis „Atlantis“ užims garbingą vietą Kennedy kosminio centro lankytojų komplekse. Šį kompleksą kiekvienais metais aplanko apie 1,5 mln. lankytojų iš viso pasaulio, o toks eksponatas, kaip „Atlantis“ tikimasi dar padidins jų skaičių.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018

Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje