TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

10 nelaimingiausių šalių pasaulyje: kur badas, karas, alkoholis ir pinigų trūkumas liūdina gyventojus

Sprogmenų prikrautos statinės sprogimo padariniai Sirijoje
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Sprogmenų prikrautos statinės sprogimo padariniai Sirijoje
Šaltinis: 15min
0
A A

Vienas didžiausių ir įtakingiausių JAV naujienų portalų „US Today“, remdamasis pasaulinės apklausų kompanijos „Gallup“ duomenimis bei kitais pasaulinių tyrimų rodikliais, parinko dešimt liūdniausių ir labiausiai pasigailėjimo vertų valstybių pasaulyje. Į sąrašą pateko ir lietuviai, jiems skirta „garbinga“ trečioji vieta. Anot amerikiečių portalo, liūdniau už lietuvius jaučiasi tik pilietiniame kare paskendę sirai bei iš karų ir bado neišsivaduojantys Čado gyventojai.

Nors iš pažiūros, toks vertinimas atrodo visiška nesąmonė, tačiau JAV žurnalistų ir pasaulinių tyrimų argumentai verčia susimąstyti. Palyginus su visu pasauliu, ekonomiškai laikomės labai gerai, esame 35 pasaulio valstybė pagal BVP vienam gyventojui, o jaučiamės vos laimingesni už karo nualintus sirus.

JAV žurnalistas remiasi „Gallup“ darytu pasauliniu laimės indekso tyrimu. Anot šio tyrimo, žmonės pastaraisiais metais juto daugiau geresnes emocijas nei blogesnes. Kaip bebūtų, pozityviame pasaulio žemėlapyje Lietuvos tikrai nematyti. 

Nors pinigai yra vienas iš penkių rodiklių, lemiančių žmonių laimę, tačiau „World Gallup Poll“ direktorius Jonas Cliftonas pateikia pavyzdį: „Lietuva – trečia nelaimingiausia šalis pasaulyje, o jos sukuriamas BVP vienam gyventojui net 22 566 dolerių (apie 60 tūkst. litų), o štai Nikaragvos – trečios laimingiausios šalies pasaulyje BVP vienam gyventojui tesiekia 4 548 dolerių (apie 12 tūkst. litų)“.

Visgi, Europoje laimingiausiai gyvena danai, o šiaip labiausiai gyvenimu džiaugiasi Lotynų amerikiečiai. Pagrindinė Lotynų Amerikos žmonių paslaptis – jie gyvena stipriose bendruomenėse ir labai daug laiko praleidžia su šeima. 

Tyrime pažymima ir tai, kad daugelis pesimistiškiausiai nusiteikusių pasaulio šalių yra iš buvusios Sovietų Sąjungos. Labiausiai šių šalių gyventojams trukdo uždarumas ir emocijų laikymas savyje. Prisideda ir perėjimas iš Sovietų Sąjungos depresinės aplinkos į laisvą, globalų pasaulį.

Visos dešimt šalių, kuriose gyvena liūdniausi piliečiai:

10. Kalnų Karabachas

„Scanpix“ nuotr./Kalnų Karabachas
„Scanpix“ nuotr./Kalnų Karabachas

Šis regionas vis dar konflikto židinyje tarp Azerbaidžano ir Armėnijos. Iki 1994 metų, kai šalys susitarė dėl paliaubų, regione žuvo 30 tūkst. žmonių, milijonai buvo iškeldinti iš savo namų. Tad įtampa tarp armėnų ir azerų jaučiama ir šiomis dienomis. Galbūt dėl to Kalnų Karabacho gyventojai užėmė vieną paskutinių vietų tarp tų žmonių, kurie pastarosiomis dienomis šypsojosi, jautėsi pozityvias emocijas ar išmoko ko nors naujo. 

9. Azerbaidžanas

Karinos Ziminaitės/15min.lt nuotr./Tautiniais drabužiais pasipuošusios merginos ir vaikinai
Karinos Ziminaitės/15min.lt nuotr./Tautiniais drabužiais pasipuošusios merginos ir vaikinai

Dažniausiai nafta turtingos šalys turi ir labai didelį BVP rodiklį. Visgi, Azerbaidžanas toks nėra. Dėl suklastotų rinkimų ir išplitusios korupcijos šalies gyventojui tenka tik kiek daugiau nei 10 tūkst. dolerių BVP per metus. Prisideda ir konfliktas su Kalnų Karabachu ir Armėnija. Dauguma Azerbaidžano gyventojų apklausos metu jautėsi nuskriausti valdžios ar bendruomenės. 

8. Jemenas

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Jemene nukrito kariškių lėktuvas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Jemene nukrito kariškių lėktuvas

Jemeno žmonės kenčia nuo politinio nestabilumo, teroristų atakų baimės ir besitraukiančios demokratijos. Šalyje vis aktyvesnis „Al Qaeda“ teroristų tinklas, o naftos atsargos po žeme senka. Beveik visose srityse „Gallup“ tyrime Jemeno gyventojai rikiuojasi gale. Tik pusė jemeniečių jautėsi pailsėję, tik 55 proc. atsakė pastarosiomis dienomis šypsojęsi ar juokęsi. Tai mažiausias skaičius tarp visų apklausoje dalyvavusių šalių. 

7. Baltarusija

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Paminklas „Drąsa“
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Paminklas „Drąsa“

Baltarusiai taip pat pastarosiomis dienomis prieš apklausą buvo nepailsėję, taip pat mažai jų juokėsi, šypsojosi ir jautėsi laimingi. Baltarusijos ekonomika pastaraisiais metais užstrigusi vietoje, o kainos parduotuvių lentynose kandžiojasi. Šalies ekonomika labai stipriai kontroliuojama valdžios, taip pat labai priklauso nuo Rusijos subsidijuojamos naftos ir dujų. Tai, be to, paskutinė Europos diktatūra, o piliečiai neturi žodžio ir susirinkimo laisvės.

6. Nepalas

M.Chochlovo albumo nuotr./Statybos
M.Chochlovo albumo nuotr./Statybos

Nors šalyje Maoistų sukilimas pasibaigė 2006 metais, tačiau Nepalas vis dar labai sunkiai kuria gerovę ir politinį stabilumą. Tai viena neturtingiausių pasaulio valstybių, infliacija šalyje praeitais metais siekė net 10 proc., tad nenuostabu, kad jos gyventojai jaučiasi nelaimingi. Tik mažiau nei pusė Nepalo gyventojų sakė, jog su jais pastaruoju metu buvo elgiamasi pagarbiai ir tik ketvirtadalis pripažino kažko išmokę. 

5. Serbija

Asmeninio albumo nuotr./Serbija Dovilės Filmanavičiūtės akimis
Asmeninio albumo nuotr./Serbija Dovilės Filmanavičiūtės akimis

Serbijos žmonių naujausių laikų istorija tikrai ne pati linksmiausia. Viskas prasidėjo Jugoslavijos karais, o vėliau persimetė į Kosovo karą. Šie kruvini susirėmimai įtraukė daugelį partijų, kurios vykdė karo nusikaltimus. Pati Serbijos respublika buvo įkurta tik 2006 metais. Šalies politikų korupcija ir silpna ekonomika labiausiai liūdina žmones. Ketvirtadalis serbų – bedarbiai, tik 45 proc. serbų sakėsi pastaruoju metu jautėsi laimingi, panašus ir pailsėjusių procentas.

4. Bosnija ir Hercegovina

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Sarajevas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Sarajevas

Bosnijos ir Hercogovinos naujų laikų istorija pažymėta dar kruvinesniais įvykiais nei Serbijos. Nors jau nuo konfliktų praėjo net du dešimtmečiai, tačiau tarptautinės taikdarių misijos vis dar veikia šalyje. Etniniai nesutarimai tarp bosnių, serbų ir kroatų šalyje jaučiami net ir mokyklose. Europos standartais tai ir ne tokia turtinga šalis, kaip daugelis kaimynių šiauriau, o nedarbas siekia nesuvokiamus 27 proc. Nenuostabu, kad žmonės nėra šioje šalyje laimingi. 

3. Lietuva

123rf.com nuotr./Alkoholis
123rf.com nuotr./Alkoholis

O štai pažvelgus į Lietuvos ekonominius rodiklius ir vietą nelaimingiausių šalių sąraše tikrai galima nustebti. Lietuva artėja prie geriausiai gyvenančių pasaulio šalių 30-tuko, o jos gyventojai liūdni tarsi bado ar karo metais. Pirmiausiai atkreipiamas dėmesys į lietuvių savižudybių skaičių ir išgeriamus labai didelius kiekius alkoholio. Tyrime pažymima, kad alkoholis labiausiai trukdo lietuviams tapti laimingesniais, gilina ar net sukelia depresijas, psichozes bei nuovargį. Daugiausiai dėl šių priežasčių lietuviai mažai šypsosi ir džiaugiasi gyvenimu. 

2. Čadas

AFP/„Scanpix“ nuotr./Lenkijos kariai Čade
AFP/„Scanpix“ nuotr./Lenkijos kariai Čade

Šioje Afrikos valstybėje žmonės gyvena vidutiniškai tik 49 metus. Tai trečias rezultatas nuo galo iš visų pasaulio valstybių. Tai viena skurdžiausių ir labiausiai neišvystytų vietų pasaulyje. Pusė šios šalies gyventojų gyvena visiškame skurde. Mažiau nei 2 proc. dykumų valstybės gyventojų turi elektros. Čade vyksta ir ginkluoti konfliktai tarp senųjų vietos gyventojų ir musulmonų. Nenuostabu, kad daugelis šioje šalyje jaučiasi apgailėtinai. 

1. Sirija

AFP/„Scanpix“ nuotr./Damaske žmonės šventė Basharo al Assado pergalę Sirijos prezidento rinkimuose.
AFP/„Scanpix“ nuotr./Damaske žmonės šventė Basharo al Assado pergalę Sirijos prezidento rinkimuose.

Sutikti Damasko gatvėje besišypsantį sirą – tikra prabanga. Jie pavargę, nelaimingi ir nusivylę. Sirijos pilietinis karas išsunkė tikrai daug gyventojų jėgų ir tikėjimo ateitimi. Jau apie 160 tūkst. žmonių šalyje paaukojo gyvybes, o daugelis ekonominių ir piliečių gerovės rodiklių šioje karo apimtoje valstybėje neberenkami nuo 2010 metų. 

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018

Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje