Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Masajų genties moterys: gimusios vykdyti vyrų nurodymus

Kenija
sxc.hu nuotr. / Kenija.
Šaltinis: 15min
0
A A

Mergaičių, gimusių kai kuriose Kenijos gentyse, gyvenimus formuoja tokios tradicijos kaip pernelyg ankstyva santuoka, lytinių organų apipjaustymas ar net pateisinamas išprievartavimas. Tačiau Rift Valley įsteigta mokykla padeda masajų mergaitėms, ankstyvą santuoką pakeisdama mokslu, rašo CNN.

Pasak labdaros organizacijos „Childfund International“, kuri 1999 metais Naningojaus mieste atidarė internatinę mergaičių mokyklą, vaikų vestuvės masajų gentyje yra įprastas reiškinys. Pasak organizacijos, gentyje įsitvirtinusi kraičio praktika leidžia mergaites ankstyvai santuokai „rezervuoti“ joms vos gimus.

Minėta mokykla naudojasi ta pačia tradicija, kad galėtų suteikti mergaitėms išsilavinimą. Ji mergaičių tėvams siūlo sumokėti tradicinį kraitį, kurį sudaro gyvuliai ar dovanos, kurias mergaitės tėvams įprastai įteikia būsimo vyro tėvai. Tačiau vietoj mergaičių „rezervavimo“ santuokai, organizacija „rezervuoja“ jas mokslui.

Pastarąjį dešimtmetį mokyklos direktorė Teresia Tikoishi buvo išsikėlusi tikslą: užkirsti kelią tradicijoms, darančioms žalą mergaitėms, ir vietoj to susikoncentruoti į jų švietimą. „Tradicijų nereikėtų tęsti, nes dėl jų mokykla netenka daugybės mergaičių“, – CNN sakė ji.

Mergaičių, gimusių kai kuriose Kenijos gentyse, gyvenimuose tokios tradicijos, kaip antai – pernelyg ankstyva santuoka, lytinių organų apipjaustymas ar net pateisinamas išprievartavimas, yra faktas.T.Tikoishi paaiškino, kad jos mokykloje jaunoms mergaitėms suteikiama galimybė būti vaikais, tačiau namuose mamos vaikams pasako, kad jos jau yra moterys arba kieno nors žmonos.

Pirmoji šią mokyklą lankyti pradėjusių mergaičių klasė šiais metais ją jau ketina baigti. T.Tikoishi tiki, kad jei mergaitės neateina į mokyklą, joms tenka susidurti su dalykais, kuriuos įveikti jos dažnai būna per jaunos.

„Šios mergaitės ištekinamos, kai dar yra labai jaunos, joms apipjaustomi lytiniai organai; jų kūnų funkcionalumas pažeidžiamas labai anksti, – pasakojo T.Tikoishi. – Mergaitės sunkiai gimdo: tai tas pats, kas nueiti į mišką ir nusiskinti vaisių, kuris dar nėra prinokęs. Jos per jaunos išnešioti kūdikį.“

Kitas būdas „rezervuoti“ mergaites įprastas samburu gentyje. Šioje gentyje mergaitės dažnai ne tik „rezervuojamos“ vedyboms, bet ir laikinai „sužieduojamos“ su artimu šeimos giminaičiu, teigė aktyvistė Josephine Kulea.

Mergaitėms, kurios gali būti vos šešerių metukų, jų šeimos giminaitis ant kaklo uždeda iš karoliukų padarytą grandinėlę. Šis veiksmas simbolizuoja laikiną susižadėjimą tarp mergaitės ir tai padariusio vyro ir reiškia, kad jis gali turėti lytinių santykių su mergaite. Tačiau mergaitėms neleidžiama pastoti. Jei taip nutinka, mergaitėms atliekami abortai arba gimę kūdikiai yra atiduodami, pasakojo J.Kulea.

Anot kai kurių genties vyresniųjų, tokia praktika užkerta kelią mergaičių paleistuvystei.

Savo ruožtu T.Tikoishi pažymėjo, kad minėtose gentyse vyrai atlieka svarbiausią vaidmenį. „Tai kultūros dalis – vyras kalba ir duoda nurodymus, moteris juos įgyvendina, – sakė T.Tikoishi. – Motina neturi pasirinkimo. Neturi jo ir vaikas. Jie yra tam, kad išklausytų ir padarytų, kas jiems liepta.“

Mokyklos direktorė apgailestavo, kad būnant moterimi jai sudėtingiau nusiųsti žinią masajų gentims.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje