Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Kodėl ištiestas vidurinysis pirštas – įžeidžiantis gestas?

Pirštų gestai
123rf.com nuotr. / Pirštų gestai
Šaltinis: 15min
0
A A

Nacionalinės amerikietiškojo futbolo lygos (NFL) ir televizijos NBC atstovai buvo priversti viešai atsiprašyti po to, kai per praėjusio sekmadienio naktį transliuotą amerikietiškojo futbolo Supertaurės mačą pop muzikos žvaigždė M.I.A. priešais televizijos kameras pademonstravo savo vidurinįjį pirštą.

Nuo kada ir kodėl šis gestas tapo įžeidžiančiu, domėjosi BBC.

Norėdamas išreikšti savo panieką politikui, gerai žinomas intelektualas ištiesė vidurinįjį pirštą ir pareiškė: „Tai didelė demagogija“. Ši scena – ne ištrauka iš kokios nors populiarios pokalbių laidos. Ji įvyko 4 amžiuje prieš mūsų erą, kai filosofas Diogenas grupei žmonių šiais žodžiais ir gestu išreiškė savo jausmus Atėnų politikui ir oratoriui Demostenui.

Ištiestas vidurinysis pirštas, kai kiti trys užlenkti pirštai uždengia į delną įspaustą nykštį, kaip įžeidžiantis simbolis suvoktas jau prieš du tūkstantmečius.

Falo simbolis

Senovės graikų filosofai, lotynų poetai, kariai, atletai, žvaigždės, mokyklinukai, policijos pareigūnai – visi žino, kokią galią įžeisti ar įaudrinti kitą asmenį turi šis gestas.

„Tai vienas iš seniausių žinomų įžeidžiančių gestų, – BBC sakė antropologas Desmondas Morrisas. – Vidurinysis pirštas simbolizuoja penį, šalia jo perpus perlenkti pirštai – sėklides. Taigi kam nors rodydami vidurinįjį pirštą, jūs demonstruojate varpos simbolį. Šio gesto rodymas reiškia: „tai yra falas“.

Per sekmadienį transliuotą Supertaurės mačą, kuris yra žiūrimiausia Amerikos televizijos programa metuose, britų dainininkė M.I.A. savo vidurinįjį pirštą ištiesė Madonnai atliekant kūrinį „Give Me All Your Luvin“.

NFL ir NBC televizija, transliavusi varžybas ir didžiosios pertraukos pasirodymą, už tai atsiprašė savo žiūrovų. „Per pasirodymą pademonstruotas nepadorus gestas buvo visiškai nederamas“, – pareiškė NFL atstovas Brianas McCarthy.

Ištiestas vidurinysis pirštas, kai kiti trys užlenkti pirštai uždengia į delną įspaustą nykštį, kaip įžeidžiantis simbolis suvoktas jau prieš du tūkstantmečius.

Amerikoje šis gestas vadinamas „piršto parodymu“. Romėnai jam apibūdinti turėjo savo pavadinimą: „digitus impudicus“. T.y. gėdingas, nepadorus, įžeidžiantis pirštas.

Pirmame mūsų eros amžiuje lotynų poeto Marcialio epigramos teatre gera sveikata visuomet pasižymėjęs veikėjas ištiesė „nepadorųjį pirštą“ trims gydytojams.

Beždžionių gestas

Romėnų istorikas Tacitas rašė, kad Vokietijos gentainiai vidurinįjį pirštą ištiesdavo besiartinantiems Romos kariams, BBC pasakojo Ilinojaus universiteto profesorius Thomas Conley, domėjęsis įžeidimų retorika.

Graikai vidurinįjį pirštą demonstruodavo kaip tiesioginę nuorodą į vyriškus lyties organus. 419 metais prieš mūsų erą dramaturgas Aristofanas savo komedijoje „Debesys“ įamžino kalambūrą apie piršto ritmą. Vienas iš komedijos veikėjų iš pradžių gestikuliuoja savo viduriniuoju pirštu, o vėliau – tarpukoju.

Tačiau šio gesto šaknys gali būti dar gilesnės. Pasak D.Morriso, žinoma, kad Pietų Amerikoje gyvenančios vyriškos lyties beždžionės gestikuliuoja savo sustandėjusiomis varpomis.

Pirmasis kartas, kai Amerikoje viešai pademonstruotas vidurinysis pirštas, kurio simbolis, kaip manoma, į JAV atkeliavo kartu su Italijos imigrantais, užfiksuotas 1886 metais. Beisbolo komandos „Boston Beaneaters“ žaidėjas savo vidurinįjį pirštą ištiesė pozuodamas bendrai komandų nuotraukai su priešininkų „New York Giants“ komanda.

Nepasitenkinimo išraiška

Didžiojoje Britanijoje iš dviejų pirštų suformuota „v“ raidė, delną atsukant į vidų, simbolizuoja „dvigubą falą“, aiškino D.Morrisas.

Nors akademikai ir istorikai tebediskutuoja dėl šio simbolio ištakų, anot legendos, pirmą sykį jis  panaudotas 1415 metais per Aginkorto mūšį. Pasakojama, kad anglų kariai mojavo savo pirštais prancūzų kariams, grasinusiems nukirsti į nelaisvę paiimtų lankininkų du pirmuosius pirštus, kad šie nebegalėtų šaudyti strėlių. Esą taip anglai gyrėsi vis dar galėsiantys šaudyti iš lankų.

Šiandien viduriniojo piršto įžeidžianti reiškmė peržengė kultūrines, kalbines ir nacionalines ribas, o šį simbolį galima išvysti per futbolo varžybas ar muzikos koncertus visame pasaulyje.

Gruodį futbolo komandos „Liverpool“ puolėjas Luisas Suarezas nufotografuotas rodantis vidurinįjį pirštą priešininkų „Fulham“ komandos fanams po to, kai jo komanda pastarajai pralaimėjo rezultatu 1-0. Dėl netinkamo elgesio L.Suarezui uždrausta žaisti vienose rungtynėse.

Galbūt istorinėje retrospektyvoje vidurinysis pirštas simbolizavo falą, šiandien šis simbolis prarado šią skiriamąją reikšmę ir jau net nebėra nepadorus.

Protestas, pyktis, kraščiavimasis

2004-aisiais Kanados parlamentaras apkaltintas viduriniojo piršto demonstravimu kitos politinės partijos atstovui. „Tarkime, kad taip jam išreiškiau savo nepasitenkinimą“, – šalies laikraščiui sakė Deepakas Obhrai.

Prieš dvejus metus pop žvaigždė Britney Spears vidurinįjį pirštą pademonstravo grupei fotografų, kurie, jos tvirtinimu, ją persekiojo. Kai kurie dainininkės gerbėjai pamanė, kad šio nepagarbaus simbolio rodymas buvo skirtas jiems, todėl kiek vėliau B.Spears atsiprašė už šiuos savo veiksmus.

Galbūt istorinėje retrospektyvoje vidurinysis pirštas simbolizavo falą, šiandien šis simbolis prarado šią skiriamąją reikšmę ir jau net nebėra nepadorus, teigia Amerikos universiteto Vašingtone teisės profesorius Ira Robbins. „Šis simbolis daugybėje šalių labai įsitvirtino. Jis reiškia tiek daug kitų dalykų, kaip antai – protestą, pyktį, karščiavimąsi. Jis nebesimbolizuoja vien tik falo“, – kalbėjo profesorius.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Temos: 1 Simbolis
Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje